Çin İklimi Hakkında Bilgi Arayanlar Buraya

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin çok büyük bir ülke olduğundan Çin iklimi ile ilgili genel bir şey söylemek zor. Zira Çin’in iklimi bulunulan yere göre çok farklılıklar göstermektedir. Aynı gün içerisinde bir yerde gerçek bahar yaşanırken bir başka yerde hava karlı olabilir.Başka bir deyişle “Çin’de şu an hangi mevsim?” diye soranlara verilecek en güzel cevap “yerine göre değişir” olabilir. Çin’de görülen iklim tipleri kabaca şu şekilde:

Şanghay ve Çevresinde İklim

Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu, Şanghay ve çevresindeki yerlerdeki iklim Çin iklimi olarak kabul edilebilir çünkü Çin nüfusunun büyük çoğunluğu doğu bölgelerinde yaşamaktadır. (bkz.Çin Nüfusu Nerelerde Nasıl Dağılmıştır?)

Şangay'da aylara göre ortalama sıcaklık ve yağış miktarı-pullmanhotels.com

Şangay ve çevresindeki iklim Türkiye’nin en batısındaki iklime benzer. En önemli farkı Haziran’ın yağmur sezonu olması ve Türkiye’de Haziran ayında yağabilecek yağmurun birkaç misli yağmur alması. Temmuz ve Ağustos sıcaklık olarak benzer; ama nem miktarının fazla olması sıcağın daha fazla hissedilmesine neden olabilir. Kış ayları sıcaklık olarak hemen hemen aynı; ama evlerdeki ısıtma aracının sadece klimalar olması evinizin içinde Türkiye’ye oranla size daha soğuktaymış gibi bir his verebilir. Bu bölgeyi Türkiye’den ayıran en önemli fark özellikle kış aylarında hava kirliliğinin farklı olması. Öyle ki birçok gün boyunca gri ve tonlarında olmasına alışmanız gerekiyor. (bkz. Şanghay: 25 Milyonluk Dev)

Pekin ve Çevresinde İklim

Pekin iklimi genel hatlarıyla İstabul ve çevresiyle benzerlik gösteriyor. Doğu bölgelerine oranla sıcaklık daha düşük, Kış boyunca birkaç kez kar yağışı görülebilen bir bölge. Kışın bu bölgelerde oturmanın en önemli artısı evlerin hepsinde merkezi sistemle ısıtılan kaloriferler olması. (bkz. Çin’de Kullanılan Isıtma Sistemleri) Şehir içinde nerede oturursanız oturun evinizde kalorifer olacaktır. Merkezi ısıtmanın dezavantajı önceki yıllarda kaloriferler için yakılan düşük kalite kömür ve bunun sonucunda oluşan aşırı hava kirliliği olsa da son zamanlarda doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla hava kirliliği büyük ölçüde azaldı.(bkz.Çin’in Başkenti Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler)Pekin'de aylara göre ortalama sıcaklık ve yağış miktarı-pullmanhotels.com

Kuzeydoğu Eyaletlerinde İklim

Kuzeydoğu’da bulunan Heilongjang, Jilin ve Liaoning eyaletlerinde iklim soğuk yerleri sevenler için uygun olabilir. Yazın sıcaklıklar 20 derecelerde seyrederken kışın -20, hatta -30’ları görebilmek mümkün. Bu bölgelerde de evlerde merkezi ısıtma olması en azından sıcak bir yuvanızın olmasını sağlıyor. Dışarıda da karasallığın fazla olmasında dolayı hava kuru. Bu nedenle de soğuk havayı iliklerinize kadar hissetmezsiniz. Erzurum’dakilerin İzmir’deki kadar soğuk hissetmemesi gibi. Bu bölgelere gelecekseniz uzun kışa hazırlıklı olmalısınız. Zira ilk kar Ekim ayında düşüyor ve Nisan ayında herkes baharı yaşarken siz buralarda hala daha karla boğuşuyor olabilirsiniz.

Güney Bölgelerde İklim

Çin’in en güneydoğusunda bulunan Hainan, Guangdong gibi eyaletlerde yarı tropikal bir iklim var. Sıcağı sevenler ve soğuktan nefret edenler buraları tercih edebilir. Kışın sıcaklıklar 10-15 derecenin altına inmezken yazın 40 derecenin üstü gayet olağan kabul edilebilir. En önemli artısı denize yakınlığı ve serinlemek için denize girebilme ihtimalinin bulunması. Havanın soğuk olmamasından dolayı nüfus yoğunluğunluğun fazla olduğu özellikle Guangdong’da kalabalığa da hazırlıklı olmalısınız.

Birçok Çinli’nin yaşama hayali kurduğu Çin’in güneybatısında yer alan Yunnan eyaleti’nde dört mevsim baharın yaşandığı bir iklim var. Sıcağa veya soğuğa gelemeyen, her zaman ılıman bir iklim isteyenler için bu eyalet çok uygun. Ama buranın dezavantajı Çin’in metropol şehirlerine çok uzak olması. Türkiye’den Çin’e uçakla gelen bir kişinyi Şanghay veya Guangzhou’daki havaalanlarından birine vardıktan sonra buraya gitmek için en az 2000km’lik bir yolculuk daha bekliyor olacak.

Çin’e gelmek isteyenler yaşamayı sevdikleri iklime uygun yerleri tercih edebilirler. Dört mevsimin dolu dolu yaşanabildiği en doğu bölgelerinde nüfus yoğunluğu en fazla olduğunu da tercih yapılırken unutmama gerekir.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.