Çin Seyahati Öncesi Dikkat Etmeye Değer Noktalar

Posted by

Siz daha Çin seyahati yapmadınız mı? Cevabınız “evet” ise ve yakında Çin’e gitmeyi planlıyorsanız büyük ihtimalle Çin ile ilgili bilgiler öğrenme telaşı içindesiniz. Belki Google’da Çin ile ilgili bütün yazıları okumaya çalışıyorsunuzdur. Belki de araştırmacı-gazetecivari bir şekilde gördüğünüz her kişinin Çin ile ilgili bildiklerini öğrenme çabasındasınızdır. Kolay gelsin!

Çin seyahatinin olmazsa olmazlarından otel rezervasyonunu BURAYA tıklayarak yapın.

Uzağa gitmeye gerek yok. İlk defa Çin seyahati yapacak olanlardan biriyseniz bu yazı tam size göre. İşte Çin’e gelmeden önce bilmeniz gerekenler:

 • Google’da Çin ile ilgili yazılmış olan her yazıyı mutlak doğrular olarak kabul etmeyin. Yazıyı yazan kişinin yazıyı yazmadan önce neler yaşadığını ve aslında ne düşündüğünü hiçbir zaman bilemezsiniz.
 • Size bazı kişiler “Çinliler müslümanları ve Türkleri sevmez.” tarzı birtakım şeyler söylemiş olabileceğini düşünüyorum. Politik konulara girmeye gerek yok. Doğu bölgelerine, özellikle Şangay, Pekin, Guangzhou ve çevresindeki illere gelirseniz kimsenin ne sizin müslümanlığınızla ne de Türk oluşunuzla bir probleminin olmadığını görebilirsiniz. Türkiye’yi yanlış tanıyanlar olabilir; ama Türk olduğunuz için sözlü veya fiziksel tacize maruz kalmayacağınız kesin. Onlar Türkiye’yi yanlış biliyorsa doğrusunu onlara siz anlatın.
 • Herkesin aklına gelen “Çinliler böcek yiyor, bebek yiyor” benzeri efsanevi cümleler sizleri korkutmasın. Çinlilerin içinde böcek yiyenlerin olduğu doğru; ama bu kişilerin oranı çok ama çok düşük. Çin’de yaşamak demek illa ki böcek yemek anlamına gelmiyor. (Böcek yiyecek kadar maceraperest değilseniz tabii.)(bkz.Merak Edilen”Çinliler Ne Yer?” Sorusunun Yanıtı)
 • İşgücünün Çin’de ucuz olduğunu birçok kişi söyler. Hatta bazıları bunu daha da ileriye götürüp “Çinliler günlüğü bir dolara çalışıyorlar” da diyorlar. İnanın bana artık Çin’de 1 dolara çalışan kimse kalmadı. Şu an Şanghay ve çevresindeki bölgelerde asgari ücret Türkiye ile çok yakın düzeyde.(bkz.Çin Zengin De Çinliler De Zengin Mi?)
 • Çin’e gelme hayalleri kuran; ama vize alamayınca Çin konsolosluğuna kızarak konsolosluğun kasti olarak Türkler’e vize vermediğini düşünenlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Vize konusunda birtakım zorlukların olduğu doğru; ama konsolosluğun başvuru yapanlardan istediği, başvuru için gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde konsolosluğa verilmesi. Vize konusunda problem yaşayanların çoğunun en büyük sıkıntısı eksik belge veya muadil belgelerle başvuru yapmaları. Belgeler tam olduktan sonra vizenizi alacaksınız. Yeter ki konsolosluğun istediklerini sorgulamadan yapın ve aracı acentelerin önerilerine kulak verin. (bkz.16 Farklı Çin Vizesi Var. Hangisi Size Uygun?)
 • Birçok kişinin bana “Pekin’e gidince burnuna çok garip bir koku gelecek” dediğini hatırlıyorum. Hatta gezi için Türkiye’ye gittiğim zamanlarda Pekin’de böyle bir kokunun gerçekten olup olmadığını soranlar dahi oldu. Pekin’e hiç gitmediysem 20 defa gitmişimdir. O bahsedilen kokunun ne olduğunu hala daha bilmiyorum. Burnumun her kokuyu çok iyi bir şekilde alabildiğini hiç iddia etmedim; ama bahsedilen beni rahatsız eden bir  koku hiç almadım.
 • Çin’e gelip ucuz iPhone alma hesapları yapan biriyseniz size kötü bir haberim var. Zira Çin’de iPhone sizin tahmin ettiğiniz gibi ucuz değil. Yanlış bilmiyorsam iPhone 7 yaklaşık 7000 yuandan(yaklaşık 1000dolar) satılıyor. Garantisi de sadece 1 yıl. Alıp almamak size kalmış.
 • Çin’e gidip aç kaldığını söyleyen birçok kişi ile karşılaşmış olabilirsiniz. Korkmayın. Bu kişilerin genelde aç kalmalarının nedeni kendilerini Çin yemeklerine hazırlamamış olmaları ve Türk yemekleri haricindeki yemekleri beğenmemeleridir. Dini hassasiyetleriniz varsa size uygun yemek bulmak için biraz daha araştırma yapmanız gerekebilir. Ama yemek bulamamak diye bir şey yok. Bir milyardan fazla kişinin doyabildiği bir ülkede siz de karnınızı doyurabilecek bir şeyler bulabilirsiniz. Yeter ki değişik tatlara hazır olun.
 • Size birçok kişi “yanına çikolata, sucuk, peynir vb. şeyler al. Orada bunları bulamazsın.” gibi önerilerde bulunabilir. Size tavsiyem yanınıza sadece gerçekten özleyeceğiniz şeyleri alın ve aldıklarınızı ambalajından çıkarmadan yanınızda getirin. Aksi takdirde getirdiğiniz şeyin ne olduğunu anlamazlarsa o yanınızdaki şeyi Çin’e sokmanıza izin vermeyebilirler. Evinden cam kavanoza doldurduğu pekmezi Çin’e girerken içmek zorunda kalan kişi gibi olmak istemezsiniz sanırım.
 • Facebook, Twitter, Google gibi en çok kullanılan web sitelerin Çin’de engelli olduğu doğru. Bu siteler Türkiye’de hayatımızın bir parçası gibi görünse de aslında bu siteleri kullanmayınca hayatımızdan bir şey eksilmediğini görebilmek için gidilebilecek en doğru yer Çin’den başkası değil.

Çin Vizesi

Çin seyahati için Çin vizesine ihtiyaç var ve birçok kişi Çin’in Türkler’e vize vermediğinden bahsediyor. Vize konusunda eskiye oranla birtakım zorlukların olduğu doğru; ama bu durum sadece Türkler’i kapsamıyor. Bugün Çin’de çalışmak isteyen ABD vatandaşı dahi çalışma vizesini alabilmek için eskiye oranla çok daha fazla belge toplamak durumunda.

Ekonomik olarak hızlıca kalkınan bir ülkeye gitmek isteyenler arttığı için vize konusunda yeni uygulamaların olması çok normal. Konuyla ilgili sadece yetkili vize acentaları ike görüşmek ve onların tavsiyelerine uymak vize almayı çok kolaylaştırabilir. (bkz. 16 Farklı Çin Vizesi Var. Hangisi Size Uygun?)

Para Bozdurmak ve Para Çekmek

Çin seyahati öncesinde Türkiye’de iken Çin Yuanı bulmak zor olabilir. Zaten Çin Yuanı bulunamıyorsa da sorun değil. Amerikan Doları veya Euro taşıyarak Çin’e gelmek ve onları havaalanında kolayca bozdurmak mümkün. Havaalanlarında kurlar normalden biraz daha farklı olsa da havaalanlarında para bozdurmak çok kolay. Şehir merkezlerinde para bozdurma işlemleri sadece bankalarda yapılıyor ve sadece para bozdurmak abartısız yarım saat sürebiliyor.

Aslına bakılırsa cepte 100-200 dolarda fazla para taşımaya gerek yok. Tek yapılması gereken Türkiye’deki ATM kartı ile beraber gelmek ve kartın anlaşmalı olduğu VISA, VISA Electron veya Mastercard ile uyumlu bir ATM bulmak. Çin’in en büyük bankaları olan Bank Of China, Agricultural Bank of China(ABC), ICBC, China Construction Bank ATM’lerinin çoğu para çekmek için uygun.

Doğrusunu söylemek gerekirse Çin’de artık nakit kullananların sayısı çok ama çok azaldı. Nakitsiz yaşamın günlük hayatın önemli bir parçası olduğu Çin’de ödemelerin çok büyük bir kısmı WeChat Pay ve Alipay ile yapılıyor. Para ile alakalı neredeyse her şey bu iki uygulama sayesinde yapılabiliyor.

Nakitin Kullanılmadan Yapılabilenlere Örnekler

 • Restoranlarda yemek yemek.
 • Tren, uçak, sinema vb. bilet almak
 • Otopark ücreti ödemek
 • Taksi çağırmak.
 • Ürün satın almak
 • Ürün satmak
 • Borç para vermek/ almak
 • Toplu taşıma araçlarını kullanmak
 • Elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödemek
 • Restoranlarda hesabı paylaşmak
 • Telefona para yüklemek
 • Online yemek siparişi vermek
 • Bir hizmet almadan önce gerekli depozitoyu vermek
 • Müşterilerin aldığı depozitoyu geri iade etmek
 • Evde film seyretmek için üyelik işlemlerini yapmak
 • Tek tek film satın almak
 • Hediye paketler göndermek
 • traveldailymedia.com

Yapılan Bazı Araştırmalar

Yapılan araştırmalara göre Çinliler’in %84’ü nakitsiz yaşama sıcak bakıyor. Sadece %4’lük bir kısım nakitle yaşama alışkanlığını değiştirmemekten yana.

Yine bir araştırmada elde edilen verilere göre Çinliler’in %40’u ceplerinde 100yuandan(yaklaşık 55 lira) daha az nakitle dışarı çıkıyor. %14’ü ise nakitsiz yaşama tamamen adapte olmuş durumda.

Uçak Bİleti

Çin’e İstanbul’dan direk uçuşu olan tek firma Türk Hava Yolları. Her gün İstanbul’dan Pekin, Şanghay ve Guangzhou’a THY’nin direk uçuşu bulunuyor. THY ile Çin’e gelmek diğer hava yollarına oranla pahalı olsa da zamanı kısıtlı olanlar ve aktarma ile uğraşmak istemeyenler için ideal.

Çin’e en ucuz uçak bileti genelde Aeroflot firmasında bulunuyor; ama Aeroflot ile Çin’e gelebilmek içşn Moskova’da aktarma yapmak gerekiyor. Aeroflot haricinde Emirates Airlines, Etihad Airlines, Qatar Airlines, Air Astana gibi firmalar tercih edilecerek ve farklı şehirkerde aktarma yaparak Çin’e gelmek de mümkün.(bkz. Çin Uçak Bileti Hangi Havayolunda Daha Ucuz? Neden?)

Valize Konulacak Yiyecekler

Çin’e doğru yola çıkmadan önce birçok kişi valizine sucuktan pekmeze, çubuk krakerden meyveye kadar her türlü yiyeceği koymaya çalışır. Birtakım yiyecekleri getirmek güzel; ama her şeyi getirmeye çalışmaya gerek yok. Örnek olarak meyve, çikolata, bisküvi gibi yiyecekleri getirmeye hiç gerek yok. Zira Çin’deki meyve çeşidi Türkiye’dekinden fazla.  Bisküvi, çikolata gibi ürünler de keza yeteri kadar çeşitli. (bkz. Merak Edilen”Çinliler Ne Yer” Sorusunun Yanıtı)

Çin’e mutlaka yiyecek bir şey getirelecekse peynir, sucuk gibi Çin’de çok zor bulunabilen yiyeckler getirilebilir. Ama bu ürünlerin de ambalajlarının açılmamış olduğuna dikkat etmek gerekir. Açılmış ürünler Çin’e girişte farkedilebilir ve görevliler açık yiyecek maddelerine el koyabilir.

Güvenlik

Güvenlik konusu Çin’in en başarılı olduğu konuların başında geliyor. Her yaştan ister bayan ister erkek herkes korkmadan Çin’e gelebilir. (bkz.Çin Güvenli Bir Ülke. Hem De Çoook!)

İnternet

Çin’de uzun zamandır Facebook, Youtube, Google ve Twitter gibi siteler engelli. Çok yaygın olarak kullanılan WhatsApp uygulaması da genel olarak kullanılamıyor. Bu tip siteleri ve uygulamaları kullanabilmek için Çin’e gelmeden önce VPN hizmeti satın almak en doğrusu. VPN’i satın almadan önce alınacak hizmetin kullanılabileceğinden de emin olmak lazım. Zira çoğu VPN Çin’de kullanılamıyor.

Çin’de en çok kullanılan sosyal medya aracı uzak ara WeChat. Çin’de iken WeChat kullanmak ve Çin dışındaki akrabalarla da WeChat üzerinden haberleşmek bağlantı sorunlarını minimum düzeye indirebilir.

Havaalanlarında SIM kart alarak Çin’de 4G internetten yararlanmak mümkün. Bunun haricinde özellikle büyük şehirlerin birçok yerinde ücretsiz Wi-Fi hizmeti bulunuyor. Ama genel olarak Wi-Fi hizmetinden yararlanabilmek içşn bir telefon numarası yazmak ve telefona gönderilen geçici şifreyi girmek gerekiyor.

Alışveriş

Birçok kişi Çin’de her şeyin çok ucuz olduğunu düşünse de işin aslı tam da öyle değil. Özellikle bilinen Amerikan malı ürünlerin fiyatları hiç ucuz değil. Çin malı markalar diğer ülkelere göre biraz daha ucuz. Çakma diye tabi edilen kopya ürünler ucuz olsa da bu tarz ürünler Çin’de gün geçtikçe azalıyor.

Çin’den satın almak istediklerinizi BURAYA tıklayarak satın alabilirsiniz.

Yemek

Çin’in Türkiye’den çok ayrı bir mutfak kültürü olduğunu biliyoruz. Türkiye’de rahatlıkla bulabildiğimiz ekmek, zeytin, peynir gibi ürünler Çin’de ancak büyük süpermarketlerde bulunuyor ve fiyatları da oldukça pahalı. Yaygın faaliyet gösteren Uygur restoranları Türk damak tadına en yakın restoranlar olsa da birçok açıdan farklılıkları da az değil. Farklılıklara önceden hazırlandıktan sonra Çin yemek kültürünü alışmak kolay. 

Çin’de Olmayan 4 Temel Gıda

Gıda ürünleri konusun ele alındığında Türkiye ile Çin arasında çok büyük fark olduğu görülüyor. Öyle ki Türkiye’de günlük hayatın olmazsa olmazlarından olan ve çok kolay bulunan bazı gıda üreünleri Çin’de hiç yok. İşte onlardan bazıları:

Türk Yemekleri

Avrupa’nın birçok yerinde rahatlıkla Türk lokantaları bulunabilir. Ama Çin’de aniden bir Türk lokantasına denk gelme şansı çok düşük. Çin’in en büyük şehri olan, 25 milyon kişinin yaşadığı Şanghay’de bile çok az sayıda Türk lokantası var. Var olanlar da fiyat olarak Türkiye’ye oranla çok pahalı. Şanghay’de bir porsiyon iskender döner yemenin bedeli 130 yuan(19 dolar) civarlarında seyrediyor.

Türk yemekleri yemeden yapamayacağını düşünenlerin Çin’e gelmeden önce birtakım malzemeleri ve yiyecekleri beraberlerinde getirmelerinde yarar var.

Süt Ürünleri

Türkiye’de kahvaltının olmazsa olmazı peynir Çin’de deyim yerindeyse lüks bir gıda.Çin’de peynire talep de çok az seviyelerde. Türkiye’deki gibi onlarca peynir çeşidinin olduğu reyonları Çin’de bulmak çok zor. Bulunan reyonlardaki fiyatlar da kişiyi peynirden soğutacak cinsten.

Çin’de büyük marketlerde birkaç çeşit kahvaltılık peynir var,dilimlenmiş cheddar peyniri, pizza için mozarella peyniri ve sürülebilecek peynirler bulunabiliyor.Yüksek kalitede olan tulum benzeri peynirlerin fiyatları 100gr üstünden belirleniyor.

Çin’deki yoğurt da TÜrkiye’dekinden çok farklı. Marketlerde satılan yoğurtların çok büyük bir kısmı tatlı, meyveli vb. yoğurtlar. Tatlı olmayan yoğurt yoğur bulmak çok zor. Markette tatlı olmayan tek bir çeşit yoğurt Bulgar Yoğurdu adı altında satılıyor. Bu yoğurdu maya olarak kullanarak evde yoğurt yapma şansı var.

Ekmek

Çin’deki fırın mantığı Türkiye’den farklı. Çin’de ekmek satın alınabilecek yerler daha çok pastanelere benziyor. Bu nedenle satılan ekmekler de genel olarak pastane usulü yumuşak ve tatlı ekmeklerdir. Kahvaltıda yemek için aranan çıtır çıtır ekmek bazı pastanelerde Fransız Ekmeği adıyla satılan uzun baston ekmek; ama fiyatı 15 yuan(2 dolar) civarında.

Türkiye’de olmayan ve bir Uygur ekmeği olan nan denilen ekmek de iyi bir alternatif olabilir. Türkiye’deki ekmeğe oranla çok yassı ve yuvarlak şekilde olan bu ekmek en azından tatlı değil ve lezzetli.

Tatlılar

Çin’de çok sayıda pastane var ve pastanelerde pastalar satılıyor. Bu pastalardan aralarında iyi olanı da var; tadı Türkiye’den gelen birine hiç uymayanı da var. Pasta ihtiyacı biraz farklı bir biçimde de olsa buralardan karşılanabilir.

Çikolata ihtiyacı ise marketlerden giderilebilir. Bazı Çin çikolatalarının tadı ilk başlarda çok farklı olabilir.

Çin’de şerbetli tatlı bulmak neredeyse imkansız. Şerbetli tatlıların bulunabildiği tek yer az sayıdaki Türk lokantaları.

Çince

Kültür şoku ilk olarak tabelalar ile başlıyor. Çin’e ayak basar basmaz havaalanında iken farklılıklar çok anlaşılmayabilir. Ama havaalanından dışarı çıktıktan sonra ilk olarak takside kültür şoku ortaya çıkabilir.Zira Çin’deki taksicilerin büyük çoğunluğunun İngilizce seviyesi çok düşük düzeylerdedir. Takside iken taksicinin telefonda birileri ile konuşmaya başlaması durumunda duyulan Çince’den bir kelime anlamak dahi mümkün olmayabilir. Bunun nedeni Çince’de İngilizce ile benzer kelimelerin yok denecek kadar az olmasıdır.

Taksiden dışarı bakınca yüksek binalar etkileyici gelebilir; ama şoka uğratmaz.Asıl şok binaların üstündeki Çince tabelalar tarafından gelir. Öyle ki Çin’deki tabelaların çoğunda hiç İngilizce yok ve Çince okuyamayanlar birçok dükkanın ne sattığını dahi anlayamayabilir.

Temizlik

Çinliler’in temizlik anlayışı batı ülkelerinden biraz farklı. Çinliler’in çoğuna  göre bir şeyin temiz görünüyor olması yeterli. O nedenle bir yerde temizlik yaparken çok daha yüzeysel temizlik yaparlar. Hatta bazen kirli su ile temizlik yapıldığına da şahit olmak mümkün.

Tuvaletler

Kültür şokunun iliklere kadar hissedilebildiği yerlerin başında tuvaletler geliyor. Şehir merkezlerinde çok büyük bir fark görülmese de asıl fark kırsal alanlarda.

Şehir merkezlerinde alaturka ve ala franga tuvaletler mevcut. Ama tuvaletlerde lüks alışveriş merkezleri haricinde tuvalet kağıdı bulmak zor. Bazı tuvaletlerde parayla tuvalet kağıdı satan makinalar var.

Gelişmişlik seviyesinin daha düşük olduğu bölgelerde, yol üstündeki benzinliklerin tuvaletlerini görmek gece uykuların kaçmasına neden olabilir. Doğrusunu söylemek gerekirse bu tuvaletlerin çoğuna tuvalet demek dahi çok zor. Bu yerlerde tuvaletten kasıt sadece bir delik. Hepsi o kadar. Bazen yalak gibi hazırlanmış bölmesiz yerler dahi görmek mümkün.

Havai Fişekler

Çin’in neredeyse her yerinde günün her saatinde havai fişek patlatanları görebilirsiniz.Büyük şehirlerde ve gelişmiş yerlerde havai fişek kullanımı yasaklandı; ama birçok bölgede herkes her an havai fişek patlatabilir.

Havai fişeklerin satıcıları var ve onlardan çok kolay bir şekilde havai fişek satın alınabiliyor. Birçok Çinli özellikle kendilerini mutlu hissettikleri özel günlerde, evlendikleri, yeni iş yeri açtıkları günlerde havai fişek patlatırlar. İlk başlarda bu durum ilgi çekici olabilir; ama daha sonra bu durumun verdiği keyif giderek azalabilir.

Türkiye’de Çin Hakkında Yanlış Bilinenler

Türkiye’de Çin’i gerçekten tanıyanların sayısı çok değil; ama Çin hakkında kalıplaşmış bilgilere sahip olanların sayısı çok fazla. Bunlardan bazıları şöyle:

“Çin, İnsanların Bir Dolara Çalıştığı Fakir Bir Ülkedir”

Çin hakkında bilgi sahibi olmayan birçok kişi Çin’in çok fakir olmasından ve insanların bir dolara çalışmasından dem vurur. Çin’de de her ülkede olduğu gibi fakir olduğu doğru; ama artık Çin’de 1 dolara çalışan kimse yoktur. Özellikle Şangay ve Pekin’in içinde bulunduğu doğu bölgelerinde fakirlik oranı birçok ülkeden çok daha düşük seviyelerde.Bu bölgelerde asgari ücret de 300 dolar civarındadır. (bkz.Çin’de Zenginlik Düzeyinin Boyutları ve Pahalılık)

“Çinliler Böcek Yer”

Bu düşüncede doğruluk payı olmakla beraber bu varsayımın büyük bir çoğunluğu kapsamadığını söylemekte yarar var. Çinliler’in büyük bir kısmı böcekten en az Türkler kadar iğrenir. Sadece daha maceraperest Çinliler bazı tür böcekleri yemektedirler.(bkz. Merak Edilen “Çinliler Ne Yer?” Sorusunun Yanıtı)

“Çinliler Çok Küçük Evlerde Yaşarlar”

Türkiye’de bazı kişiler nedense Çinliler’in 30-40m2’lik evlerde yaşadığına inanır.Burada düzeltilmesi gereken kısım bu küçük evlerde yaşayanların Çinliler değil Japonlar olduğudur. Çinliler’in birçoğu tıpkı Türkiye’deki gibi 80-100 m2’lik evlerde oturur.Daha zengin Çinliler 300-400 m2 büyüklüğündeki villalarda oturmayı tercih eder.

“Çin’deki Evlerin Çatılarının Hepsi Filmlerde Gördüğümüz Klasik Asya Mimarisindedir.”

Filmlerdeki Asya evi çatıları herkes için ilginç geliyor olabilir; ama ne yazık ki bu tarz çatılı evlerin sayısı Çin’de öyle zannedildiği kadar çok değil. Bu tarz çatılar tapınaklarda, çok eski binalarda, pagodalarda ve bazı eski köy evlerinde kullanılmaktadır. Modern yüksek binaların çatısı düzdür.

“Çin’de Herşey Çakmadır ve Bütün Çin Malları Kalitesizdir”

Bu sözü söyleyenler Türkiye’deki Çin malı ürünlerin çoğuna bakarak Çin ile ilgili bir genelleme yapanlardır. Doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye’deki kadar çakma ve kalitesiz Çin malı ürün Çin’de yok.(bkz.Çin Malı Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Çin’in kapılarını Dünya’ya açtığı 1980’li yıllarda Çin’e ilk gelen Türk iş adamlarının genel olarak Çin’deki çakma, düşük kalitede ve ucuz ürünleri Türkiye’ye ithal ettikleri için Türkiye kalitesiz Çin malı ülke yuvasına dönüşmüştür. Oysa ki Çin’de her türlü kalitede Çin malı ürünü bulabilmek mümkün.

“Çin’de iPhone Çok Ucuzdur”

Dünya’daki hemen her şeyin Çin’de üretiliyor olması birçok kişide Çin’deki fiyatların çok ucuz olabileceğine dair bir izlenim bırakıyor. Bu nedenle özellikle iphone satın almak isteyenler Çin’de çok daha ucuza iPhone satın alabileceğine inanıyor.Çin’de iphone Türkiye’ye oranla az bir miktar daha ucuz; ama Çin’i daha cazip kılacak kadar değil. Bu nedenle ucuz iphone almak isteyenlerin Amerika’yı düşünmelerinde yarar var.(bkz.En Bilinen ve En çok Satılan Çin Telefon Markaları)

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.