Çin’de En Çok Satılan Telefon Markaları-2018

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’in kalabalık nüfusuna bağlı olarak Çin’de en çok satılan telefon sayısı diğer ülkelere oranla inanılmaz derecede büyük seviyede. Çin’deki telefon piyasasına yön veren markaların başını Çinliler çekiyor.(bkz.Çin Malı Telefon Markaları ve En Pahalı Modelleri) Birçok ülkede lider konumda olan Apple Çin’de liderlikten çok uzak. Kısa zamanda da Apple’in Çin’de lider olması pek muhtemel görünmüyor. İşte 2018 yılında Çin’de en çok satılan telefon markaları.

5 Xiaomi

Satılan toplam telefon adedi: 47.96 milyon

Birkaç yıl önce Çin’de listenin en tepelerinde olan Xiaomi, Çin içindeki dengelerin ve stratejilerin değişmesiyle yerini kaybetmiş olsa da, tekrar yukarılara tırmanabilmek için çok çaba sarfediyor. Hindistan başta olmak üzere Çin dışındaki birçok ülkede satışlarını ciddi olarak arttırmış olan Xiaomi, Türkiye’deki konumunu da her geçen gün biraz daha sağlamlaştırıyor.

Xiaomi’nin Çin’de 2018 yılında en çok sattığı model uygun fiyatı ve büyük ekranı nedeniyle Redmi 5 Plus modeli. Öte yandan yine 2018’de piyasaya sürülen Xiaomi 8 modeli de sahip olduğu ileri düzey kamera sayesinde Çin’de en çok satılan telefon listesinde ilk 30’a girmeyi başardı.

Xiaomi Mi 8-bing.com

 4 Apple

Satılan toplam telefon adedi: 52.7 milyon

Birçok ülkede listenin en başında olan Apple, Çin’de zirvenin çok gerisinde. Apple, Çin’in en gelişmiş bölgelerinde popülerliğini kısmen devam ettirse de yüksek fiyatı nedeniyle kulllanıcılarını başka markaları denemeye zorluyor.

2018 yılında Çin’de en çok satılan 10 telefon listesine iki telefonla giren Apple’ın iPhone X modeli ikinci, iPhone 8 plus modeli ise altıncı sırada yer aldı.

3 Vivo

Satılan toplam telefon adedi: 74.64 milyon

Vivo adı Çin dışında yşayan kişiler için hiçbir şey ifade etmese de, Çin’de yaşayanların sıkça tabelalarını gördüğü firmanın adı. Sokakta şöyle bir yürüyüp Vivo tabelasına rastlamamak neredeyse imkansız. Kaliteli telefonlar üreten ve mağazalara yüksek komisyonlar ödeyen Vivo, bu stratejinin sonuçlarını bir süredir çok olumlu bir şekilde görüyor. Özellikle X serisi telefonlar Vivo’nun sıçramasında önemli bir etken.2018 yılında Çin’de en çok satılan beşinci telefon Vivo’nun X21 modeli.Y58 modeli de kendine yedinci sırada yer buldu.

Vivo X21

2 OPPO

Satılan toplam telefon adedi: 76.37 milyon

OPPO markası Çin dışında çok fazla tanınmıyor olsa da OPPO, Çin içinde ve Türkiye dahil Çin dışındaki birçok ülkede büyümeye devam ediyor. OPPO, mağazalara satışlarda yüksek komisyon vererek ve çok kaliteli telefonlar üreterek listenin üstlerine tırmanmayı başardı.

OPPO, 2018 yılına ait Çin’de en çok sayılan markalar listesine beş model ile girmeyi başardı. Firmanın amiral gemisi R15 Çin’de en çok satılan telefon olurken, A5 modeli üçüncü, A83 modeli dördüncü, A73 modeli sekizinci ve R11s modeli sekizinci oldu.

OPPO R15-bing.com

1 Huawei

Sales volume: 119,17 million units

Huawei P30 pro- bing.com

2018’in Çin’deki birincisi, aynı zamanda 2017’de de listenin zirvesinde bulunan Huawei. 5-6 yıl öncesine kadar ucuz telefon üretmeye çalışan Huawei, stratejisini tamamen değiştirerek her keseye uygun, yüksek kaliteli telefonlar üretmeye başladıktan sonra Çin’de en çok kullanılan telefon markası olmayı başardı. Huawei, marka adıyla satılan telefonlara ek olarak Honor marka adıyla daha uygun fiyatlı telefonlar satmaya başlayınca birçok ülkede satılan telefon sayısından fazla fark atma başarısını gösterdi.

Huawei, en çok satılan 10 telefon arasına herhangi bir modelini sokmayı başaramamış olsa da, ürün çeşitliliğinin çok olması nedeniyle toplam satış adeti bazında liderliği açık ara önde götrüyor.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.