Çin Malı Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

“Çin malı” deyince çok büyük bir kesimin aklına gelen ilk şey kalitesiz ürünler oluyor. Türkçe’ye kısa zaman önce eklenen ve kalitesiz kopya ürünler için kullanılan “çakma” kavramı da genel olarak Çin malı ürünler için kullanılan bir terim. Yıllar önce Çin malı ürünleri küçük görmek ve “çakma” diyerek kesip atmak moda iken bugün Çin malı ürünler, özellikle teknoloji ürünler, Dünya’da çok önemli bir yere geldi ve her geçen gün önemini daha da arttırıyor.

Çin malı ürünlerin gelişmesine Çin devleti de çok büyük önem veriyor. 2015 yılında açıklanan Made In China 2025 projesi doğrultusunda özellikle Çin içinde Çin malı ürünlerin kullanılmasına çok ciddi teşfikler veriliyor. Şu an Çin’de özellikle araba, telefon gibi teknoloji ile bağlantılı Çin firmalarının ürünleri gözle görülür biçimde artış eğiliminde.

Made In China 2025-yandex.net

“Çakma Çin Malı” Algısının Ortaya Çıkışı

Çok düşük kalitedeki kopya Çin mallarının Türkiye’ye gelişi Çin’in kapılarını Dünya’ya ilk olarak açtığı 1980’li yıllara dayanıyor. O dönemlerde Çin’e gelen Türk işadamlarının birçoğunun Çin’in çok ucuz iş gücünden yararlanıp en ucuz ve en düşük kalitedeki Çin ürünlerini Türkiye’ye getirmesiyle “çakma” kavramı oluşmaya başladı. Bu işadamlarının Çinliler’in dahi Çin içinde kolay kolay bulamayacağı kadar düşük kalitedeki ürünleri satarak çok kısa zamanda çok ciddi gelirler elde ettikleri bir gerçek. Oysa ki devamlı olarak Çin’den satın almak yerine Çin’e ürün satmak da mümkün.

Teknolojik anlamda o zamanlar çok geride olan Çin’in kısa zamanda kalkınabilmesi için Çin hükümeti de bu tarz büyümeye çok karşı çıkmadı. Aksine hava kirliliğinin önemli boyutlara ulaşması pahasına da olsa kontrolsüz bir şekilde fabrikaların açılmasına destek oldu. Hedefler ulaşılmış olunacak ki Çin ekonomisi hava kirliliğinin olumsuz etkilerine rağmen Dünya’nın ekonomik anlamda en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldi. Şu an Çin’de havanın temizlenmesi için çok çaba sarfediliyor ve bunda da yavaş yavaş olumlu sonuçlar alınıyor.

Kalitesiz Çin malı ürünler Dünya’ya hızla yayıldığı zamanlarda başta Alman ve Amerikan firmaları olmak üzere birçok büyük firma Çin’e yatırım yaparak hem Çin’in ekonomik ve teknolojik anlamda daha hızlı gelişmesine yardımcı oldu oldu; hem de kendi firmalarının Çin gibi büyük bir markette gelişmesini sağladı. Örnek vermek gerekirse şu an Çin’de en çok satılan ve her yıl 3 milyonun üstünde araba satan Volkswagen, bu başarısını yıllar önce Çin’e gelip yatırım yapmaya borçlu. Çin’deki taksilerin büyük bir kısmının Volkswagen olması kesinlikle şans eseri değil.

baidu.com

Kaliteyi arttırma ihtiyacı

Kopya ve düşük kalitedeki ürünlerle Dünya’ya yayılmak 90’lı yıllara uygun bir strateji olsa da, aynı yöntemle ilelebet büyümek mümkün olamazdı. Olmadı da. Çin ekonomisinin başdöndürücü bir şekilde büyüme eğilimine girmesi Çin parası olan yuanın da değer kazanmasını sağladı. İlk bakışta bir ülke için paranın değer kazanamsı iyi birşeymiş gibi görünse de Çin’den ithalat yapanlar ve Çin’de üretim yapanlar için durum beğişmeye başladı. Çin’in pahalılaşması ve ithalatçıların giderlerinin artmasına neden oldu. Çin’in artık eskisi kadar ucuz olmadığını gören firmaların bazıları fabrikalarını Tayland, Vietnam gibi daha az gelişmiş ülkelere taşımaya başladılar bile.

1 doların yuana karşı değerinin 1995 ile 2015 yılları arasındaki değişimi
charlessizemore.com

Durum böyle olunca Çin, ucuz ürünler ile yayılmaya çalışmak yerine kendi ürünlerinin kalitesini arttırıp yüksek kalitedeki Çin malı ürünler ile Dünya’da söz sahibi olmayı hedeflemeye başladı. Zaten Made In China 2015 projesi de bu hedefin bir uzantısı. Şu an Çin’in hemen her konuda kendi teknolojisini geliştiren ve başta yüksek teknolojili ürünler olmak üzere genel olarak kaliteli ürünlerle Dünya ekonomisinde söz sahibi bir ülke olduğunu söylemek yanlış olmaz. “Akıllı şehir” projesi kapsamında özellikle büyük şehirlerde günlük hayatta kullanılan teknolojinin birçok Dünya şehrinden ileri düzeyde olduğu bir gerçek.

Çin teknolojisinin Çin’de ve Dünya’da önemli bir konuma gelmesinde Çin’in dev teknoloji şirketlerinin payı çok büyük. İşte o dev şirketlerden bazıları:

Alibaba

Çin’den ithalat yapan firmaların hepsi en az bir kere Çinli üreticiler ile ithalatçıları buluşturan alibaba.com sitesini kullanmıştır. Aslında alibaba.com, teknoloji dehası Jack Ma öncülüğündeki Alibaba Group‘un sadece bir parçası. Çin’in en büyük e-ticaret sitesi olan taobao.com da yine Alibaba Group’a ait. Ayrıca Çin’de nakitsiz yaşama geçişteki en büyük öncülerden ve alanında marketin liderlerinden olan Alipay dijital ödeme sistemi de Alibaba Group tarafından geliştirilen teknolojilerden bir diğeri.

Huawei

Türkiye’de özellikle telefon almak isteyen herkesin mutlaka incelediği telefon markalarından biri. Bundan 10 sene önce gerçekten ucuz telefonlarla var olma gayreti olan firma, son yıllarda telefon teknolojisine öncülük edebilecek düzeyde telefonlarla adından söz ettirmeye başladı. Bu da Huawei’i en çok satılan telefon markaları listesinin en üst sıralalarına çıkmasını sağladı.

Geely

Çin’deki dev otomobil üreticilerinden biri. Yıllar önce Türkiye pazarına da giren; ama umduğunu bulamayan firmanın son on yıl içindeki gelişimi şaşırtıcı boyutlarda. Başta Volvo olmak üzere birçok önemli markayı satın alan Geely, kendi arabalarını da hem teknoloji hem de kalite olarak çok ciddi boyutlara getirdi. Geely’nin şu an elektrikli arabası dahi mevcut.

baidu.com

Çin’deki elektrikli araba konusuna ayrı bir parantez açmakta yarar var. Elektrikli araba teknolojisine en çok yatırım yapan ülkelerin başında gelen Çin’de Çinli otomobil üreticilerinin çoğu elektrikli araba modelleri de üretmeye başladı. Hatta Tesla gibi sadece lüks elektrikli araba üreten Nio gibi firmalar da artış eğiliminde. Öyle görünüyor ki ilerleyen yıllarda Çin, Dünya’daki elektrikli araba piyasasının lideri olacak.

Elektrikli araba ile ilgili sitemizde bulunan yazılar:

Küçümsenen Çin malı ürün anlayışından günün Çin malı ürünlerine gelen süreçte Çin’in çok çalıştığı, bu çalışmanın karşılığını da ekonomik kalkınma olarak aldıkları bir gerçek.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.