En Bilinen ve En çok Satılan Çin Telefon Markaları

Posted by

Çin malı telefon markaları, son zamanlarda gerek teknoloji, gerek kalite, gerekse fiyat konusunda Dünya’nın en önde gelen markaları ile yarışır, hatta birçok alanda o markalardan daha üstün bir hale geldi.  Öyle ki bazı ülkelerde telefon piyasasının en tepesinde Çin menşeili telefon markaları bulunuyor. Çin malı telefonların listelerin tepesini zorlamasında hiç kuşkusuz Çinli telefon üreticilerinin Dünya’da çok daha fazla kişiye ulaşabilmek için gösterdiği yoğun çaba önemli bir rol oynuyor.

Çin malı telefon ve aksesuarlarını satın almak için BURAYA tıklayın

İşte Türkiye’de de satış yapan, Çin’de telefon piyasasının başını çeken Çinli bazı telefon markaları ve o markalara ait en pahalı telefonlar:

Huawei

Çinli telefon markaları deyince birçok kişinin aklına ilk gelen marka olan  Huawei, 1987 yılında Ren Zhengfei tarafından, Çin’in güneyindeki Shenzhen şehrinde kuruldu. Dünya genelinde 170.000’den fazla çalışanı bulunan dev firma, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 170’den fazla ülkede hizmet veriyor.

Huawei, 2018 yılında akıllı telefon satışları alanında Amerikan devi Apple’ı geride bırakarak Samsung’dan sonra Dünya’da ikinci sıraya yerleşmeyi başardı. Şirketten yapılan açıklamaya göre Huawei’in 2018 cirosu 2017’ye oranla %21 artış göstererek 108.5 milyar dolara ulaştı.

Huawei’in bu derece başarılı bir hale gelmesindeki en büyük etken hiç kuşkusuz Huawei’in eskiye oranla çok daha kaliteli, çok daha çeşitli ve her keseye hitap eden telefonlarla müşterilerine ulaşması yatıyor.

Huawei telefonları Çin’de hemen her telefon satıcısında görmek mümkün. Şu sıralar sadece Huawei markalı ürünleri satan mağazalar da mevcut. Huawei, mağaza ve bilinen e-ticaret sitelerine ek olarak vmall adlı resmi sitesinde de satışlar yapıyor.

Huawei alınır mı?

Kesinlikle alınır. Bundan 10 sene önce Huawei’in çok az kişi tarafından tanındığı dönemlerde Huawei ucuzluğu nedeniyle tercih edilebilecek durumdaydı. Bugün kalitesi ve giderek daha fazla yenilikler sunması nedeniyle yeni telefon almak isteyenler Huawei’i listelerinin en tepesine rahatlıkla yazabilir.

Honor

Honor, dışarıdan bakıldığında farklı bir firmaymış gibi görünse de aslında Huawei tarafından ortaya çıkarılmış olan bir marka. 2013 yılında kurulan marka, Huawei telefonlara oranla daha uygun fiyatlı telefonları ile dikkat çekiyor. Huawei’in Honor markasını ortaya çıkararak daha ucuza akıllı telefon satması Huawei’in bugünkü başarısına önemli ölçüde katkıda bulundu. 

2014 yılında Çin dışına da satış yapmaya başlamış olan honor, şu an içinde Türkiye’nin de bulunduğu 70’den fazla ülkede satılıyor. 

Honor marka telefonlar ilk olarak sadece internetten satılıyorken bugün Çin’de Honor telefonlarını her telefon satıcısında bulmak mümkün. İnternette ise Huawei’in resmi e-ticaret sitesi olan Vmall‘da ve diğer e-ticaret sitelerinde satılıyor.

Xiaomi

Xiaomi, akıllı telefon piyasasına 2011 yılında adım atmış olan ve merkezi Çin’in başkenti Pekin‘de bulunan bir firma. Xiaomi, rakiplerinin çoğuna oranla çok genç bir firma olmasına rağmen Dünya’nın en büyük dördüncü telefon üreticisi olmayı başardı.

İlk çıktığı yıllarda sadece internetten satılan Xiaomi telefonlarını artık telefon mağazalarında da bulmak mümkün. Bugünlerde sadece Xiaomi markalı ürünleri satan mağazaların sayısı hem Çin içinde, hem de Çin dışında giderek artıyor.

Xiaomi, Çin’de mi.com sitesinde sadece kendi markası olan ürünleri satıyor. Bu sitelerde ve Xiaomi mağazalarında göründüğü kadarıyla Xiaomi akıllı telefonlara ek olarak farklı alanlarda da büyümeye çalışıyor. Özellikle dizüstü bilgisayar ve televizyon alanlarında Xiaomi’nin önemli adımlar attığı bir gerçek.

Bugün Dünya genelinde Xiaomi bünyesinde 15000’den fazla kişi çalışıyor.

Redmi

Redmi, Xiaomi tarafından ortaya çıkarılan, Xiaomi’ye oranla daha uygun fiyatla satılan telefon markası. İlk olarak Xiaomi Redmi olarak satılan marka, daha sonra Çin’de sadece Redmi adıyla satılmaya başlandı. Xiaomi’nin resmi e-ticaret sitesi mi.com‘da Redmi markalı teelfonları da bulmak mümkün.

Uygun fiyatlı telefon arayanlar için Redmi, arkasındaki Xiaomi’den dolayı tercih etmeye değer bir marka. 

Meizu

2003’de Çin’in güneyindeki Zhuhai kentinde kurulan Meizu, Çin’deki satışlarına bakıldığında. Rakiplerine oranla kısmen daha alt sıralarda bulunuyor. İlk kurulduğu zamanlarda MP3 ve MP4 çalar üreten firma, akıllı telefon piyasasına 2008 yılında girdi. Firma, ilk çıkardığı telefonlardan birinin o dönemin iPhone telefonuna çok benzemesi nedeniyle çok çeşitli eleştirilere maruz kalsa da, ilerleyen dönemlerde, özellikle Alibaba firmasının Meizu için yaptığı yatırımların ardından çok ciddi bir atak yapmaya başladı.

Farklı fiyatlarda birkaç çeşit telefonla hizmet veren firma, satışlarını resmi internet sitesi meizu.com üstünden yapıyor. Bunun haricinde diğer e-ticaret sitelerinde ve mağazalarda Meizu telefonları bulmak da mümkün. 

Oppo

Çin’de akıllı telefon piyasasının en tepesinde olan markalardan biri, kısa bir zaman önce Türkiye pazarına da girmiş olan Oppo. Adı Çin dışında yaşayanlar için çok tanıdık gelmese de Oppo, Dünya’nın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri.

Çin’de Oppo’nun kısa zamanda çok hızlı bir şekilde büyümesini sağlayan etkenlerin en başında Oppo’nun mağazalara verdiği yüksek komisyon oranları geliyor. Bu verilen komisyonlar nedeniyle mağazların birçoğu müşterilerini Oppo telefonları öneriyor.

Oppo, Çin’de kendi ürettiği telefonları resmi e-ticaret sitesi olan www.opposhop.cn adresli sitede yapıyor. Oppo telefonların kalitesinin yeterince iyi, fiyatlarının da uygun olduğunu söylemekte yarar var. 

Çin’de En Çok Satılan Telefon Markaları-2018

Çin’in kalabalık nüfusuna bağlı olarak Çin’de en çok satılan telefon sayısı diğer ülkelere oranla inanılmaz derecede büyük seviyede. Çin’deki telefon piyasasına yön veren markaların başını Çinliler çekiyor. Birçok ülkede lider konumda olan Apple Çin’de liderlikten çok uzak. Kısa zamanda da Apple’in Çin’de lider olması pek muhtemel görünmüyor. İşte 2018 yılında Çin’de en çok satılan telefon markaları.

5 Xiaomi

Satılan toplam telefon adedi: 47.96 milyon

Birkaç yıl önce Çin’de listenin en tepelerinde olan Xiaomi, Çin içindeki dengelerin ve stratejilerin değişmesiyle yerini kaybetmiş olsa da, tekrar yukarılara tırmanabilmek için çok çaba sarfediyor. Hindistan başta olmak üzere Çin dışındaki birçok ülkede satışlarını ciddi olarak arttırmış olan Xiaomi, Türkiye’deki konumunu da her geçen gün biraz daha sağlamlaştırıyor.

Xiaomi’nin Çin’de 2018 yılında en çok sattığı model uygun fiyatı ve büyük ekranı nedeniyle Redmi 5 Plus modeli. Öte yandan yine 2018’de piyasaya sürülen Xiaomi 8 modeli de sahip olduğu ileri düzey kamera sayesinde Çin’de en çok satılan telefon listesinde ilk 30’a girmeyi başardı.

 4 Apple

Satılan toplam telefon adedi: 52.7 milyon

Birçok ülkede listenin en başında olan Apple, Çin’de zirvenin çok gerisinde. Apple, Çin’in en gelişmiş bölgelerinde popülerliğini kısmen devam ettirse de yüksek fiyatı nedeniyle kulllanıcılarını başka markaları denemeye zorluyor.

2018 yılında Çin’de en çok satılan 10 telefon listesine iki telefonla giren Apple’ın iPhone X modeli ikinci, iPhone 8 plus modeli ise altıncı sırada yer aldı.

3 Vivo

Satılan toplam telefon adedi: 74.64 milyon

Vivo adı Çin dışında yşayan kişiler için hiçbir şey ifade etmese de, Çin’de yaşayanların sıkça tabelalarını gördüğü firmanın adı. Sokakta şöyle bir yürüyüp Vivo tabelasına rastlamamak neredeyse imkansız. Kaliteli telefonlar üreten ve mağazalara yüksek komisyonlar ödeyen Vivo, bu stratejinin sonuçlarını bir süredir çok olumlu bir şekilde görüyor. Özellikle X serisi telefonlar Vivo’nun sıçramasında önemli bir etken.2018 yılında Çin’de en çok satılan beşinci telefon Vivo’nun X21 modeli.Y58 modeli de kendine yedinci sırada yer buldu.

2 OPPO

Satılan toplam telefon adedi: 76.37 milyon

OPPO markası Çin dışında çok fazla tanınmıyor olsa da OPPO, Çin içinde ve Türkiye dahil Çin dışındaki birçok ülkede büyümeye devam ediyor. OPPO, mağazalara satışlarda yüksek komisyon vererek ve çok kaliteli telefonlar üreterek listenin üstlerine tırmanmayı başardı.

OPPO, 2018 yılına ait Çin’de en çok sayılan markalar listesine beş model ile girmeyi başardı. Firmanın amiral gemisi R15 Çin’de en çok satılan telefon olurken, A5 modeli üçüncü, A83 modeli dördüncü, A73 modeli sekizinci ve R11s modeli sekizinci oldu.

1 Huawei

Sales volume: 119,17 million units

2018’in Çin’deki birincisi, aynı zamanda 2017’de de listenin zirvesinde bulunan Huawei. 5-6 yıl öncesine kadar ucuz telefon üretmeye çalışan Huawei, stratejisini tamamen değiştirerek her keseye uygun, yüksek kaliteli telefonlar üretmeye başladıktan sonra Çin’de en çok kullanılan telefon markası olmayı başardı. Huawei, marka adıyla satılan telefonlara ek olarak Honor marka adıyla daha uygun fiyatlı telefonlar satmaya başlayınca birçok ülkede satılan telefon sayısından fazla fark atma başarısını gösterdi.

Huawei, en çok satılan 10 telefon arasına herhangi bir modelini sokmayı başaramamış olsa da, ürün çeşitliliğinin çok olması nedeniyle toplam satış adeti bazında liderliği açık ara önde götrüyor.

Çin’de En Çok Satılan Telefon Markaları 2017-Nisan

2017’de zirvedeki 20 telefon modelinin 17’sini Çinli markalar oluşturuyor. Listenin ilk üç sırası da yine Çinli firmalara ait.

Huawei

Listenin en tepesinde çoğumuzun tahmin edeceği üzere Huawei var. Son zamanlarda çok büyük atılım yapan ve sunduğu kaliteye ek olarak müşterilerine çok çeşitli seçenekler sunan Huawei son bir senedir listenin zirvesini kimseye kaptırmadı. En çok satan telefon modeli bir Huawei telefonu olmasa da, ilk 20 telefon modeli içinden 7 tanesi Huawei’e ait. Buna göre en çok satılan Huawei modeli, aynı zamanda Çin’de de en çok satılan ikinci telefon olan model Huawei P10. 3788yuan(yaklaşık 1890lira) gibi, bir Çin telefonu için yüksek sayılabilecek bir fiyatla satılmasına rağmen Çinliler tarafından çok tercih ediliyor. .

En çok satılan ikinci Huawei telefon, Çin’de en çok satılan üçüncü telefon olan Huawei Mate 9. Mate 9 da ucuz sayılmaz. Hatta P10’dan bile daha pahalı. Üçüncü sırada sadece Çince adıyla satılan Maimang 5 modeli var. Maimang kendisine 8. sıradan yer bulmuş. En çok satılan 20 telefon modeli listesine giren diğer Huawei modelleri bunlar:  Changxiang 6S(10.), Nova 2(12.),Nova(14.) ve P10 Plus(20.)

Vivo

Türkiye’deki telefon kullanıcıları tarafından her ne kadar çok tanınmıyor olsa da, bir başka Çin markası olan Vivo yavaş ve emin adımlarla listenin tepesine tırmandı ve geçen seneki üçüncü sıradaki konumunu biraz daha geliştirerek ikinci sıraya yükseldi. Mağazalara verdiği yüksek miktardaki komisyonlar da vivonun satışlarını artmasında önemli bir etken.

Çin’de 2017’nin Nisan ayında en çok satan telefon modeli Vivo markasına ait. 4GB RAM ve 16MP kamerasıyla ve 2598yuan(1299lira) fiyatıyla Vivo X9, Nisan ayında Çin’de en çok satılan telefonlar listesinin başında yer alıyor.

Listeye 5 adet telefonla girmeye başarmış olan Vivo’nun listedeki diğer telefon modelleri şöyle: Y67(5.), Y66(6.), X9 Plus(15.), Y55(16.)

OPPO

Türkiye’de az bilinen bir başka marka olan OPPO, Vivo ile benzer satış stretijleri izleyerek en çok satan markalar sıralamasında üçüncü sırada kendine yer bulmuş durumda. En çok satılan 20 telefon listesine de 5 telefonla girmeyi başlayan OPPO’nun amiral gemisi şık tasarıma sahip ve “beş dakika şarj et, iki saat konuş” sloganıyla ve 2599yuan(1299lira) gibi bir fiyata satılan OPPO R9S modeli. R9S, Nisan ayında Çin’de en çok tercih edilen dördüncü telefon.

OPPO’nun listeye sokmayı başardığı diğer modelleri: A59S(7.), A57(9.), A37(13.) ve R9S Plus(18.)

Apple

Hemen hemen her ülkede en çok satan marka olmayı başaran Amerikan devi Apple, Çin’de kendisine ancak dördüncü sıradan yer bulabiliyor. Bunun en önemli nedeni Apple telefonlarının yüksek maliyeti ve kullanıcıların seçimlerinin çok kısıtlı olması. Çin’in gelir düzeyi en yüksek olan doğu bölgelerinde Apple’ın satışları kısmen daha yüksek olsa da bu bölgelerde yaşayan insanlar da tercihlerini değiştirmeye başladı. İlerleyen zamanlarda Çin’de Apple’ı listenin daha aşağılarında görebiliriz.

iPhone 7 plus, Nisan ayında Çin’de en çok kişi taradından satın alınan 11. telefon olurken, iPhone 7, listenin 17. sırasını oluşturuyor.

Çin’de En Çok Satan 5 Telefon Markası 2016-3.çeyrek

ChinaDaily sitesine göre 2016’nın üçüncü çeyreğinde Çin’de en çok satış yapmış olan 5 telefon markası:

5) Apple

Dünya’da birçok ülkede listenin başında olan Apple, Çin’de liderlikten uzak görünüyor. Apple telefonları, Çin’de gelişmişlik ve gelir düzeyinin yüksek olduğu doğu bölgesindeki şehirlerde sıkça tercih ediliyor olsa da de batı ve iç bölgelerine gittikçe satışları azalıyor. En son çıkan iPhone 7’nin yaklaşık 7.000yuana(yaklaşık 3.500lira) alıcı bulmaya çalışıyor olması da Apple’ın satışlarının azlığına yansıyor. 2016’nın üçüncü çeyreğinde 8.2 milyon adet telefon satmasına rağmen Apple’ın pazar payı sadece %7.1.

4) Xiaomi

İki-üç yıl önce Çin telefon piyasasının en başında bulunan Xiaomi, son zamanlarda tahtı devretmek zorunda kalmış olsa da, yine de kendisine ilk beşte yer bulmuş durumda. Türkiye’de birçok kişi tarafından tanınmayan ve henüz Türkiye’de satışlara başlamamış olan Xiaomi, genel olarak uygun fiyatlı ve fiyatına oranla kaliteli telefonlar üretiyor; ama son zamanlarda kısmen daha pahalı telefon üretimine de başladı. Firmanın en son telefonlarından biri olan ve internetten satılmaya başlamasından 50 saniye sonra tükenen Xiaomi Mix modelinin Çin’deki satış fiyatı 3999yuan(yaklaşık 2000 lira). 2016’nın 3. çeyreğinde 10 milyon adet telefon satmış olan Xiaomi’nin telefon satışlarındaki payı %8.

3) Huawei

Son zamanlarda yaptığı atılımlarla adından Türkiye’de de sıkça söz ettiren Huawei, eskiden daha uygun fiyatlı olmaya çalışıyordu; ama artık pahalı sayılabilecek kaliteli telefonlarla büyümeye çalışıyor. Başarılı da oluyor. Çin’de, Türkiye’ye oranla çok daha fazla telefon modeli ile piyasada olan Huawei’in şimdilik en prestijli ve en pahalı telefonu Huawei Mate 9. 3899 yuanlık (yaklaşık 1900 lira) satış fiyatı olan normal versiyonlarına ek olarak Porsche özel dizaynlı Mate 9 8999yuana(yaklaşık 4500lira) alıcılarını bekliyor. %15.7’lik bir pazar payına sahip olan Huawei’in 2016’nın üçüncü çeyreğindeki toplam satışı 18 milyon telefon

2) Vivo

Vivo adı çoğumuz için çok yabancı. Çoğumuz böyle bir markanın adını dahi duymamıştır. Ama Vivo, Çinliler tarafından çok bilinen bir marka. Daha önceleri tıpkı diğer Çin markaları gibi çok ucuz olarak piyasada tutunmaya çalışan Vivo da son zamanlarda en ucuz olmaya çalışmaktan kendini kurtarmış durumda. Sunduğu kaliteye ek olarak telefon satıcılarına diğer firmalara oranla daha fazla komisyon ödeme stratejisi uygulamak Vivo’yu en üst sıralara çıkarmış durumda. 2016’nın en yeni modellerinin başında X9 Plus modeli bulunuyor ve bu model 3498yuana(yaklaşık 1750 lira) satılıyor. 2016’nın üçüncü çeyreğinde Çin’de 19 milyonu aşkın bir satış rakamına ulaşmış olan Vivo’nun bu başarısı telefon pazarının %16.7’sini Vivo’ya getirmiş durumda.

1) Oppo

Tıpkı Vivo gibi, Oppo da Türkiye’de hiç bilinen bir marka değil. Çin’de özellikle yeni geliştirdiği şarj teknolojisi ile kendini ön plana çıkaran Oppo, “5 dakika şarj ile 2 saat konuşma” sloganıyla büyüyor. Kısa zamanda çok hızlı şarj olabilen telefonlara kaliteyi ve Vivo gibi yüksek satış komisyonlarını ekleyen Oppo, zirveye yerleşmiş durumda. 2016’nın en iyi telefonları arasında gösterilen Oppo R9s telefonuunn da üretici olan Oppo %17.5’lik pazar payını toplamda 20 milyondan fazla telefon satma becerisini göstererek elde etti.

Çin Telefon Markaları Çin Dışını Hedefliyor

Son zamanlarda Çinli telefon üreticileri kendilerini çok geliştirdi ve Çin telefon piyasasının en üst sıralarına yerleşmeyi başardı. Öyle ki Dünya’nın hemen her ülkesinde listenin en tepesinde bulunan Apple ve Samsung, Çin’de liderlik bir kenara dursun, listenin ilk üçünde dahi değil.

Çin’deki akıllı telefon piyasasının en önemli aktörlerinden olan Huawei, Xiaomi ve Oppo’nun öncülüğündeki Çinli telefon üreticilerini yurt dışına daha fazla açılmaya iten neden Çin’deki akıllı telefon piyasasının 2017 yılında ilk defa gerileme göstermiş olması. Yapılan araştırmaya göre 2017 yılında Çin içindeki akıllı telefon satışı 2016’ya oranla %4 azalarak 459 milyon adede geriledi.

bing.com

Çin dışındaki satışlarının çoğunu Güneydoğu Asya ülkelerine yapan Çinli firmalar, ilerleyen dönemlerde Avrupa ve Amerika gibi yeni ve rekabetin bol olduğu marketlerindeki varlıklarını da arttırmayı hedefliyor.

Huawei’in ilk hedefi, firmanın bünyesindeki bir başka marka olan ve özellikle gençler arasında popüler olan Honor markasının adını Dünya’ya daha fazla duyurmak. Bu sayede de Honor’ın toplam satışlardaki %15’lik payını 2020 yılı ile beraber %50’ye çıkarmak. Huawei’in Honor markası ile büyümeyi hedeflediği yerlerin başında A.B.D, Avrupa, Afrika ve TÜRKİYE geliyor.

Huawei’in en büyük rakiplerinden biri olan Xiaomi de Avrupa pazarında büyümeyi hedefleyenlerden. Bir süre önce  Türkiye pazarına da giren Xiaomi, 2017 yılının Kasım ayında İspanya’da ilk mağazasını açtı ve bu Xiaomi’nin Batı Avrupa’da attığı ilk adım oldu. Xiaomi’nin hedefi önümüzdeki 3 yıl içinde Çin dışında, Çin içinden daha fazla sayıda telefon satıyor olmak. Xiaomi, Hindistan’da üç yıl gibi kısa bir sürede zirveye çıkmaya başardı ve bu başarı onlara başka ülkelere açılmak için yeterli özgüveni vermiş gözüküyor.

Oppo, Çin dışında çok fazla tanınmıyor olsa da Çin içindeki başarısı takdiri hakediyor. Şu an Çin’deki telefon piyasasında ikinci sırada bulunan Oppo’nun ilk hedefi Japonya. Japonya pazarına güçlü bir şekirde girmeyi planlayan ve başkent Tokyo’da mağaza açmayı düşünen Oppo, iki yıl içinde yaklaşık 800 kişilik bir ekiple Japonya’da hizmet vermeyi hedefliyor.

Kaynak: China Daily

Çin telefonlarını yerinde görmek için Çin’i ziyaret edin ve kalacağınız oteli BURAYA tıklayarak belirleyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.