İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Nüfusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Genel durum

Çin nüfusu, Dünya nüfusunun yaklaşık %18’ini oluşturuyor. The Atlantic.com sitesinde yayımlanmış olan bir yazı Çin nüfusu ile ilgili ilginç bilgiler ve değişik bir harita içeriyor. İşte o harita ve ilginç bilgilerden bazıları:

theatlantic.com
  • Çin nüfusu Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Batı Avrupa’nın toplamı kadar kişiden oluşuyor.
  • Aynı zamanda dağılan Sovyetler Birliği, Pakistan, Afganistan, Finlandiya, Polonya, Slovakya, Romanya, Macaristan, Güneydoğu Asya, Japonya, Kuzey Kore ve Güney Kore’nin toplamı nüfusu da Çin nüfusu ile eşdeğer.
  • Tüm Afrika, Balkan ve Ortadoğu ülkelerinin toplam nüfusu da Çin’in nüfusu kadar.
  • Dünya’nın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan nüfusuna, Nepal, Bhutan ve Bangladeş nüfuslarını ekleyince de Çin nüfusu kadar kişiye ulaşılıyor.

Ayrıca:

  • Eğer Çin’in Guangdong, Shandong, Henan, Sichuan ve Jiangsu Eyaletleri ülke olsaydı, her biri nüfus bakımından ilk yirmiye girerdi.
  • 34 Çin eyaleti içinden 14’ünün nüfusu, A.B.D’deki en kalabalık eyalet olan California’dan daha fazla.
  • Çin’de 160’ın üstünde şehrin nüfusu 1 milyon’dan fazla. A.B.D’de nüfusu 1 milyondan fazla olan şehir sayısı sadece 9.

Nüfusu.com sitesinde Çin nüfusunun 1960’dan bu yana değişimi ile ilgili ilgi çekici bir tablo var. Bu tabloya göre 1960’da 667 milyon olan Çin nüfusunun 1963 ile 1974 yılları arasında yıllık %2 dolaylarında büyüdüğü görülüyor. Ardından ülke genelinde çok sıkı bir şekilde uygullanan tek çocuk politikası nedeniyle 1974 ile 1997 yılları arasında Çin nüfusu %1 ile %2 arasında artış gösteriyor. 1997 yılından sonra Çin nüfusu %1’in artında büyüme eğilimine giriyor ve 2010 ile 2011 yıllarında %0.48 artış göstereriyor ki bu oran Çin nüfusunun en az büyüdüğü yılı işaret ediyor.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Her Derde Deva İçecek: Sıcak Su

Nüfus büyüme hızının düşmesi doğal olarak Çin nüfusunun yaşlanmasına neden oldu. Türkiye’de de basında bu konuyla ilgili çok sayıda haber mevcut. İşte onlardan bazıları:

Nüfusun yaşlanması, ekonomik anlamda Dünya’nın en hızlı kalkınan ülkesi olan Çin’in en son isteyeceği şeylerin başında geliyor. Bu nedenle yaşlanmanın önelenmesi amacıyla tek çocuk politikası önce esnetildi, 2016 yılında ise tamamen kaldırıldı. Şu an Çin’de her ailenin iki çocuk sahibi olmasına izin veriliyor. (Bazı azınlıklar ve kırsal kesimde yaşayanlar için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.)

Nüfus Yoğunluğu

Çin’in Türkiye’den 13 kat daha büyük bir coğrafyaya yayılmasından yola çıkarak aslında Çin’in varolan nüfusu kaldırabileceği varsayılabilir; ama Çin nüfusu ile ilgili en büyük problem eyaletlerin nüfusunun çok düzensiz bir şekilde dağılmış olması. (bkz.Çin Nüfusu Nerelerde Nasıl Dağılmıştır?)

Nüfus yoğunluğu ile ilgili olarak World Popular Review sitesinde verilen bilgilere göre Çin, kilometre başına düşen 145 kişi ile Dünya’da nüfus yoğunluğu en fazla olan 81. ülke.

Okyanusa yakın olan doğu bölgelerinde nüfus yoğunluğu çok fazla iken iç bölgelerde nüfus yoğunluğunun çok düşük olduğu görülmektedir. Örnek vermek gerekirse, Çin’in en büyük ve en kalabalık şehri olan Şanghay’da nüfus yoğunluğu kilometre başına 3800 kişidir.

Wikipedia sitesindeki Çin’in nüfus yoğunluğu haritası Çin nüfusunun ne kadar dengesiz dağıldığını gösteriyor. Haritada nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgeler beyazla gösterilirken, nüfusun yoğun olduğu bölgeler kırmızı ile gösterilmektedir.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  İnsansız Spor Merkezleri Çin'de Popülerliğini Arttırıyor
wikimedia.org

Çin’deki nüfus yoğunluğunun Türkiye ile karşılaştırılması Çin’deki nüfus dağılımının daha belirgin bir şekilde gözde canlandırılmasını sağlayabilir. Çin’in en gelişmiş eyaletlerinden biri olan Jiangsu Eyaleti hemen hemen Ege bölgesi kadar bir alana yayılmış olmasına rağmen 80 milyonu aşkın kişiyi barındırıyor. Öte yandan Çin’in Güneybatısında bulunan Tibet eyaleti Türkiye kadar bir alan kaplamasına rağmen Tibet’te yaşayan kişi sayısı sadece 2 buçuk milyon.

En Kalabalık Çin Şehirleri

Çin ile ilgili birçok konuda çok çeşitli bilgiler içeren İngilizce site China Highlights‘da en kalabalık Çin şehirleri ile ilgili bir yazı mevcut. İşte bu yazıya göre nüfusu en fazla olan 10 Çin şehri:

Şanghay – 23.4 milyon

Çin’in hiç kuşkusuz en gelişmiş şehri. Çin’in en doğusunda yer alır. Sahip olduğu liman sayesinde Çin ekonomisinin kalbi haline gelmiştir. Aynı zamanda modern Çin’in Dünya’ya açılan en önemli kapısıdır.

Şanghay ile ilgili sitemizdeki yazılar:
bing.net

Pekin – 18.8 milyon

Herkesin bildiği gibi Pekin, Çin’in başkenti. Çin’in kuzey bölgesinde yer alır. Uzun yıllardır süregelen hava kirliliği ile büyük bir kararlılıkla savaşmakta ve olumlu sonuçlar görmeye başlamıştır. Nüfus bakımından Şanghay’dan sonra ikinci olsa da trafik yoğunluğu bakımından Şanghay’dan daha yoğun trafiğe sahiptir.

bing.net

Tianjin – 12.8 milyon

Pekin’in hemen yanıbaşında yer alır. Dünya’nın en yoğun konteyner limanlarından birine sahiptir. Adı Türkiye’de çok bilinmese de Çin için çok önemli bir şehirdir.

bing.net

Shenzhen – 12.7 milyon

Çin’in en güneyinde, Hong Kong ile Guangzhou şehirleri arasında yer alır. Özellikle elektronik ürünlerin üretimi konusunda çok tanınır. Bulunduğu konum Shenzhen’in hızla gelişmesi ve kalkınmasını sağlamıştır.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Şangay İle İstanbul'un Karşılaştırılması
bing.net

Guangzhou – 11.6 milyon

Ticaretle uğraşanların çok yakından tanıdığı şehir. Çin’in en güneyinde Shenzhen’in batısında yer alır. Dünyaca ünlü Canton Fuarı her yıl Guangzhou’da düzenleniyor. Çin ekonomisinin kalkınmasında en büyük paya sahip şehirlerden biri. Kişi başı milli gelir açısından da Çin’de en yukarıdaki şehirlerden biri.

bing.net

Chengdu – 10.2 milyon

Çin’in batısında yer alan en kalabalık şehir. Çin’in sembolü pandaların anavatanı. Acılı ve çok çeşitli yemekleri ile meşhur.

sam-and-paul.com

Dongguan – 8.3 milyon

Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nde bulunan Dongguan çok tanınmasa da çok büyük bir üretim şehri. Birçok kişiye göre büyük Çin şehirleri arasından en fakir olanı.

guangzhoubaiyunairport.com

Chongqing – 8.2 milyon

Dağları, sisli havası ve Yangtze Nehir turları ile ünlü şehir. Herhangi bir eyalete bağlı olmayan dört Çin şehrinden biri. Çinliler’in severek yediği Hotpot yemeğinin anavatanlarından biri.

 

regenthotels.com

Shenyang – 7.9 milyon

Çin’in kuzeydoğu bölgesinin en kalabalık şehri. Aynı zamanda Liaoning Eyaleti’nin başkenti. Kuzeydoğu Çin’in en traihi şehirlerinden biri.

cnto.org

Wuhan – 7.9 milyon

Çin’in kısmen iç bölgesinde yer alır. Sahil şehirlerine oranla daha geleneksel yapıdadır. Shanghai ile Chongqing arasındaki bölgede yer alması Wuhan’ın önemini arttırmış ve Wuhan’ı önemli bir ticaret merkezi haline getirmiştir.

presidential-aviation.com

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.