İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Nüfusu ve Çin Nüfusunun Bazı Demografik Özellikleri

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin, 1 milyar 400 milyonu aşkın nüfusuyla Dünya’daki toplam nüfusun yaklaşık %20’sini tek başına barındıran bir ülke. Bir başka deyişle Dünya’nın en kalabalık ülkesi. Çin ile ilgili bilgisi sadece toplam nüfus bazında olan kişiler Çin’i insandan adım atamayacak kadar kalabalık bir ülke olarak düşünebilirler. Özellikle bayram zamanlarında tren istasyonları veya turistik bölgeler aynen bu şekilde olsa da normal zamanda Çin’de yaşamak diğer ülkelerde yaşamaktan çok da farklı değil.(bkz.Çin’de 1 Haftalık Tatilin Çin Ekonomisine İnanılmaz Katkısı) En büyük fark, özellikle nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu doğu bölgelerinde nüfusu birkaç milyon olan şehirlerin birbirlerine sadece 15-20 kilometre mesafede bulunması.

Çin nüfusu ve Çin’deki farklı bölgeler ile ilgili benzer yazılar:
bing.com

Nüfus Yoğunluğundaki Dengesizlik

Türkiye’den yaklaşık 13 kat daha geniş bir alana yayılmış olan Çin’in yüzölçümü nedeniyle kalabalık nüfusu rahatlıkla kaldırabileceği düşünülebilir. Eğer Çin’de nüfus her bölgede eşit olarak dağılmış olsaydı bu varsayım doğru olabilirdi. Ama Çin’de nüfusun bölgelere göre dağılımında bir dengesizlik olduğu bir gerçek.

Nüfus yoğunluğu ile ilgili olarak örnek vermek gerekirse, Çin genelindeki nüfus yoğunluğu kilometre başına 137 kişi ki bu yoğunluk İsviçre ve Çek Cumhuriyeti’ndeki nüfus yoğunluğu ile hemen hemen aynı düzeyde. Ama aynı nüfus yoğunluğu ülkenin en doğusunda kilometre başına 320 kişiye kadar çıkabiliyorken, batı ve kuzeyde kalan bazı bölgelerde 15 kişiye kadar düşebiliyor.

Çin’deki nüfus yoğunluğunun bölgelere göre dağılımı- wikimedia.org

Nüfustaki dengesizliğin en önemli nedenlerinden birkaçı doğu bölgelerinin denize yakın oluşu, bu bölgedeki coğrafi yapı ve iklimin yaşamaya çok elverişli olması. Denize uzak olan kuzey bölgeleri çok karasal ve soğuk, güneybatı bölgeleri de çok dağlık alanlardan oluşuyor.

Kadınlar ve Erkekler

Çin’de nüfusun %51.27’sini erkekler oluştururken %48.73’ünü kadınlar oluşturuyor. Bu da Çin’deki erkek nüfusunun kadın nüfusundan 3.000.000’dan daha fazla olması anlamına geliyor.Bu nedenle bazı Çinli erkekler zaman zaman şakayla karışık da olsa evelenecek kız bulamamaktan şikayet etse de bu dengesizliğin temel nedeninde geleneksel doğu kültürün etkileri yatıyor. Geleneksel yaşamın benimsendiği yerlerde erkek çocuk sahibi olmak isteyenlerin kız çocuk sahibi olacaklarını anladıktan sonra kürtaj olması nedeniyle erkek sayısı oran olarak çok öne geçti. Bu durumun önüne geçmeye çalışan Çin hükümeti, Çin genelinde hamilelik esnasında bebeğin cinsiyetinin söylenmesini yasakladı. Kürtaj ise yasallığını korumaya devam ediyor.

Çin’deki farklı cinsiyetlerin farklı yıl ve yaşlara göre dağılımı- thomsonreuters.com

2013’te yapılan bir araştırmada Çin genelindeki ortalama yaşam süresinin 74.99 yıl olduğu belirlendi.Bu rakam erkekler için 72.96 yıl iken, kadınlar için 77.27 yıl oldu.Gelişmiş bölgelerde ortalama yaşam süresinin ortalamanın üstünde olması çok normal. Örnek olarak, Şangay’da birkaç yıl sonrası için hedeflenen ortalama yaşam süresi 82 yıl ki bu süre İsviçre gibi en gelişmiş ülkelerdeki ortalama süre ile hemen hemen aynı düzeyde.

1970’li yıllarda uygulamaya konulan ve 40 yılı aşkın bir süre boyunca çok ciddi bir şekilde uygulanan “tek çocuk politikası” nedeniyle Çin’de doğum oranı %0.57’lere kadar düştü.İstatistikler iş gücü konusunda Çin’e önemli sinyaller vermeye başladıktan sonra Çin hükümeti bu konuya bir çözüm aramaya başladı. Önce bazı koşulları sağlayan ailelere ikinci çocuk hakkı verildi. 2015 yılında ise hiçbir şart aranmaksızın bütün aileler iki çocuk hakkına sahip oldu.

     İki çocuk politikası ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

2015 yılındaki tahminlere göre Çin nüfusunun %16.5’ini 0-14 yaş arası çocuklar oluşturuyor. Yaşları 15 ile 64 arasında değişen kişilerin oranının %73 iken, 65 yaş ve üzerindeki insanların oranı %10.5.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Yorumlar kapatıldı.