İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Yemekleri İle İlgili Genel Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin yemekleri deyince Çin’i hiç tanımayanların aklına nedense böcek gelir. Doğrusunu söylemek gerekirse Çin’de çeşitli böcek benzeri canlıları yiyenler var; ama bu kişilerin oranı gerçekten çok az. Öte yandan 5000 yıllık bir gelenği yansıtan Çin yemeklerini sadece böceklere indirgemek yanlış bir düşünce olabilir. (bkz. “Çinliler Ne Yer?” Diye Soranlar İçin Bilgiler)

Çin mutfağı, Dünya’nın en bol çeşitli mutfaklarından biri. Bunun böyle olduğunu görebilmenin en kolay yolu Çin’de yaşamak. Çin’de yaşama imkanı olmadığı halde Çin mutfağını merak edenler için en iyi kaynaklardan biri tabii ki internet. Farklı Çin yemekleri ile ilgili bilgiler veren bazı siteler:

 

Çin yemekleri her ne kadar uzakdoğu insanının ağız tadına daha uygunmuş gibi görünse de aslında Çin’de her ağız tadına uygun bir şeyler bulmak mümkün. Çin’de yemek yemek demek mutlaka iç kaldırıcı şeyler yemek değil.

Kahvaltı

Çinliler’in kahvaltı alışkanlıkları Türkiye’dekinden oldukça farklı. Özellikle ekmek, peynir, zeytin üçlüsünden vazgeçemeyenler Çin’de kahvaltı konusunda çok zorlanabilirler. Zira bu üçlüden hiçbiri Çin’in kahvaltı kültüründe yer almıyor.

Çin’de yenilen ekmek türü pastanelerde satılan tarzda, yumuşak ve tatlı ekmek. Peynir, Çinliler’in çoğunun sadece pizza üstünde iken yediği bir şey. (Çin’de marketkerde satılan ithal peynirlerin fiyatı inanılmaz derecede yüksek). Gerçek anlamda zeytin bulabilnek ise neredeyse imkansız.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'in Yönetim Şekli Hakkında Bilgi

Çinliler’in kahvaltıda tükettikleri yiyeceklerden bazılarına What the Chinese Eat for Breakfast — 10 Popular Local Breakfasts adlı yazıda ulaşmak mümkün. Burada belirtilen yiyeceklerden bazılarını yakından tanıyalım:

Soya Sütü (豆浆)

livestrongcdn.com
Soya sütü, adından da anlaşılabileceği gibi uzakdoğu ülkelerinde çok yaygın okarak tüketilen, soya bitkisinden yapılan bir içecek. Süt gibi göründüğü için İngilizce’de de soy milk olarak adlandırılan soya sütü tatlı bir içecek. KFC ve McDonald’s gibi restoranlarda bile sabah kahvaltısında soya sütü bulmak mümkün. İlk kez içerken tadı biraz farklı gelse de, özellikle soğuk kış günlerinde içilen sıcak soya sütünün sahlep etkisi yaptığı söylenebilir.

Uzun Pişi (油条)

Bildiğimiz pişi ile çok benzer bir şekilde, hamurun yağda kızartılması ile yapılan pişinin tek farkı uzun olması. Çinliler’in bir çoğu sabahları uzun pişi yiyip beraberinde soya sütü içmekten çok keyif alır. Pişiyi balla veya reçelle yemekten hoşlananlar bu pişiyi yemekte zorlanabilirler.

3lian.com

 Buharda Pişirilmiş Hamur (包子)

Çok kolay tüketilebilen, ucuz ve çoğu Çinli tarafından çok sevilen yiyecek. Hamurun içinin doldurulup buharda pişirilmesi ile yapıluyor. Hamurun içine konulan malzeme sadece sebzelerden oluşabildiği gibi, farklı çeşit etlerle yapılan hamurlar da mevcut. İlk bakışta kahvaltıda hamur yemek kulağa pek hoş gelmese de, Çin’de geçirilen süre arttıkça sabah kahvaltılarında zaman zaman bu hamurlardan yemeğe alışmak mümkün.

bing.net

Çin Makarnası (面条)

Çin’de 7/24 tüketilebilen yiyeceklerin başında hiç kuşkusuz erişte olarak da adlandırabileceğimiz makarna geliyor. Dışarıdan bakıldığında spagetti makarnayı andıran Çin makarnası, dileğe göre çorba içinde veya çorbasız bir şekilde servis ediliyor. Kahvaltı için tüketilen makarnaların büyük çoğunluğu kemik suyunun içine konuluyor.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Şehir İçi Toplu Taşıma Nasıldır?
sinaimg.cn

Pirinç Lapası (粥)

Çinliler’in büyük çoğunluğunun bayıla bayıla özellikle kahvaltıda yediği yiyecek. Pirincin bol suda pişirilip yoğun ve lapa hale getirilerek ve sebze ve et gibi ek besin maddeleri ekleyerek yapılıyor. Çinliler pirinç lapasının mideye çok iyi geldiğini söyleselerde sabahları pirinç lapası yemeye alışmak kolay değil.

hudong.com

Öğle ve Akşam Yemeği

Çinliler’in öğle ve akşam yemekleri sırasında birçok ülkeye oranla çok daha dengeli beslendiklerini söylemek mümkün. Öyle ki Çinliler restoranlara da gitseler, yemeklerini evde de yeseler mutlaka çorba, en az bir sebze yemeği ve en az bir et yemeği yemeye çalışırlar.

Restoranlarda menülerde o kadar çok yemek bulunuyor ki zaman zaman menüdeki yemeklerden birini seçmek çok zor olabiliyor. Hele bir de menülerin bazılarının tamamen Çince olması seçim yapmayı neredeyse imkansız hale getirebiliyor.

Çin yemekleri çok çeşitli olsa da bu yemeklerin arasından en bilinenlerden bazıları Türkiye’de de birçok kişinin hoşuna gidebilir.

Kavrulmuş Pilav ve Makarna (炒饭/炒面)

Büyük küçük her türlü restoranda bulunabilir. Çok basit bir şekilde, pilavın veya makarnanın birtakım et ve sebzelerle karıştırılıp kavrulmasıyla yapılır. Envai çeşit ve kombinasyon arasından herkese uygun bir çeşit mutlaka vardır.

bing.net

Çin Mantısı (饺子)

Çin mantısı, Türkiye’deki mantıya oranla çok daha büyük. Avuçiçi büyüklüğünde bir hamurun içinin doldurulmasıyla yapılır. Hamurun içi et, sebze, karides veya yumurta ile doldurulabilir.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Seyahati Yapanların Görmesi Gereken Yerler

Çin mantısının yenme biçimi Türkiye’dekinden oldukça farklı. Zira Çin mantısı yenirken ne yoğurt, ne salça, ne de tereyağı kullanılır. Çinliler mantıyı yerken soya sosuna veya sirkeye bandırmayı tercih ederler. İlk bakışta kulağa çok garip gelse de Çin mantısı birçok kişinin hoşuna gidebilir.

bing.net

Pekin Ördeği (北京烤鸭)

Adından da anlaşılabileceği gibi başkent Pekin’de ünlenmiş ve ünü Çin geneline yayılmış olan yemek. Ördeğin pişirilip nar gibi kızardıktan sonra lavaş benzeri ekmeği, salatalığı ve özel sosuyla servis edilir. Pekin ördeği yemekten Çinliler’e ek olarak Çin dışından gelenler de çok hoşlanıyor.

sinaimg.cn

Hotpot (火锅)

Hotpot, kaynar durumda olan ve masada iken kaynatılmaya devam eden çorbanın içine önceden sipariş verilmiş çiğ sebze ve etlerin atılarak haşlanmasıyla pişirilen yemek. Sebze ve etlerin pişirilme süresi tamamen o yemeği yiyecek olan kişinin keyfine bağlı. Hotpot yenirken masada bulunan tencerenin altındaki ateş söndürülmez.

Çin’in hotpot konusunda en ünlü yeri, acılı yemekleriyle de ünlü Chongqing şehridir.

bing.net

Çin’deki yemek kültürü ile ilgili diğer yazılar:

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.