Çin Nüfusu Dağılımı Nasıldır?

Posted by

Çin nüfusu çooooooooooookkk ama çok fazla. Birçok kişinin aklında canlandıramayacak kadar çok kişi Çin sınırlarında yaşıyor. Dünya’daki her beş kişiden biri Çin’de. (İlginç bir şekilde Türkiye’nin de beşte biri sadece bir şehirde yaşamını sürdürüyor. Demek ki beşte bir sihirli bir oran).


Booking.com

Çin nüfusu altı sıfır atılmadan önce para gibi görünüyor. Zira Çin’in nüfusu 1.300.000.000 (yazıyla: bir milyar üçyüz milyon)’u aşmış durumda. Otuz seneyi aşkın bir süre tek çocuk politikası uygulanmasına rağmen durum böyle. Tek çocuk politikası olmasaydı kimbilir nüfus kaç olurdu?

Birçok kişi bu dev nüfusa bakıp Çin’in aşağıdaki fotoğraf gibi göründüğünü düşünebilir.

bing.com

Korkacak bir şey yok, Çin bu derece insandan adım atılamayacak bir ülke değil. Zira Çin’in yüzölçümü Türkiye’ye oranla 13 kat daha büyük. Aslında bu kadar nüfusu rahat kaldırabilecek bir büyüklük.

Çin nüfusu ile ilgili en büyük problem nüfusun dağılımındaki dengesizlik. Nüfus yoğunluğu en gelişmiş doğu bölgelerinde inanılmaz derecede fazla iken batı bölgelerinde derin boşluklar görünüyor (Futbol terimi gibi oldu)

Eyalet Dışı Şehirlerin Durumu

Çin’de eyalete bağlı olan dört tane şehir var. Bunlar Pekin, Şangay, Tianjin ve Chongqing. Bu dört şehirden iki tanesini herkes tanıyor, iki tanesini çok az kişi tanıyor. Hangi iki tanesini tanıdığınız varsın size kalsın.

Çin’in en büyük şehri olan Şangay‘ın nüfusu sizce kaç? İpucu vereyim: Neredeyse iki İstanbul kadar. Yani 25 milyonu aşkın kişi Çin’in en doğusunda yer alan, Çin ekonomisinin kalbi ve Çin’in en büyük şehri Şangay’da yaşıyor.

Şangay’den sonra ikinci en kalabalık ikinci şehir hangisidir? Yanıt: Pekin

Şangay’ın 1000km kuzeybatısında olan Pekin’in nüfusu 20 milyona dayanmış durumda. ‘in nüfusu 19 milyon civarında. Şangay’in 1000km kuzeyinde yer alan şehrin de bir doğu Çin şehri olduğu söylenebilir.

Pekin’in hemen kapı komşusu olan Tianjin’de de 10 milyon kişi yaşıyor. Daha anlaşılır bir ifade ile anlatmak gerekirse, İstanbul’da 20 milyon, Tekirdağ’da 10 milyon kişinin yaşaması gibi bir durum sözkonusu.

Chongqing Çin’in en bilinen yerlerine biraz uzak olsa da, orada da 10 milyon civarında insan var. Yani sadece bu dört şehrin nüfusu Dünya’nın birçok ülkesinden fazla.

Eyaletler Arasındaki Durum

Şangay çevresinde yer alan eyaletler gerçekten kalabalık. Ege Bölgesi kadar büyüklükteki Jiangsu Eyaleti’nde yaklaşık 80 milyon kişi yaşıyor. Burada 15-20 kilometre içerisinde nüfusu en az 1 milyon olan çok sayıda şehre denk gelmek mümkün.

Jiangu’nun güney ve Şanghay’in güneybatı komşusu olan ve alan bakımından Çin’in en küçük eyaleti olan Zhejiang Eyaleti’nde dahi yaklaşık 55 milyon insanı barınıyor. Marmara Bölgesi’nde 55 milyon kişinin olması nasıl bir duygu olurdu sizce? İşte o duygu Zhejiang’da.

Çin’in doğusu böyle. Peki, batıda durum nasıl?

Çin’in kuzeybatısında bulunan, Çin’deki en büyük eyaleti olan, yüzölçümü bakımından Türkiye’den dahi birkaç kat daha büyük olan Xinjiang’da sadece 20 küsür milyon kişi yaşıyor.

Daha çarpıcı bir örnek vereyim!

Türkiye kadar büyük ve güneybatı eyaleti Tibet’de yaşayanların sayısı sadece iki buçuk milyon. Ne kadar büyük bir alanın ne kadar boş olduğunu varın siz hesap edin.

Çin Dışındaki Durum

Çin içinde nüfus dağılımı kabaca bu şekilde olsa da Çin dışında da hiç azımsanmayacak sayıda Çinli olduğu söylenebilir. Türkiye’de gurbetçi kavramı vardır ya. Çin’in gurbetçilerinin sayısı bile birçok ülke nüfusundan fazla.  Greater Pacific sitesindeki bir makaleye göre Çin dışında 50 milyondan fazla Çinli yaşıyor. Bu 50 milyonun 33 milyonu güneydoğu Asya ülkelerine dağılmış durumda.

Güneydoğu Asya’dan sonra en çok Çinli’nin yaşadığı yer olan ABD’de 3.4 milyon Çinli yaşamına devam ediyor.

Kanada nüfusunun şimdilik %3’ü Çinli.

Türkiye’de kaç Çinli yaşıyor bilmiyorum. Dünya’nın her yerinde olan China Town benzeri bir yer Türkiye’de olmaıdğına göre Türkiye’de çok az sayıda Çinli yaşadığı varsayılabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.