İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Mutfağı İle Türk Mutfağı Arasındaki Farklar

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin mutfağı Türkiye’de diğer ülkelere oranla daha az kişi tarafından tanınan bir mutfak. Birçok kişi Çin mutfağının sadece böcek yemeye endeksli olduğunu düşünür ve Çin’e gelme durumunda aç kalacağına inanır. Doğrusunu söylemek gerekirse o kadar korkulacak bir durum yok. Çin mutfağı birçok açıdan Türk mutfağından farklı olsa da Çin mutfağının Dünya’da en çok çeşide sahip mutfaklardan biri olduğu bilinen bir gerçek.(bkz.Çin Yemekleri İle İlgili Genel Bilgiler)

bing.com

Yemeğin Pişirilme Süresi

Yemeklerin pişirilme süreleri göz önünde bulundurulduğunda Çin yemeklerinin genel olarak Türk yemeklerine oranla çok daha kısa zamanda pişirildiği söylenebilir. Türk yemeklerinin çoğu için 1 saate yakın zaman harcamak gerekirken Çin yemeklerinin çoğunu 30 dakika içinde yemeye hazır hale getirmek mümkün. Hatta 1 saat içinde çok rahat 4-5 çeşit Çin yemeği pişirilebilir.

Yemeğin Pişirilme Şekli

Çinliler’in yemek pişirirken en çok kullandıkları gereç wok tava. Çin yemeklerinin an az %80’i Türkiye’de zor bulunan, diğer tavalara oranla daha geniş, daha ağır ve daha derin olan wok tavalarda kavrularak pişirilir. Çin’deki ocaklar da wok tavaya uygun şekilde üretilir. Türkiye’de her yemek için farklı tava veya tencere kullanılırken Çin’de bir wok tavada aynı öğünde tüketilen bütün yemekler pişirilebilir. (bkz. Çin Mutfağında En Çok Kullanılan Mutfak Gereçleri)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Sütlü Çay Dükkanları ve Çin
Wok Tava – bing.com

Kavrulan yemekler haricinde haşlama yemekler de Çin’de sıkça tüketilir. Adına İngilizce’de hotpot denilen ve masanın ortasındaki tencereye çeşitli sebze ve etlerin eklenip haşlanmasıyla yenen yemek, Çin genelinde çok popülerdir. Türkiye’de haşlama yemekler birçok kişinin ilk tercihleri arasında yer almaz.  Belki de bu nedenle haşlama Türk yemeklerinin sayısu aynı şekilde yapılan Çin yemeklerine oranla çok azdır.

Hotpot – bing.net

Fırın yemekleri Türk mutfağında önemli bir rol oynasa da Çin’de fırın yemeği tabiri dahi çok fazla bilinmiyor. Çin’deki evlerin %99’unda fırın bulunmaması fırın yemeklerinin Çin mutfağında ne kadar önemsiz olduğunun ispatı.

Yağda kızartılmış yemek hem Çin, hem de Türk mutfağının önemli bir parçası. Oranlama yapmak gerekirse Türk mutfağında tüketilen yağda kızartılmış yemeklerin oranının Çin mutfağına oranla daha fazla olduğu söylenebilir.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Okumak İçin Yapılması Gerekenler

Yemeğin İçindekiler

“Yemeğin içinde olanlar” konusu  Türkler’in Çin yemekleri ile ilgili önyargılarının çıkış noktası. Türkiye’de et yemekleri genel olarak tek çeşit et içerirken Çin’de bazı yemekler birkaç çeşit eti içerebilir.

Öte yandan Türk mutfağında kırmızı ve beyaz et genel olarak, farklı yemeklerin içinde de olsa, aynı öğünde tüketilmez. Ama Çin mutfağında böyle bir durum söz konusu değil. Birçok kişiye garip gelse de tavuk, balık ve dana etlerinin aynı masada olması Çinliler’i mutlu eder.

Tipik bir Çin yemek sofrası -bing.com

Türk mütfağında yemeklerdeki et oranı Çin mutfağına göre daha yüksektir. Bazı Türk yemekleri sadece etten oluşurken Çinliler et yemeklerinin çoğunu sebzelerle karıştırarak pişirmekten hoşlanırlar.

Türk mutfağında zeytin yağı, tere yağı gibi yağlar sıkça tercih edilirken Çin mutfağında bu iki yağ neredeyse hiç kullanılmaz. Zeytinyağının çok pahalı olması, tere yağının da çok az bilinmesi nedeniyle Çin’de yemek yapımında fıstık yağı, bazı baklagillerden edilen çeşitli yağlar tercih edilir. Domuz yağı da kullanılar yağlar arasında. Dikkat!

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çinliler İle İyi İlişkiler Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

Çin mutfağında yemeklerin çoğunda çeşitli soslar kullanılır. Bu soslar arasında en popüler olanları sirke ve soya sosudur. Genelde soslar yemekler pişirilirken yemeğin içine eklenir.Türk mutfağında da soslu yemekler bulunsa da birçok yemek için hazırlanmasına gerek yoktur.

Çin mutfağında kullanılan soslardan bazıları- seriouseats.com

Yemeğin Yeniş Biçimi

Çin yemeklerinin çubuklarla yenildiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bıçağın masalarda hiç bulunmadığı Çin’de çorbalar veya sulu yemekler için Çin’in kendine özgü kaşıklar da kullanılıyor. Ama bu kaşıklar Türkiye’deki kaşıklara oranla daha küçük ve daha dardır.

Çin kaşığı-bing.com

Türkiye’de yemekler normalde herkesin tabağına konularak yenilir ve masanın ortasında sadece salata, yoğurt gibi benzeri yiyecekler bulunur. Çin’de ise yemeklerin tamamı masanın ortasına konur ve herkes hangi yemekten ne kadar yemek istiyorsa o kadarını tabağına alarak yer.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.