Çin Kültürü ve Yaşam Tarzı ile Çin’deki Sosyal Hayat

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin kültürü ve yaşam tarzı,Çin’in modernleşme ve kalkınmasına bağlı olarak her yıl devamlı olarak değişiyor. Sosyal hayat, hayatın olmazsa olmazlarından olsa da Çinliler’in çoğu için sosyal hayat ikinci plandadır.Modern Çin kültürü ve yaşam tarzı uyarınca,Çin’de hayat çok yoğun geçer ve çok yoğun çalışmanın sonucu olarak birçok Çinli sosyal hayata zaman bulamaz; ama sosyal hayatın önemini bilen ve sosyalleşen Çinliler’in sayısı da gün geçtikçe artmaktadır.Çin’de yaşamak ve sosyal olmak isteyenler için çok sayıda alternatif var.Özellikle büyük şehirlerde.(bkz.Çin’de yaşamak için nedenler)

Sosyal Hayatın Lokomotifi Sinema

Genç Çinliler’in sosyal hayat denince akıllarına ilk gelen sinemaya gitmek. Çin’in hemen hemen her şehrinde sinema mevcut. Hatta kısmen daha büyük ve daha gelişmiş şehirlerde dünya standartlarında sinema salonları görülebilir. Şu an IMAX salonu bulunan sinemaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Sinemaların bilet fiyatları gidilen sinemaya göre değişmekte ve genel olarak bir bilet 80 ile 120 yuan(yaklaşık 35-55lira) arasında değişmektedir. Sinemalarda üyelik kartı olanlara %50 indirim uygulanmaktadır.

Çin’in en popüler sinema salon işletmecisi olan Wanda Cinema’da IMAX salonlar bulunuyor.- chinadaily.com.cn

Sinemalarda hiç Türk filmi gösterilmese veya Türkçe altyazı bulunmasa da İngilizce seviyeleri yeterli olanlar çok sıkıntı çekmeyeceklerdeir. Zira başta Hollywood filmleri olmak üzere bazı filmlerde İngilizce altyazı vardır veya bazı filmler İngilizce orjinal dilinde gösterilmektedir.(bkz.Çin Sinema Sektörünün Günümüzdeki Durumu)

AliExpress.com Ürünü- Mini projeksiyon cihazı, 1280×720

Farklı Bir Eğlence Mekanı: KTV

Sinemadan sonra Çinliler’in çok sevdiği sosyalleşme yeri KTV denilen karaoke merkezleridir. “karaoke television” kelimesinin kısaltması olan KTV; bir dönem Türkiye’de az da olsa popülerleşen, sonrasında popülerliğini kaybeden Karaoke yapmayı baz alıyor. Karaoke yapmak demek, bir şarkının klibi çalarken sözlerin alt yazı ile gösterilmesi ve sadece müziği duyarak şarkıyı söylemeye çalışmak demektir.

AliExpress.com Ürünü – Çocuklar İçin LED ışıklı kablosuz Karaoke Mikrofonu

KTVler, genel olarak çok lüks görünümlüdür ve otel gibi odalardan oluşur. Odalar 8-10 kişinin oturabileceği sofalarla, ses düzeneğiyle, karaoke yapılabilmesi için bir kontrol paneliyle,televizyonla ve yemek içmek için kullanılabilecek sehpalarla donatılmıştır. Hatta daha kalabalık bir grup halinde gidenler için yemek masası olan odalar da mevcuttur.KTV kültürünü bilmeyenler ilk defa bu yerlere gittiğinde ne yapacağını bilemeyebilir.

Odalar saat hesabı ile kiralanır ve odayı kiralayan kişiler başka kişiler tarafından rahatsız edilmez. Hatta çoğu oda iyi bir yalıtıma sahip olduğunda başka odalardaki sesler dahi rahatsızlık vermez.

Çin’de bulunan bir KTV’nin iç görünümü.- timgsa.baidu.com

Arkadaşlarıyla buralara gelen Çinliler odalardan birine geçer ve altyazılı olan ve bazen şarkıcının sesinin de duyulmadığı müzik kliplerinde şarkı söylemeye çalışır. Bu süre içinde odada çeşitli oyunlar oynar ve bir şeyler yiyip içerler. Buradan da anlaşılabileceği gibi aslında insanların buralara gitmesindeki asıl amaç şarkı söylemekten çok arkadaşlarıyla hoşça vakit geçirmek.Birçok kurumsal firma dahi zaman zaman çalışanlarını KTV’lere götürüp çalışanlarının iş hayatının stresinden uzaklaşıp eğlenceli vakit geçirerek rahatlamalarına yardımcı olmaya çalışıyor.

Birçok KTV’de 18 yaş sınırı bulunmaktadır; ama bu yaşın altındaki kişilerin yanlarında bir yetişkinle bu yerleri kullanmasına izin veriliyor.

KTV repertuarlarında Türkçe şarkılar veya Türkçe şarkıcılar bulmak çok zordur. Bazılarında Tarkan veya Sertab Erener gibi ünlü şarkıcıların İngilizce şarkıları bulunabilir.

AliExpress.com Ürünü- Karaoke Mikrofonu

2 Metrekare Alana Sığan Büyük Eğlence- Mini Karaoke Odası

Mini karaoke odaları sadece 2 metrekarelik tamamen camlı kaplı minik odalar.Çin’de genel olarak alışveriş merkezlerinde bulunan bu odalar bazı sinemalarda, restoranlarda ve hatta bazı turistik yerlerde dahi görülebiliyor.

Mini karaoke odaları konusunda sektörün öncülerinden olan U-sing firmasının Çin genelinde 30.000’i aşkın sayıda mini kareoke odası bulunuyor.

Mini karaoke odaları- bing.com

Odaların içinde dokunmatik ekranlı, şarkıların seçiminin yapıldığı bir kontrol paneli, iki adet tabure, iki adet kulaklık ve iki mikrofon bulunuyor. Kısacası şarkı söylemek KTV merkezlerindeki odalarda ne varsa aynı gereçler bu küçük odalarda da mevcut.


Her tarafının camla kaplı olması sebebiyle içeridekiler dışarıdan rahatlıkla görülebiliyor; ama iyi yalıtım sayesinde şarkı söylerken içeride oluşan ses dışarıya çıkmıyor.

Sevdiğine aniden romantik bir şarkı söylemek isteyen kişiler, bir arkadaşıyla beraber doyasıya şarkı söylemek isteyen kişiler veya günün stresini bağıra bağıra şarkı söyleyerek atmak isteyen kişiler bu minik odalarda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Bunun yanında seyretmek istediği film başlamadan önce veya yemek yemek istediği restoranda çok sıra olduğu için beklemek zorunda olan kişiler de zamanlarını bu küçük odalarda geçirebiliyorlar.

Minik karaoke odalarının kullanımı ücretli. Saati 60 yuan(yaklaşık 30 lira) olan bu odaların kullanımı için ödemeler WeChat veya Alipay uygulamalarını kullanarak yapılıyor. Odaların içinde bulunan kare kodu okutan kullanıcılar ödemelerini yapabiliyor. Önceden bu odalara rezervasyon yapmak isteyen kullanıcılar da rezervasyonlarını yine WeChat yardımıyla yapabiliyorlar.

Bu odaları kullanan kişilerin söyledikleri şarkılar kullanıcıların telefonlarına yine bu tip uygulamalar yoluyla otomatik olarak gönderiliyor. Bu sayede kullanıcılar söyledikleri şarkıları telefonlarında saklama, hatta dilerlerse sosyal medyada paylaşma imkanına sahip oluyorlar.
AliExpress.com Ürünü-Stüdyo Yayın ve Kayıtları İçin Profesyonel Mikrofon Seti

Batı Tarzı Kafe Kültürü

Kafelere gidip arkadaşlarla bir şeyler içmek de Çin’de her geçen gün popülerleşmekte. Kafe kültürü, gelenksel Çin kültürü ve yaşam tarzı ile bağdaşmasa da seyredilen Amerikan filmleri ve yurt dışına çıkan Çinliler’in giderek artması Çin’de de bu kültürü oluşturmaya başladı. Çin’deki en meşhur kafe Amerikan Starbucks Coffee‘dir. Fiyatları 30 ila 40 yuan (yaklaşık 14-19lira) arasında değişen kafelerde Türk olarak ağız tadına uygun kahve de bulunabilir. Tabii Türk kahvesini aramamak şartıyla.

Bunlar haricinde özellikle büyük şehirlerde konser ve maçlara giden Çinliler’in sayısı da gün geçtikçe artmakta. Ama bu aktivitelerin fiyatlarının genel olarak Türkiye’ye oranla çok yüksek olduklarını söylemekte yarar var.

AliExpress.com Ürünü- iphone için Starbucks Coffee desenli telefon kılıfı

Şanghay’da bulunan, Dünya’nın en büyük starbucks şubesi – timgsa.baidu.com

Her şey gibi Çin’de yaşam ve sosyal hayat da gelişiyor. Her ne kadar akıllı telefon ve internet kullanımının artması insanların bir kısmını daha asosyal hale getirmiş olsa da, bir grup insanların arasına karışmaktan ve popüler trendleri takip etmekten keyif alıyor. Özellikle Çin’in büyük şehirlerine gelenlerin kendilerine uyacak bir aktivite bulmalarında çok zorlanmayacakları öngörülebilir.(bkz.Çin’de 9 Ayda 500 Şube Açan Kahve Zinciri: Luckin Coffee)

Genel Hatlarıyla Çin Kültürü

 • 56 tane etnik grubun bulunduğu Çin’in kendi içinde çok farklı kültürlerin bir arada olduğu bir ülke olduğu söylenebilir.
 • Çinliler arasında bir inanışa göre güney bölgelerinde yaşayan Çinliler daha modern, iç ve kuzeydoğu bölgelerinde yaşayanlar daha geleneksel yaşam tarzını benimser.
 • Aile bağları Çinliler için çok önemlidir.
 • Geleneksel düşüncedeki Çinliler’in çoğu erkek çocuk sahibi olmak ister.
 • Çin’de çorbalar haricindeki hemen her şey çubuklarla yenir.
 • Çinliler arkadaşlarıyla beraberken restoranlara gitmekten ve çay içmekten çok hoşlanırlar.
 • Çinliler sayıarın söylenişinin çağrıştırdığı kelimelere göre sayılara farklı anlamlar yüklerler.
Çince sayılar-bing.com
 • Misafirler Çin’de çok önemlidir ve Çinliler misfirlerini mutlu edebilmek için her ne gerekiyorsa yapmaya özen gösterirler.
 • Aile ve iş dünyasında hiyerarşi çok önemli bir yer tutar.
 • Çinliler hediyeleşmeye çok önem verirler. Hediyeleşmenin arkadaşlık ilişkilerini geliştirdiğine inanırlar.
 • Arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek isteyen Çinliler’in çoğu, normal zamanda kullanmıyor olsalar dahi arkadaşları iken az da also sigara ve alkol tüketirler.
 • Evlilikler sadece iki kişi arasında değil, aileler arasında yapılır.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.