Çin İle İş Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Çin denince hemen aklımıza ucuz Çin malı ürünler, ünlü firmaların replika ürünleri, ucuz iş gücü vs. gibi konular gelmektedir. (bkz. “Çin Malı Ürün” Algısının Zamanla Değişimi) Peki, Çin’in, dünyanın en büyük çaplı müşteri potansiyeline sahip ülkesi olduğunu hiç düşündünüz mü? Yani, Çin’den ürün ithal etmek yerine, Çin’e ürün ihraç etmek de seçeneklerden biri. (bkz. Çin’de Türk Malı Ürünler De Satılabilir)İster ithalat ister ihracatla ilgileniyor olun, Çin ile iş yaparken bilmeniz gereken birkaç hususu sizler için derledik.

Her şeyden önce aramızda çok bariz bir kültür farklılığı olduğu aşikâr. Elbette bu kültür farklılığı birtakım iletişim farklılıklarını da beraberinde getiriyor. En basit şekilde anlatmak gerekirse Çinliler son derece çekinden ve utangaç insanlardır. (bkz. Çinliler Hakkında Bilinmesi Gerekenler) İş görüşmeleriniz sırasında net bir şekilde “evet” ya da “hayır” ifadelerini kullanmanız Çinlilerce pek hoş karşılanmamaktadır. Bunun yerine hemen “evet” demek yerine “Neden biraz daha düşünmüyoruz?” Ya da “bundan ziyade şu seçeneği denemeye ne dersiniz?” gibi nispeten daha yumuşak bir dil kullanmanızda fayda var. Öte yandan, ofisinizde ağırladığınız bir Çinliye bir şeyler içmek isteyip istemediğini sorduğunuzda alacağınız cevap mutlaka teşekkürler olacaktır. Oysaki sizlerden küçük de olsa bir ikram beklediklerini unutmayın. “Evet” demeleri için üç kez sormanızı beklemek bir tür alışkanlık haline gelmiştir. (bkz. Çinliler İle Ne Konuşulur, Ne Konuşulmaz?)

İş anlaşması yapmak istediğiniz bir Çinliyi mutlaka yemeğe çıkarmalısınız. İkram ve konukseverlik konularında çok hassas olan Çinliler, iş görüşmelerinden arta kalan zamanlarında şehir turu atmaya bayılırlar. Bu sebeple, tercihen içkili bir yemek, iş anlaşmanızı olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca iş yemeğini yuvarlak ve kalabalık bir masada yemeli, pek çok yemekten ısmarlayarak masayı donatmalısınız. Muhtemelen tabaklar hep yarım kalacaktır, ancak masadaki diğer kişilerin aç kalmalarındansa tabaklarda yemek bırakmak bir tür Çin âdetidir. (bkz. Çinliler İle İş Yemeği Yemek)

Bir Çinlinin asla hayır diyemeyeceği bir şey varsa o da hediyedir. Tıpkı Türk kültüründe olduğu gibi Çin kültürü’nde de hediyenin ayrı bir yeri vardır. Genellikle misafirlik esnasında içerisinde para olan kırmızı zarflar sunmak ünlü bir Çin âdetidir. Ancak paranın miktarı konusunda tereddütleriniz varsa bu riske girmeden, ülkenizden getireceğiniz küçük bir lokum ya da pişmaniye kutusu iş ilişkinizin tüm seyrini değiştirebilir. (bkz. Çinliler İle İyi İlişkiler Kurmanın Yolları)

 

Booking.com

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.