Çin Yaşam Tarzı Türkiye’dekinden Ne Kadar Farklı?

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin ile Türkiye birbirinden binlerce kilometre uzakta bulunan iki ülke. Bu durum, kültürel farklılıklar ile birleşince Çin’de yaşam Türkiye’dekinden farklılaşıyor.İşte Çin ile Türkiye arasında günlük yaşamdaki bazı farklılıklar:

Günün Başlangıcı

Çinliler’in güne Türkler’den çok daha önce başladığı kesin. Bunun en temel nedeni Çinliler’in daha erken kalkma zorunluluğu. Öğrencilerin çoğu sabah 7 ile 7:30 arasında sınıftaki yerlerini alıyorlar. Çalışanlar da keza aynı şekilde daha erken saatlerde işyerlerinde oluyorlar. Türkiye’de özellikle özel sektörde birçok firma sabah saat 9’da işbaşı yaparken, Çin’de firmaların çoğu 8-8:30 civarında işe başlıyor.

chinadaily.com.cn

Hafta sonları, yani kişilerin okula ve işe gitme zorunluluklarının olmadığı zamanlarda da Çin’de yaşam Türkiye’ye oranla çok daha erken başlıyor. Cumartesi ve Pazar günleri Çin’de sabah 6-7 gibi dışarı çıkarsanız birçok kişiyi(özellikle yaşlıları) Taichi yaparken görebilirsiniz.  Bazı bölgelerde gruplar halinde yoga yapan genç bayanları görmeniz de mümkün. Türkiye’de aynı saatlerde dışarı çıktığımızda spor yapan birkaç kişi dışında çok fazla kişiye rastlamazsınız. Şehrin yeni bir güne hazırlandığı o anlar Türkiye’de sanki daha fazla hissediliyor.

Süpermarketler, nedenini anlamadığım bir şekilde, Çin’de çok erken saatlerde dolmaya başlıyor. Pazar günleri dahi sabah 9’da evinize en yakın süpermarketlere gittiğinizde arabanızı parkedecek bir yer bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Türkiye’de, özellikle Pazar günleri, saat dokuzda bırakın o kadar kişiyi, yarısı kadarını dahi süpermarkette göremezsiniz. Hatta çoğumuz saat dokuzda hala uyuyor oluruz.

Türkiye’deki birçok aile için Pazar kahvaltıları ayrı bir önem arz eder. Öyle ki bazı aileler sadece Pazar kahvaltılarını birarada yapar. Bu nedenle bu kahvaltılar için özel hazırlık yapılır veya bazı kişiler sabah 10’dan sonra civardaki kahvaltı salonlarına gider. Kitap kadar kalın gazeteler yavaş yavaş okunur ve devamlı sohbet edilir. Çin’de ise Pazar sabahının getirdiği hiçbir farklılık yok. Çin’de yaşayan bir Türk iseniz o uzun Pazar kahvaltılarını özleyebilirsiniz.

Öğle Saatleri

Çin’de yaşam erken başladığı için öğle yemeği de haliyle Türkiye’ye oranla daha erken yeniliyor. Çin’deki okulların ve işyerlerinin çok büyük bir çoğunluğu saat 11:30 civarlarında paydos ediyor. Saat 12’den sonra çok az sayıda Çinli öğle yemeği yiyor. Türkiye’de genel olarak öğle yemeği saat 12’den sonra yeniliyor. Hatta öğlen yemek yemek için çalıştığı şirketin belirlediği saatlere bağlı kalma zorunluluğu olmayan kişiler, özellikle yaz aylarında saat 1 veya 2 gibi de öğle yemeklerini yiyebiliyorlar. Beni zaman zaman saat 2’de yemek yerken gören Çinli arkadaşlarım bana “Bu saat öğle yemeği için çok geç.” diyorlar.

Alışveriş merkezleri de Çin’de yemek saatlerinin kesin olarak anlaşılabildiği yerler. Saat 11 ile 12 arasında alışveriş merkezlerindeki birçok restoran müşteri akınına uğrarken, saat 12:30’dan sonra müşteriler çok azalıyor. Hatta birçok restoran saat 1 ile 4 arasında müşteri azlığından dolayı kapanıyor. Türkiye’deki alışveriş merkezlerinde devamlı olarak yemek yiyen birilerini görmek mümkün. Saat 12 ile 1 arası yoğunluk yaşansa da restoranlar kolay kolay kapanmıyor.

Öğle yemeklerini bitiren gerek öğrenci gerekse çalışan Çinliler’in birçoğu uygun yerlerde öğle uykusuna yatıyor. Öğrencileri sınıfta 15 ila 30 dakika uyumaya zorlayan liseler dahi var. Türkiye’de de öğle paydoslarında bir süre uyuyan kişiler olsa da sayıca kıyaslama yapıldığında Çin’de uyuyanların sayısının Türkiye’ye oranla çok daha fazla olduğu görülebilir.

Akşam Saatleri

Aile yapısı ve aile bütünlüğü hem Türkiye’de, hem de Çin’de kültürün çok önemli bir parçası.(bkz.Çin Halkı İle Türkiye Halkı Arasındaki 6 Benzerlik) Bu nedenle Çin’de ve Türkiye’de birçok kişi işten çıktıktan sonra ilk olarak evlerinin yolunu tutuyor ve akşam yemeğini ailesiyle beraber yiyor. Türkiye’de Akşam yemeğini genel olarak bayanlar yaparken, Çin’de, özellikle Şanghay ve çevresinde, akşam yemeğini yapan erkeklerin sayısı azımsanmayacak kadar çok.

Akşam yemeğinden sonra Çin’de Türkiye’ye oranla daha çok kişi dışarıya çıkıp bir süreliğine yürüyüş yapıyor. Çin şehirlerinin Türk şehirlerine oranla daha fazla park ve yürüyüş alanı içeriyor olması kişileri daha fazla yürüyüş yapmaya teşfik ediyor olabilir.

Akşamın ilerleyen saatleri iki ülke için çok benzer. İki ülkede de televizyon açılıyor ve yatana kadar açık tutuluyor. Aynı saatlerde telefonda oyun oynama veya sosyal medya da vakit geçirme süresi de iki ülkede birbirlerine çok benzer seviyede.

Akşamları arkadaşların veya akrabaların evlerine gitmek Türkiye’de çok olağan bir durum. Çin’de ise tam tersi. Birçok Çinli özellikle akşam saatlerinde başkalarının evine gitmez. Gitseler de akşam yemeği bittikten sonra hemen evlerine döner. Oysa Türkiye’de akşam yemeğinden sonra tatlılar, meyvalar gelir ve bol bol çay içilir.

Yatağa yatış saatine baktığımızda Çin’in en az %90’ının saat 11 olunca yatmaya gittiğini söyleyebiliriz. Oysa bu saat Türkiye’de birçok kişi için çok erken. Akşamları dizi veya Şampiyonlar Ligi maçlarını seyreden hiçkimse seyrettiği diziyi veya maçı yarıda bırakıp yatmaya gitmiyor. Bu nedenle Türkiye’de birçok kişi saat 12’den önce yatmamayı alışkanlık edinmiş durumda.

İki ülke arasındaki farklılıklardan bahsederken hiçbir farklılığın bir diğerine üstünlük sağlamadığını da söylemekte yarar var. Bazı kişiler için erken başlayıp erken biten, çalışma odaklı Çin’deki yaşam daha uygun gelirken, bazı kişiler için kişilere kısmen daha çok sosyalleşme imkanı veren Türkiye’deki hayat daha uygun gelebilir.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.