Modernleşmiş Çin Kültürü ve Çin’de Sosyal Hayat

Posted by

Çin kültürü, Çinliler‘in binlerce yıldır aynı topraklarda yaşıyor olması nedeniyle zaman zaman çok homojen, zaman zaman da batı etkisinde kalarak çok farklılaşmış, kendine özgü bir kültür.  Bugün modern Çin‘de günlük hayatın devamında binlerce yıldır süregelen kültürel değerler günümüzün teknolojisine ve modern yaşamına ayak uydurarak varlığını devam ettiriyor.

Genel Hatlarıyla Çin Kültürü

 • 56 tane etnik grubun bulunduğu Çin’in kendi içinde çok farklı kültürlerin bir arada olduğu bir ülke olduğu söylenebilir. Aramızda kalsın; ama bu 56 etnik grubun tamamını sayabilen bir Çinli’ye rastlamadım henüz.
 • Çinliler arasında bir inanışa göre güney bölgelerinde yaşayan Çinliler daha modern, iç ve kuzeydoğu bölgelerinde yaşayanlar daha geleneksel yaşam tarzını benimser. Bence bunun temel nedeni güney bölgelerinin ekonomik anlamda daha gelişmiş olması.
 • Aile bağları Çinliler için çok önemlidir. Hatta birçok kişiye göre evlilikler dahi bireyler arasında değil, aileler arasında olur.
 • Geleneksel düşüncedeki Çinliler’in çoğu erkek çocuk sahibi olmak ister. İlginç bir şekilde olaya finansal anlamda bakıp erkek çocuk sahibi olmanın “pahalı” olduğunu düşünerek kız çocuk sahibi olmak isteyenler de var.
 • Çin’de çorbalar haricindeki hemen her şey çubuklarla yenir. O nedenle Çin’e gelmeden önce çubuk kullanma antrenmanı yapmakta yarar var.
 • Çinliler arkadaşlarıyla beraberken restoranlara gitmekten ve çay içmekten çok hoşlanırlar. Arkadaşlarıyla beraber alkol almak ve sigara içmek de onlara çok keyif verir.
 • Çinliler sayıların söylenişinin çağrıştırdığı kelimelere göre sayılara farklı anlamlar yüklerler. Sizin için sıradan olan bir sayı onlar için çok önemli veya uzak durulması gereken cinsten bir şey olabilir.
 • Misafirler Çin’de çok önemlidir ve Çinliler misfirlerini mutlu edebilmek için her ne gerekiyorsa yapmaya özen gösterirler. Hatta bazen o kadar çaba gösterirler ki ne yapacağınızı ve ne diyeceğinizi şaşırabilirsiniz.
 • Aile ve iş dünyasında hiyerarşi çok önemli bir yer tutar. “Sorgulama, yap!” mantığı Çinliler’in birçoğu için çok geçerli.
 • Çinliler hediyeleşmeye çok önem verirler. Hediyeleşmenin arkadaşlık ilişkilerini geliştirdiğine inanırlar. Öyle birkaç yuanlık hediyeleri hediyeden saymazlar. Onlar için hediye pahalı ve gösterişli olmalıdır.

Çin seyahatinizde kalacağınız oteli belirlemek için BURAYA tıklayın!

Çin’in son yıllarda insanüstü bir çaba göstererek büyümeye odaklanması nedeniyle sosyal hayat şu an 40’lı yaşlarda olan Çinliler ve onların aileleri için tamamen ikinci planda kaldı. Bu nedenle bu yaşlarda olanlar şu an hala daha sosyalleşmekten önce çalışmaya önem verir durumda. Ev-iş arasında büyük çoğunluğun kurduğu düzene bağlı olarak Çin’in ekonomik anlamda kalkınması, bugünün gençlerinin ailelerinden çok daha farklı bir sosyal hayata sahip olmasını sağladı. Kafe, konser vb. yerlere gitmek Çin’de batı ülkelerinin hala çok gerisinde olsa da her geçen gün çok daha fazla kişi çalışmak haricinde birtakım sosyal aktiviteler yapıyor.

Çin Restoran Kültürü

Çin dışında yaşayanların çoğu hiç bir zaman Çin lokantası deneyimi yaşamıyor olsa da, Çin’de restoranlar özellikle akşam saatlerinde çok kalabalık olur. Öyle ki Çinliler’in tamamının akşam yemeği için lokantaya gittiği izlenimi dahi verebilir.

Restoranlar Çin kültüründe çok önemli bir yere sahip. Çin’de arkadaşlar ile buluşmalar, doğum günü kutlamaları, düğünler lokantalarda olur. Çinli firmalar da müşterileriyle ilişkilerini yüne lokantalarda geliştirir. Kısacası, her yaştan Çinli arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek ve sosyalleşmek için restoranlara gider.

Çin lokanta kültürü, birçok açıdan diğer ülkelerin, özellikle Uzakdoğu harici ülkelerin kültüründen farklı. İşte o farklardan bazıları:

 • Gerçek bir Çin lokantası iki ayrı bölümden oluşur. Bunlardan birincisi klasik olarak herkesin yemek yediği ve birçok masanın olduğu kısım. İkincisi ise 8-10 kişilik gruplara hizmet etmek için hazırlanmış odalar. Özellikle özel günlerde veya özel misafirleri ile rahatsız edilmek istemeyen müşteriler bu odaları kullanır. Bazı iyi restorandaki bu odalar çok lüks olur. Bu odaları kullanan müşteriler yemeklerin servis edildiği anlar haricinde hiçkimse tarafından rahatsız edilmezler.
 • Çin lokantalarına giren müşteriye ilk olarak “kaç kişisiniz?” diye sorulur. (Sizi tek kişi olarak bile görseler adet yerini bulsun diye bu soruyu sorarlar.) Ardından da neredeyse tamamını kadınların oluşturduğu garsonlardan biri müşterileri oturacakları masaya kadar eşlik eder.
 • Restoranların çoğunda müşterinin oturmasının ardından sıcak su veya çay ikram edilir. Bunun nedeni Çinliler’in yemeklerden önce içilen sıcak suyun hazmı kolaylaştırdığına inanması.
 • Çin’deki restoranların %99’unda masaya onlarca sayfadan oluşan sadece bir adet menü getirilir. Getirilen tek menü genel olarak yemeği ısmarlayacak veya organizasyonun sahibi olan kişiye verilir. Organizasyon sahibi herkese ne yemek istediğini sorar ve kişilerin isteklerine göre yemekleri seçer.
 • Dengeli beslenme Çin mutfağının ve buna bağlı olarak da Çin restoran kültürünün bir parçası. Bu nedenle de Çin lokantaları onlarca çeşit yemekten oluşan çok çeşitli bir menüye sahiptir. Çinli müşteriler restoranlara gittiklerinde mutlaka çorba, kırmızı etli yemek, balık yemeği, tavuk yemeği, sebze yemeği siparişi verirler.
Masadaki Çin yemekleri-bing.com
 • Siparişler verilirken batı kültüründe olduğu gibi kişiye özel sipariş verilmez. Verilen siparişlerin tamamı ortaya verilir ve herkes ortadan dilediği yemeği tabağına alarak yemeğini yer.
 • “Masayı donatmak” kavramı Çinliler için de rahatlıkla kullanılabilir. Zira sipariş verilen yemek sayısı genel olarak toplam kişi sayısından 1-2 adet daha fazladır. Çok önemli günlerde  bu sayı daha da artabilir. Çin kültürüne göre önemli olan misafirlerin yiyebileceğinden fazla miktarda yemek sipariş vermek. Çok az sayıda yemekle misafir ağırlayan kişiler hoş karşılanmaz.
 • Restoranlar sipariş  verilen yemeklerin tamamını aynı anda servis etmezler. Mutfakta yemekler yapıldıkça mutfaktan alıp masanın üstüne koyarlar. Yemek geldiğinde ilk olarak misafirin başlamasını isterler.
 • Çin çubukları ile yemek yememiş olan kişilen ilk yemeklerinde biraz zorlanabilirler. Büyük lokantalarda bu kişiler için çatal bıçak bulunsa da restoranların çoğunda yemekler sadece yemek çubukları ile yenir.
 • Çinliler için misafirlerinin memnuniyeti çok olduğu için misafirlerinin daha çok yemek yemesi için biraz ısrarcı olurlar. Misafirlerinin, onlara göre, aç olarak lokantadan ayrılması Çinliler’i üzer.
 • Çinliler’in çoğu yemek esnasında alkol almaktan hoşlanır. Genel olarak Beyaz Çin Likörü içen Çinliler, yemek yerken alınan alkolün arkadaşlık ilişkilerini güçlendirdiğine inanırlar. Herkes alkol alırken bunun reddetilmesinden hoşlanmasalar da çeşitli nedenlerden dolayı alkol almayan hiçkimseyi zorlamazlar ve o kişiyi tercihlerinden ötürü sorgulamazlar.
 • Sigara da özellikle Çinli erkeklerin yemek yerken sıkça tercih ettiği şeylerden biri. Büyük şehirlerin birçoğunda kapalı alanlarda sigara içmek yasaklanmış olsa da, sigara içmenin hala daha mümkün olduğu restoranların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Sigara da kültürün bir parçası olsa da beraber sigara içmeye yanaşmayan kişileri, tıpkı alkol almaktan kaçınanlara yaptıkları gibi, sorgulamazlar ve durumu öyle kabul ederler.
 • Yemeğin sonunda hesabı organizasyonu düzenleyen kişi öder. Misafirlere para ödetmemeye özen gösterirler.
 • Masada kalan yemekleri birçok Çinli paket yaptırıp evlerine götürür. Ama bir iş yemeğinin ardından masada kalan yemekler paket yapılmaz.

Çin’de Sinema Kültürü

Genç Çinliler’in sosyal hayat denince akıllarına ilk gelen sinemaya gitmek. Çin’in hemen hemen her şehrinde sinema mevcut. Hatta büyükçe ve daha gelişmiş şehirlerde dünya standartlarında sinema salonları görülebilir. Şu an çok sayıdaki Çin şehrinde IMAX sinema salonu bulunuyor. Sinemaların bilet fiyatları gidilen sinemaya göre değişmekte ve genel olarak bir bilet 30 ile 60 yuan(yaklaşık 4.3 – 8.5 dolar) arasında değişmektedir. WeChat ve Alipay ile alınan biletler için fiyatlar böyleyken gişeden alınan biletler çok daha pahalı olabiliyor.

Sinemalarda hiç Türk filmi gösterilmese veya Türkçe altyazı bulunmasa da İngilizce seviyeleri yeterli olanlar için çok sayıda seçenek var. Başta Hollywood filmleri olmak üzere bazı filmlerde İngilizce altyazı vardır veya bazı filmler İngilizce orjinal dilinde gösterilmektedir.


Firsat.me TR

Çin’de KTV Kültürü

Sinemadan sonra Çinliler’in çok sevdiği sosyalleşme yeri KTV denilen karaoke merkezleridir. “karaoke television” kelimesinin kısaltması olan KTV; bir dönem Türkiye’de az da olsa popülerleşen, sonrasında popülerliğini kaybeden Karaoke yapmayı,yani  bir şarkının klibi çalarken sözlerin alt yazı ile gösterilmesi ve sadece müziği duyarak şarkıyı söylemeye çalışmayı baz alıyor.

KTVler, genel olarak beş yıldızlı otel gibi çok lüks görünümlüdür ve otel gibi odalardan oluşur. Odalar 8-10 kişinin oturabileceği sofalarla, ses ve yalıtım düzenekleriyle, karaoke yapılabilmesi için kullanılan bir kontrol paneliyle,televizyonla ve yemek içmek için kullanılabilecek sehpalarla donatılmıştır. Çok büyük odalarda yemek masası dahi bulunur. Çin’de KTV kültürü hakkında hiç bilgi sahibi olmayanlar Çinliler‘in buralardan neden bu kadar hoşlandığını anlayamayabilirler.

KTV odaları saat hesabı ile kiralanır ve odayı kiralayan kişiler başka kişiler tarafından rahatsız edilmez. Hatta çoğu oda iyi bir yalıtıma sahip olduğundan başka odalardaki sesler dahi rahatsızlık vermez.

Çin’de bulunan bir KTV’nin iç görünümü.- timgsa.baidu.com

Arkadaşlarıyla buralara gelen Çinliler odalardan birine geçer ve diledikleri müzik kliplerindeki şarkıları söylemeye çalışır. Bu süre içinde odada çeşitli oyunlar oynar ve bir şeyler yiyip içerler.

Yani aslında Çinliler’in buralara gitmesindeki asıl amaç şarkı söylemekten çok arkadaşlarıyla hoşça vakit geçirmek. Birçok kurumsal firma dahi zaman zaman çalışanlarını KTV’lere götürüp çalışanlarının iş hayatının stresinden uzaklaşıp eğlenceli vakit geçirerek rahatlamalarına yardımcı olmaya çalışır.

Birçok KTV’de 18 yaş sınırı bulunmaktadır; ama bu yaşın altındaki kişilerin yanlarında bir yetişkinle bu yerleri kullanmasına izin veriliyor.

KTV repertuarlarında Türkçe şarkılar veya Türkçe şarkıcılar bulmak samanlıkta iğne bulmak kadar zor. Bazılarında Tarkan veya Sertab Erener gibi ünlü şarkıcıların İngilizce şarkıları bulunabilir.

2 Metrekare Alana Sığan Büyük Eğlence- Mini Karaoke Odası

Mini karaoke odaları sadece 2 metrekarelik tamamen camlı kaplı minik odalar.Çin’de genel olarak alışveriş merkezlerinde bulunan bu odalar bazı sinemalarda, restoranlarda ve hatta bazı turistik yerlerde dahi görülebiliyor.

Mini karaoke odaları konusunda sektörün öncülerinden olan U-sing firmasının Çin genelinde 30.000’i aşkın sayıda mini kareoke odası bulunuyor.

Mini karaoke odaları- bing.com

Odaların içinde dokunmatik ekranlı, şarkıların seçiminin yapıldığı bir kontrol paneli, iki adet tabure, iki adet kulaklık ve iki mikrofon bulunuyor. Kısacası şarkı söylemek KTV merkezlerindeki odalarda ne varsa aynı gereçler bu küçük odalarda da mevcut.


Her tarafının camla kaplı olması sebebiyle içeridekiler dışarıdan rahatlıkla görülebiliyor; ama iyi yalıtım sayesinde şarkı söylerken içeride oluşan ses dışarıya çıkmıyor.

Sevdiğine aniden romantik bir şarkı söylemek isteyen kişiler, bir arkadaşıyla beraber doyasıya şarkı söylemek isteyen kişiler veya günün stresini bağıra bağıra şarkı söyleyerek atmak isteyen kişiler bu minik odalarda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Bunun yanında seyretmek istediği film başlamadan önce veya yemek yemek istediği restoranda çok sıra olduğu için beklemek zorunda olan kişiler de zamanlarını bu küçük odalarda geçirebiliyorlar.

Minik karaoke odalarının kullanımı ücretli. Saati 60 yuan(yaklaşık 8.5 dolar) olan bu odaların kullanımı için ödemeler WeChat veya Alipay uygulamalarını kullanarak yapılıyor. Odaların içinde bulunan kare kodu okutan kullanıcılar ödemelerini yapabiliyor. Önceden bu odalara rezervasyon yapmak isteyen kullanıcılar da rezervasyonlarını yine WeChat yardımıyla yapabiliyorlar.

Bu odaları kullanan kişilerin söyledikleri şarkılar kullanıcıların telefonlarına yine bu tip uygulamalar yoluyla otomatik olarak gönderiliyor. Bu sayede kullanıcılar söyledikleri şarkıları telefonlarında saklama, hatta dilerlerse sosyal medyada paylaşma imkanına sahip oluyorlar.

Spor Merkezleri

Spor yapmak Çin’in kültürünün önemli bir parçası. Çin’de sabah saatlerinde çok sayıda Çinli‘yi sokakta Tai chi yaparken görmek mümkün. Akşam saatlerinde de aynı şekilde özellikle Çinli bayanlar dışarıda toplanıp müzik eşliğinde basit spor hareketleri yaparak dans ederler.

Spor merkezlerine gidip spor yapmak, son yıllarda Çin’de, özellikle gençler arasında giderek yaygınlaştı. Her yıl %10 büyüyen spor merkezi endüstrisinde 7 milyar doları aşkın ciro çevriliyor. Çin genelindeki 9000’den fazla spor merkezinde yaklaşık 250.000 kişi çalışıyor.

Aliexpress.com spor kıyafetleri satın almak için BURAYA tıklayın!

İnsansız Spor Merkezi Konsepti Çin’de Popülerleşiyor

Çin’in en güneyinde bulunan, ticaretle uğraşanların yakından tanıdığı Guangzhou şehrinde spor merkezi konsepti bir tık daha geliştirilerek insansız hale geldi. Bu konsept öyle tuttu ki deyim yerindeyse giderek popülerleşen yeni bir trend şeklini aldı.

Bu yeni nesil spor merkezleri 24 saat açık kalıyor ve spor yapmaktan hoşlananlar buralardan diğer merkezlere oranla çok daha düşük bir ücret ödeyerek yararlanabiliyorlar. İnsansız spor merkezi kullanmanın ücreti saat başına 10 yuan(yaklaşık 1.5 dolar) olarak belirlenmiş durumda. Özel eğitmen ihtiyacı olanlar veya çeşitli spor seanslarına katılmak isteyenlein bu özel servisler karşılığında daha fazla ücret ödemesi gerekiyor. Bu spor merkezlerine kayıt ve ödemelerin tamamı WeChat veya Alipay kullanarak yapılıyor.

İnsansız spor merkezleri kullanışlı ve ucuz olsa da, bu merkezlerin en büyük dezavantajı, herhangi bir yaralanma veya spor aletlerinin kullanılamaması durumunda yardım edebilecek bir yetkilinin bulunmaması.

Batı Tarzı Kafe Kültürü

Kafelere gidip arkadaşlarla bir şeyler içmek Çin’de özellikle gençler arasında her geçen gün popülerleşmekte. Kafe kültürü, gelenksel Çin kültürü ve yaşam tarzı ile bağdaşmasa da seyredilen Amerikan filmleri ve yurt dışına çıkan Çinliler’in giderek artması nedeniyler Çin’de de bu kültür oluşturmaya başladı.

Çin’de çok sayıda kafe bulunsa da, bunların arasında en meşhur olanı Amerikan Starbucks Coffee. Fiyatları 30 ila 40 yuan (4.3-5.8USD) arasında değişen kahve çeşitleri arasında Türk kahvesi bulunmasa da kahve sevenlerler için Starbucks pahalı; ama iyi bir seçim.

Starbucks için Çin çok önemli. Zira Dünya’da en çok Starbucks şubesinin bulunduğu şehir de Çin ekonomisinin kalbi olan Şangay. Adına Starbucks Reserve Roastery denilen, Dünya’nın en büyük Starbucks şubesi de yine Şangay’da bulunuyor.

Şanghay’da bulunan, Dünya’nın en büyük starbucks şubesi – timgsa.baidu.com

Starbucks Coffee, Çin’de kahve piyasasının şimdilik öncüsü olsa da öyle görünüyor ki ilerleyen dönemlerde bu kadar rahat olamayacak. Çin firması ve ilk şubesini 2017 yılının Kasım ayında açan Luckin Coffee o kadar hızlı büyüyor ki böyle giderse birkaç yıla kalmadan Starbucks’ı geride bırakacak. Luckin Coffee’nin şu an Çin’de 3000’den fazla şubesi bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.