İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Yeni Yılı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’in en büyük bayramı birçok kişinin bildiği gibi Çin Yeni Yılı. Bahar Bayramı olarak da billinen ve Çin takvimine göre ay yılının başlangıcı olarak kabul edilen bu dönemde Çin’de hayat deyim yerindeyse adeta durur.

Çin Yeni Yılı’nı Çinliler’in çok büyük bir kısmı memleketlerinde aile büyükleri ve akrabalarıyla kutlamayı tercih eder. Bu açıdan bakıldığında bayramın kutlanma biçiminin Türkiye’deki dini bayramlarla benzeştiği söylenebilir.

Çin yeni yılı ile ilgili sitemizdeki benzer yazılar:

Bayram İçin Hazırlık

Ev Temizliği

Çin Yeni Yılı başlamadan önce memleketlerine giden Çinliler, işe evlerini temizleyerek başlarlar ki yeni yıla temiz bir evde girmek onlar için çok önemlidir. Bu temizliğe yıl boyunca olmadığı kadar özen gösterirler. Çünkü Çinliler’e göre toz, özellikle yeni yılda, kötü şans anlamına gelir.

Yeni Kıyafetler

Türkiye’de olduğu gibi bayramda giyilmek üzere yeni kıyafetler almak Çinliler’in de adetlerindendir. Burada bizden farklı olarak, 12 hayvanlı Çin takvimine göre gelecek yıl hangi hayvan yılı ise, o hayvan yılında doğanlar, bir başka deyişle gelecek yıl 12, 24,36,48, 60,72, 84,96 yaşlarından birine basacak olanlar mutlaka kırmızı iç çamaşırı, çorap benzeri şeyler alırlar ve bunları giyerler. Kırmızının Çin’deki anlamı bolluk, berekettir.

Çin takvimi ve kıyafetler ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Kapılara Yapıştırılan Sözler

Çin Yeni Yılı öncesinde Çinliler’in büyük bölümü ev kapılarının dışına bir adet yatay, iki adet de dikey olmak üzere üç adet özlü sözü kapılarına yapıştırırlar. Eski zamanlarda bu yazıları fırça ve mürekkep kullanarak kendileri yazarlarmış; ama artık bu sözleri marketten almayı tercih ediyorlar. Bu yazıların ortasına da büyükçe, Çin’de bolluk ve bereket anlamına gelen ve “Fu” diye okunan Çin karakterini koyarlar.

timgsa.baidu.com

Market Alışverişi

Çin Yeni Yılı zamanında dükkanların, marketlerin, mağazaların ve hatta süpermarketlerin birçoğu en az 3-4 gün kapalı olur. Bu nedenle birçok Çinli bayram tatili başlamadan önce marketlere gidip market alışverişi yaparlar.

Asıl Önemli Gün Yılın Son Günü

Çinliler yılın son gününü “Ne iş yapıyorsan yap, nerede olursan ol, yılın son günü evinde ailenle ol.” diyerek özetlerler. Gerçekten de bu gün özellikle öğleden sonra şehirlerdeki yoğunluğu çok azaldığı ve herkesin evde olduğu bir gündür. 2019 yılı için bu önemli gün 4 Şubat’tır.

Çin Yeni Yılı Kutlama Yemeği

Yılın en önemli akşam yemeği olarak kabul edilir. Bu yemekte ailenin en büyüğünün evinde buluşulur. Yapılan yemek sayısı toplam kişi sayısından mutlaka birkaç adet daha fazla olur. Yemekte bir tavuk yemeği ve bir balık yemeği mutlaka olur. Tavukla balığın bir arada olmasının çok iyi olduğuna inanılır. Bunların haricinde Çin mantısı da olmazsa olmazlardandır. Çin mantısının eski Çin paralarına benziyor olması nedeniyle mantının zenginliği temsil ettiği söylenebilir. Hatta bazı bölgelerde mantının içine küçük madeni paralar konur. Yemek yerken içinde para bulunan mantıya denk gelenlerin şanslı bir yıl geçireceğine inanılır.

Çin yemekleri ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:
timgsa.baidu.com

Havai Fişekler

Çinli olmayanları havai fişek zevkinden soğutabilecek düzeyde çok havai fişek patlatılır. Günün her saatinde hemen herkes tarafından patlatılan havai fişekler en yoğun olarak akşam yemeğinin hemen öncesinde ve gece saat 12’de patlatılır. Hatta saat 12’den sonra dahi günün ilk ışıklarına kadar havai fişek sesleri duymak mümkündür.

Pekin, Şangay gibi büyük şehirlerde hava kirliliğini arttırması nedeniyle havai fişek patlatmak son birkaç yıldır yasaktır ve yasak her yıl daha fazla bölgeyi kapsayacak şekilde genişletilmektedir.

timgsa.baidu.com

Yeni Yıl Galası

Her yıl, yılın son günü akşam 8’de televizyonda yeni yıl gala programı başlar ve bu program gece yarsına kadar devam eder. Çeşitli dans gösterileri, skeçler ve şarkıların olduğu galaya Çinliler çok büyük ilgi gösterirler. Öyle ki, 1 milyar 300 milyon nüfusu olan Çin’de her yıl bu galayı 800 milyon civarında kişi canlı seyreder.

Kırmızı Paketler

Çinliler’i belki de en mutlu eden kısım. Bu kısımda yaşı büyük olanlar küçük olanlara kırmızı paketler içinde para verirler. (Tıpkı Türkiye’de payramlarda el öpen çocuklara para verildiği gibi.)

Günümüzde artık insanlar WeChat’in kırmızı paket özelliğini kullanarak birbirlerine paketler göndermeye başladılar. Buna göre insanlar eğlence amaçlı olarak kırmızı paket olarak başkalarına dağıtmak istedikleri miktarı ve toplam kişi sayısını belirlerler. Sonra da ilk olarak paketi gören o belirli sayıda kişi paketi açar ve hesaplarına açılan pakettteki kadar para transfer edilir.

WeChat ile ilgili sitemizde bulunan benzer yazılar:

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.