İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Yeni Yılı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin Yeni Yılı, bir diğer adıyla Bahar Bayramı, Çin’in en büyük ve en önemli bayramı. Her ne kadar son zamanlarda modern batı ve modern doğu kültürlerinin etkisi altında kalarak yaşlıları “nerede o eski yeni yıllar!” dedirtecek kadar değişikliğe uğramış gibi görünse de hala daha Çinliler’in iple çektiği bayramların başını Çin Yeni Yılı çekiyor.Çin takvimine göre ay yılının başlangıcı olarak kabul edilen bu dönemde Çin’de hayat deyim yerindeyse adeta durur.

Çin Yeni Yılı’nı Çinliler’in çok büyük bir kısmı memleketlerinde aile büyükleri ve akrabalarıyla kutlamayı tercih eder. Bu açıdan bakıldığında bayramın kutlanma biçiminin Türkiye’deki dini bayramlarla benzeştiği söylenebilir.

bing.com

Bayram İçin Hazırlık

Ev Temizliği

Çin Yeni Yılı başlamadan önce memleketlerine giden Çinliler, işe evlerini temizleyerek başlarlar ki yeni yıla temiz bir evde girmek onlar için çok önemlidir. Bu temizliğe yıl boyunca olmadığı kadar özen gösterirler. Çünkü Çinliler’e göre toz, özellikle yeni yılda, kötü şans anlamına gelir.

Yeni Kıyafetler

Türkiye’de olduğu gibi bayramda giyilmek üzere yeni kıyafetler almak Çinliler’in de adetlerindendir. Burada bizden farklı olarak, 12 hayvanlı Çin takvimine göre gelecek yıl hangi hayvan yılı ise, o hayvan yılında doğanlar, bir başka deyişle gelecek yıl 12, 24,36,48, 60,72, 84,96 yaşlarından birine basacak olanlar mutlaka kırmızı iç çamaşırı, çorap benzeri şeyler alırlar ve bunları giyerler. Kırmızının Çin’deki anlamı bolluk, berekettir.

Çin takvimi ve kıyafetler ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Kapılara Yapıştırılan Sözler

Çin Yeni Yılı öncesinde Çinliler’in büyük bölümü ev kapılarının dışına bir adet yatay, iki adet de dikey olmak üzere üç adet özlü sözü kapılarına yapıştırırlar. Eski zamanlarda bu yazıları fırça ve mürekkep kullanarak kendileri yazarlarmış; ama artık bu sözleri marketten almayı tercih ediyorlar. Bu yazıların ortasına da büyükçe, Çin’de bolluk ve bereket anlamına gelen ve “Fu” diye okunan Çin karakterini koyarlar.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Yaşamak İçin Bazı Nedenler
timgsa.baidu.com

Market Alışverişi

Çin Yeni Yılı zamanında dükkanların, marketlerin, mağazaların ve hatta süpermarketlerin birçoğu en az 3-4 gün kapalı olur. Bu nedenle birçok Çinli bayram tatili başlamadan önce marketlere gidip market alışverişi yaparlar.

Yılın Son Günü Çok Önemli

Çinliler yılın son gününü “Ne iş yapıyorsan yap, nerede olursan ol, yılın son günü evinde ailenle ol.” diyerek özetlerler. Gerçekten de bu gün özellikle öğleden sonra şehirlerdeki yoğunluğu çok azaldığı ve herkesin evde olduğu bir gündür.

Bu yemek için herkes anne-babalarının yaşadığı eve gider ve akşam yemeklerini burada yerler. Evli çiftler genel olarak bu akşamda erkek tarafının ailesinin evine giderler.

Çin Yeni Yılı Kutlama Yemeği

Yılın en önemli akşam yemeği olarak kabul edilir. Bu yemekte ailenin en büyüğünün evinde buluşulur. Yapılan yemek sayısı toplam kişi sayısından mutlaka birkaç adet daha fazla olur. Hatta telaffuzu bereket, mutluluk gibi kelimelere benzeyen sayılar adedince yemek yapılmaya çalışılır.

Yemekte bir tavuk yemeği ve bir balık yemeği mutlaka olur. Tavukla balığın bir arada olmasının çok iyi olduğuna inanılır. Bunların haricinde Çin mantısı da olmazsa olmazlardandır. Çin mantısının eski Çin paralarına benziyor olması nedeniyle mantının zenginliği temsil ettiği söylenebilir. Hatta bazı bölgelerde mantının içine küçük madeni paralar konur. Yemek yerken içinde para bulunan mantıya denk gelenlerin şanslı bir yıl geçireceğine inanılır.

Çin yeni yılı yemeği- bing.com
Çin yemekleri ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Havai Fişekler

Çin yeni yılının olmazsa olmazlarından biri havai fişekler.Çinli olmayanları havai fişek zevkinden soğutabilecek düzeyde çok havai fişek patlatılır. Günün her saatinde hemen herkes tarafından patlatılan havai fişekler en yoğun olarak akşam yemeğinin hemen öncesinde ve gece saat 12’de patlatılır. Hatta saat 12’den sonra dahi günün ilk ışıklarına kadar havai fişek sesleri duymak mümkündür.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Seyahati Yapanların Görmesi Gereken Yerler

Genel olarak mutluluğu ve kötü ruhların kovulmasını temsil eden havai fişekler, Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerde uzun yıllardır yasak ve yasak her yıl daha fazla bölgeyi kapsayacak şekilde genişletiliyor. Bunun başlıca nedeni havai fişeklerin çok ciddi miktarlarda hava kirliliğine yol açması.

timgsa.baidu.com

Yeni Yıl Galası

Her yıl, yılın son günü akşam 8’de televizyonda yeni yıl gala programı başlar ve bu program gece yarsına kadar devam eder. Çeşitli dans gösterileri, skeçler ve şarkıların olduğu galaya Çinliler çok büyük ilgi gösterirler. Öyle ki, 1 milyar 300 milyon nüfusu olan Çin’de her yıl bu galayı 800 milyon civarında kişi canlı seyreder.

Kırmızı Paketler

Çinliler’i belki de en mutlu eden kısım. Bu kısımda yaşı büyük olanlar küçük olanlara kırmızı paketler içinde para verirler. (Tıpkı Türkiye’de payramlarda el öpen çocuklara para verildiği gibi.)

Nakitsiz yaşamı hayata büyük ölçüde monte etmeyi başarmış olan Çin’de birçok kişi birbirlerine akıllı telefonlarını kullanarak elektronik kırmızı paketler gönderiyor. Bunun için en çok kullanılan uygulamaların başını da tahmin edilebileceği üzere WeChat geliyor. Arkadaşlarına paket göndermek isteyen kişiler göndermek istedikleri miktarı belirliyor ve paketleri gönderdikten sonra arkadaşlarının bu paketleri açmasını bekliyor. Paketi erken gören arkadaşlar paketi açarak bir miktar paranın hesaplarına aktarılmasını sağlıyor.


e-mail listemize SİZ de kayıt olun!Modern Kavimler Göçü

Çin yeni yılı, Çin takvimine göre kutlanır ve her yıl ya Ocak ayının sonlarına, ya da Şubat ayının başlarına denk gelir. Firmaların çoğunun 7 gün süreyle kapalı olduğu bu bayram öncesinde öyle bir hareketlilik var ki Çin Yeni Yılı için 21.yüzyılın “Kavimler Göçü” demek yanlış olmaz.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de İş Bulmak İsteyenlere Tavsiyeler

Çin’de modernliğe direnen geleneklerin başında Çin yeni yılını kutlamak için eve dönmek gelir. Birçok Çinli evine binlerce kilometre uzaktaki şehirlerde yaşıyor olsa dahi çok özel durumlar nedeniyle memleketlerine dönemeyecekler veya memleketlerinde ailelerinden kimse kalmamış olan kişiler haricindeki hemen herkes Çin yeni tatili için eve döner.

china.cn

İnanılmaz Büyük Rakamlar

Çin Ulusal Turizm İdaresi(China National Tourism Administration)’nin verdiği bilgiye göre 2017’de 343 milyon Çinli bir şehirden başka şehre seyahat etti ki bu rakam geçen yıla oranla yüzde 13.6 daha fazla.

Bu uzun tatil boyunca toplamda 3 milyardan fazla seyahat gerçekleşti. Bu da aynı dönemde Dünya üstünde yapılacak olan seyahatların %40’ından daha fazlasını oluşturdu. Bu tatilde seyahat eden bir Çinli ortalama 410km mesafe katetti.

Tren Ve Uçaklarda Yoğunluk

Yoğunluğun bu kadar fazla olması tabii ki tren ve uçak bileti satışlarına da yansır. Trenlerin kalkış gününden 1 ay öncesinde satılmaya başlayan tren biletlerinin %60’ı ilk 1 dakika içerisinde satılır. Bir başka deyişle her saniye 1000’den fazla tren bileti satılır.

Hangzhou tren istasyonu- bing.com

Uçak biletleri de yoğunluk nedeniyle çok pahalılaşırken uçakla seyahat yapmak isteyenlerin biletlerini en az uçuşlarından 40 gün önce alması gerekir.

En Çok Seyahat Karayolunda

Tren ve uçaklar her ne kadar çok yoğun olsa da yapılan 3 milyarı aşkın seyahatin yaklaşık %90’ı arabalarla gerçekleştirilir. Normal zamanda Dünya’nın en pahalı otoyol ücretlerinden birine sahip olan Çin’de bayram boyunca otoyolların ücretsiz olması da Çinliler’i arabalarıyla seyahat etmeye teşfik eden önemli bir neden. Ama bu durum tabii ki otoyollarda trafik yoğunluğunu beraberinde getirir. Bazen sadece birkaç kilometrelik yolu geçebilmek için dahi saatlerce araç kuyruğunda beklemek gerekebilir.

 

 

 

 

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.