Çin Sinema Sektörünün Günümüzdeki Durumu

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin filmi deyince Türkiye’de birçok kişinin aklına ilk gelen Kungfu filmleri oluyor. Nedendir bilinmez; ama Türkiye’de televizyonlarda veya nadiren de olsa sinemalarda gösterilen Çin filmlerinin çok büyük bir çoğunluğunu Kungfu filmleri oluşturuyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse Çin sineması, sadece Kungfuya indirgenemeyecek kadar büyük. Özellikle son beş yılda her yıl %30 büyüyerek çok ciddi bir atılım yapan Çin sinema endüstrisi, Çin’i Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra sektörün en büyük ikinci pazarı haline getirmiş durumda.

Gişe Hasılatı

Bu hızlı büyümeye en büyük katkıyı yapan artan gişe hasılatları. 2012 yılında 17.1 milyar yuan olan toplam gişe hasılatı 2016 yılına gelindiğinde 2.5 kat artarak 49.2 milyar yuana(yaklaşık 27 milyar lira) yükselmiş durumda.Toplam gişe hasılatının %30’dan fazlasını yabancı filmlerin oluşturduğu Çin’de, gösterilen yabancı filmlerin çok büyük bir kısmını Hollywood filmleri oluşturuyor.

Seyirci Sayısı

Sinemaya giden kişilerin sayısı da 2012 yılında 466 milyon iken 2016 yılında tam 1.37 milyar kişi olmuş. Çin’de nüfusun fazlalığından dolayı rakamlar gerçekten korkunç düzeyde. Toplam seyirci sayısını nüfusa oranlarsak Çin’de sinemanın Türkiye’ye oranla çok daha fazla izlendiğinin farkına varabiliriz. Çin’de 1.4 milyar nüfus olduğunu varsaydığımızda bundan Çin nüfusunun %95’i kadar seyircinin sinemaya gittiği anlamını çıkarabiliriz. Boxoffice Türkiye sitesindeki bilgilere göre 80 milyon kişilik Türkiye’de 2016 yılındaki toplam sinema seyircisi sayısı 41 milyon ki bu da nüfusun %53’üne tekabül ediyor. Bu da demek oluyor ki sinema bilet fiyatlarının en az 20-30 lira olduğu Çin’de sinemaya gitme oranı Türkiye’nin neredeyse iki katı düzeyde.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çinli Gençlerin Üniversite Mezuniyetinin Ardından Tercihleri

Çin Dışı Gösterim

Çin sinema endüstrisi geliştikçe her yıl daha fazla Çin filmi Çin dışında da gösterilmeye başlandı. 2016 yılında Çin dışında gösterilen Çin filmleri 3.83 milyar yuan(yaklaşık 2.1 milyar lira) gişe hasılatı elde etti. Bu rakam 2015 hasılatından %38 fazla olmasıyla önemli. Çin’in hedefi, önümüzdeki beş yıl içinde en iyi gişe hasılatı elde eden 15 Çin filmini Çin dışındaki 100’den fazla şehirde gösterebiliyor olmak.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Kalınacak Yer Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Türk Filmleri’nin Çin’deki Durumu

Çin’deki sinemalarda şu ana kadar herhangi bir Türk Filmi’nin gösterildiğini görmedim. (En azından benim yaşadığım doğu bölgelerinde durum böyle) Sadece bazı uluslarası film festivallerine birkaç Türk filminin katılmış olduğunu biliyorum. Geçtiğimiz günlerde Türk dizi yapımcılarının Çin’de Türk dizilerini gösterebilmek için birtakım girişimlerde bulunduklarını okudum ve bundan dolayı mutlu oldum. Ama bence Türk sinemacıların da Çin’i gündemlerine almalarında yarar var. Sadece Şanghay, Pekin gibi metropol şehirlerde gösterilecek ve Çinliler’in ilgisini çekebilecek filmlerin gişe hasılatı Türkiye ve Avrupa’nın toplamından fazla olabilir.

Benden söylemesi…

 

 

 

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz