Bölgelere Göre Çin Nüfusu Dağılımı

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin nüfusu herkesin bildiği gibi Dünya’nın en kalabalık insan topluluğunu oluşturuyor. Rakamlar Çin’de o kadar büyük ki, Çin dışında yaşayan kişilere göre bazı rakamlar şaka gibi gelebilir. (bkz.Çin Nüfusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Çin nüfusu 1.300.000.000 (bir milyar üçyüz milyon)’u aşmış durumda. Her ne kadar otuz seneyi aşkın bir süre boyunca sert bir şekilde uygulanan tek çocuk politikasıyla nüfus artış hızında azalmalar görülse Çin hala Dünya’nın en kalabalık ülkesi konumundadır.

Yüzölçümü bakımından Türkiye’den 13 kat daha büyük olan Çin’de nüfus dağılımı eyaletlere ve şehirlere bağlı olarak çok büyük farklılıklar göstermektedir. Çin nüfusu özellikle çok gelişmiş olan doğu bölgelerinde çok fazlayken batı bölgelerinde çok azdır. (bkz. Çin Nüfusu ve Çin Nüfusunun Bazı Demografik Özellikleri)

bing.com

Eyalet Dışı Şehirlerin Durumu

Herhangi bir eyalete bağlı olmayan dört şehirden biri olan, Çin’in en büyük şehri ve ekonomik kalbi durumundaki Şanghay yaklaşık 25 milyon nüfusu ile Çin’in en kalabalık şehri konumunda. Şangay konum olarak Çin’in orta ve en doğusunda yer almakta.(bkz. Şangay: 25 Milyonluk Dev)

Şanghay’den sonra ikinci en kalabalık ikinci şehir olan Pekin’in nüfusu 19 milyon civarında. Şnaghay’in 1000km kuzeyinde yer alan şehrin de bir doğu Çin şehri olduğu söylenebilir.(bkz.Çin’in Başkenti Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Eyaletler Arasındaki Durum

Eyaletler bazında nüfus yoğunluğu ele alındığında da genel olarak Şanghay çevresinde yer alan eyaletlerin kalabalık olduğunu görebiliyoruz. Şanghay’in hemen batısındaki Jiangsu eyaleti toprak büyüklüğü bakımından Türkiye’deki Ege Bölgesi kadar büyük olsa da nüfusu 77 milyondan fazladır.

Yine aynı şekilde Jiangu’nun güney ve Şanghay’in güneybatı komşusu olan ve alan bakımından Çin’in en küçük eyaleti olan Zhejiang eyaleti yaklaşık 55 milyon insanı barındırmaktadır.

Çin’e iş yapma, eğitim veya turistik amaçlarla gelen kişiler genel olarak ya Şangay’da ve Şangay çevresindeki bir kaç eyalette kalmayı tercih etmektedirler .

Öte yandan Çin’in en büyük eyaleti ve Türkiye’den birkaç kat daha büyük olan Xinjiang sadece 21 milyon civarında bir nüfusa sahiptir. Büyüklüğü hemen hemen Türkiye ile aynı olan Çin’in güneybatısındaki Tibet Eyaleti’nin nüfusu da yaklaşık olarak 3 milyon civarında.

Çin içinde nüfus dağılımı kabaca bu şekilde olsa da Çin dışında da hiç azımsanmayacak sayıda Çinli olduğu söylenebilir. Greater Pacific sitesindeki bir makaleye göre Çin dışında 50 milyondan fazla Çinli yaşamaktadır. Bu 50 milyonun 33 milyonu güneydoğu Asya ülkelerine dağılmış durumda.

Çin Dışındaki Durum

Güneydoğu Asya’dan sonra en çok Çinli’nin yaşadığı yer olan ABD’de 3.4 milyon Çinli yaşamaktadır.

Çin dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’e gelenler zaman zaman kalabalıklıktan şikayet etse de o kadar çok insanı bir arada görmenin verdiği keyif de başkadır.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.