Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin kültürü, Türkiye’de pek tanınan bir kültür değil. Çin’i sadece televizyondan takip edenler Çin’in sadece böcek yemekten ibaret bir ülke olduğunu da düşünebilirler.(bkz.“Çinliler Ne Yer?” Diye Soranlar İçin Bilgiler) Çinliler ile sadece iş ilişkileri kuranlar dahi Çin kültürü hakkında tam bilgi sahibi olamayabilirler. Çin’i en iyi tanıyanlar Çin’de belli bir süre yaşayığ Çinliler ile günlük hayatta bolca vakit geçiren kişilerdir. Türkiye’den gelip Çin’de yaşayan kişilerin Çinliler’in kültürüne alışması çok kolay; çünkü inanılması güç olsa da Çin kültürü ile Türk kültürü bazı konulardan birbirine çok benziyor.

bing.com

Çin, her ne kadar son zamanlarda batılılaşma ve modernleşme yolunda çok büyük adım atmış olsa da, Çin’de doğu kültürünün etkisini özellikle kısmen daha küçük yerleşim yerlerinde fazlasıyla hissedebilirsiniz. Türk kültürü ise Türkiye’nin jeopolitik konumunun da etkisiyle doğu ve batı kültürlerinin harmanlanmış olduğu kendine özgü bir kültür.(bkz.Çin Kültürü ve Yaşam Tarzı ile Çin’deki Sosyal Hayat)

İşte Çin kültürüyle Türk kültürünün benzerlik gösterdiği bazı alanlar:

Ailenin Önemi

Birbirine binlerce kilometre uzakta bulunan iki ülkedeki aile yapısı ana hatlarıyla birbirine çok benziyor. Mesela Çin’de özel bayramlarda Çinliler’in çoğu Türk kültüründe olduğu gibi bayramı aile büyükleriyle beraber geçirmeyi tercih eder. Her ne kadar iki ülkede de bayram tatillerinde seyahate çıkanların sayısı artmış olsa da, büyükleri ziyaret etmek hala daha iki kültürün de bir parçası.(bkz.Çin Yeni Yılı Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

bing.com

Bazı batı ülkelerinde belli yaştan sonra çocuklar özgürlüklerini ilan edebilirken, Çin ve Türk kültürleri devamlı aile olmak üstüne kuruludur. Çin’de aileler tıpkı Türkiye’de olduğu gibi çocukları kaç yaşına gelirlerse gelsin çocuklarına maddi yardım yapmaktan kaçınmazlar. Çocuğunu “sen artık özgürsün” diyerek bir başına bırakan ailelerin sayısı Çin’de de, Türkiye’de de çok az.

Arkadaş İlişkileri

bing.com

Çinliler için yeni kişilerle arkadaş olmak ve bu ilişkileri geliştirmek çok önemlidir. İster iş hayatında, ister özel hayatta Çinliler genel olarak arkadaşlık bağları kuvvetli olan kişilerle iş yapmayı ve onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Türkiye’de böyle. Türkiye’de de iş ilişkileri kurmaya çalışan kişiler ilk olarak arkadaşları ve tanıdıkları ile iş yapmaya çalışırlar. Aynı şekilde hafta sonlarını arkadaşlarıyla çeşitli oyunlar oynayarak geçirmekten hoşlanan Türkler’in sayısı da oran olarak Çinliler’den çok farklı sayılmaz.(bkz.Çinliler İle İyi İletişim Kurmak İçin Gerekli Dil)

Misafirseverlik

Hem Türkiye, hem Çin vatandaşları misafirlerini mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Çinliler evlerine akşam yemeğine gelen misafirleri için mutlaka özel hazırlık yaparlar ve misafirlerinin mutlu ayrılması için ellerinden geleni yaparlar. Yapılan yemeklerden misafirlerinin bolca yemelerini isterler. Misafir az yerse misafirlerinin yemeklerden hoşlanmadığını düşünür ve üzülürler.

Çinli bir aile ve misafir ağırlama-bing.com

Benzer bir durum Türkiye’de de görülüyor. Türkiye’de de herkes misafirlerini memnun edebilmek ve onları en iyi şekilde ağırlayabilmek için yoğun çaba sarfeder.

Bir restoranda yemek yemek mantık olarak iki ülkede aynı. Çinliler misafirleriyle bir restorana gittiklerinde her ne olursa olsun misafirlerinin ellerini ceplerine atmalarına izin vermezler. Türkiye’de de aynı şekilde hiçkimse misafirine, özellikle de yurt dışından gelmiş olan misafire hesap ödetmez.

Televizyon, Dizi ve Oyun Tutkusu

Genel olarak iki ülke insanının da kitap okumaktan çok haz etmediği söylenebilir.Bu da iki ülke insanını televizyon karşısında, dizi izleyerek veya oyun oynayarak vakit geçirmekten keyif alır hale getiriyor. İşyerinden eve giden Çinliler’in büyük çoğunluğu televizyonu açar ve yatana kadar televizyonu açık tutar. Türkiye’de de bu şekilde yaşayan insanların sayısı az değil.

bing.com

Ay Takvimine Göre Bayram Kutlamaları

Hem Türkiye, hem Çin günlük yaşam için tüm Dünya gibi miladi takvimi kullanıyor;ama geleneksel takvim iki ülkede de ay yılını baz alan takvimler. Tek fark Çin’de 12 hayvanlı Çin takvimin, Türkiye’de ise hicri takvimin kullanılıyor olması. İki takvimin başlangıç ve bitiş zamanları birbirinden farklı olsa da hem Türkiye’de hem de Çin’de en uzun bayramlar bu takvimlere göre kutlanıyor.(bkz.Çin Takvimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Yemek Tercihleri

İki ülke insanı kendi ülkelerindeki yemeklerin Dünya’nın en lezzetli yemekleri olduğunu söylüyor. Damak tatları o yönde gelişmiş olduğu için böyle düşünmeleri normal; ama farklı lezzetleri denemekten hoşlananların oranı iki ülkede de çok yüksek değil. Çin dışına çıkan Çinliler soluğu Çin lokantasında almaktan hoşlanırken, Türkiye dışına çıkan Türkler’in de ilk tercihleri Türk lokantaları oluyor.(bkz.Çin Yemekleri İle İlgili Genel Bilgiler)

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın: