Çin Zengin Olunca Çinliler De Zengin Mi Oldu?

Posted by

Çin’de Kişi Başı Milli Gelir

Çin hızla kalkındıkça insanların zenginlik düzeyinin artması gözle görülür bir biçimde artmasını sağladı. 10-15 yıl önce 1000 dolar civarında olan kişi başı milli gelir şu sıralar(2019) 10.000 dolar seviyelerine ulaştı. Özellikle 80’li yıllarda kapıları dünyaya açma politikası,üretim ve ihracata dayalı ekonomi Çin’in büyümesini hızlandırdı ve bu da çok zengin bir sınıfın ortaya çıkmasını sağladı.

Çin’de kişi başı milli gelirin yıllara göre artışı-yandex.net

Çin genelinde kişi başı milli gelir çok önemli ölçüde artmış olsa da bölgelere göre gelir dağılımında hala çok ciddi fark olduğu bir gerçek. Gelişmişlik düzeyinin en fazla olduğu doğu bölgelerinde kişi başı milli gelir çok üst seviyelerde seyrederken iç bölgelere gittikçe bu seviyelerin önemli ölçüde düştüğü görülüyor.(bkz. En Gelişmiş Çin Eyaletleri Nelerdir?)

Çin’de kişi başı milli gelirin bölgelere göre dağılımı-yandex.net

Çin’in zenginlik düzeyinin en fazla olduğu bölgeler sanayileşmenin en fazla olduğu yerler olan Şangay, Pekin, Tianjin gibi metropol şehirlerle beraber Jiangsu, Zhejiang, Guangdong eyaletleri. Bu bögelerdeki şehirlerin, özellikle Şanghay, Pekin, Tianjin, Nanjing, Hangzhou, Guangzhou, Shenzhen, gelişmişlik ve yaşam standardı düzeylerinin çok ileride olduğu söylenebilir. Öyle ki bu şehirler Dünya’nın şimdilik ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’in lokomotifleridir.(bkz.Çin Ekonomisi Çin Yuanı İle Beraber Büyüyor)

Çin’de Yaşam Masrafları

Kişi başı milli gelirin de Çin ortalamasına oranla çok yüksekte olduğu şehirlerde yaşam Türkiye’ye oranla daha genel olarak daha pahalı. Mesela Şanghay şehir merkezinde ev almak isteyen bir kişi metrekare başına 80.000 yuanı(13.500 USD) gözden çıkarması gerekiyor. Şanghay’ın en ucuz yerlerinde dahi evlerin metrekare başına fiyatı 20.000yuan(2900USD) civarlarında.

Özel okul ücretleri de cabası. Şanghay’daki özel okulların yıllık ücretleri okulların yerine ve kalitesine göre 60.000yuan ile 150.000yuan(8800USD-22000USD) arasında değişiyor.

Çin malı ürünlerin fiyatları daha ucuz olsa da ithal ve herkes tarafından bilinen markaların ürünleri hiç ucuz değil. Alışveriş merkezlerine gidildiğinde fiyatların genel olarak Türkiye’deki alışveriş merkezlerinden çok daha yukarıda olduğu görülebilir.

Marketten alınan dana, kuzu etleri, kutu süt, peynir gibi ürünler de yine aynı şekilde Türkiye’den daha pahalı.

Çin’de benzinin litresi şu sıralar 6.5yuan-7.5yuan(1-1.1USD) gibi bir fiyata satılıyor; ama benzin fiyatları şu sıralar devamlı olarak artma eğiliminde. Dizel yakıtın kullanılmadığı Çin’de ilerleyen yıllarda sadece elektrikli arabaların caddelerde olması hedefleniyor.

Şehir içi ulaşım söz konusu olduğunda belediye otobüs ücretleri 2yuan(0.3USD) iken, metro bileti gidilen uzaklığa göre 4 ile 7 yuan(0.6-1.1USD) arasındaki bir fiyata satılıyor. Şanghay’da taksiye binmenin maliyeti ise ilk 3 kilometre için 14-16yuan(2.06-2.3USD), sonraki her kilometre için ise 2.5yuan(0.4USD) civarlarındadır.

Yuanın artmasıyla Çin, Türkler için her geçen gün daha pahalı hale geliyor. 2009 yılında 1 lira 5.5 yuanken içinde bulunduğumuz 2019 yılında 1 lira 1.3 yuana kadar gerilemiştir. Bu da Çin’de her şeyin Türkler’e göre yaklaşık üç kat pahalılaşmış olması anlamına geliyor.

Çin’deki Dolar Milyoneri Sayısı

Çin ekonomik anlamda gerçekten çok hızlı gelişen bir ülke ve bu gelişmelerin somut sonuçlarına her gün bir yenisi daha ekleniyor. En son yapılan araştırmalara göre Çin’deki dolar milyarderi sayısı Amerika’daki dolar milyarderi sayısını geçti. Şu an için Amerika’nın 535 dolar milyarderine karşılık Çin’in 594 dolar milyarderi bulunuyor. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bazılarına bakalım:

Çin Nüfusu Faktörü

Çin Dünya’nın ikinci büyük ekonomisi. Daha da önemlisi Dünya’nın en kalabalık ülkesi. Amerika Birleşik Devleri’nin beş katı kadar çok nüfusa sahip olan Çin‘de, kişilerin dolar milyarderi olma potansiyeli nüfusun fazlalığından dolayı daha fazla.

Toplam nüfus içindeki doları milyarderi oranına bakıldığında Amerika’da oranın Çin’den daha yüksek olduğunu görebiliriz. Eğer iki ülkede oran aynı olursa Çin’de Amerika’nın beş katı kadar dolar milyarderi olabilir.

Çin Ekonomisi

Çin’in kapılarını Dünya’ya açtığı 1980’li yıllarda Çin’de iş kurmuş olan ve o zamandan bu zamana işlerini devam ettiren kişilerin bir kısmı şu an dolar milyarderi seviyesindeler.

Çin, yönetim olarak komünistlikle yönetilse de ekonomisi tahmin edildiğinden daha liberaldir ve bu liberallik ve devlet desteği insanların tahmin edilen çok daha kısa zamanda çok zengin olmasını sağlamıştır.

Çin’in Dünya’nın Fabrikası Olmayı Başarabilmesi

Şu an herkesin de bildiği gibi Çin Dünya’nın fabrikası konumunda. Her sektörden neredeyse bütün büyük firmaların Çin’de fabrikası var. Büyük firmaların gelip Çin’de fabrikalar açmış olması özellikle fabrika sahiplerini milyarderliğe götürdü. Bu da şimdiki rakamlara yansımaya başladı.

Düşük Kalitedeki Ürünlerin Dünya’nın Her Yerinde Kabul Görmesi

Çin’in kalkınmasındaki en büyük paylardan biri birçok Çinli firmanın genelde düşük kalitede ve kopya ürünleri kullanması ve bu stratejiyi Dünya’ya kabul ettirmeyi başarması. Dünya’nın her yerinde insanlar düşük kaliteli ürünleri alıp sık sık değiştirmeyi iyi ürün alıp uzun süre kullanmaya tercih edince bazı Çinli firmalar hayal edemeyecekleri kadar büyüdü ve bu da yeni milyarderleri ortaya çıkardı.

Zamanla düşük kalitelere olan ilgi azaldı ve şu an düşük kalitede ürünler artık eskisi gibi ilgi görmüyor. Bu nedenle artık Çinli firmalar da kaliteyi arttırarak Dünya’ya kaliteli ürün satmaya çalışıyor. Şu an için Çin malı ürünler halen daha birçok alanda en üst sıraya çıkamamış olsa da kaliteli olan ürünler basamakları hızlıca çıkıyor. Bir gün Çin, teknoloji ve kalite anlamında Dünya’nın bir numarası olursa Çin’deki dolar milyarderi sayısı çok daha fazla artabilir.(bkz.En Zengin Çinli İş Adamları ve Biyografileri)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.