Çin Takvimine Göre Kış Ayının Başlangıcı ve Gelenekleri

Share Button

Çin takvimi binlerce yıl önce ay yılı baz alınarak hazırlanan ve başlangıç tarihi tam olarak bilinmeyen bir takvim. Ay yılına göre düzenlenmiş olmasından dolayı hicri takvime benzese de, yılın başlangıcı ve bayramlar açısından hicri takvimden çok farklı. (bkz. Çin Takvimi Miladi ve Hicri Takvimden Ne Kadar Farklıdır?) Toplamda 24 farklı dönemi olan Çin takvimine göre Kış dönemi ( Çince: 立冬) Kasım ayının 7’sinde başladı ve yine Kasım ayının 22’sinde sona erecek.

Eski Zamanlar ve Kış Döneminin Dini Boyutu

Geleneksel takvime göre kışın gelişi günümüzde sadece sembolik bir gelenek olarak anılsa da, eski zamanlarda kışın gelişine hazırlanan hanedanlık imparatorları duş alır ve et yemeyi bırakırlardı. Ardından da yerleşim yerlerine bazı kişileri görevlendirip onların oralarda kışı karşılamaya yönelik programlar düzenlemelerini sağlardı.

Çin’deki 56 etnik grup arasından Mulan grubuna dahil olanlar için kışın gelişi ayrı bir önem arz ediyor. Mulan Çinlileri Yifan Festivali  denilen bayramlarını kışın geldiği günlerde bir ila üç gün arasında kutlarlar. Bu bayramın ritüelleri arasında tanrıları davet, onlar için bazı şeylerden feragat etmek, dini şarkılar söylemek ve içinde tavuk kanı olan şarap içmek gelir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin Satrancı Nedir? Çin Satrancı Nasıl Oynanır?

Kış Dönemine Özgü Bazı Yiyecekler

Birçok Çin bayramında olduğu gibi kış döneminin gelişi de birçok Çinli tarafından Çin mantısı yenilerek kutlanıyor. (Çin mantısı Türkiye’de bilinen mantıdan 2-3 kat daha büyük ve içinde et veya sebze olan bir çeşit mantı. Bu mantı Çin çubukları kullılarak soya sosu veya sirke ile beraber yeniyor.)

Çin mantısının kış dönemi için ayrı bir önemi var. Öyle ki bir efsaneye göre Çin mantısı Doğu Han Hanedanlığı (MÖ25-220) sırasında ortaya çıkmıştır. Efsanede anlatıldığı kadarıyla hanedanlığın Tıbbi Azizi olarak bilinen Zhang Zhongjing salgın hastalığa yakalanan kişileri iyileştirmek amacıyla kışın başlangıcı esnasında kuzu etini acı biber ve birtakım bitkilerle karıştırır ve bunları kulak şeklinde hazırladığı hamurun içine koyar ve hastalara o şekilde verir. Hastaların iyileşmesini sağlayan bu yemek günümüzde Çin mantısı(dumplings) adını alır.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de 5.800 Kilometre Yürüyen Adam

Çin’in güneyindeki bazı bölgeler kışın gelişini fazla yemek yiyerek kutluyor. Kendilerini kışa hazırlamaya çalışan bölge halkı, yüksek kalori içeren hayvansal ürünleri melekotu, kurtbağrı , Çin şakayıkı ve yüksükotu bitkileri ile karıştırarak tüketiyorlar.

Kuzey bölgelerde yaşayan bazı Çinliler ise yılın aynı döneminde wogua olarak da bilinen Çin balkabağı tüketiyor. Kış için balkabağı yemek isteyenler yaz aylarında balkabaklarını satın alıp onları bu döneme kadar evlerinde muhafaza ediyorlar.

Doğu bölgelerinde ise bazı kişiler tuanzi adı verilen ve pirinçten yapılan bir çeşit yemeği tüketmeyi tercih ediyor. İçinde tatlı fasulye ezmesi, turp ve domuz yağı içeren bu yiyeceği kırsal bölgelerde yaşayanlar evlerinde hazırlamayı tercih ediyorlar.

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.