Çin Seddi Hakkında Bildiğiniz ve Bilmedikleriniz

Posted by

Çinliler’e göre Çin’i ziyaret edip Çin Seddi’nin ziyaret etmemek Çin’i hiç ziyaret etmemek ile eşdeğer. Birçok kişinin “uzaydan görülen tek insan yapıtı”olarak tanımladığı Çin Seddi’nin ne yazık ki böyle bir özelliği yok. Ama yine de görülmeye değer muazzam bir yapı.


Booking.com

Türkiye’deki tarih kitaplarında Çin Seddi’nin yapılış amacının milattan önceki dönemlerde Hun baskılarını durdurabilmek ve bölgede kalan şehirleri koruyabilmek olduğu yazar. Oysa ki Çin Seddi ile ilgili Çinliler’in bildikleri Türkiye’de bilinenlerden biraz farklı. Birçok Çinli arkadaşıma “Çin seddi kime karşı yapıldı?” diye sormama rağmen hiçbirinden “Hunlar” cevabı alamadım. En çok aldığım cevap “Moğollar” oldu.

Çin’in en büyük bilgi sitesi Baidu Baike‘ya göre Çin Seddi, İngilizce adıyla Great Wall, yani Harika Duvar, Çince’de ise uzun şehir anlamına gelmektedir. Çin tarihindeki en önemli yapılardan biri olan Çin Seddi’nin yapılış amacı, ülke ve hanedanlıkları gelecek saldırılara karşı korumaya almak.

Çin Seddi Ne Zaman Yapıldı?

Çin Seddi’nin yapımına Batı Zhou Hanedanlığı zamanında, günümüzde Xi’an olarak bilinen ve Çin’in orta bölümlerinde yer alan şehirde başlanır. O dönemlerinde çok şiddetli hanedanlık savaşlarının yaşandığı bölgede hanedanlıklar araya bir duvar örerek birbirlerini durdurmaya çalışırlar. Yani Çinliler’e göre Çin Seddi’nin ilk olarak yapılmaya başlanma amacı komşu hanedanlıkların saldırılarından korunmaktır.

bing.com

Birçok hanedanlığın yapımına katkıda bulunduğu ve en son uzunluğuna ulaşması yaklaşık 2000 yıl süren bu davara en büyük katkıyı Çin tarihinin en güçlü hanedanlıklarından olan Qin Hanedanlığı yapar. Sedde en son eklemeler ise Ming Hanedanlığı döneminde yapılır ve toplamda 20.000 kilometreden fazla uzunluktaki Çin Seddi ortaya çıkar.

Seddin Ming Hanedanlığı öncesi döneme ait kalıntıları büyük ölçüde harabeye dönmüş olsa da, Ming Hanedanlığı döneminde yapılan kısım tamamen korunmuş durumda. 2009 yılında yapılan açıklamaya göre şu an Çin Seddi’nin 8851.8 kilometrelik kısmı hala ayakta durmaktadır. Bu da Çin seyahati yapanların Çin Seddi’nin en fazla %40’ını görebilebileceği anlamına geliyor.

Çin Seddi Nerededir?

Çin Seddi harita-bing.com

Günümüzde Çin sınırları içinde kalan Hebei, Pekin, Tianjin, Shanxi, Shaanxi, Gansu, İç Moğolistan, Heilongjiang, Jilin, Liaoning, Shandong, Henan, Qinghai, Ningxia ve Xinjiang eyalet ve şehirlerinde bu dev yapının en az bir parçasına ulaşmak mümkün. Bu parçaların birçoğu restore edilmiş ve ziyarete de açılmış durumda. Çin seyahati yapanlar genel olarak seddin Pekin’de kalan kısımlarını ziyaret etmektedirler.

1961 yılında Çin Hükümeti tarafından korumaya alınan Çin Seddi, 1987 yılında Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir.

Çin’in güney bölgesine ziyaret yapııp bikaç gün Çin’de kaldıktan sonra geri dönmeyi planlıyorsanız size kötü bir haberim var. Çok büyük ihtimalle Çin Seddi’ni gezme şansınız olmayacak. “Amaan! Merdiven ve duvar işte, gidip görüp ne yapayım? İnternette her bir tarafını rahat rahat görürüm” diyenlerdenseniz o başka tabi.

Çin Seddi Bölümleri

Şehirlerin güvenliği için seddin duvar olarak yapıldığı kısımlar hiçbir şekilde geçişe izin vermeyecek şekilde inşa edildi. Şehirlere giriş çıkışların yapıldığı kapılar, güvenlik gerekçesiyle iki dağ arasında kalan vadilere, nehirlerin geçtiği yerlere veya düzlük alanların değişiklik gösterdiği yerlere yapıldı. Böylece hem iş gücünden, hem de malzemeden tasarruf edilerek kapının sadece bir kişi tarafından açılıp kapanabilmesi sağlandı. Belli aralıklarla yerleştirilen gözetleme kulelerinin yerleri için de en çok alanın görülebileceği ve savunmaya en çok katkıda bulunabilecek yerler seçildi.

İlk zamanlarda moloz taşlar kullanılarak yapılan setin yapımına 16. yüzyılda tuğla teknolojisinin gelişmesiyle o döneme ait tuğlalar kullanılarak devam edildi. Özellikle Ming Hanedanlığı zamanında eklenen bölümlerde çok büyük tuğlalara rastlamak mümkün. Dev boyutlardaki tuğlaları taşımak ve duvarı örebilmek için sadece insan gücünü kullanmak zorunda olmak işleri zorlaştırmış gibi görünsede, ileriye yönelik bina yapmaya yönelik yöntemlerin temelini bu zamanlar oluşturdu. Giriş-çıkış kapılarındaki sanatsal işçilik hem imparatorluğu temsil etti, hem de estetik anlayışının gelişmesini sağladı.

Çin Seddi Özellikleri

 • Çin Seddi, insanlar tarafından yapılmış Dünya’nın en uzun duvarıdır. (Uzun olmasına rağmen dar olması belki de uzaydan görünmesine engel oldu.)
 • Çin Seddi uzunluğu 21.196 kilometre uzunluğundadır. (İstanbul-İzmir arası 500km. Seddin ne kadar uzun olduğunu varın siz hesap edin.)
 • Seddin en yüksek noktası 8 metre yüksekliğinde iken, en geniş yeri ise 9.1 metre genişliğindedir.
 • Çin Seddi’nin en yüksek noktası başkent Pekin’deki Heita Dağı’ndadır ve bu noktanın deniz seviyesinden yüksekliği 1525 metredir.
bing.com
 • Farklı hanedanlıklar tarafından devamlı olarak uzatılan Çin Seddi’nin en uzn haline gelmesi 2000 yıldan fazla zaman almıştır.
 • Duvara en son eklemeler resmi olarak 1644 yılında Ming Hanedanlığı döneminde yapılmıştır.( Bu hesaba göre MÖ 500’lü yıllarda Çin Seddi’nin yapımına başlandı)
 • Çinliler, el arabasını duvarın yapımı sırasında bulmuşlardır.
 • UNESCO, 1987 yılında Çin Seddi’ni Dünya Mirasları listesine almıştır.
 • Avrupalılar, 17. yüzyılın başlarında Portekizli kaşif Bento de Gois aracılığıyla Çin Seddi’nden ilk defa haberdar olmuşlardır.
 • Duvarda her 200 metrede bir gözetleme kulesi veya kale bulunur.
Çin Seddi’ndeki bir gözetleme kulesi-bing.com
 • Her yıl 10 milyon’dan fazla kişi Çin Seddi’ni ziyaret eder.
 • 300’ün üzerinde devlet başkanı da Çin Seddi’ni ziyaret etmiştir. Türkiye’den hiçbir Cumhurbaşkanı şu ana kadar Çin Seddi ziyareti yapmadı.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.