Klavye Kullanarak Çince Nasıl Yazılır?

Posted by

Size “klavyede Çince nasıl yazılır?” diye sorsaydım bana ne cevap verirdiniz? Çince karakterleri Paint kullanmaksızın klavye kullanarak yazabilir miyiz gerçekten? (Cevap: Evet)

Halihazırda Çince dersleri almaya başladıysanız sorunun cevabını önceden kesin biliyordunuz. Ama eminim Çince hakkında hiçbir bilginiz yoksa soruyu nasıl cevaplayacağınızı bilmiyorsunuz. Doğrusunu söylemek gerekirse benim de Çin’e gelmeden önce konuyla alakalı en ufak bir fikrim yoktu.

Çince öğrenmek aslında öyle zannediği gibi zor değil, ama Çince’yi gerçekten yazabilmek için tahminlerden çok daha fazla zaman harcamak gerekiyor. Çince’yi elle yazma niyetindeyseniz size bol şans dilerim. Yapmanız gereken Çinliler’in dahi sadece 10 yıldan biraz fazla zaman harcayarak öğrendiği bir şeyi öğrenmek.

Çince’yi elle yazmak geleneksel bir yöntem olsa da her yıl popülerliğini ciddi bir şekilde kaybetme eğiliminde. Teknolojinin getirdiği nimetler sayesinde artık sadece 26 tane harfi tuşlayarak binlerce Çince karakteri yazabilmek mümkün hale geldi.

İşte bu yazı karakterlerin klavyede nasıl yazılacağı ile ilgili. Hazır mısınız?

Pinyin Metodu

Çince yazmaya başlamadan önce  `pinyin` yazman metodu ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekiyor. Pinyin, Çince karakterlerin latin alfabesi kullanarak yazılmasını sağlayan bir metod. 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti‘nin kurulmasının ardından geliştirilen metod şu an sadece Çin’de kullanılıyor.

Pinyin metodunun geliştirilme amacı Çince karakterlerin öğrenilmesini kolaylaştırmak. Ne yalan söyleyeyim, iyi ki bu yöntemi geliştirmişler de bizim gibi anadili Çince olmayanların Çince okuyup yazabilmesine yardımcı olmuşlar.

Nasıl yani?

Pinyin yöntemini kullanarak, 1 ila 5 arasında değişen kombinasyonlar yardımıyla karakterler yazılabiliyor. Başka bir deyişle, sadece yüzlerce kombinasyon sayesinde binlerce karakter kolaylıkla yazılabiliyor.

Çince Klavye

Pinyin metodunu anladıktan sonra klavyede Çince yazmak çok kolaylaşıyor. (Demek istediğim Türkçe ve İngilizce kadar kolay olmasa da, elle yazmaya oranla çok kolaylaştığı)

Window 10 ile çalışan bilgisayarda iyi çalışan Çince klavye yüklü. Tek yapılması gereken Çince klavyeyi eklemek ve gerektiğinde kullanmak. Hepsi bu!

Diğer Windows çeşitleri ile çalışan bilgisayarlarda da Çince manual olarak eklenebilir; ama bu klavyelerin pinyin metodu ile çalışmama ihtimali yüksek. Bu klavyelerde kullanılan yöntem pinyinden çok daha zor ve karmaşık olabilir.

Bilgisayarınız eski ise üzülmeyin. Tek yapmanız gereken Sogou adında basit bir programı bilgisayarınıza yüklemek. Çince yazabilmek için çok sayıda küçük program olsa daSogou bunların arasında en iyilerinden biri. Çinliler dahi genel olarak Sogou kullanmayı tercih ediyorlar.

Akıllı telefonlar için de aynı kural geçerli. iPhone ve yeni Android telefonlarda Çince klavye genel olarak yüklenmiş olarak satılıyor. Eski telefonlar için de Sogou uygulamasını indirmekte yarar var.

Çince Klavyenin Kullanımı

Harflerin tuşlanması ile kelimelerin yazılma mantığı Türkçe’ye çok benzer. En büyük fark kelimenin tamamının yazılmasının ardından ortaya çıkıyor. Türkçe yazarken, bir kelime bittikten sonra “Space” tuşuna basarak boşluk bırakabiliyor ve yazmaya devam edebiliyoruz. Çince yazarken de bu tuşa basıyoruz; ama ne zaman bastığımıza bakmazsak hiç görmediğimiz karakterleri yazma ihtimalimiz çok yüksek.

Şöyle bir örnek vereyim. Diyelim ki Çince’de “shi” olarak yazılan bir karakteri yazmak istiyoruz. Klavyede bunu tuşladıktan sonra alttaki resimdeki gibi “shi” olarak yazılan Çince karakterleri görüyoruz.

Bunlar klavyenin bize tavsiye ettiği, bir nevi “bunu mu demek istediniz?” diye sorduğu ilk dokuz karakter ve bu karakterlerin hepsinin anlamı birbirlerinden farklı. Eğer aradığımız karakter bu dokuz taneden biri ise ne mutlu bize. Karakterin solunda bulunan rakama basarak karakteri yazabiliriz.

Olur da bu dokuz karakter içinde bizim ihtiyacımız olan karakter yoksa sağ yönü gösteren oka basarak bir sonraki dokuz seçeneği görebiliriz. Alttaki resimde yine aynı şekilde “shi” olarak yazılan başka dokuz karakter görülüyor.

Aradığımız karakter hala daha görünmüyorsa oka bir kez daha bakıp diğer seçeneklere bakmamız gerekiyor. Bu işlem yazmak istediğimiz karakteri bulana kadar böyle devam ediyor.

Klavyenin bize önerdiği karakterler genel olarak daha önceden yazdığımız veya Çince’de çok kullanılan karakterler olduğundan ilk 15 seçenek arasında istenilen karakteri bulma ihtimalimiz yüksek

Karakterleri Daha Hızlı Yazmak

Yukarıda bahsettiğim yöntem birçok kişi için çok zaman alacak bir yöntem gibi görünebilir. Eğer hızlı bir Sogou kullanıcısı isek, her karakter için tek tek seçeneklere bakmadan on parmak yazmaya başlayabiliriz. Çince klavye karakter yazımını en hızlı yapabilecek şekilde tasarlanmış olan bir klavye.

Diyeli mi beş altı karakterden oluşan bir cümle yazmak istiyoruz. Yapmamız gereken pinyin ile bütün karakterleri aşağıdaki resimdeki gibi hızlı bir şekilde yazmak.

Eğer bütün harfleri hatasız bir şekilde tuşlarsak , klavyenin bize önerdiği cümlenin %95 oranında doğru cümle olduğunu göreceğiz. Doğru cümleyi gördükten sonra “space” tuşuna basarak yazmaya devam edebiliriz.

Eğer bize önerilen cümle yazmak istediğimiz cümle değilse, yapmamız gereken bir karakteri yazmak için yaptığımız gibi önerilen seçeneklere tek tek göz atmak.

Daha da Hızlı Yazmak

İnanması güç olabilir; ama bahsettiğim yöntemden daha hızlı bir şekilde Çince yazmak da mümkün. Bu hızlı yöntem herkesin bildiği T9 yöntemine çok benzer; ama özellikle uzun cümlelerin yazımında çok dikkat gerektiren bir yöntem. T9 yöntemini kullanarak her karakterin sadece birinci harfini tuşlamak yeterli. Başta çok basit gibi görülse de bu yöntem hata yapmaya çok açık. Cümleler uzadıkça hata yapma ihtimali artıyor.

Bilgisayarda Elle Çince Yazma

Geleneksellikten hoşlananlar için iyi haber. Bilgisayar başında el yazısı ile Çince yazmak da mümkün. Meraklısı için bu iyi bir haber olsa da Çince’ye yeni başlamışlar için bu yönteme kafa yormalarını hiç tavsiye etmem. Çince hakkında öğrenilmesi gereken bu kadar çok şey varken ağırlığı elle yazmaya vermek fazladan zaman kaybedilmesine neden olabilir.

Bilgisayarda elle yazı yazmaya çalışırken ekranda karakterin yazılacağı bir alan belirir. Bu alana karakterler mouse kullanarak ve vuruş sıralamasına dikkat ederek yazılır. Yani, bu yöntemi kullanabilmek için ileri düzey Çince seviyesinin olması şart.

Ekranda çıkan alan aşağıdaki gibi görünüyor:

Ekranda beliren boş alana yazmaya devam ettikçe ekranın sağında benzer şekilde yazılabilen alternatif karakterler belirir. Eğer aradığımız karakter oradaysa karakterin üstüne mouse ile tıklamak yeterli. Aksi takdirde yazmaya devam etmek gerekli. Eğer karakterlerdeki vuruş sıralamasının nasıl olması gerektiğini bilmiyorsak bize önerilen benzer karakterler aradıklarımızdan son derece farklı olabilir.

Sesli Yazı

Şu an WeChat gibi birçok uygulama konuşulanları yazıya dökebilecek özellikte; ama nedense bu özellik Çinliler arasında dahi çok yaygınlaşmadı.

Sesli yazı özelliğini kullanırken yapılması gereken yazılmak istenen ne ise onu söylemek ve uygulamanın karakterleri kullanarak yazmasını beklemek.

Bu şekilde yazmak çok hızlı olsa da, Çinli olmayanların aksanlarından ötürü bu yöntemi çok hızlı kullanamadıklarını söylemekte yarar var. Uygulamalar Çinli Çincesi’ne programlı olduğu için Çinli olmayanların konuştuğu Çince’yi anlamakta çok güçlük çekiyor.

Çince karakterterlerin klavyede yazımı zormuş gibi görünse de tahmin edilebildiğinden çok daha eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Biraz biraz yazabilmeye başladıktan sonra alışkanlık haline bile gelebilir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.