Çin Turu Yapacaklar için Çin’de Gezilecek Yerler Listesi

Posted by
Binlerce yıllık Çin tarihi Çin’in devasa boyutlardaki yüzölçümü ile birleşince Çin turu yapmak yurt dışı seyahatlerinden hoşlananları Çin’e çekiyor. Daha önce bir şekilde Çin turu yapmış olanlar tahmin ediyorum ki Çin’de görülmeye değer yerlerin saymakla bitmeyecek kadar çok olduğu konusunda bana hak vereceklerdir. Çin’deki binlerce yer arasından bazıları Çin’i ziyaret eden hemen herkesin ziyaret ettiği yerler. Diğerleri ise Çin’de uzun zaman kalanların veya farklı yerleri keşfetmeye meraklı olanların uğrak alanı olarak göze çarpıyor.


Booking.com

Çin’de gezilecek yerler arasında en bilinenleri tabii ki Çin seddi. Bunun haricinde Pekin’deki Tiananmen Meydanı, Şangay’daki gökdelen bölgesi de birçok kişinin birkaç saniye içinde aklına gelebilecek yerler. Xian’daki taş askerler de meşhur; ama bu taş askerlerin Çin’de olduğunu bilenlerin sayısı diğer yerlere oranla daha az sayıda. Zamanı ve parası yeterli olanlar Çin’de aylarca kalabilir ve bir daha hiç göremeyeceği çok fazla yeri keşfedebilir. 
Çin turu yapanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden bazıları:

Pekin’de Görülmesi Gereken Yerler

Tiananmen Meydanı

Çin’in belki de en bilinen meydanı.Yasak Şehrin hemen karşısında bulunan meydan çok geniş bir alana yayılmıştır. Çin meclis binası da Tiananmen Meydanı’nın hemen sağ tarafındadır.  Her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen meydanda her sabah ve akşam bayrak alma ve bayrak asma merasimleri yapılır. 1 Ekim’de kutlanan Çin Cumhuriyet Bayramı’nın resmi törenleri de burada yapılır.

Tiananmen Meydanı-chinadaily.com.cn

Yasak Şehir (Forbidden City-故宫)

Ming ve Qing Hanedanlıkları zamanında imparatorların bizzat yaşadığı saray. Dünyaca ünlü Tiananmen Meydanı’nın hem arkasında yer alan, tipik Asya mimarisindeki bu sarayı tamamen ziyaret etmek bütün günü alabilir.

Yasak Şehir-bing.com

Summer Palace(颐和园)

Yaklaşık 3 km² yayılmış olan parkın dörtte üçü göldür. Eski zamanlarda kraliyet ailesinin yaz aylarını geçirmeleri için yapılmış olan parktaki yapılar Pekin‘in işgali sırasında yıkılmış olsa da işgalin bitmesinin ardından tekrar inşaa edilmiştir.Summer Palace şehir merkezinde olduğu için kolaylıkla ziyaret edilebilir.

Summer Palace- bing.net

Temple Of Heaven(天坛)

Özellikle Ming ve Qing hanedanlıkları zamanında imparatorların gelip dua ettikleri tapınak. Konum itibariyle kolayca ulaşılabilecek bir başka yer.Farklı mimarideki yapısı nedeniyle görmeye değer.

Temple of Heaven- bing.net

Wangfujing Caddesi(王府井)

İstanbul’da İstiklal Caddesi ne ise Pekin‘de Wangfujing o. Pekin’in en önemli alışveriş caddelerinden biri. Caddenin her iki yanında çok sayıda alışveriş merkezi ve restoran bulunuyor. Wangfujing, motorlu taşıt trafiğine kapalı bir cadde. Çin’e gelip böcek gibi iç kaldırıcı şeyleri denemek isteyenler Wangfujing’in bir bölümünde yer alan yemek sokağını ziyaret edebilirler.

Wangfujing Caddesi- bing.net

Çin Seddi(Great Wall-长城)

Çin’e gelip de Çin Seddi‘ni ziyaret etmemek olmaz. Binlerce kilometre uzunluğunda olan Çin Seddi’nin en çok turist çeken bölümü Pekin’de bulunan Badaling bölümü. Şehrin dışında yer alması nedeniyle ulaşım biraz zaman alsa da Çin Seddi’ni görmeden Pekin’den ayrılmak büyük bir kayıp. Çinliler de Çin’e gelip Çin Seddi’nin görmeden geri gitmenin Çin’i hiç görmemekle eşdeğer olduğunu söylerler.

Çin Seddi- c-ctrip.com

Niujie Camii(牛街清真寺)

Çin’deki en eski camilerden biri. Alışılmış mimarideki camilerin aksine tamamen Asya mimarisinde bulunan, hatta ilk bakışta budist tapınağı gibi görünen camii, sadece sıradışı mimarisi nedeniyle dahi görülneyi hakediyor. Camii cemaatinin büyük çoğunluğunu Çin’in en büyük azınlıklarından olan Hui Çinlileri oluşturuyor.

798 Sanat Bölgesi(798 Art Zone-798艺术区)

Birçok şehirde olmadığı kadar büyük ve sadece modern sanatlara ayrılmış bir bölge. Eski bir fabrika olan bölgede büyüklü küçüklü yüzlerce sanat galerisi bulunuyor. Modern sanatlara ilgi duyanların zamanın nasıl geçtiğini anlamadan saatlerini geçirebileceği bir yer. Bölgedeki her bir kapının arkasında farklı bir sanata şahitlik etmek mümkün.

Pekin Ulusal Stadyumu-Kuş Kafesi (Beijing National Stadium-Bird’s Nest-鸟巢)

2018’de Pekin’de düzenlenen olimpiyatlar için inşa edilen ve kuş kafesinden esinlenerek yapılmış mimarisi nedeniyle Kuş Kafesi olarak da adlandırılan stadyum Pekin‘in önemli sembollerinden biri haline geldi. Kuş Kafesi’nin hemen yakınındaki olimpik havuz binası ve 20 dakika yürüyüş mesafesindeki park da görmeye değer.

Olimpiyat Stadyumu-homesthetics.net

Pekin Hayvanat Bahçesi (Beijing Zoo-北京动物园)

“Çin’e gidip de hayvanat bahçesine mi gidilirmiş?” demeden önce birkez daha düşünmekte yarar var. Pekin’deki hayvanat bahçesinin en önemli özelliklerinden biri anavatanı Çin olan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan birkaç adet pandaya ev sahipliği yapıyor olması. Sadece panda görmek için bile hayvanat bahçesini görmeye değer.

Pekin’de hayvanat bahçesi en merkezin dışında kalıyor olsa da metro ile hayvanat bahçesine çok kolay bir şekilde ulaşmak mümkün. Hayvanat bahçesine giriş ücreti de çok ucuz.

Şangay’da Görülmesi Gereken Yerler

Lujiazui(陆家嘴)

Şangay denince akla gelen ilk yer. Şangay ile ilgili muhtemelen görmüş olduğunuz fotoğrafların birçoğu da bu bölgeye ait. Huangpu Nehri’nin hemen yanında kalan bölge, başta Asya’daki en eski televizyon kulelerinden biri olan Oriental Pearl Tower olmak üzere onlarca çok yüksek gökdeleni barındırıyor. Çin’in en yüksek, Dünya’nın ise en uzun ikinci binası olan, 632 metre yükseklikteki Shanghai Tower da bu bölgede bulunuyor.

Bu bölgede durup çevrenize şöyle bir baktığınızda Çin ekonomisinin kalbinde yer aldığınızı, gördüğünüz her bir ofis katında milyonlarca dolarlık işlemlerin yapıldığını hissedebiliyorsunuz. Şanghay’a kadar gelip bu bölgeyi ziyaret etmemek gerçekten büyük bir kayıp.

The Bund (外滩)

the Bund-bing.com

Lujiazui’nin hemen karşısında, bir başka deyişle Huangpu Nehri’nin karşı tarafında bulunan the Bund, Lujiazui bölgesiyle ilgili en iyi fotoğrafların çekildiği yer. Özellikle akşam saatlerinde bölgenin güzelliği görülmeye değer. 1900’lü yılların başında Şanghay’ın batı devletleri tarafından işgale uğradığı dönemlerde yapılan batı mimarisindeki taş binalara bu bölgede sıkça  rastlamak mümkün.

Nanjing Road (南京路)

The Bund bölgesine yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan, sadece yayaların kullanımına açık olan, Şanghay’ın en popüler alışveriş caddesi. İstanbul’daki İstiklal Caddesi gibi günün her saati çok kalabalık olan caddede Dünya’nın en büyük markalarının çoğununun mağazası bulunuyor.

Yuyuan Garden (豫园)

Filmlerde gördüğünüz, geleneksel Asya mimarisindeki binaların bulunduğu bahçeler ilginizi çekiyor; ama Çin’in bahçeleriyle ünlü şehirlerini ziyaret etmek için yeterli vaktiniz yoksa, Şanghay’da bulunan Yuyuan’i ziyaret etmek sizi çok mutlu edebilir. Modern ve geleneksel çizgileri ayne kare içinde defalarca görebileceğiniz yerlerin başında gelen Yuyuan, size gerçekten Asya’da olduğunuzu hatırlatmaya yetebilecek düzeyde bir yer.

Jing An Temple(静安寺)

Şanghay’da bir budist tapınağı ziyareti yapmak ilginizi çekerse şehrin merkezinde, yüksek yüksek binaların arasında bulunan, diğer tapınaklara oranla biraz daha gösterişli olan Jing An Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Çinliler’in büyük çoğunluğunun herhangi bir dini inanışı olmasa da, budizmin öğretilerinin Çin gelenekleri üstünde etkisinin devam ettiğini söylemek mümkün.

Jing’an Tapınağı-bing.com

Xintiandi (新天地)

Xintiandi, Şanghay’da batı tarzı yaşamın en fazla hissedildiği yerlerden biri. Batı mimarisindeki binaları, yer yer dar sokakları, onlarca kafe, bar ve restoranı, sokaklardaki masaları ile size Avrupa’daymış gibi bir his verebilebilecek bir yer. Xintiandi’de iken Çinli olmayan o kadar çok kişi görürsünüz ki, zaman zaman nerede olduğunuzu sorgulamaya başlayabilirsiniz. İstanbul, İzmir veya Avrupa şehirlerinde çok zaman geçirmiş biriyseniz Xintiandi size çok yeni bir yermiş gibi gelmeyebilir.

Xintiandi-bing.com

Disneyland

Birçok kişi Şanghay’da Disneyland olduğunu bilmiyor; ama aslında Dünya’nın en büyük ve en modern Disneyland’ı şu an Şangay’da. Yılın her günü çok kalabalık olan Disneyland, Pudong Havalimanı’na 10-15 kilometre mesafede ve ziyaretçilerini hiç pişman etmeyen bir yer. Daha önce hiçbir Disneyland’ı görmemiş olanlar veya Çin’de de Disneyland’a gitme deneyimi yaşamak isteyenler için ideal.Şangay Disneyland 2016 yılının Haziran ayında kapılarını açtı ve 390 hektar alana 3.7 milyar dolar harcanarak inşa edildi.

Bu kadar büyük bir tesis olmasına rağmen arabayla giderken en son 3-5 km haricinde Disneyland ile alakalı neredeyse hiçbir tabela yok. Tabelalarda da ilginç bir şekilde sadece Mickey’nin siluet şeklinde kafası görünüyor ve kesinlikle Disneyland yazmıyor.

Girişte çok para harcadığınızı düşünseniz bile içerideyken paranızın karşılığını almanız mümkün. Her yerde eğlenceli vakit geçirmeye yardımcı olabilecek bir oyuncak veya bir aktivite var. Ne kadar erken giderseniz o kadar fazla aktivite yapmak için şansınız olur. Hafta sonları giderseniz bazı oyuncaklar için çok beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bazı çok tercih edilen oyuncaklar için 2 saat beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Parkın dışında Disney Town adı verilen bir yer de mevcut. Üstü açık alışveriş merkezi gibi yapılan yerde çok çeşitli restoranlar ve bazı mağazalar var.

Shanghai Tower (上海中心大厦)

Lujiazui bölgesinde geçtiğimiz yıllarda yapımı tamamlanan Shanghai Tower (上海中心大厦), Türkçe adıyla Şangay Kulesi, 632 metrelik yüksekliğiyle Dünya’nın şimdilik ikinci, Çin’in ise en yüksek gökdeleni olma ünvanına sahip. Yapımına 2008 yılında başlanan ve 2017 yılında tamamen kullanıma açılan Shanghai Tower, bünyesinde maksimum 74km/h hıza ulaşabilen, Dünya’nın en hızlı asansörünü barındırıyor.

Toplam 2.4 milyar dolara mal olan bu uzun gökdelenin yer üstünde kalan bölümünde 128, yer altında kalan bölümünde ise 5 kat bulunuyor. Bu katlardan 119. ve 121. katlar turistik ziyaretler için açıkken, 125. ve 127. katlarda konser ve sergi salonları bulunuyor.

Gökdelenin tasarımını Amerikan mimarlık firması Gensler bünyesinde çalışan Çinli mimar Jun Xia ve ekibi yaptı. Silindirik bir yapısı olan bina, üst katlara çıkıldıkça dönen bir mimariye sahip.   

Aynı anda 16.000 kişiyi barındırabilen, 1.800 araç kapasiteli otoparkı bulunan Shanghai Tower’ın 84. ve 110. katları arasında 258 odalık bir otel bulunuyor. Bu otel aynı zamanda Dünya’da gökdelen içerisinde bulunan oteller arasında en yüksekte olanı.

Diğer Bölgelerdeki Bazı Gezilecek Yerler

Terracotta Taş Asker Ordusu

bing.net

Terracota taş asker ordusu, Çin’de bulunan Dünyaca ünlü yapılarından biri. Çin’in en tarihi şehirlerinden biri olan Xi’an şehrinde yer alan taş ordu, tamamı renkli ve tamamınınn yüzleri birbirinden farklı, yerin altına gömülmüş 8000’den fazla askerden oluşuyor. Arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılan eserin büyük kısmı, hava ile temas etmesinin sonucu olarak rengini kaybetmiş durumda olsada görmeye değer.

Xi’an Şehir Surları

thousandwonders.net

Xi’an, Çin’in orta kesiminde yer alan en tarihi şehirlerden biri. Tarihte önemli bi merkez olan Xi’an’ı düşman saldırılarından koruyabilmek için şehrin etrafı surlarla çevrilmiş. Yüzyıllar önce yapılmış olan surlar yerden 12 metre yüksekte ve 15 metre genişliğinde. Bu surları ziyaret eden ziyaretçiler dilerlerse surların üstünde bisiklet kiralayarak şehrin çevresinde bisikletle tur atabilirler.

Suzhou Bahçeleri

travel.cnn.com

Geleneksel Çin bahçeleri, özellikle bahar aylarında mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Zira bu tarz bahçeler ziyaretçileri Çin’e bağlayabilecek nitelikte. Bu bahçelerin en yoğun olduğu şehirlerin başında Şanghay’a 90km mesafedeki Suzhou geliyor. Şehrin birçok bölgesinde görülmeye değer bahçeler bulunuyor.

Zhouzhuang

wikimedia.org

Çin’e gelip filmlerde görülen yapıda tarihi kasabaları ziyaret etmemek olmaz. Çin’in doğusundaki Jiangsu Eyaleti, tarihi kanal kasabalarının en çok olduğu eyaletlerden biri. Bu kasabalar arasında en popülerlerinden biri Zhouzhuang kasabası. “Doğu’nun Venedik’i” olarak da bilinen kasabada geleneksel Çin mimarisindeki eski evlerin arasında dolaşırken gondol benzeri bir kayıkla kasaba turu atmak da mümkün.

Kasabaya Şanghay’dan ve suzhou şehir merkezinden ulaşmak çok kolay.

Batı Gölü (West Lake)

bing.net

Çin’in ekonomik anlamda en gelişmiş eyalet başkentlerinden olan Hangzhou’da yer alan Batı Gölü, Çinliler’in mutlaka görmek istedikleri yerlerden biri. Eski zamanlarda zenginlerin kullandığı göl, Çin’in en popüler göllerinden biri. Gölün çevresinde tapınaklar ve pagoda bulunuyor. Şanghay’a hızlı trenle 40 dakika mesafede bulunn Hangzhou’u ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Tai Dağı

wikimedia.org

Shandong Eyaleti’nde bulunan Tai Dağı, Çin tarihi ve budizm için en önemli dağlardan biri. Tahminlere göre tarihteki 70’den fazla imparator bu dağın tepesine çıktı. Bu nedenle de farklı imparatorlar tarafından dağın birçok noktasına budist tapınakları inşa edildi. Çin tarihindeki en önemli düşünürlerden Konfucius’un da bu dağı dini amaçlı olarak ziyaret ettiği biliniyor.

Dağın en altından tepesine çıkmak için 6000’den fazla basamak çıkmayı göze almak gerekiyor.

Zhangjiajie Ulusal Ormanı

pixontrips.com

Hunan Eyaleti’nde bulunan Zhangjiajie Ormanı, alışılmışın dışında tepeleri, doğal yaşamı, bitki çeşitliliği nedeniyle Çinliler’in ziyaret etmekten çok hoşlandığı ve dört mevsim turist çeken bir yer. Birçok yabancının burayı ziyaret edememesinin nedeni ormanın en bilinen büyük şehirlere çok uzak bir yerde olması.

Shilin Taş Ormanı

theawesomedaily.com

Çin’in güneybatısında bulunan taş ormanı, milyonlarca yıl önce okyanus olan bölgede okyanus sularının çekilmesiyle oluşmuş olan doğal bir bölge. Tahminlere göre bölgede bulunan taşlar 270 milyon yıllık bir geçmişe sahip. Taş ormanını her yıl iki milyondan fazla kişi ziyaret ediyor.

Mogao Mağaraları

bing.net

Budist tapınaklarına ilgi duyanlar Mogao Mağaraları’nı ziyaret etmekten çok hoşlanacaklardır. Budizmin erken dönemlerinde, ipek yolu üzerindeki bir çölde bulunan binden fazla mağaranın içine renkli, budizmi temsil eden figürlerin yapılması ile oluşturulan bölge diğer budist yapılarından çok farklı tarzda.

Mogao Mağaraları’nın en büyük dezavantajı bilinen bölgelere çok uzakta yer alması. Çin’in kuzeybatı bölgesinde bulunan mağaraları ziyaret edebilmek için Şanghay veya Pekin’den 4-5 saatlik uçak yolculuğunu göze almak gerekiyor.

Asılı Manastır (Hanging Monastery)

bing.net

Çin’in kuzeyindeki Datong şehrinde, bir dağın yamacına inşa edilmiş olan manastır, ilk bakışta Trabzon’daki Sümela Manastırı’nı andıtrıyor. Manastır yerden 75 metre yüksekte bulunuyor ve birbirine bağlı 40 odadan oluşuyor. İlk olarak 5. yüzyılda inşa edilen manastır geçen bin yılı aşkın sürede çok kez tamir edildi ve büyütüldü.

Leshan Dev Buda Heykeli

bing.net

Emei Dağı’nın bir bölümüne, 8. yüzyılda dağın traşlanmasıyla yapılan dev buda heykeli, 71 metre yüksekliğiyle çok özel bir yapı. Buda heykelinin iki yanında blununan el parmakları üçer metre uzunluğunda.

Li Nehri

travelingochina.com

Çin’de en çok ziyaret edilen yerlerden bir diğeri, Çin’in güneybatısındaki Gülün şehrinde bulunan Li Nehri. li Nehri o kadar meşhur ki 20yuanın arkasında Li Nehri’nin fotoğrafı bulunuyor. Gemiile tur yapılarak ziyaret edilen bölgenin en önemli özelliği, nehrin çevresinin yüzlerce tepeden oluşması ve bu tepelerin nehirle birlikte çok güzel görünmesi.

Potala Sarayı

thelandofsnows.com

7. yüzyılda inşa edilmiş olan Potala Sarayı, Çin’in en uzak güneybatı ucundaki Tibet Eyaleti’nin Lhasa şehrinde bulunuyor. Tibet budizminin simgesi olan sarayda 1.000’den fazla oda bulunuyor. Sarayda çok çeşitli el yazması budizm ile alakalı yazılar ve imparatorlar tarafından verilmiş hediyeler bulunuyor. 14 ayrı bölümden oluşan sarayı ziyaret etmeden önce merdivn çıkmaya hazırlanmak gerekiyor. Zira bir bölgeden bir diğerine geçmek için çok sayıda merdiven çıkıp inmek gerekiyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.