Çin Lokantası Kültürü Hakkında Bilgiler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin dışında yaşayanların çoğu hiç bir zaman Çin lokantası deneyimi yaşamıyor olsa da, Çin’de lokantalar özellikle akşam saatlerinde çok kalabalık olur. Öyle ki Çinliler’in tamamının akşam yemeği için lokantaya gittiği izlenimi dahi verebilir.

Aslında Çin lokantası Çin kültüründe çok önemli bir yere sahip. Çin’de arkadaşlar ile buluşmalar, doğum günü kutlamaları, düğünler lokantalarda olur. Çinli firmalar da müşterileriyle ilişkilerini yüne lokantalarda geliştirir.

Çin lokanta kültürü, birçok açıdan diğer ülkelerin, özellikle Uzakdoğu harici ülkelerin kültüründen farklı. İşte o farklardan bazıları:

Özel Odalar

Çin lokantasında özel bir oda- bing.com

Gerçek bir Çin lokantası iki ayrı bölümden oluşur. Bunlardan birincisi klasik olarak herkesin yemek yediği ve birçok masanın olduğu kısım. İkincisi ise 8-10 kişilik gruplara hizmet etmek için hazırlanmış odalar. Özellikle özel günlerde veya özel misafirleri ile rahatsız edilmek istemeyen müşteriler bu odaları kullanır. Bazı iyi restorandaki bu odalar çok lüks olur.

Sipariş Öncesi

Çin lokantalarına giren müşteriye ilk olarak “kaç kişisiniz?” diye sorulur. Ardından da neredeyse tamamını kadınların oluşturduğu garsonlardan biri müşterileri oturacakları masaya kadar eşlik eder.

Restoranların çoğunda müşterinin oturmasının ardından sıcak su veya çay ikram edilir. Bunun nedeni Çinliler’in yemeklerden önce içilen sıcak suyun hazmı kolaylaştırdığına inanması.(bkz.Çin’de Her Derde Deva İçecek: Sıcak Su)

Menü ve Sipariş

Çin’deki restoranların %99’unda masaya onlarca sayfadan oluşan bir adet menü getirilir. Getirilen tek menü genel olarak yemeği ısmarlayacak veya organizasyonun sahibi olan kişiye verilir. Organizasyon sahibi herkese ne yemek istediğini sorar ve kişilerin isteklerine göre yemekleri seçer.

Masadaki Çin yemekleri-bing.com

Siparişler verilirken batı kültüründe olduğu gibi kişiye özel sipariş verilmez. Verilen siparişlerin tamamı ortaya verilir ve herkes ortadan dilediği yemeği tabağına alarak yemeğini yer.

Sipariş verilen yemek sayısı genel olarak toplam kişi sayısından 1-2 adet daha fazladır. Çok önemli günlerde  bu sayı daha da artabilir. Önemli olan misafirlerin yiyebileceğinden fazla miktarda yemek sipariş vermek. Çok az sayıda yemekle misafir ağırlayan kişiler hoş karşılanmaz.

Dengeli beslenme Çin mutfağının ve buna bağlı olarak da Çin restoran kültürünün bir parçası. Bu nedenle de Çin lokantaları onlarca çeşit yemekten oluşan çok çeşitli bir menüye sahiptir. Çinli müşteriler restoranlara gittiklerinde mutlaka çorba, kırmızı etli yemek, balık yemeği, tavuk yemeği, sebze yemeği siparişi verirler. (bkz. Çin Mutfağı İle Türk Mutfağı Arasındaki Farklar)

Yemek Yemek

Restoranlar sipariş  verilen yemeklerin tamamını aynı anda servis etmezler. Mutfakta yemekler yapıldıkça mutfaktan alıp masanın üstüne koyarlar. Yemek geldiğinde ilk olarak misafirin başlamasını isterler.

Çin çubukları ile yemek yememiş olan kişilen ilk yemeklerinde biraz zorlanabilirler. Büyük lokantalarda bu kişiler için çatal bıçak bulunsa da restoranların çoğunda yemekler sadece yemek çubukları ile yenir.

Çinliler için misafirlerinin memnuniyeti çok olduğu için misafirlerinin daha çok yemek yemesi için biraz ısrarcı olurlar. Misafirlerinin, onlara göre, aç olarak lokantadan ayrılması Çinliler’i üzer.

Alkol ve Sigara

Çinliler’in içtiği bazı alkollü içecekler-bing.com

Çinliler’in çoğu yemek esnasında alkol almaktan hoşlanır. Genel olarak Beyaz Çin Şarabı içen Çinliler, yemek yerken alınan alkolün arkadaşlık ilişkilerini güçlendirdiğine inanırlar. Herkes alkol alırken bunun reddetilmesinden hoşlanmasalar da çeşitli nedenlerden dolayı alkol almayan hiçkimseyi zorlamazlar ve o kişiyi tercihlerinden ötürü sorgulamazlar.

Sigara da özellikle Çinli erkeklerin yemek yerken sıkça tercih ettiği şeylerden biri. Büyük şehirlerin birçoğunda kapalı alanlarda sigara içmek yasaklanmış olsa da, sigara içmenin hala daha mümkün olduğu restoranların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Sigara da kültürün bir parçası olsa da beraber sigara içmeye yanaşmayan kişileri, tıpkı alkol almaktan kaçınanlara yaptıkları gibi, sorgulamazlar ve durumu öyle kabul ederler.

Yemeğin Sonu

Yemeğin sonunda hesabı organizasyonu düzenleyen kişi öder. Misafirlere para ödetmemeye özen gösterirler.

Masada kalan yemekleri birçok Çinli paket yaptırıp evlerine götürür. Ama bir iş yemeğinin ardından masada kalan yemekler paket yapılmaz.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın: