Çin Sağlık Sistemi Hakkında Bilgiler

Posted by

Çin sağlık sistemi birçok kişinin tahmin ettiğinin aksine sigortadan oluşuyor; ama Çin‘de sağlık sigortası ve kapsamı Türkiye’dekinden neredeyse tamamen farklı.

Nasıl yani?

Örneğin Türkiye’de bir evde bir kişinin çalışıyor olması bütün aile bireyelerinin devlet hastanelerinde sağlık hizmeti almasını sağlayabiliyorken, Çin’de her bireyin sigortası sadece kendisini kapsıyor. Buna küçük yaştaki çocuklar da dahil. O nedenle birçok aile çocukları küçük yaştayken onlara özel sağlık sigortası yaptırıyor.

Çin sağlık sistemi uyarınca, çalışan bir kişiye banka kartına benzeyen bir sigorta kartı veriliyor ve bu karta her ay çalışılan firma tarafından devletin belirlediği sigorta miktarı ekleniyor. Hastaneye giden kişi de bu kartı kullanarak kartın içindeki miktar kadar olan bir hizmete para ödemiyor. Ama hastalık daha ileri derecede ise kişinin aradaki farkı ödemesi gerekiyor. Türkiye’deki gibi hastalığın derecesine ve büyüklüğüne bakılmaksızın devletin karşıladığı tarzda bir sigorta sistemi Çin’de mevcut değil.

Eğer hastanın sağlık durumu ciddi ve pahalı bir tedavi gerektiriyorsa, ilk olarak hasta tedavi ücretini kendi cebinden ödüyor. Ardından hastanenin aldığı faturayı sigortadan yapılan tedavi çeşidine göre %90 dolaylarında olan kısmını geri alıyor.

Daha kapsamlı sigorta isteyen kişiler özel sağlık sigortalarından kendilerine uygun olanı tercih edebiliyorlar. Tabi özel sigortalar da aynı şekilde tedavi masraflarının önce hasta tarafından karşılanmasının ardından hastalara ödeme yapıyor. Özel sigortalara ödenen sigorta ücretlerinin farklılıklarına göre alınan hizmet türünde değişiklikler görülebilir. Çin’de özel sigorta hizmeti veren firmaların başında Ping An Insurance ve China Pacific Insurance(CPIC) geliyor. Bu iki firma aynı zamanda Çin’in de en değerli markaları arasıdna yer alıyor.

Çin Hastaneleri

Devlet hastanelerinde muayene ücreti hiç sigortası olmayanlar için dahi çok ucuz. Yaklaşık olarak 10-20 yuana(1.5-3USD) doktora görünebilmek mümkün. Ama nüfusun fazlalığının bir sonucu olarak devlet hastanelerindeki kalabalıklığa hazır olmak gerekiyor. Bazı yataklı tedavi gerektiren durumlarda bazı hastanelerde yoğunluk nedeniyle boş yatak olmadığı da bir gerçek.

Çin hastanelerinde yüksek ateş, grip gibi her gün olabilecek hastalıkların tedavisi için serum odaları vardır. Hastaneye gelen kişilerin birçoğu bu serum odalarına gönderilir ve hastalara bu odalarda serum bağlanır. Genel olarak bu serumlar ateşin düşürülmesini veya kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilmektedir.

Bazı çok görülen küçük hastalıklarda doktora görünürken muayene odası açık bırakılabiliyor ve bir hasta muayene edilirken sıradaki diğer hastalar da konuşulanları duyabiliyor veya muayeneyi izleyebiliyor. Özellikle Çinli olmayan hastaların muayenelerinde insanların ilgisi artıyor.

Çin sağlık sistemi, bölgeye ve gelişmişliğe bağlı olarak farklılık gösteriyor. Çin’in özellikle gelişmiş büyük şehirlerinde çok üst düzey özel hastaneleri bulmak mümkün. Ama bu hastanelerin fiyatlarının çok yüksek olduğunu söylemekte yarar var. Örnek olarak Şanghay’in en iyi hastanelerinden biri olan Parkway Health‘de sadece muayene ücreti 1300 yuan civarı(194USD) ve bu fiyatın üstüne testler ve ilaçlar eklenince doktora her gidişte en az 3000yuan(445USD) ödemek durumunda kalınabiliyor. Maddi açıdan problemi olmayanlar veya uluslarası kapsamlı sağlık sigortası olanlar Dünya standartlarındaki bu hastanelerden sağlık hizmeti alabilirler.

Her alanda ilerleyen Çin, hastaneler ve sağlık konusunda da çok önemli atılımlar yapıyor; ama özellikle devlet hastanelerinin yoğunluğu ve sağlık sigortasının kapsamı konularında yapacakları daha çok şey var.

Çin sağlık sistemini ve hastanelerini yerinde görmek için Çin’e seyahat yapın ve BURAYA tıklayarak kalacağınız oteli belirleyin.

Geleneksel Çin Tıbbı

Sağlık konusu Çin’de gerçekten çok büyük tezatlar içeriyor. Bir tarafta beş yıldızlı otel görünümünde olan, son teknolojiyi içinde barındıran pahalı hastaneler varken bir yanda binlerce yıllık gelenekleri devam ettirerek geleneksel Çin tıbbı yöntemlerini kullanarak hastalarını iyileştirmeye çalışan hastaneler var. Teknolojinin tıbba katkısı kesinlikle yadsınamaz; ama geleneksel Çin tıbbı da küçümsenmeyecek kadar başarılı.

Çinliler’e göre vücutta qi adı verilen hayat enerjileri vardır ve bu enerjilerin vücut içindeki hareketi çevresel etmenlere ve vücuda olanlarla alakalıdır. Vücuttaki qi dengesi ise farklı çeşit qilerin ve diğer sıvıların akışıyla sağlanır. Yaralanmalar, ağrı-sızılar ve dengesiz beslenme qi adı verilen enerjilerin azalmasını sağlar.

Birçok çeşit qi var; ama bunların en bilinenleri dişi, koyu renkte ve şekilsiz olan yin qi, ve erkek, açık renkte ve belirli bir şekli olan yang qidir. Herşey yin ve yang dengesine bağlıdır. Kadınlarda yin qi, erkeklerde ise yang qi daha fazladır ve yaşlandıkça vücuttaki qi miktarı azalır.

Geleneksel Çin tıbbı da burada vücudun çeşitli bölgelerine farklı yöntemler uygulayarak farklı qi enerjilerinin azaltılması ve arttırılmasını amaçlar ki bu da Yin-Yang Dengesi olarak bilinir.

Her insan için gerekli olan Yin-Yang denge noktası farklıdır. Farklı qi miktarlarının azaltılması ve arttırılması için uygun yöntemler de birbirlerinden farklıdır.

Mesela yin qi enerjisi bakımından eksiklikleri olduğu tespit edilen bir kadın bu eksikliği o yin qi bakımından zengi olan gıdaları tüketerek giderir.

Yaşlandıkça yang qi bakımından eksiklikler hisseden bir erkek de ginseng çayı içerek veya denizatı ile yapılan yiyecekleri tüketerek bu eksiklikleri gidermeye çalışır.

En Bilinen Tedavi Çeşitleri

Geleneksel Çin tıbbında hastalığın büyüklüğü ve çeşidine göre günümüzde de en çok uygulanan tedavi teknikleri şunlardır:

Akupunktur:

Vücuttaki çeşitli noktalara iğneler batırarak uygulanan tedavi yöntemi. Çin tıbbının uygulandığı hastanelerde birçok kişinin bu tedaviyi aldığı görülebilir.

Kupa Çekmek:

Türkiye’de genel olarak babaanne ve anneannelerin uyguladığı bir yöntem olarak bilinir. Vücuttaki yang qi enerjisinin azalmasını sağlar. Bronşit, sıcak çarpması ve sıcak havaya bağlı hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır.

Bitkisel ilaçlar:

Büyük hastanelerin hemen hepsinde batı tarzı tabletlerden oluşan eczanelere ek olarak, bitkisel ilaçların hazırlandığı eczaneler de bulunur. Birçok kişinin kocakarı ilacı olarak bildiği bitkisel ilaçlar Çin’de hala tıbbın bir parçası olarak görülüyor.

Masaj:

Çin’in her şehrinde vücudun farklı noktalarına masaj uygulayan masaj salonları görmek mümkün. Bu masaj salonlarının çoğu, çoğu kişinin tahmin edebileceği üzere kötü amaçla kurulmuş yerler değil, sağlık amaçlı olarak kurulmuş yerlerdir.

Moksibüsyon:

Vücuttaki yang qi enerjisini arttıran, deri üzerine ham pamuk(moxa) uygulanarak acıyı ve hastalığı azaltan sıradışı yöntem. Doğum konusunda problemleri olan kadınlar, yaşlı erkekler ve soğuk havaya bağlı olarak oluşan hastalıkların tedavisinde bu yönteme başvurulur.

Çigong:

Belirli fiziksel duruşlar ve hareketleri yaparak ve çeşitli nefes alı verme yöntemlerini kullanarak vücuttaki enerjiyi düzenlemeye yönelik olan tedavi yöntemi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.