Çin İlaçları Batı İlaçları Karşısında

Posted by

Tıp ve beraberindeki ilaç sektörü, gelişen teknolojiyle beraber her geçen yıl daha modern hale gelse de, binlerce yıllık geçmişe sahip Çin ilaçları Çin‘deki tıbbın önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Bugün Çin’deki hastanelerin çoğunda Çin ilaçlarının hazırlanıp satıldığı bölümler bulunuyor. Sadece Çin ilaçları ile tedavi konusunda uzmanlaşmış hastane ve sağlık merkezleri dahi mevcut. (bkz.Çin Sağlık Sistemi Hakkında Bilgiler)

Çin İlacı=Bitkisel Karışım

Çin ilaçları, Çin dışındaki birçok kişi tarafından “alternatif tıp” olarak da adlandırılan, birtakım bitkilerin farklı oranlarda karıştırılmasıyla hazırlanan bir çeşit ilaç. Hastalarına Çin ilacı kullanmalarını tavsiye eden doktorlar reçeteye bu karışımları yazarlar ve Çin ilaçları satan eczanaeler de reçetelere göre karışımları hazırlarlar. Bu ilaçlar dışarıdan bakıldığında sanki ilaç değilmiş gibi görünse de Çin’de hastaları tedavisi binlerce yıldır bu ilaçlar kullanılarak yapılmaktadır.

Çin İlaçları vs. Batı İlaçları

Batı ilaçlarından kasıt hepimizin kullandığı, eczanelerde satılan ve tabletlerden oluşan ilaçlar.

Çin ilaçlarını Dünya genelinde sıkça kullanılan batı ilaçlarından ayıran en önemli özellik ilaçların hazırlanma biçimi. Çin ilaçları birtakım doğal otların belirli oranlarda karıştırılması ile hazırlanırken, batı ilaçları genel olarak farklı kimyasalların belli oranda karıştırılması ile hazırlanır.

Hastalığı iyileştirme süresi de iki ilaç tipi arasındaki önemli farklardan biri. Batı ilaçları genel olarak hastalığı en kısa zamanda geçirme amaçlıdır. İçerdiği kimyasal karışımlar da bu amaca yöneliktir. Tabii vücudun hızlı değişime kendini uyduramamadığı durumlarda batı ilaçlarının yan etkileri görülebilir. O nedenle ilaç kullanımında çok dikkatli olmakta ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktora danışmakta çok büyük yarar vardır.

Çin ilaçlarının hastalığı iyileştirme süresi batı ilaçlarına oranla çok daha uzun sürer. Bu nedenle bir an önce kendilerini iyi hissetmek isteyen hastalar doğal olarak batı ilaçlarını tercih eder. Ama yan etkiler konusu ele alındığında Çin ilaçlarının yan etkilerinin batı ilaçlarına oranla çok daha az olduğu bir gerçek.  Bir başka deyişle, tamamen doğal yollarla yapılan Çin ilaçları, batı ilaçlarındaki gibi kimyasal madde içermediği için vücuda da kimyasal karışımların yaptığı yan etkiyi yapmaz.

Çin ilaçları, tüketim şekli açısından da batı ilaçlarından çok farklı bir şekilde tüketilir. Batı ilaçlarının tüketimi gerçekten çok kolay. Bu ilaçları tüketirken tek yapılması gereken ilacın içileceği zamana dikkat ederek suyla beraber ilacın yutulması. İlaçların genel olarak tadının kötü olmaması da bir başka güzel taraf.

Oysa ki Çin ilaçlarının tüketimi biraz özveri ve fedakarlık gerektiriyor. İlk olarak ilacın ne kadar süre kaynatılarak nasıl içileceğinden emin olmak gerekiyor. (İlacın tadının da genel itibariyle çok kötü olduğunu unutmamakta yarar var) İlacın tadı acı olsa bile herhangi şeker türevi ürünlerle ilacı tatlandırmanın mümkün olmadığı da bilinen bir gerçek. İlacı tüketmenin zorluğuna ek olarak aynı işlemin çok fazla sayıda yapılma ihtimali de cabası.

Hangi ilaç çeşidinin vücudun hangi hastalığına daha iyi etki ettiğini doktorlar daha iyi bilir. Hastaların bilmesi gereken ise vücudu iyileştirmek ve sağlıklı yaşamak için birçok yöntemin olduğu. Doktorların tavsiyelerine uyarak vücudumuz için yapılması gereken ne varsa onları yapmak çok büyük önem taşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.