Mahjong Oyunu! Çin Okeyi Mi Desek Acaba?

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Mahjong Nedir?

Çin genelinde en çok oynanan oyunların başında gelen Mahjong oyununa kısaca Çin okeyi demek daha doğru olabilir. Zira Çin’de oynanan mahjong, genel hatları ile okey oyununa çok benziyor.

Geleneksel mahjong, ilk bakışta okey oyununa benziyor-yandex.net

Telefonlara indirilen ve herkesin bildiği mahjong değişik resim ve şekillere sahip olan taşlardan aynı çiftleri bulup çıkarma ve böylece masada taş bırakmayarak bölümü geçme amaçlıdır. Çin’de oynanan mahjong ise aynı taşlarla oynanır; ama kuralları Türkiye’deki okey oyununa daha çok benzerdir. Bu da mahjongu Çin okeyi olarak da adlandırmayı sağlıyor.

Mahjong Taşları

Mahjong, toplamda 136 mahjong taşı ile oynanır. Taş grupları okeyde sadece rakamları içerirken mahjongda rakam içeren taşlara ek olarak başka taşlar da vardır. Mahjong taşlarının tamamını yandaki resimde görebilirsiniz. Resimde her biri soldan sağa yönde dizilmiş olan 16 tane sıra görüyorsunuz. Dikkat ettiyseniz ilk on iki sıra 4’erli olarak birbirinin aynısı. İşte bu sıralara ait taşlar rakam taşları. Rakam taşları üç çeşit. İlk 4 sıradaki taşlar nokta taşları, ikinci dört sıradakile bambu taşları, üçüncü dört sıradakiler ise karakter taşları olarak bilinir. En alt dört sıraya geldiğimizde diklemesine 9 tane sıra görüyoruz. Bunlar en soldan dört tanesi resimdeki sırasıyla doğu, güney, batı ve kuzey yönlerini gösteren rüzgar taşları, yanlarındakiler sırasıyla kırmızı, yeşil ve mavi ejderha taşları, üstünde rakam bulunan taşlar çiçek taşları. Çince rakamları gödüğünüz taşlar ise mevsim taşları.

Mahjong Oyununun Amacı

Mahjong’un amacı okeye biraz benziyor. Asıl amaç elde olan taşlarla mümkün olan en iyi kombinasyonları yapmak. Bunun için gerekmeyen taşları atmak veya gerektiğinde ortadan yeni taşlar çekmek.

Hedeflenen Taş Kombinasyonları

Oyunda yapılabilecek kombinasyonlar üç ayrı grupta incelenebilir. Bunlar Pong, Kong ve Chow ve Çift’tir. Bu isimler herkese yabancı gelebilir. Daha ayrıntılı olarak bakacak olursak:

Pong: Tamamen aynı üç taş ile yapılan kombinasyonlardır. Taşlarla ilgili resimde biribirinin aynısı taşları görebilirsiniz.

Kong: Tamamen aynı dört taş ile yapılan kombinasyonlardır. Her taştan en fazla dört tane olması nedeniyle yapılması zor kombinasyonlardandır.

Kong sahibi olmak oyunun sonunda kazanılacak puanı arttıracağı gibi oyun süresince diğer oyuncuların farklı kombinasyonlar yapmalarını engelleyecektir.

Chow: Sadece sayıları içeren taşlarla sıralı üçlü yapmaktır. Önemli olan aynı sayı grubuna ait sıralı üçlü yapmak. Sayılar birbirinin ardışığı sayılar olmalı. (1-2-3 gibi veya 5-6-7 gibi) 9-1-2 şeklinde sıralama yapmak oyun kurallarına aykırıdır.

Çift: Sadece birbirinin aynısı iki taş kullanarak yapılan kombinasyon.

Mahjong Nasıl Oynanır?

Mahjong takımında iki adet de zar bulunur-yandex.net
  1. Oyuna başlamadan önce oyuna bağlayacak kişi belirlenir. Bunun için farklı yerlerde farklı kurallar vardır. En basiti zar atarak ilk başlayacak olan kişiyi belirlemek. Her oyuncu bir veya iki kere zar atar. Toplamda en yüksek rakama ulaşan oyuncu doğu yönü olarak kabul edilir ve oyuna başlar. İlk oyuncu oynadıktan sonra saat yönünün tersine göre sıradaki oyuncu oyununu oynar ve bu böyle devam eder.
  2. 136 taşın tamamı yüzleri masaya dönük olacak şekilde masaya konur ve tıpkı okey oyununun başındaki gibi karıştırılır. Oyuncular 34’er taş alıp önlerine yine yüzleri masaya dönük olacak şekilde dizmeye başlar. Her sırada 2 taş olan 17 sıra olmasına dikkat edilir. Dizilen taşlar masaya içi boş bir kare oluşturacak şekilde konur ve buna “duvar” adır verilir.
  3. Duvarın oluşturulmasından sonra zar atılır ve duvarın nereden kırılacağı ve taşların nereden başlayarak oyunculara dağıtılacağı belirlenir.
  4. Her oyuncuya 12 taş verilir.
  5. Oyunun oynanma aşaması okey ile çok benzer. Sırası gelen oyuncu ya diğer oyuncuların attığı taşlardan birini ya da yüzü kapalı olan taşlardan birini çeker ve işine yaramadığını düşündüğü taşı ortaya atar Oyun bitene kadar bu böyle devam eder.

Oyunun Kazananı

Oyunun bitişi de okey oyunuyla çok benzer. Oynama sırası kendinde olan bir oyuncu ortadan bir taş aldıktan sonra elindeki kombinasyonlara bakar. Eğer elinde uygun kombinasyonlar varsa en son bir tane taşı atar ve elini açar. Bu durumda oyunu kazanmış olur.

Masadaki taşların tamamı bittiği halde hiç bir oyuncu oyunu bitiremezse oyunun kazananı yok demektir.

Tek Kişilik Mahjong

Çin dışında yaşayanların çoğu mahjongu sadece telefonda veya bilgisayarda tek kişi oynanabilen bir oyun olarak biliyor. Bu oyun, geleneksel mahjong taşları ile oynansa da oyunun amacı biraz farklı. Tek kişilik mahjongda amaç aynı desenli taşları bulup atmak ve masada hiç taş bırakmamaktır. Strese girmeden oyun oynamak ve keyifli zaman geçirmek isteyenler için bu oyun tam bir biçilmiş kaftan.

Tek kişilik mahjong sitemizde de oynanabilir. Tek yapmanız gereken Mahjong Oyunları sayfamıza gitmek ve o sayfada bulunan oyunlardan dilediğinize tıklamak.

İyi eğlenceler.

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.