Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler

Posted by

Çin kültürü, Türkiye’de pek tanınan bir kültür değil. Çin’i sadece televizyondan takip edenler Çin’in sadece böcek yemekten ibaret bir ülke olduğunu da düşünebilirler.

Çinliler ile sadece iş ilişkileri kuranlar dahi Çin kültürü hakkında tam bilgi sahibi olamayabilirler. Çin’i en iyi tanıyanlar Çin’de belli bir süre yaşayıp Çinliler ile günlük hayatta bolca vakit geçiren kişilerdir. Türkiye’den gelip Çin’de yaşayan kişilerin Çinliler’in kültürüne alışması çok kolay; çünkü inanılması güç olsa da Çin kültürü ile Türk kültürü bazı konulardan birbirine çok benziyor.

Çin kültürünü yerinde görmek için Çin’e seyahat yapın ve BURAYA tıklayarak otelinizi belirleyin

Çin, her ne kadar son zamanlarda batılılaşma ve modernleşme yolunda çok büyük adım atmış olsa da, Çin’de doğu kültürünün etkisini özellikle kısmen daha küçük yerleşim yerlerinde fazlasıyla hissedebilirsiniz. Türk kültürü ise Türkiye’nin jeopolitik konumunun da etkisiyle doğu ve batı kültürlerinin harmanlanmış olduğu kendine özgü bir kültür.

İşte Çin kültürüyle Türk kültürünün benzerlik gösterdiği bazı alanlar:

Ailenin Önemi

Birbirine binlerce kilometre uzakta bulunan iki ülkedeki aile yapısı ana hatlarıyla birbirine çok benziyor. Mesela Çin’de özel bayramlarda Çinliler’in çoğu Türk kültüründe olduğu gibi bayramı aile büyükleriyle beraber geçirmeyi tercih eder. Her ne kadar iki ülkede de bayram tatillerinde seyahate çıkanların sayısı artmış olsa da, büyükleri ziyaret etmek hala daha iki kültürün de bir parçası.(bkz. Çin Yeni Yılı: Çin’de Hayatı Durduran Festival)

bing.com

Bazı batı ülkelerinde belli yaştan sonra çocuklar özgürlüklerini ilan edebilirken, Çin ve Türk kültürleri devamlı aile olmak üstüne kuruludur. Çin’de aileler tıpkı Türkiye’de olduğu gibi çocukları kaç yaşına gelirlerse gelsin çocuklarına maddi yardım yapmaktan kaçınmazlar. Çocuğunu “sen artık özgürsün” diyerek bir başına bırakan ailelerin sayısı Çin’de de, Türkiye’de de çok az.

Arkadaş İlişkileri

bing.com

Çinliler için yeni kişilerle arkadaş olmak ve bu ilişkileri geliştirmek çok önemlidir. İster iş hayatında, ister özel hayatta Çinliler genel olarak arkadaşlık bağları kuvvetli olan kişilerle iş yapmayı ve onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Türkiye’de böyle. Türkiye’de de iş ilişkileri kurmaya çalışan kişiler ilk olarak arkadaşları ve tanıdıkları ile iş yapmaya çalışırlar. Aynı şekilde hafta sonlarını arkadaşlarıyla çeşitli oyunlar oynayarak geçirmekten hoşlanan Türkler’in sayısı da oran olarak Çinliler’den çok farklı sayılmaz.

Misafirseverlik

Hem Türkiye, hem Çin vatandaşları misafirlerini mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Çinliler evlerine akşam yemeğine gelen misafirleri için mutlaka özel hazırlık yaparlar ve misafirlerinin mutlu ayrılması için ellerinden geleni yaparlar. Yapılan yemeklerden misafirlerinin bolca yemelerini isterler. Misafir az yerse misafirlerinin yemeklerden hoşlanmadığını düşünür ve üzülürler.

Çinli bir aile ve misafir ağırlama-bing.com

Benzer bir durum Türkiye’de de görülüyor. Türkiye’de de herkes misafirlerini memnun edebilmek ve onları en iyi şekilde ağırlayabilmek için yoğun çaba sarfeder.

Bir restoranda yemek yemek mantık olarak iki ülkede aynı. Çinliler misafirleriyle bir restorana gittiklerinde her ne olursa olsun misafirlerinin ellerini ceplerine atmalarına izin vermezler. Türkiye’de de aynı şekilde hiçkimse misafirine, özellikle de yurt dışından gelmiş olan misafire hesap ödetmez.

Yardımseverlik

Türkiye’de insanlar başkalarına yardım etmekten çok hoşlanır. Hatta bunu bir insani görev olarak da yapar. Çinliler de bu konuda Türkler’den aşağı kalmaz. Özellikle de tanıdıkları kişilere karşı çok yardımcı olurlar. O nedenle Çin’de iken ne kadar Çinliler ile arkadaş olmak Çin’de yalnız kalmamak açısından çok önemlidir.Yardıma ihtiyaç olduğunda bunu WeChat’de paylaşmak yeterli. Arkadaş listesinde olan kişilerden birinin en kısa zamanda yardımcı olması çok büyük bir ihtimal.

Ataerkillik

Türkiye’nin özellikle batı kısmında ataerkillik biraz azalmış olsa da doğu bölgelerinde ataerkil yapı hala devam etmektedir. Çin’de de en gelişmiş bölgeler olan doğu bölgelerinde ataerkillik daha az olsa da diğer bölgelerde varlığını sürdürmektedir.

Çin’de daha geleneksel bir yaşamın sürüldüğü bölgelerde tıpkı Türkiye’deki gibi erkek çocuk çok önemlidir. Aileler erkek çocuk sahibi olmak isterler.

Kalıplaşmış Bilgiler

Ne Türkiye halkı Çin’i çok iyi tanıyor; ne de Çin halkı Türkiye’yi. Genel olarak Türk halkının Çin hakkında bildikleri biraz daha fazla olsa da durum genel olarak böyle. Hal böyle olunca da iki ülke halkı da diğer ülke ile ilgili birtakım kalıplaşmış bilgileri hiç sorgulamadan doğru bilgi olarak kabul ediyor.

Televizyon, Dizi ve Oyun Tutkusu

Genel olarak iki ülke insanının da kitap okumaktan çok haz etmediği söylenebilir.Bu da iki ülke insanını televizyon karşısında, dizi izleyerek veya oyun oynayarak vakit geçirmekten keyif alır hale getiriyor. İşyerinden eve giden Çinliler’in büyük çoğunluğu televizyonu açar ve yatana kadar televizyonu açık tutar. Türkiye’de de bu şekilde yaşayan insanların sayısı az değil.

Ay Takvimine Göre Bayram Kutlamaları

Hem Türkiye, hem Çin günlük yaşam için tüm Dünya gibi miladi takvimi kullanıyor;ama geleneksel takvim iki ülkede de ay yılını baz alan takvimler. Tek fark Çin’de 12 hayvanlı Çin takvimin, Türkiye’de ise hicri takvimin kullanılıyor olması. İki takvimin başlangıç ve bitiş zamanları birbirinden farklı olsa da hem Türkiye’de hem de Çin’de en uzun bayramlar bu takvimlere göre kutlanıyor.

Yemek Tercihleri

İki ülke insanı kendi ülkelerindeki yemeklerin Dünya’nın en lezzetli yemekleri olduğunu söylüyor. Damak tatları o yönde gelişmiş olduğu için böyle düşünmeleri normal; ama farklı lezzetleri denemekten hoşlananların oranı iki ülkede de çok yüksek değil. Çin dışına çıkan Çinliler soluğu Çin lokantasında almaktan hoşlanırken, Türkiye dışına çıkan Türkler’in de ilk tercihleri Türk lokantaları oluyor.

Marka Düşkünlüğü

Çin’de ve Türkiye’de birçok kişi ekonomik güçlerini zorlayarak pahalı markaların ürülerini almaktan hoşlanır. Pahalı ürünler satın alarak toplum içinde kendine daha farklı bir yer edinme isteği insanları böyle bir davranışa itiyor olabilir.