Çin İçecekleri Kralı Sıcak Su

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Sıcak su, neredeyse tüm Çinliler’in içtiği ve devamlı olarak başkalarına da içilmesi konusunda tavsiyelerde bulunduğu bir içecek. Bizim içtiğimiz sudan tek farkı sıcak olması.

Sıcak su-bing.com

Aslında içilen suyun sıcak olması vücut içşn çok yararlı. Suyun vücudun içindeki görevini en iyi şekilde yerine getirebileceği sıcak vücut sıcaklığı, yani 37 derece. Özellikle yaz aylarında içtiğimiz soğuk su ise içerken çok keyif verse de o soğuk haliyle vücudumuza gereken yardımı yapamıyor. Çünkü vücut içinde önce ısıtılıp 37 dereceye çıkması gerekiyor.

Restoranlar

Çin’de bir restorana gitseniz size ilk olarak sıcak su veya çay ikram ediyorlar. Etmediklerinde de söylediğinizde hemen getiriyorlar. Birçok Çinli yemekler gelmeden önce bir bardak sıcak suyu bitiriyor. Duyduğuma göre yemek öncesi içilen sıcak su hazmi kolaylaştırıyormuş. Gerçekten öyle midir bilinmez; ama insana iyi geldiği kesin. İsterseniz evinizde deneyebilirsiniz. (bkz.Çin’de Restoran Kültürü)

Hastalıkların İlk İlacı

Birçok hastalığın tedavi edilmesinde de ilk olarak sıcak suya başvuruluyor. Eğer Çin’de iseniz ve en basitinden başınız ağrısa veya hafif grip olsanız çevrenizdeki Çinli arkadaşlarınız size ilk olarak “sıcak su iç” diyecektir. Burada kasıt neredeyse kaynar su. Kaynar suyu içemeyecek durumda olursanız biraz soğumasını bekleyebilirsiniz. Ama suyun sıcaklığı çok soğumadan suyu içmelisiniz. Grip olmaya başladığımı hissetiğim son birkaç seferde günde birkaç bardak sıcak suyla grip daha ilerlemeden iyileştiğimi hatırlıyorum. (bkz.Çinliler Sağlıklı Yaşamak İçin Ne Yaparlar?)

Diğer Sıcak İçecekler

Sıcak içecekler sadece su ile sınırlı değil tabii ki. Bunun yanında Çinliler sıcak çay içmeye de bayılırlar. Özellikle kış aylarında birçok Çinli yanlarında küçük termoslar taşır ve termoslarını çay veya sıcak suyla  doldururlar. Akıllarına geldikçe de bu termostan azar azar yudumlar alırlar.

Normalde soğuk içilmesi gereken birçok içeceğin dahi zaman zaman sıcağını Çin’de görebilirsiniz. Sıcak portakal suyu ve hatta sıcak kola bunlardan sadece iki tanesi. İtiraf etmeliyim ki içeceğin sıcak olması fikri hoş; ama portakal suyunu sıcak içmek bana o kadar da iyi gelmedi.

Çin, Dünya’daki en eski medeniyetlerden biri ve bazı konularda batı medeniyetlerinden farklılıklar gösteriyor. Bildiğimiz tablet şeklindeki ilaçların icadından önce hastalarına kendilerine göre bir şeyler mutlaka yapıyorlardı. Sıcak su içmenin de bunlardan bir tanesi olduğundan da hiç şüphe yok.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.