Çin Süper Ligi:150 Milyar Dolarlık Küçük! Lig

Posted by

Astronomik rakamlarla özellikle Avrupa’da top koşturan oyuncuları transfer ederek kalitesini arttırmaya çalışan Çin Süper Ligi her geçen yıl daha da gelişiyor ve daha fazla adından daha fazla söz ettiriyor.

Çin Süper Ligi, şu an için Dünya’nın en zorlu liglerinden biri olmaya çok uzak olsa da ligin kalitesinin arttırılabilmesi için Çin çok çalışıyor. Öyle ki Çin Süper Ligi’ne sponsor olan firmaların toplam piyasa değerinin 150 milyar dolar civarlarında olduğu söyleniyor. Sponsorlar bu kadar büyük olunca futbolculara fazladan ödenen birkaç milyon dolar çok da büyük bir sorun olmuyor.

Çin’de futbola bu kadar para yatırılmasında hiç kuşkusuz Çin Hükümeti’nin de desteği var. Her ne kadar hükümet futbolculara ödenen astronomik ücretlerin düşürülmesini istiyorsa da Çin Hükümeti’nin futbola desteği devam ediyor. Çin devlet başkanı Xi Jinping’in söylediği “Çin’in her konuda dünya lideri olmasını istiyoruz” sözünün bir yansımasının futbolu da kapsadığı gözle görülüyor.

Bana kalırsa Çin’in bu konuda yapmaya çalıştığı Çin Süper Ligi’ni Amerikan Basketbol Ligi NBA benzeri özel ve tüm Dünya’ca takip edilen dev bir lig haline getirmek. Çin futbolu şu an için bunun çok gerisinde; ama ilerleyen yıllarda çok daha fazla kişi Çin Süper Ligi’ni seyretmeye başlayabilir. Ödenen astronomik ücretler şu ana kadar futbolun en tepesindeki yıldızları Çin’e getirmeyi başaramadı. Bu yıldızlar yönlerini Çin’e döndürdükleri gün Çin SÜper Ligi’nin istenilen düzeye ulaştığı görülecektir.

Çin Süper Ligi Hakkında Genel Bilgi

16 takımdan oluşan Çin Süper Ligi 16 takımdan oluşuyor. Çin’in kuzey bölgelerindeki çok soğuk havalardan ötürü Çin Süper Ligi Avrupa liglerindenden farklı olarak Mart’ta başlıyor ve Kasım ayında bitiyor. Her takımın birbiriyle bir iç bir dış sahada olmak üzere 2 maç yapıyor ve 30 haftanın sonunda zirvede kalmayı başaran takım şampiyon oluyor. Ligde ilk üç sırayı alan takımlara ek olarak Çin Kupası’nın sahibi olan takım Asya Şampiyonlar Ligi’nde oynamaya hak kazanıyor. Puan durumunun en altında kalan iki takım ise China League One adı verilen Çin 1.Ligi’ne düşüyor. O ligde ilk iki sırada olan takım da Süper Lig’e yükseliyor.

Çin Süper Ligi En Başarılı Takımları

Çin Süper Ligi’nin hiç kuşkusuz en başarılı takımı, son yıllarda ligi tamamiyle domine eden ve son yedi yılda üst üste yedi kez şampiyon olmayı başaran Guangzhou Evergrande Taobao. Şu an dünyaca ünlü İtalyan yıldız Fabio Cannavaro’nun çalıştırdığı Guangzhou Evergrande’nin teknik direktörlüğünün 2015 ile 2017 yılları arasında bir başka ünlü teknik direktör Luis Felipe Scolari yaptı. Guangzhou Evergrande, 2013 ve 2015 yıllarında Asya Şampiyonlar Ligi kupasını de müzesine götürdü.

Guangzhou Evergrande’nin ardından ligde en çok şampiyonluğa ulaşan takım Shandong Luneng Taishan. Shandong Luneng’in iki şampiyonluğu bulunuyor. Üçüncü sıradaki takım ise, tek şampiyonluğu bulunan, bir dönem Burak Yılmaz’ın da mücadele ettiği Beijing Guoan.


Booking.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.