Çin İklimi Hakkında Bunları Biliyor Musunuz?

Posted by

Çin çok büyük bir ülke olduğundan Çin iklimi ile ilgili genel bir şey söylemek zor. Zira Çin’in iklimi bulunulan yere göre çok farklılıklar göstermektedir. Aynı gün içerisinde bir yerde gerçek bahar yaşanırken bir başka yerde hava karlı olabilir.Başka bir deyişle “Çin’de şu an hangi mevsim?” diye soranlara verilecek en güzel cevap “yerine göre değişir” olabilir. Çin’de görülen iklim tipleri kabaca şu şekilde:

Şanghay ve Çevresinde İklim

Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu, Şangay ve çevresindeki yerlerdeki iklim Çin iklimi olarak kabul edilebilir çünkü Çin nüfusunun büyük çoğunluğu doğu bölgelerinde yaşamaktadır.

Şangay ve çevresindeki iklim Türkiye’nin en batısındaki iklime benzer. En önemli farkı Haziran’ın yağmur sezonu olması ve Türkiye’de Haziran ayında yağabilecek yağmurun birkaç misli yağmur alması. Temmuz ve Ağustos sıcaklık olarak benzer; ama nem miktarının fazla olması sıcağın daha fazla hissedilmesine neden olabilir. Kış ayları sıcaklık olarak hemen hemen aynı; ama evlerdeki ısıtma aracının sadece klimalar olması evinizin içinde Türkiye’ye oranla size daha soğuktaymış gibi bir his verebilir. Bu bölgeyi Türkiye’den ayıran en önemli fark özellikle kış aylarında hava kirliliğinin farklı olması. Öyle ki birçok gün boyunca gri ve tonlarında olmasına alışmanız gerekiyor.

İzmir ve çevresinde yaşamaya alışkın olan kişiler bu bölgenin iklimine daha kolay uyum sağlayabilirler.

Şangay’da kalacağınız otelin rezervasyonunu BURAYA tıklayarak yapın.

Pekin ve Çevresinde İklim

Pekin iklimi genel hatlarıyla İstabul ve çevresiyle benzerlik gösteriyor. Doğu bölgelerine oranla sıcaklık daha düşük, Kış boyunca birkaç kez kar yağışı görülebilen bir bölge. Kışın bu bölgelerde oturmanın en önemli artısı evlerin hepsinde merkezi sistemle ısıtılan kaloriferler olması.  Şehir içinde nerede oturursanız oturun evinizde kalorifer olacaktır. Merkezi ısıtmanın dezavantajı önceki yıllarda kaloriferler için yakılan düşük kalite kömür ve bunun sonucunda oluşan aşırı hava kirliliği olsa da son zamanlarda doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla hava kirliliği büyük ölçüde azaldı.

Pekin’de kalacağınız otelin rezervasyonunu BURAYA tıklayarak yapın.

Kuzeydoğu Eyaletlerinde İklim

Kuzeydoğu’da bulunan Heilongjang, Jilin ve Liaoning eyaletlerinde iklim soğuk yerleri sevenler için uygun olabilir. Yazın sıcaklıklar 20 derecelerde seyrederken kışın -20, hatta -30’ları görebilmek mümkün. Bu bölgelerde de evlerde merkezi ısıtma olması en azından sıcak bir yuvanızın olmasını sağlıyor. Dışarıda da karasallığın fazla olmasında dolayı hava kuru. Bu nedenle de soğuk havayı iliklerinize kadar hissetmezsiniz. Erzurum’dakilerin İzmir’deki kadar soğuk hissetmemesi gibi. Bu bölgelere gelecekseniz uzun kışa hazırlıklı olmalısınız. Zira ilk kar Ekim ayında düşüyor ve Nisan ayında herkes baharı yaşarken siz buralarda hala daha karla boğuşuyor olabilirsiniz.

Bu bölgede de evlerin tamamı merkezi olarak ısıtılmaktadır.

Güney Bölgelerde İklim

Çin’in en güneydoğusunda bulunan Hainan, Guangdong gibi eyaletlerde yarı tropikal bir iklim var. Sıcağı sevenler ve soğuktan nefret edenler buraları tercih edebilir. Kışın sıcaklıklar 10-15 derecenin altına inmezken yazın 40 derecenin üstü gayet olağan kabul edilebilir. En önemli artısı denize yakınlığı ve serinlemek için denize girebilme ihtimalinin bulunması. Havanın soğuk olmamasından dolayı nüfus yoğunluğunluğun fazla olduğu özellikle Guangdong’da kalabalığa da hazırlıklı olmalısınız.

Ticaretle uğraşanların yakından tanıdığı Guangzhou, Guangdong Eyaleti’nin başkentidir. 2016 yılı kışı Guangzhou için büyük bir sürpriz oldu; çünkü 2016 Ocak ayında Guangzhou’da 87 yıl sonra ilk kez kar görüldü.

Birçok Çinli’nin yaşama hayali kurduğu Çin’in güneybatısında yer alan Yunnan eyaleti’nde dört mevsim baharın yaşandığı bir iklim var. Sıcağa veya soğuğa gelemeyen, her zaman ılıman bir iklim isteyenler için bu eyalet çok uygun. Ama buranın dezavantajı Çin’in metropol şehirlerine çok uzak olması. Türkiye’den Çin’e uçakla gelen bir kişiyi Şanghay veya Guangzhou’daki havaalanlarından birine vardıktan sonra buraya gitmek için en az 2000km’lik bir yolculuk daha bekliyor olacak.

Çin’e gelmek isteyenler yaşamayı sevdikleri iklime uygun yerleri tercih edebilirler. Dört mevsimin dolu dolu yaşanabildiği en doğu bölgelerinde nüfus yoğunluğu en fazla olduğunu da tercih yapılırken unutmama gerekir.

Guangzhou’da kalacağınız otelin rezervasyonunu yapmak için BURAYA tıklayın.

Kış Dönemine Özgü Bazı Yiyecekler

Birçok Çin bayramında olduğu gibi kış döneminin gelişi de birçok Çinli tarafından Çin mantısı yenilerek kutlanıyor. (Çin mantısı Türkiye’de bilinen mantıdan 2-3 kat daha büyük ve içinde et veya sebze olan bir çeşit mantı. Bu mantı Çin çubukları kullanılarak soya sosu veya sirke ile beraber yeniyor.)

Çin mantısının kış dönemi için ayrı bir önemi var. Öyle ki bir efsaneye göre Çin mantısı Doğu Han Hanedanlığı (MÖ25-220) sırasında ortaya çıkmıştır. Efsanede anlatıldığı kadarıyla hanedanlığın Tıbbi Azizi olarak bilinen Zhang Zhongjing salgın hastalığa yakalanan kişileri iyileştirmek amacıyla kışın başlangıcı esnasında kuzu etini acı biber ve birtakım bitkilerle karıştırır ve bunları kulak şeklinde hazırladığı hamurun içine koyar ve hastalara o şekilde verir. Hastaların iyileşmesini sağlayan bu yemek günümüzde Çin mantısı(dumplings) adını alır. (bkz.Çin Yemekleri Özellikleri, Yapılışı, Yeniş Biçimi, Çeşitleri)

Çin’in güneyindeki bazı bölgeler kışın gelişini fazla yemek yiyerek kutluyor. Kendilerini kışa hazırlamaya çalışan bölge halkı, yüksek kalori içeren hayvansal ürünleri melekotu, kurtbağrı , Çin şakayıkı ve yüksükotu bitkileri ile karıştırarak tüketiyorlar.

Kuzey bölgelerde yaşayan bazı Çinliler ise yılın aynı döneminde wogua olarak da bilinen Çin balkabağı tüketiyor. Kış için balkabağı yemek isteyenler yaz aylarında balkabaklarını satın alıp onları bu döneme kadar evlerinde muhafaza ediyorlar.

Doğu bölgelerinde ise bazı kişiler tuanzi adı verilen ve pirinçten yapılan bir çeşit yemeği tüketmeyi tercih ediyor. İçinde tatlı fasulye ezmesi, turp ve domuz yağı içeren bu yiyeceği kırsal bölgelerde yaşayanlar evlerinde hazırlamayı tercih ediyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.