İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin kültürü, Türkiye’de pek tanınan bir kültür değil. Çin’i sadece televizyondan takip edenler Çin’in sadece böcek yemekten ibaret bir ülke olduğunu da düşünebilirler. Çinliler ile sadece iş ilişkileri kuranlar da Çin kültürünü tam olarak bilemeyebilirler. Ama Çin’de belirli bir süre yaşayıp Çinliler’le bolca vakit geçirmiş olan kişiler sanıyorum şu fikrime katılacaklardır: “Çin kültürü ile Türk kültürü bazı konularda birbirine benziyor.”

Çin, her ne kadar son zamanlarda batılılaşma ve modernleşme yolunda çok büyük adım atmış olsa da, Çin’de doğu kültürünün etkisini özellikle kısmen daha küçük yerleşim yerlerinde fazlasıyla hissedebilirsiniz. Türk kültürü ise Türkiye’nin jeopolitik konumunun da etkisiyle doğu ve batı kültürlerinin harmanlanmış olduğu kendine özgü bir kültür.

Çin’e Türkiye’den gelip yaşamaya başlayan bir kişi, ilk günlerde Çinliler’in kültürlerinden kaynaklanan bazı davranışları diğer batı ülkelerinden gelen kişilere oranla daha rahat anlayabilirken, zaman zamansa gördüklerine hiçbir anlam veremeyebilir.  İşte Çin kültürüyle Türk kültürünün benzerlik gösterdiği bazı alanlar:

Ailenin Önemi

Birbirine binlerce kilometre uzakta bulunan iki ülkedeki aile yapısı ana hatlarıyla birbirine çok benziyor. Mesela Çin’de özel bayramlarda Çinliler’in çoğu Türk kültüründe olduğu gibi bayramı aile büyükleriyle beraber geçirmeyi tercih eder. Her ne kadar iki ülkede de bayram tatillerinde seyahate çıkanların sayısı artmış olsa da, büyükleri ziyaret etmek hala daha iki kültürün de bir parçası.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Günlük Hayata Etki Eden Bazı Batıl İnançlar

bing.com

Bazı batı ülkelerinde belli yaştan sonra çocuklar özgürlüklerini ilan edebilirken, Çin ve Türk kültürleri devamlı aile olmak üstüne kuruludur. Çin’de aileler tıpkı Türkiye’de olduğu gibi çocukları kaç yaşına gelirlerse gelsin çocuklarına maddi yardım yapmaktan kaçınmazlar. Çocuğunu “sen artık özgürsün” diyerek bir başına bırakan ailelerin sayısı Çin’de de, Türkiye’de de çok az.

Arkadaş İlişkileri

Çinliler için yeni kişilerle arkadaş olmak ve bu ilişkileri geliştirmek çok önemlidir. İster iş hayatında, ister özel hayatta Çinliler genel olarak arkadaşlık bağları kuvvetli olan kişilerle iş yapmayı ve onlarla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Türkiye’de böyle. Türkiye’de de iş ilişkileri kurmaya çalışan kişiler ilk olarak arkadaşları ve tanıdıkları ile iş yapmaya çalışırlar. Aynı şekilde hafta sonlarını arkadaşlarıyla çeşitli oyunlar oynayarak geçirmekten hoşlanan Türkler’in sayısı da oran olarak Çinliler’den çok farklı sayılmaz.

Misafirseverlik

Hem Türkiye, hem Çin vatandaşları misafirlerini mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Bir Çinli dostunuzun evine akşam yemeğine giderseniz, sizin için mutlaka özel bir şeyler yaptıklarını görebilirsiniz. Genel olarak sizin için birşeyler yapmadan önce ne yemek isteyip ne yemek istemediğinizi size sorarlar. Yaptıkları yemeklerden doyana kadar bolca yemenizi isterler. Eğer onlara göre çok az miktarda yemek yerseniz yemeği beğenmediğinizi düşünür ve üzülürler. Türkiye’de de biraz böyledir. Biz de misafirlerimiz için en güzel yemekleri yapmaya ve onları en iyi şekilde ağırlamaya çalışırız.(bkz.Çinliler İle İyi İletişim Kurmak İçin Gerekli Dil)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Hayata Uyum Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Bir restoranda yemek yemek mantık olarak iki ülkede aynı. Çin’de iken Çinli arkadaşlarınızla bir restorana giderseniz size hesabı ödetmeyeceklerinden emin olabilirsiniz. Türkiye’de de aynı şekilde hiçkimse misafirinin, özellikle de yurt dışından gelmiş olan misafirinin elini cebine atmasına izin vermez.

Televizyon, Dizi ve Oyun Tutkusu

Genel olarak bakacak olursak iki ülke insanının da kitap okumaktan çok haz etmediğini söyleyebiliriz. Bu da iki ülke insanını televizyon karşısında, dizi izleyerek veya oyun oynayarak vakit geçirmekten keyif alır hale getiriyor. İşyerinden eve giden Çinliler’in büyük çoğunluğu televizyonu açar ve yatana kadar televizyonu açık tutar. Türkiye’de de bu şekilde yaşayan insanların sayısı az değil.(bkz.Çin Oyunları Arasında En Bilinenleri Hangileridir?)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'e İlk Defa Gelenlere Kültür Şoku Yaşatabilecek Beş Şey

Ay Takvimine Göre Bayram Kutlamaları

Hem Türkiye, hem Çin günlük yaşam için tüm Dünya gibi miladi takvimi kullanıyor;ama geleneksel takvim iki ülkede de ay yılını baz alan takvimler. Tek fark Çin’de 12 hayvanlı Çin takvimin, Türkiye’de ise hicri takvimin kullanılıyor olması. İki takvimin başlangıç ve bitiş zamanları birbirinden farklı olsa da hem Türkiye’de hem de Çin’de en uzun bayramlar bu takvimlere göre kutlanıyor.(bkz.Geleneksel ve Modern Çin Bayramları)

Yemek Tercihleri

İki ülke insanı kendi ülkelerindeki yemeklerin Dünya’nın en lezzetli yemekleri olduğunu söylüyor. Damak tatları o yönde gelişmiş olduğu için böyle düşünmeleri normal; ama farklı lezzetleri denemekten hoşlananların oranı iki ülkede de çok yüksek değil. Çin dışına çıkan Çinliler soluğu Çin lokantasında almaktan hoşlanırken, Türkiye dışına çıkan Türkler’in de ilk tercihleri Türk lokantaları oluyor.(bkz.Çin Yemekleri İle İlgili Genel Bilgiler)

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Yorumlar kapatıldı.