Çin Seyahati Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Bildiğiniz gibi, yabancı bir ülkeye seyahat etmeden önce söz konusu ülke hakkında detaylı araştırmalar yapmak, o ülkede geçireceğiniz sürede sorun yaşamadan, keyifli bir tatil geçirmeniz için son derece önemlidir. Hele ki söz konusu, kültürü bize bu kadar uzak, damak tadı bizlerden bu kadar farklı olan Çin ise…

Çin’e ilk defa seyahat etmeyi planlayanların aklındaki sorular genellikle şunlardır: “Çin’de ne yiyebilirim?”, “Çin’de Türk yemeği bulabilir miyim?”, “Kendi yiyeceğimi içeceğimi götürebilir miyim?”, “Yanımda ne kadar nakit bulundurmalıyım?”, “Özellikle dikkat etmem gereken konular nelerdir?” vs. (bkz. Çin’e Gelmeden Önce Bilinmesi Gerekenler)

Bu yazımızda, Çin seyahati öncesi aklınıza takılan bu tür konuları aydınlatmaya çalışacağız ve Çin maceranızın sorunsuz geçmesi adına önemli bilgiler sunacağız. Hazırsanız başlayalım…

Öncelikle en çok dikkat etmeniz gereken konu seyahatinizin tarihidir. Bildiğiniz gibi Çin’in bizden farklı bir takvimi ve yılbaşı var. Örneğin 2019 Çin Yeni Yılı 5 Şubat tarihinde kutlanacak. Seyahatinizin bu gibi tatil günleri gelmesi durumunda gezilecek görülecek yerlerden mahrum kalabilir, zevksiz bir tatil geçirebilirsiniz. Seyahatinizi, mümkünse, resmî tatil günlerine denk gelmeyecek şekilde ayarlamanızı şiddetle tavsiye ederiz. (bkz.Çin Takvimi, Miladi ve Hicri Takvimlerden Ne Kadar Farklıdır?)

Yine seyahatiniz öncesinde Çin’de geçireceğiniz süre boyunca yararlanacağınız, konaklama, ulaşım, tercüman desteği gibi hizmetlerin için önceden rezervasyon yaptırın. Son dakika endişesi yaşamadan, problemsiz bir tatil için bu da son derece önemlidir.

Gelelim telefon hattınız konusuna. Öncelikle Çin yolculuğuna başlamadan önce hattınızın “uluslararası dolaşım” özelliğini açtırmayı unutmayın. Bununla birlikte, Türkiye’de kullandığınız telefon hattınızı kullanmamanızı tavsiye ederiz, çünkü faturalar son derece tuzlu olabiliyor. Buna alternatif olarak Skype benzeri internet üzerinden görüşmeler yapmanızı sağlayan uygulamalar cep telefonunuzda mutlaka yüklü olmalı. 

Booking.com

Çin ürünlerinin çok ucuz olduğunu düşünen arkadaşlarınız ve akrabalarınız mutlaka dönüşte hediyeler bekleyecektir. Evet, gerçekten de ucuz olan Çin hediyelik eşyalarından bolca alabilirsiniz, ancak geri dönüşte tüm bunların size yük oluşturacağını unutmayın. Ayrıca havayolu şirketinizin belli bir bagaj ağırlığından sonra ek ücretler talep ettiğini de belirtelim. (bkz. “Çin Malı Ürün” Algısının Zamanla Değişimi)

Gelelim belki de en önemli konuya: Yiyecek-içecek. Çin’in bizden çok ayrı bir mutfak kültürü olduğunu biliyoruz. Türkiye’de rahatlıkla bulabildiğimiz ekmek, zeytin, peynir gibi ürünler Çin’de ancak büyük süpermarketlerde bulunuyor ve fiyatları da oldukça pahalı. Yaygın faaliyet gösteren Uygur restoranları Türk damak tadına en yakın restoranlar olsa kendinizi zorlamayacak şekilde farklı lezzetler denemenizi tavsiye ederiz. Çin kültürüne ait yemekleri denemeden geçirdiğiniz bir Çin seyahati biraz eksik kalacaktır. (bkz. Çin’de Yemek Yemek İçin Yapılması Gerekenler)

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.