Sıcak Su: Çin’deki Günlük Yaşamın Olmazsa Olmazı

Posted by

Sıcak su denince Çin’de akan sular duruyor. Çinliler sıcak suyu o kadar çok tüketiyor ki Çin’in en milli içeceğinin sıcak olduğu dahi söylenebilir. Hatta  sıcak suyu sadece kendileri içmekle kalmıyor, çevrelerindeki kişileri de mümkün olduğunca sıcak su içmeye teşfik ediyor. Özellikle de başta soğuk algınlığı olmak üzere çeşitli hastalıkları olanlar doktorlardan önce herkes sıcak içmesini öğütlüyor.

Sıcak sudan kasıt ılık değil, kaynara yakın sıcaklıkta, insanı haşlayabilecek sıcaklıkta su. Doktorlar da hastalarına sıcak su içmelerini önerirken kaynar suyu kastediyorlar.

Restoranlar

Çin’de bir restoranların çoğunda müşterilere sıcak su, limonlu su veya çay ikram ediyorlar. Etmediklerinde de söylediğinizde hemen getiriyorlar. Birçok Çinli yemekler gelmeden önce bir bardak sıcak suyu bitiriyor. Birçok Çinli yemekten ince içilen sıcak suyun hazmı kolaylaştırdığına inanıyor. Bu gerçekten böyle midir bilmiyorum; ama yemekten önce içilen sıcak su alıştıktan sonra kişiye iyi geliyor.

Hastalıkların İlk İlacı

Birçok hastalığın tedavi edilmesinde de ilk olarak sıcak suya başvuruluyor. Eğer Çin‘de iseniz ve en basitinden başınız ağrısa veya hafif grip olsanız çevrenizdeki Çinli arkadaşlarınız size ilk olarak “sıcak su iç” diyecektir. Burada kasıt neredeyse kaynar su. Kaynar suyu içemeyecek durumda olursanız biraz soğumasını bekleyebilirsiniz. Ama suyun sıcaklığı çok soğumadan suyu içmelisiniz. Grip olmaya başladığımı hissetiğim son birkaç seferde günde birkaç bardak sıcak suyla grip daha ilerlemeden iyileştiğimi hatırlıyorum.

Diğer Sıcak İçecekler

Sıcak içecekler sadece su ile sınırlı değil tabii ki. Bunun yanında Çinliler sıcak çay içmeye de bayılırlar. Özellikle kış aylarında birçok Çinli yanlarında küçük termoslar taşır ve termoslarını çay veya sıcak suyla  doldururlar. Akıllarına geldikçe de bu termostan azar azar yudumlar alırlar.

Normalde soğuk içilmesi gereken birçok içeceğin dahi zaman zaman sıcağını Çin’de görebilirsiniz. Sıcak portakal suyu ve hatta sıcak kola bunlardan sadece iki tanesi. İtiraf etmeliyim ki içeceğin sıcak olması fikri hoş; ama portakal suyunu sıcak içmek bana o kadar da iyi gelmedi.

Çin, Dünya’daki en eski medeniyetlerden biri ve bazı konularda batı medeniyetlerinden farklılıklar gösteriyor. Bildiğimiz tablet şeklindeki ilaçların icadından önce hastalarına kendilerine göre bir şeyler mutlaka yapıyorlardı. Sıcak su içmenin de bunlardan bir tanesi olduğundan da hiç şüphe yok.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.