En Bilinen Çin Telefon Markaları

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin malı telefon markaları, son zamanlarda gerek teknoloji, gerek kalite, gerekse fiyat konusunda Dünya’nın en önde gelen markaları ile yarışır, hatta birçok alanda o markalardan daha üstün bir hale geldi. (bkz.Çin Malı Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler) Öyle ki bazı ülkelerde telefon piyasasının en tepesinde Çin menşeili telefon markaları bulunuyor. Çin malı telefonların listelerin tepesini zorlamasında hiç kuşkusuz Çinli telefon üreticilerinin Dünya’da çok daha fazla kişiye ulaşabilmek için gösterdiği yoğun çaba önemli bir rol oynuyor.

En çok satılan telefon markaları ile ilgili internette bulunan bazı yazılar:

İnternet üzerinden Türkiye’de cep telefonu satın almak isteyenler başta hepsiburada.com, ereyon.com.tr, vatanbilgisayar.com, akakce.com gibi büyük siteler olmak üzere birçok siteyi kullanabilirler.

İşte Türkiye’de de satış yapan, Çin’de telefon piyasasının başını çeken Çinli bazı telefon markaları ve o markalara ait en pahalı telefonlar:

Huawei

Çinli telefon markaları deyince birçok kişinin aklına ilk gelen marka olan  Huawei, 1987 yılında Ren Zhengfei tarafından, Çin’in güneyindeki Shenzhen şehrinde kuruldu. Dünya genelinde 170.000’den fazla çalışanı bulunan dev firma, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 170’den fazla ülkede hizmet veriyor.

Huawei, 2018 yılında akıllı telefon satışları alanında Amerikan devi Apple’ı geride bırakarak Samsung’dan sonra Dünya’da ikinci sıraya yerleşmeyi başardı. Şirketten yapılan açıklamaya göre Huawei’in 2018 cirosu 2017’ye oranla %21 artış göstererek 108.5 milyar dolara ulaştı.

Huawei’in bu derece başarılı bir hale gelmesindeki en büyük etken hiç kuşkusuz Huawei’in eskiye oranla çok daha kaliteli, çok daha çeşitli ve her keseye hitap eden telefonlarla müşterilerine ulaşması yatıyor.

Huawei telefonları Çin’de hemen her telefon satıcısında görmek mümkün. Şu sıralar sadece Huawei markalı ürünleri satan mağazalar da mevcut. Huawei, mağaza ve bilinen e-ticaret sitelerine ek olarak vmall adlı resmi sitesinde de satışlar yapıyor.

Huawei’in en pahalı modeli Mate 20, Vmall’da 4999 yuan-12999 yuan (741USD-1927USD) arasında değişen fiyatlara satılıyor. Fotoğraf:www-file.huawei.com

Huawei alınır mı?

Kesinlikle alınır. Bundan 10 sene önce Huawei’in çok az kişi tarafından tanındığı dönemlerde Huawei ucuzluğu nedeniyle tercih edilebilecek durumdaydı. Bugün kalitesi ve giderek daha fazla yenilikler sunması nedeniyle yeni telefon almak isteyenler Huawei’i listelerinin en tepesine rahatlıkla yazabilir.

Honor

Honor, dışarıdan bakıldığında farklı bir firmaymış gibi görünse de aslında Huawei tarafından ortaya çıkarılmış olan bir marka. 2013 yılında kurulan marka, Huawei telefonlara oranla daha uygun fiyatlı telefonları ile dikkat çekiyor. Huawei’in Honor markasını ortaya çıkararak daha ucuza akıllı telefon satması Huawei’in bugünkü başarısına önemli ölçüde katkıda bulundu. 

2014 yılında Çin dışına da satış yapmaya başlamış olan honor, şu an içinde Türkiye’nin de bulunduğu 70’den fazla ülkede satılıyor. 

Honor marka telefonlar ilk olarak sadece internetten satılıyorken bugün Çin’de Honor telefonlarını her telefon satıcısında bulmak mümkün. İnternette ise Huawei’in resmi e-ticaret sitesi olan Vmall‘da ve diğer e-ticaret sitelerinde satılıyor.

Vmall’daki en pahalı Honor modeli olan Magic2 3799yuan ile 4799yuan (563USD-711USD) arasında fiyatlara satılıyor. Fotoğraf:res.vmallres.com

Xiaomi

Xiaomi, akıllı telefon piyasasına 2011 yılında adım atmış olan ve merkezi Çin’in başkenti Pekin’de bulunan bir firma. Xiaomi, rakiplerinin çoğuna oranla çok genç bir firma olmasına rağmen Dünya’nın en büyük dördüncü telefon üreticisi olmayı başardı.

İlk çıktığı yıllarda sadece internetten satılan Xiaomi telefonlarını artık telefon mağazalarında da bulmak mümkün. Bugünlerde sadece Xiaomi markalı ürünleri satan mağazaların sayısı hem Çin içinde, hem de Çin dışında giderek artıyor.

Xiaomi, Çin’de mi.com sitesinde sadece kendi markası olan ürünleri satıyor. Bu sitelerde ve Xiaomi mağazalarında göründüğü kadarıyla Xiaomi akıllı telefonlara ek olarak farklı alanlarda da büyümeye çalışıyor. Özellikle dizüstü bilgisayar ve televizyon alanlarında Xiaomi’nin önemli adımlar attığı bir gerçek.

Bugün Dünya genelinde Xiaomi bünyesinde 15000’den fazla kişi çalışıyor.

mi.com sitesindeki en pahalı telefon modeli Mix 3’ün satış fiyatı 3299yuan ile 4999yuan (489USD-741USD) arasında değişiyor. Fotoğraf:bing.net

Redmi

Redmi, Xiaomi tarafından ortaya çıkarılan, Xiaomi’ye oranla daha uygun fiyatla satılan telefon markası. İlk olarak Xiaomi Redmi olarak satılan marka, daha sonra Çin’de sadece Redmi adıyla satılmaya başlandı. Xiaomi’nin resmi e-ticaret sitesi mi.com‘da Redmi markalı teelfonları da bulmak mümkün.

Uygun fiyatlı telefon arayanlar için Redmi, arkasındaki Xiaomi’den dolayı tercih etmeye değer bir marka. 

mi.com sitesindeki en yeni ve en pahalı Redmi modeli olan Note7 999 yuan ile 1399 yuan(148USD-2017USD) arasında değişen fiyatlara satılıyor. Fotoğraf:img14.360buyimg.com

Meizu

2003’de Çin’in güneyindeki Zhuhai kentinde kurulan Meizu, Çin’deki satışlarına bakıldığında. Rakiplerine oranla kısmen daha alt sıralarda bulunuyor. İlk kurulduğu zamanlarda MP3 ve MP4 çalar üreten firma, akıllı telefon piyasasına 2008 yılında girdi. Fi rma, ilk çıkardığı telefonlardan birinin o dönemin iPhone telefonuna çok benzemesi nedeniyle çok çeşitli eleştirilere maruz kalsa da, ilerleyen dönemlerde, özellikle Alibaba firmasının Meizu için yaptığı yatırımların ardından çok ciddi bir atak yapmaya başladı.

Farklı fiyatlarda birkaç çeşit telefonla hizmet veren firma, satışlarını resmi internet sitesi meizu.com üstünden yapıyor. Bunun haricinde diğer e-ticaret sitelerinde ve mağazalarda Meizu telefonları bulmak da mümkün. 

meizu.com’da bulunan en pahalı model olan 16th Plus 2998yuan ile 3698yuan (444USD-548USD) arasında değişen fiyatlara satılıyor. Fotoğraf:timgsa.baidu.com

Oppo

Çin’de akıllı telefon piyasasının en tepesinde olan markalardan biri, kısa bir zaman önce Türkiye pazarına da girmiş olan Oppo. Adı Çin dışında yaşayanlar için çok tanıdık gelmese de Oppo, Dünya’nın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri.

Çin’de Oppo’nun kısa zamanda çok hızlı bir şekilde büyümesini sağlayan etkenlerin en başında Oppo’nun mağazalara verdiği yüksek komisyon oranları geliyor. Bu verilen komisyonlar nedeniyle mağazların birçoğu müşterilerini Oppo telefonları öneriyor.

Oppo, Çin’de kendi ürettiği telefonları resmi e-ticaret sitesi olan www.opposhop.cn adresli sitede yapıyor. Oppo telefonların kalitesinin yeterince iyi, fiyatlarının da uygun olduğunu söylemekte yarar var. 

opposhop.cn’de satılan en pahalı telefon modeli olan R17 Pro’nun satış fiyatı 4299yuan(637USD) Fotoğraf:oppo.com

Çin Telefon Markaları Çin Dışını Hedefliyor

Son zamanlarda Çinli telefon üreticileri kendilerini çok geliştirdi ve Çin telefon piyasasının en üst sıralarına yerleşmeyi başardı. Öyle ki Dünya’nın hemen her ülkesinde listenin en tepesinde bulunan Apple ve Samsung, Çin’de liderlik bir kenara dursun, listenin ilk üçünde dahi değil.(bkz. 2017’de Çin’de En Çok Satan Telefon Markaları)

Çin’deki akıllı telefon piyasasının en önemli aktörlerinden olan Huawei, Xiaomi ve Oppo’nun öncülüğündeki Çinli telefon üreticilerini yurt dışına daha fazla açılmaya iten neden Çin’deki akıllı telefon piyasasının 2017 yılında ilk defa gerileme göstermiş olması. Yapılan araştırmaya göre 2017 yılında Çin içindeki akıllı telefon satışı 2016’ya oranla %4 azalarak 459 milyon adede geriledi.

bing.com

Çin dışındaki satışlarının çoğunu Güneydoğu Asya ülkelerine yapan Çinli firmalar, ilerleyen dönemlerde Avrupa ve Amerika gibi yeni ve rekabetin bol olduğu marketlerindeki varlıklarını da arttırmayı hedefliyor.

Huawei’in ilk hedefi, firmanın bünyesindeki bir başka marka olan ve özellikle gençler arasında popüler olan Honor markasının adını Dünya’ya daha fazla duyurmak. Bu sayede de Honor’ın toplam satışlardaki %15’lik payını 2020 yılı ile beraber %50’ye çıkarmak. Huawei’in Honor markası ile büyümeyi hedeflediği yerlerin başında A.B.D, Avrupa, Afrika ve TÜRKİYE geliyor.

Huawei’in en büyük rakiplerinden biri olan Xiaomi de Avrupa pazarında büyümeyi hedefleyenlerden. Bir süre önce  Türkiye pazarına da giren Xiaomi, 2017 yılının Kasım ayında İspanya’da ilk mağazasını açtı ve bu Xiaomi’nin Batı Avrupa’da attığı ilk adım oldu. Xiaomi’nin hedefi önümüzdeki 3 yıl içinde Çin dışında, Çin içinden daha fazla sayıda telefon satıyor olmak. Xiaomi, Hindistan’da üç yıl gibi kısa bir sürede zirveye çıkmaya başardı ve bu başarı onlara başka ülkelere açılmak için yeterli özgüveni vermiş gözüküyor.

Oppo, Çin dışında çok fazla tanınmıyor olsa da Çin içindeki başarısı takdiri hakediyor. Şu an Çin’deki telefon piyasasında ikinci sırada bulunan Oppo’nun ilk hedefi Japonya. Japonya pazarına güçlü bir şekirde girmeyi planlayan ve başkent Tokyo’da mağaza açmayı düşünen Oppo, iki yıl içinde yaklaşık 800 kişilik bir ekiple Japonya’da hizmet vermeyi hedefliyor.

Kaynak: China Daily

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.