İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Yemekleri İle Türk Yemekleri Arasındaki Farklar

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin yemekleri Türkiye’de çok tanınan yemekler değil. Birçoğumuz Çin yemeklerinin böcek yeme üstüne olduğunu inanırız. Bu nedenle Çin’e seyahat planı yapan birçok kişi Çin’de aç kalmaktan korkar. Durum o kadar korkacak düzeyde olmasa da Çin mutfağının Türk mutfağından farklı olduğu kesin. (bkz.Çin Yemekleri İle İlgili Genel Bilgiler)

Yemeğin Pişirilme Süresi

Çin yemekleri genel olarak Türk yemeklerine oranla çok daha kısa zamanda hazırlanabilir. Türkiye’deki yemeklerin birçoğu için ortalama 1 saat harcanması gerekirken Çin yemekleri için bu süre 10-15 dakikadır. Bu nedenle Çin’de akşam yemeği hazırlayan bir kişi 40-45 dakika içinde en az 4-5 çeşit farklı yemek yapabilir.

Yemeğin Pişirilme Şekli

Çinliler’in yemek pişirirken en çok kullandıkları wok tavadır. Türkiye’de az kişi tarafından kullanılan wok tava diğer tavalara oranla daha geniş, daha ağır ve daha derindir ve Çin’de yemeklerin en az %80 bu wok tavalarda kavrularak pişirilir. Türkiye’de derinliği daha az olan tavalar yaygın olarak kullanılsa da yemek pişirmek için daha çok tencereler kullanılır. Bununla beraber Türkiye’de her bir yemek için ayrı tavalar kullanılırken, Çinliler sadece bir tane wok tava ile bütün yemekleri pişirebilirler. (bkz. Çin Mutfağında En Çok Kullanılan Mutfak Gereçleri)

Kavrulan yemeklere ek olarak Çin’de sıcak suya atılarak haşlanan yemekler de çok tüketilir; ama Türkiye’de haşlama yemekler tercih edilme sırasında çok yukarılarda yer almaz.

Türkiye’de fırın yemekleri çok meşhurdur ve hemen hemen herkesin evinde birer fırın vardır; ama Çin’de “fırın yemekleri” diye bir kavram olmadığı söylenebilir. Evlerin de %99’unda fırın yoktur. Bazı evlerde mini fırın olsa da bizim bildiğimiz tarzda büyük fırınlar sadece bazı zenginlerin evinde vardır.

Yağda kızartılmış yemekler iki ülkede de mevcut; ama Türkiye’de kızartma yemekler Çin’e oranlar daha çok tercih edilir.

Yemeğin İçindekiler

“Yemeğin içinde olanlar”,  Türkler’in Çin yemekleri ile ilgili olarak en çok korktukları nokta. Türkiye’de birçok kişi Çinliler’in yemeklerine devamlı olarak böcek vb. garip şeyleri koyduklarını düşünür; ama o kadar da korkacak bir şey yok; çünkü Çin’de böcek yiyenlerin sayısı çok ama çok düşüktür ve yemeklerinin içine böyle garip şeyler koymazlar. (bkz.“Çinliler Ne Yer?” Diye Soranlar İçin Bilgiler)

Türkiye’de et yemeklerinde et oranı çok yüksektir. Hatta bazen yemekte etten başka neredeyse hiçbir şey olmaz. Ama Çin’de o kadar çok et ağırlıklı yemek neredeyse hiç yoktur. Etler mutlaka birtakım sebzelerle karıştırılarak pişirilir.

Türkiye’de yemek yapılırken zeytin yağı, tere yağı gibi yağlar sıkça tercih edilir; ama Çin’de bu iki tip yağ da çok çok az tüketilir. Zeytinyağının çok pahalı olması, tere yağının da çok az bilinmesi nedeniyle Çin’de yemek yapımında Türkiye’den farklı olarak fıstık yağı, bazı baklagillerden edilen yağlar da tercih edilebilir. Bazı yemeklerde domuz yağı da kullanabilirler. Dikkat!

Çin yemekleri sos temeline dayanır. Neredeyse yemeklerin çoğunda çeşitli soslar kullanılır. Sirke ve soya sosu bunların arasında en popüler olanlarıdır ve Çinliler sosu yemek yaparken yemeğin içine karıştırırlar. Türkiye’de de bazı yemeklerde sos yapılsa da soslu yeme oranı Çin’e oranla daha düşüktür. Ve yapılan sosların birçoğu yemeğin üstüne yemek piştikten sonra eklenir.

Yemeğin Yeniş Biçimi

Yemekler yenirken en büyük fark herkesin bildiği gibi Çin yemeklerinin çubuklarla yeniliyor olmasıdır. Bazı çorba tarzı yemeklerde tabii ki kaşık kullanılır. Ama Çin’de kullanılan kaşıklar Türkiye’dekilere oranla daha küçük ve ucu daha dardır.

Bunun haricinde Türkiye’de yemekler normalde herkesin tabağına konularak yenilir ve masanın ortasında sadece salata benzeri yiyecekler bulunur. Çin’de yemeklerin tamamı masanın ortasına konur ve herkes hangi yemekten ne kadar yemek istiyorsa o kadarını tabağına alarak yer.

    Çin’de yemek ile ilgili sitemizdeki benzer yazıkar:

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.