Çin’de En Popüler Spor Dalları Hangileridir?

Posted by

Çin’de en popüler spor dalları genel olarak batı ülkelerindekilerden farklı. Sporun hemen her alanında kendini devamlı olarak geliştirmeye çalışan Çin, şu an olimpiyatlarda madalya sıralamasında A.B.D’yi birçok alanda geçmeyi başarmış durumda.

Dünya’da en çok kişi tarafından izlenen futbol Çin’de popülerliğini yavaş yavaş arttırıyor. Masa tenisi oynamak Çinliler için kalem tutmak gibi bir şey. Badminton da günlük hayatta sıkça oynanan, oynamak için 100 yuanın yeterli oluğu bir spor. Uzun lafın kısası, Çinliler küçük toplu veya topsuz spor dallarına çok ilgi gösterirken, büyük topla oynan sporlar gelecekte popüler olmaya aday.

Fıtness hakkında eğitim almak için BURAYA tıklayınız…

Çin’de en popüler spor dallarından bazıları:

Masa Tenisi

Çin deyince akla gelen ilk spor dallarından biri. Günümüzde hala her yaştan çok fazla sayıda Çinli masa tenisi oynamaya devam ediyor.

Çin takımı olimpiyat oyunlarını deyim yerindeyse domine ediyor. Masa tenisinin olimpiyatlara dahil edildiği 1988 yılından bu yana masa tenisi alanında dağıtılan 28 altın madalyanın 20’sini Çin takımı kazanmayı başardı.

Badminton

Türkiye’de neredeyse hiç popüler olmayan badminton, Çin’in en iyi olduğu spor dallarından bir diğeri. Öyle ki badminton alanında da Dünya’da Çin takımı açık ara önde. İlki 1977’de düzenlenen Dünya Badminton Şampiyonası’nda Çin takımı şu ana kadar 53 altın madalya kazandı. Çin’i 18 altın madalya kazanma başarısı gösteren Endonezya takip ediyor.

bing.com

Badminton, günlük hayatta her yaştan Çinli’nin her yerde yapabildiği sporlardan biri. Günün her anı birilerini badminton oynarken görmek mümkün.

Basketbol

Hiç kuşku yok ki Çin’de özellikle erkeklerin en çok oynadığı ve en çok seyrettiği spor dalı basketbol. Özellikle Çinli basketbol yıldızı Yao Ming’in 2002’de NBA’e gitmesinin ardından basketbol Çin’deki popülerliğini çok arttırdı. İlginç bir şekilde Amerikan Basketbol Ligi(NBA)’ni takip eden Çinlilerin sayısı Çin Basketbol Ligi takipçilerinden fazla sayıda.

Çin basketbol takımı Asya haricinde henüz çok önemli başarılara imza atamamış olsa da ilerleyen dönemlerde kendilerine yükseklerde yer bulabilirler.

Futbol

Çin’de popülerliğini en hızlı bir şekilde arttıran spor dalı futbol. Başta Dünya Kupası olmak üzere Avrupa Şampiyonlar Ligi, Asya Şampiyonlar Ligi ve Çin Süper Ligi(CSL)‘ne her geçen yıl daha faza fazla sayıda kişi ilgi gösteriyor.

Çin milli takımı, Türkiye’nin üçüncü olduğu 2002 Dünya Kupası haricinde hiçbir Dünya Kupası’na katılamamış olsa da, kulüpler bazında  Çin’in Guangzhou Evergrande takımı birkaç kez Asya Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmayı başardı.

Çin sporlarını yerinde görmek için Çin’i ziyaret edin ve kalacağınız oteli BURAYA tıklayarak belirleyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.