En Değerli Çin Markaları: İlk 10

Posted by

Dünya’nın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’deki en değerli markalar her geçen yıl büyüyen ekonomiye bağlı olarak marka değerlerini daha da arttırıyor. Statista.com sitesinde 2018 yılının en değerli Çin markaları üstüne bir yazı yayınlandı. İşte 2018 yılının en değerli on 10 Çin markası:

10 Ping An

Marka Değeri: 32,609 milyar dolar

Ping An adı, her ne kadar Çin’de çok biliniyor olsa da, Türkiye’de Ping An firmasını tanıyanların sayısı çok az. Genel olarak sigorta sektöründe hizmet veren Ping An, bunun haricinde bankacılık ve yatırım alanlarında da hizmetler veriyor. Ping An firması, alanında Dünya’nın da en büyükleri arasında geliyor.

9 Agricultural Bank Of China(ABC)

Marka Değeri: 37,321 milyar dolar

Çin’in en büyük dört bankasından biri olan Agricultural Bank Of China, Çin genelinde her yerde şubesi olan bir banka. Çin devletline bağlı bulunan banka 1951 yılında kuruldu. ABC’nin Türkiye’de şubesi şimdilik bulunmuyor.

8 Huawei

Marka Değeri: 38,046 milyar dolar

İlk kurulduğu yıllarda birtakım bilgisayar parçaları üstüne ürünler satan Huawei, son zamanlarda akıllı telefon sektöründe yaptığı atakla sektörün zirvesine oturmayı başardı. Her keseye uyabilecek fiyatta çok fazla sayıda Modeli olan Huawei, Türkiye’de de çok aktif hizmet veriyor.İlerleyen yılarda Huawei telefonları Türkiye’de de zirveye çıkabilir.

7 Tencent

Market değeri: 40,774 milyar dolar

Çin’in en büyük teknoloji devi firmalarından olan Tencent, Alibaba Group’un hiç kuşkusuz en büyük rakibi. QQ ve WeChat gibi Çin’de çok önemli sosyal medya araçlarının geliştiricisi olan firma bünyesinde geliştirilen mobil oyunlar da Dünya genelinde çok ilgi görüyor.

6 State Grid

Marka değeri: 40,994 milyar dolar

Çin dışında çok fazla tanınmayan State Grid, 2002 yılında Çin devleti tarafından kurulmuş olan bir firma. Elektrik enerjisi alanında hizmet veren firma Çin’in 1.4 milyarlık nüfusunun %88’ine elektrik sağlıyor.

5 Bank of China

Marka değeri: 41,75 milyar dolar

Çin’in en büyük dört bankasından biri olan Bank of China, aynı zamanda Çin’in en eski bankalarından biri. Qing Hanedanlığı zamanında 1905 yılında kurulan banka bugün Türkiye’de bankacılık hizmeti veriyor. Çin genelinde her yerde Bank of China şubelerine rastlamak mümkün.

4 China Mobile

Marka değeri: 53,226 milyar dolar

Telekomunikasyon sektöründe hizmet veren China Mobile, Çin’e yolu düşenlerin mutlaka tabelalarını gördüğü bir firma. Çin’de hizmet veren 3 GSM operatöründen en büyüğü. Yaklaşık 900 milyon abonesi olan firma, alanında Dünya’nın da en büyüğü.

3 Alibaba

Marka değeri: 54,921 milyar dolar

E-ticaret deyince Çin’de akla ilk gelen firma hiç kuşkusuz Alibaba Group. Jack Ma öncülüğünde alibaba.com ile Çin’in Dünya’ya açılmasını kolaylaştıran firma, taobao.com ve tmall.com siteleriyle Çin’deki e-ticaret sektörüne öncülük ediyor. Çin’de çok yaygın olarak kullanılan Alipay dijital ödeme sistemi de firmanın değerine değer kattı.

2 China Construction Bank

Marka değeri: 56,789 milyar dolar

Çin’in en büyük dört bankasından bir diğeri olan China Construction Bank, Türkiye’de şimdilik herhangi bir şube açmamış olsa da Çin genelinde 13.000’den fazla şubeye sahip.

1 Industrial and Commercial Bank of China (ICBC)

Marka değeri: 59,189 milyar dolar

Kısa adıyla ICBC olarak bilinen banka, Çin’in ve Dünya’nın en değerli markası konumunda. Türkiye’de de onlarca şubesi bulunan ve Çin Devleti’ne ait olan bankanın 460.000’den fazla çalışanı bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.