Çin Mezar Süpürme Günü (Qingming Festivali)

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

İsim olarak bakıldığında çoğumuza garip gelse de Çinliler, Bahar Ekinoksu’ndan sonraki 15. günü Mezar Temizleme Günü olarak geçirirler. Bayram her yıl miladi takvime göre ya 4 ya da 5 Nisan’a denk geliyor. 2019 yılı için bu bayramın denk geldiği gün 5 Nisan.

Çin’deki bayramlar ve Çin takvimi ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

İngilizce karşılığı “Tomb Sweeping Day” veya “Qingming Festival” olan ve 2500 yıllık geçmişi olan bu günün asıl amacı ölmüş yakınları hatırlamak ve onlar için bir şeyler yapmak.

baidu.com

Günün En Önemli Geleneği: Mezar Ziyareti Yapmak

Mezar Temizleme Günü, Çin’de uzun tarihi olan ve hala resmi tatil olan özel bir gün. Bu günde birçok Çinli,özellikle de erkekler, mezarlıklara gider. Mezarlıklar bu günde o kadar kalabalık olur ki,trafik nedeniyle sadece mezarlıkların çevresinde birkaç saat harcamak gerekebilir.

Kabir ziyareti yapan kişiler ilk olarak mezarı temizlemeye başlarlar. Yabani otların temizlenmesiin ardından mezarın üstüne biraz daha yeni toprak atılır. Bu atılan toprak ölüye duyulan saygının bir parçasıdır. Toprak ekleme işleminin ardından mümükünse mezara söğüt dalları dikilir. Bunun nedeni de birçok kişinin söğüt dallarının kötü ruhların kovalanmasına yardımcı olduğuna inanmasıdır.

Daha sonra mezarın başında tütsüler yakılır ve ölmüş kişinin yemekten hoşlandığı birkaç çeşit yemekle muz, elma gibi birtakım meyveler mezarın önüne bırakılır.

İster mezarlıklarda ister başka yerlerde ölen kişi adına bir miktar sahte para yakılması da bu festivalin geleneklerinden biri. Para yakılmasının nedeni ölen kişinin gittiği yerde paraya ihtiyaç duyabileceğine inanmalarıdır.

bing.com

En sonunda da çatapat veya havai fişekler patlatılır. İlk olarak yüzyıllar önce Çin’de bulunan çatapat ve havai fişeklerin çıkardıkları yüksek ses nedeniyle kötü ruhları kovaladığına inanılır. Gelenek böyle olsa da şu an Çin’de birçok şehir merkezinde çeşitli nedenlerden dolayı havai fişek patlatılması yasaklanmıştır.

Mezar Temizleme Günü’ne Ait Diğer Gelenekler

Bahar Gezisi Yapmak

Mezar ziyaretlerinin ardından birçok Çinli özellikle bu günde baharı hissetmek, açılan çiçekleri görmek, öten kuşları duymak, kısaca doğanın güzelliklerinin farkına varabilmek amacıyla park veya ormanlık alanlara giderler. Bu gelenek Tang Hanedanlığı (618-907) zamanında başlamıştır ve o zamandan günümüze kadar ulaşmıştır.

ecns.cn

Uçurtma Uçurmak

Genç-yaşlı herkesin hoşuna giden uçurtmalar bu güne özel olarak sadece gündüz vakti değil, akşam da uçurulmaya devam eder. Bazı kişiler akşam uçurdukları uçurtmaların ucuna küçük fenerler koyarlar ve bu fenerler akşamın karanlığında çok güzel görünür. Uçurulan uçurtmalar özgürlüğü temsil eder ve uçurtma uçurmanın şans getireceğine ve hastalıkların azaltacağına inanılır.

 

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.