Farklı Alanlarda En Büyük Çin Şehirleri

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin ekonomisinin bu kadar hızlı bir şekilde büyümesinde hiç kuşkusuz bazı Çin şehirleri lokomotif görevi üstleniyor. Bu şehirler hakkında şimdiden bilgi sahibi olmak ilerleyen yıllarda yolunu Çin’e düşerecek olanlara çok yardımcı olabilir.

Ekonomik anlamda en büyük Çin şehirleri arasından bazıları Çin denince akla gelen şehirler. Bazıları ise sadece Çin’i yakından tanıyanların en azından ismen bildiği şehirler. Çin ekonomisinin kalbi herkesin tahmin ettiği gibi Çin’in en büyük şehri Şangay. Şangay’ın haricinde başkent Pekin, Pekin’in hemen yanıbaşında yer alan liman kenti Tianjin, Hong Kong sınırında yer alan Shenzhen, ticaret yapanların yakından tanıdığı Guangzhou şehirleri de ekonomik anlamda çok gelişmiş şehirler. Bu şehirler haricinde Chongqing, Suzhou gibi şehirler de Çin ekonomisine çok ciddi katkıda bulunan şehirlerin başında geliyor. Ekonomil anlamda en büyük şehirler aynı zamanda en kalabalık şehirler olarak dikkat çekiyor. 

Çin’in en büyük İngilizce gazetesi olan China Daily‘e göre en zengin Çin şehirleri şu şekilde sıralanıyor:

Şangay (上海)

Çin denince herkesin aklına gelebilecek iki şehirden biri. 25 milyonluk nüfusuyla Çin’in ve Dünya’nın en kalabalık şehirleri arasında. Çin’in en doğusunda bulunan Şangay, Çin’e ziyaret yapan birçok iş adamının ilk durağı konumunda.

Şangay kuleleri-bing.com

Şangay, baş döndürücü bir hızda gelişmeye devam ediyor. 1990’lı yılların Şangay’ı ile bugünkü Şangay arasında şehrin siluetinde o kadar büyük bir değişim olmuş ki inanılacak gibi değil. Bunun yanında Şangay’de ilk metro hattı 1996’da açılmış; ama şu anda Şangay metrosu uzunluk anlamında Dünya’nın en uzunu konumda.

400 milyar dolarlık dev bir ekonomiye sahip Şangay’da kişi başı milli gelir 16.600 dolar.

Ticaretle Uğraşanlar İçin Şangay

Şangay Çin’in ticaret merkezi olduğuna göre, Çin ile ticaret yapmayı düşünenlerin yollarını Şangay’den geçirmesi gerekiyor. Son zamanlarda Şangay hükümeti ticaret yapanları, diğer bölgelerdeki hükümetlere oranla daha fazla teşvik eder hale geldi. Şangay’da açılmış olan serbest bölge, Çin içinde ticaret anlamında serbestliklerin ve kolaylıkların en fazla olduğu bölge olarak tanımlanıyor.

Şangay’daki serbest bölgenin çalışma prensibi Hong Kong’dakine çok benziyor ve özellikle Dünya ile ticaret yapan ve Şangay’i ticaret üssü gibi kullanmak isteyenler  için çok uygun bir yer.

(bkz.Şangay: 25 Milyonluk Dev)

Pekin (北京)

Türkiye’de “Çin şehirleri arasında hangilerinin adını duydunuz?” diye sorulduğunda çoğu kişinin vereceği ilk cevap Pekin’dir; çünkü Pekin Çin’in başkenti.

Pekin Yasak Şehir- bing.com

Çin’in kuzey bölgesinde ve Şangay’a 1000 kilometreden daha fazla bir mesafede bulunan Pekin özellikle kuzey bölgesi için çok önemli bir ekonomi şehri.

Hava Kirliliği

Hızlı kalkınma, hızlı endüstrileşme ve merkezi ısıtmalar için kullanılan çok yüksek miktarda kömür nedeniyle önceki yılarda Pekin’de hava kirliliği çok ciddi boyutlara ulaştı. Son yıllarda havanın temizlenmesi için çok ciddi paralar harcayan Çin hükümeti, ağır sanayi fabrikalarını farklı bölgelere taşımaya ve kömür yerine doğalgazı yaygınlaştırmaya başladı. Bu çabalar hava kirliliğinin gözle görülür bir şekilde azalmasını sağladıysa da, havanın tam olarak temizlenmesi için biraz daha zaman ihtiyaçları olduğu bir gerçek.

Hava kirliliği ile gerçek anlamda savaş 2013 yılında içinde Pekin dahil 600 milyon kişinin yaşadığı bölgede çok kirli hava kitlesinin oluşmasıyla başladı. Hava kirliliği ile üst düzey mücadelenin başladığı bu olay “hava kirliliği şoku” olarak da bilinir.

Pekin’in Çin ekonomisine yıllık katkısı %4 düzeylerinde.  Pekin ekonomisinin toplam büyüklüğü 350 milyar dolar ve kişi başı milli gelir 17.000 dolar civarında.(bkz.Çin’in Başkenti Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Tianjin (天津)

Çin’in dördüncü büyük şehri olan Tianjin başkent Pekin’e sadece 150km mesafede. Denize kıyısı olması sebebiyle Tianjin, Çin’in en büyük limanlarından birine ev sahipliği yapıyor. Pekin’in, Tianjin’in ve kuzey bölgelerinin dünyaya sattığı ürünlerin büyük çoğunluğu Tianjin Limanı’ndan yola çıkıyor.

Tianjin’in simgelerinden Tianjin Eye-bing.com

Herhangi bir eyalete bağlı olmayan, direk Çin hükümetine bağlı olan dört şehirden biri olan Tianjin’de bugün 15 milyondan fazla kişi yaşıyor. 255 milyar dolarlık bir ekonomiye sahip olan Tİanjin’de kişi başı milli gelir Pekin’e çok yakın. 17.000 dolar civarı.

 

Shenzhen (深圳)

Shenzhen adı Çin’den özellikle elektronik ürün ithalatı yapanlara tanıdık gelebilir. Zira Shenzhen için “Çin’in elektronik başkenti” denilebilir. Çin’in en güneyindeki Guangdong eyaletinde bulunan Shenzhen aynı zamanda Hong Kong’a en yakın şehir. Hong Kong’a gelen ürünler ilk olarak Shenzhen’den Çin’e giriş yapıyor.

bing.com

10 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan Shenzhen’de 266 milyar dolarlık ekonomi Shenzhenliler’in yılda ortalama 25.000 dolar kazanabilmelerini sağlıyor.

Chongqing (重庆)

Chongqing adı Türkiye’de çok bilinmese de Çin için çok önemli bir ad. Çin’in ortasının biraz daha güneyinde yer alan şehir Şanghay, Pekin ve Tianjin ile beraber bir eyalete bağlı olmayan dört şehirden biri. Özellikle orta, güney ve güneydoğu Çin’in ekonomik olarak kalkınmasında Chongqing’in payı çok büyük.

Chongqing-bing.com

Chongqing ekonomisinin 2015 yılındaki büyüklüğü 192 milyar dolar, ve kişi başı milli geliri 8.400 dolar.

Suzhou (苏州)

Şangay’a 90 kilometre mesafede bulunan Suzhou, Asya mimarisindeki bahçeleriyle aynı zamanda önemli bir turizm merkezi. İçinde bulunduğu Jiangsu eyaletinin en büyük şehri olmasa da Şangay’a yakınlığı Suzhou’nun ekonomik olarak kalkınmasına büyük katkı sağlamış.

Suzhou’da bulunan bir bahçe-bing.com

Kişi başı milli gelirin 21.000 dolar olduğu Suzhou’nun ekonomik olarak toplam büyüklüğü 228 milyar dolar.

Guangzhou (广州)

Çin’in en güneyindeki Guangdong eyaletinin başkenti olan Guangdong, bir başka önemli şehir olan Shenzhen’in de hemen doğusunda yer alıyor. THY ile direk uçuşun olduğu 3 Çin şehrinden biri olan Guangzhou, Dünya’da ticaret ile uğraşan birçok kişi tarafından bilinen ve her yıl düzenlenen Kanton Fuarı’na da ev sahipliği yapıyor.

Guangzhou-bing.com

Forbes dergisine göre 2013-2015 yılları arasında Çin’in ticarete en uygun şehri olarak gösterilen Guangzhou 275 milyar dolarlık ekonomisi ve 21.000 dolarlık kişi başı milli geliri ile özellikle Güney Çin’in lokomotifleri arasında yer alıyor.

En Kalabalık Çin şehirleri

En Turistik Çin Şehirleri

600’ü aşkın Çin şehri arasında bazıları milyonlarca turisti ağırlıyor. Geçtiğimiz günlerde jiemian.com ve toutiao.com websitelerinin işbirliği ile en turistik Çin şehirleri üstüne bir araştırma yapıldı ve araştırmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre Çin’deki şehirlerin toplam ziyaretçi sayısı, toplam turizm cirosu, şehir turizminin Çin ekonomisine katkısı, trafik ve turizm altyapısı gibi kıstaslar dikkate alınarak en turistik 10 Çin şehri belirlendi.

İşte Dünya’nın en büyük üçüncü ülkesi olan Çin’deki en turistik Çin şehirleri:

10- Nanjing

Çin’in gerek yakın gerekse uzak tarihinde çok önemli yeri olan bir şehir. Doğu’da gelişmişlik düzeyi en fazla olan eyaletlerden biri olan Jiangsu Eyaleti’nin başkenti. Çince’deki anlamı Güney Başkenti. Gerçekten de geçmişte birçok hanedanlığa başkentlik yapmış olan Nanjing’i Çinliler daha çok İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon istilasına uğrayan Çin’de en kanlı çatışmaların yaşandığı şehir olarak anmayı tercih ediyorlar. Nanjing’de Çinliler’in Japonlara karşı kahramanlıklarının anlatıldığı bir müze dahi mevcut.

9- Suzhou

Çin’in bahçe başkenti denilebilecek tarihi şehri olan Suzhou da Nanjing gibi Jiangsu eyaletinde yer alıyor. Şanghay’ın 90 kilometre batısında yer alan Suzhou modern hayat ile geleneksel Asya tarzı yaşamın birbirine çok güzel harmanlandığı bir şehir. Çin filmlerinde devamlı gösterilen Asya mimarisini ve Asya bahçelerini yerinde görmek isteyenler için Suzhou tam bir biçilmiş kaftan.

8- Hangzhou

Çin’in en küçük; ama Çin ekonomisine en çok katkı yapan eyaletlerden biri olan Zhejiang Eyaleti’nin başkenti olan Hangzhou, Çinliler’in hayatları boyunca en azından bir kere mutlaka görmek istedikleri şehirlerin başında geliyor. Şanghay’a 150 kilometre mesafede(hızlı trenle 40-45 dakika) olan Hangzhou’u turistik açıdan bu derece önemli yapan, şehrin göbeğinde bulunan ve çok geniş bir alana yayılmış olan West Lake(türkçe adıyla Batı Gölü).

Hangzhou’yu Çin ekonomisi için çok önemli yapan bir başka neden ise Çin’in en büyük firmalarından bazılarının merkezinin Hangzhou’da bulunuyor olması. Örnek olarak herkesin yakından tanıdığı Alibaba firmasının merkezi Hanghzou’da bulunuyor.

Hangzhou, aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda Çin’in ev sahipliğini yaptığı G20 zirvesinin de düzenlendiği şehir.

7- Wuhan

Bu listede bulunan ve Çin’i tanımayanlar tarafından hiç tanınmayan şehirlerin başında Hubei eyaletinin başkenti olan Hubei geliyor. Ulaşım açısından bakıldığında listenin en zor ulaşılabilen Çin şehirleri arasında birinin Wuhan olduğu söylenebilir. Pekin ve Şanghay’a en az 700-800 kilometre olan Wuhan, Hubei eyaletinin kuşkusuz en önemli şehri. Çin’de üniversite eğitimi alan birçok Türk öğrencinin Wuhan’i tercih ettiğini de söylemekte yarar var.

6- Chengdu

“Çin’in sembolü hangi hayvandır?” diye bir soru sorulduğunda birçok kişi hiç düşünmeden “PANDA!” diyecektir. Gerçekten de Avustralya için kanguru ne ise Çin için panda o. Çin’in orta güney batı bölgesindeki Sichuan eyaleti’nin başkenti olan Chengdu şehri aynı zamanda pandaların anavatanı. Sayıları çok azalmış olan koruma altındaki onlarca pandanın bulunduğu bir merkez de Chengdu’da bulunuyor.

Chengdu’nun içinde bulunduğu Sichuan eyaleti Çin’deki en şiddetli depremlerin yaşadığı bölge olsa da, bu eyaletteki doğal güzellikler ve lezzetli yemekler bu bölgeyi birçok turist için çekici hale getiriyor. Özellikle acılı yemeklerden hoşlananlar Sichuan yemeklerine hayran kalabilir.

5- Guangzhou

Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nin başkenti olan Guangzhou, ticaretle uğraşan kişilerin adını sıkça duyduğu şehirlerin başında geliyor. Özellikle elektronik ürünlerin ithalatını yapan firmaların yolları bir şekilde Guangzhou ve çevresindeki illerden geçiyor.

Türk Hava Yolları’nın direk uçuşunun olduğu üç Çin şehrinden biri olan Guangzhou’nun iyi bir turizm şehri olmasının nedenlerinin başında şehrin ılıman iklimi geliyor. Bazı kişiler için Guangzhou çok nemli ve sıcak olsa da kış aylarının dahi 15-20 derece sıcaklıklarda geçtiği Guangzhou, sıcaktan hoşlananlar için iyi bir alternatif.

4- Tianjin

Tianjin, yine Çin’i pek tanımayanların çok aşina olduğu bir yer değil; ama Tiajin’in Çin ekonomisi için önemi çok büyük. Öyle ki başkent Pekin’in hemen doğusunda yer alan Tianjin, sahip olduğu liman sayesinde başta Pekin olmak üzere, kuzey Çin’in ekonomik olarak gelişmesine çok ciddi katkılarda bulunuyor.

Tianjin, 20. yüzyılların başlarında batı ülkelerinin istilasına uğramış olduğu için şehrin bazı yerlerinde batı tarzı binalara rastlamak mümkün.

10 milyonu aşkın nüfusu ile Çin’in en büyük altıncı büyük şehri olan Tianjin ile Pekin arasındaki mesafe hızlı trenler sayesinde yarım saatte geçilebiliyor.

3- Şanghay

Çin’in en büyük şehri olan, 25 milyonu aşkın kişinin yaşadığı Şanghay, hiç kuşkusuz Çin’in Dünya’ya açılan en önemli kapılarından biri. Modern Çin’in Dünya’ya anlatılmasında Şanghay’ın payı çok büyük. Çin hükümeti de bunun farkında olacak ki Şanghay’ın turistik önemini kaybetmemesi için bu konuda yoğun çaba sarfediyor. Örnek olarak Şanghay’da çekilen Hollywood filmlerinde Şanghay’ı imajını zedeleyecek tarzda çekim yapılması engelleniyor.

2016 yılında yerli-yabancı toplam 300 milyon kişinin ziyaret ettiği Şanghay, geçtiğimiz yıl sadece turizmden 389.7 milyar yuan(yaklaşık 228 milyar lira) gelir elde etti.

Türk Hava Yolları’nın direk uçuşunun olduğu Şanghay’a İstanbul’dan 11 saatte ulaşılabiliyor.

(bkz.Şanghay: 25 Milyonluk Dev)

2- Chongqing

Sichuan Eyaletinin hemen yanında yer alan Chongqing(Çongçing) şehri, Türkiye’de çok fazla kişi tarafından bilinmese de Çin için bir başka önemli şehir. Şanghay’a 2 saat uçak mesafesinde olmasına karşın 2016 yılında Chongqing’i 450 milyon kişi ziyaret etti. Orta Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Chongqing’i cazip kılan nedenlerin başında şehirde 214 adet birinci sınıf turistik bölgenin ve bu bölgeler turist taşıyan 400’den fazla seyahat acentesinin olması geliyor.

1- Pekin

3.000 yıllık tarihiyle başkent Pekin, bazı şehirlere oranla daha az turiste ev sahipliği yapıyor olsa da gerek şehir içi ulaşımı, gerek turistlere sağladıkları, gerekse dış şehirlerden Pekin’e ulaşımın kolaylığı nedeniyle listenin en başında yer alıyor. Çinler’in çoğu Pekin’i sadece başkent olduğu için ziyaret etmek istiyor.

Şehrin birçok yerinde görülebilecek Asya mimarisindeki birçok binaya ek olarak, Çin Seddi’nin en çok restore edilmiş ve en çok turist çeken bölümü de Pekin sınırları içinde bulunuyor. 64 tane 5 yıldızlı otelin bulunduğu Pekin’e toplam 2.204 seyahat acentesi Çin içinden veya dışından turistleri Pekin’le tanıştırıyor.(bkz.Çin’in Başkenti Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Birçok Çinli’ye göre Çin’e gelip Pekin’i görmeden gitmek Çin’e hiç gelmemekle eşdeğer özellikte.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.