Çin Hayvanları ile Hayvanlarla Birlikte Yaşam

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Hayvanlar Arasında En Meşhur Olan Panda

Genç yaşlı herkes için çok sevimli görünen, hemen hemen herkesin hayatı boyunca en azından bir kez görmek isteyeceği hayvanlar sıralamasında ilk sıralarda hiç şüphe yok ki panda gelir. Aslında bir ayı türü olan panda, özellikle göz çevresindeki siyah bölge, siyah- beyaz tüyleri ve şişmanlığı nedeniyle birçok insana göre çok sevimli bir hayvan. Bir pandaya sarılmak, hatta pandaları mıncıklamak isteyenlerin sayısı dahi çok fazla.

Pandaların Dünya ‘da doğal olarak yaşadığı tek alan Çin’in orta- batı bölgesindeki Chengdu şehri. Nesli tükenmek üzere olan pandaları korumak amacıyla bu bölgede Türkçe Panda Yetiştirme Merkezi( Chengdu Research Base pf Giant Panda Breeding) diyebileceğimiz bir merkez blunuyor. 106 hektarlık bir alan üstüne inşa edilmiş olan merkezde 60 adet panda bulunuyor.Pandaların en çok sevdiği yiyecek olan bambularla kaplı olan merkez, dışarıdan bakıldığında bir ekoloji parkını andırıyor.Dünya’da en çok pandanın bir arada görülebileceği yer olan yetiştirme merkezine Dünya’nın her yerinden turistler geliyor.

Panda yetiştirme merkezi, birçok turistik parkın aksine ziyaretçilerini sessiz olmaları konusunda uyarıyor. Çünkü gürültü pandaları rahatsız ediyor. Özellikle anne ve bebek pandaların birarada bulunduğu yerlerde ekstra sessizlik isteniyor. Bu sayede anne ve bebek pandaların daha rahat dinlenebilmesi sağlanmaya çalışıyor. Zaman zaman park o kadar sessiz oluyor ki en fazla sesi pandaların bambu yeme sesi oluşturuyor.

Merkezde bulunan bebek pandalar da bir başka ilgi odağı. Çin’in panda barındıran diğer hayvanat bahçelerinde bebek panda görme ihtimali çok ama çok düşük.

Pandalar her ne kadar doğal olarak Çin’de bulunsa da, pandaların Dünya için önemli bir miras olduğu söylenebilir. Bu nedenle Dünya’nın birçok yerinden birçok kişi ve enstitü pandaların yaşatılması, çoğalması ve korunması için Çin’deki yetiştirme merkezine yardımcı olmaya çalışıyor. 2010 yılında merkez, farklı ülkelerden panda koruyucularını işe almaya karar verdiğinde 60.000 kişi işe başvursa da ancak altı tanesi işe alınabildi. İşe alınan ve panda koruyucalarının haricinde merkeze ciddi miktarlarda bağış yapan üniversiteler de var.

Şu anda sayıları Dünya genelinde 1000 civarında olan pandalar soyu tükenmekte olan türler kategorisinde kırmızı listede. Bu da pandaların nesillerinin tükenme ihtimalinin en yüksek seviyede olduğunu gösteriyor.

Panda yetiştirme merkezinin bulunduğu Chengdu, Pekin ve Şanghay şehirlerine en 2000km mesafede olsa da, pandaları yerinde görmek unutulmaz bir deneyim olabilir.

Liderlerin Hediyesi

Panda, Çin’le özdeşleşmiş bir hayvan. Bu nedenle zaman zaman Çin’in bazı liderler diğer ülkelerine hediye olarak panda vermiş. Toplamda 27 tane panda diğer ülkelere hediye edilirken bunların en önemlileri 1955 yılında Rusya’ya Çin tarafından hediye edilen, bu açıdan bir ilk olan panda ve 1972’de Amerikan başkanı Nixon’a Çin ziyareti sırasında hediye edilen 2 adet pandadır.


e-mail listemize SİZ de kayıt olun!–Evcil Hayvanlar ile ilgili bilgiler–

Evcil hayvan sahibi olan Çinliler’in sayısı her geçen gün artıyor. Mart ayında Beijing Youth Daily’de yayınlanan bir rapora göre Çin’deki evcil hayvan sayısı son 10 yılda her yıl ortalama %12 arttı. Bu da Çin’i evcil hayvan ürünleri satışlarında  Amerika ve Japonya’dan sonra üçüncü sıraya yerleştirdi. 2016 yılında kedi ve köpekler ile ilgili çeşitli ürünlerin satışından 172 milyar yuan(yaklaşık 86 milyar lira) gelir elde edildi.

Evcil hayvan sayısının artması doğal olarak veteriner ihtiyacının da artmasına neden oldu. Her geçen yıl daha fazla sayıda öğrencinin üniversitelerin veterinerlik bölümünü tercih ettiği Çin’de, her yıl 10.000’i aşkın yeni mezun olsa da ülkedeki talebi karşılamak için 1 milyon adet daha veterinere ihtiyaç var.

Çin’de yeni mezun bir veteriner ortalama 4000yuan(yaklaşık 2000 lira) maaşla işe başlıyor. Üç yıllık tecrübesi olan veterinerler ise 10.000yuan(yaklaşık 5000lira) civarında maaş alıyor.

Evcil Hayvanlar İle Uçağa Binme Dönemi

Çin’in büyük havayolu firmalarından biri olan Hainan Hava Yolları, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada evcil hayvanların sahipleri ile birlikte uçağa binmelerine izin vermeye başlayacaklarını belirtti. Böyle bir uygulamayı Çin’de ilk defa hayata geçiren Hainan Hava Yolları, bu sayede evcil hayvanların sahiplerinden ayrılmadan seyahat edebilmesini sağlamayı hedefliyor.

Uçak içinde evcil hayvan taşımak isteyen yolcuların birtakım kurallara uyması gerekiyor. Bunlardan en önemlisi taşınacak evcil hayvanların 6 ayını doldurmuş, 5 kilodan hafif olması. Ayrıca bu hayvanların koltuk altındaki boşluklara sığabilecek boyutlarda, yani en fazla 35cmx28cmx24cm boyutlarında özel seyahat çantalarında taşınması gerekiyor. Uçakta evcil hayvan taşımak isteyen yolcuların uçuştan en geç 24 saat önce rezervasyon yaptırmaları bir diğer önemli nokta.

Uçakta evcil hayvan taşımanın maliyeti hayvan başına 800 yuan(yaklaşın 460 lira)

Kaynak: China Daily

Köpek Sahipleri İçin Yeni Kurallar ve Cezalar

Çin’de her geçen gün daha fazla sayıda kişi bir evcil hayvanı sahipleniyor. Çin’de evcil olarak evlerde bakılan kedi ve köpeklerin sayısı 90 milyonu aşmış durumda. Hal böyle olunca Çin’in büyük şehirlerinde evcil hayvan, özellikle de, köpek sahipleri için yeni kurallar getirildi. Kurallara uymayanlara para cezaları uygulanmaya başlandı.

Uygulamalara örnek olarak, Zhejiang Eyaleti’nin başkenti olan Hangzhou’da “köpeğini kaydettir ve tasma kullan” kampanyası başlatıldı. Bu kampanyanın ilk aşamasında şehir genelinde konuyla ilgili görevliler bulunacak ve köpek sahiplerine köpeklerini resmi olarak kaydettirmelerini ve tasma kullanmalarını öğütleyecek. İki ayın sonunda hala kurallara uymayan köpek sahiplerine para cezası kesilecek. (Benzer bir uygulamanın yürürlükte olduğu Hubei Eyaleti’nin başkenti Wuhan’da, 2019 yılından itibaren tasmasız köpek gezdirenlere 1000yuan(yaklaşık 144 dolar) ceza yazılacak.

Konuyla ilgili bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, uygulama köpekleri değil, köpek sahiplerini hedef alıyor ve uygulama sayesinde köpeklerden kaynaklanan, toplumun huzurunu ve güvenliğini bozabilecek davranışların önceden engellenmesi öngörülüyor. Yetkilileri bu tarz bir uygulama başlatmaya iten nedenlerin başında zaman zaman tasmasız gezdirilen köpeklerin vatandaşlara saldırması olduğu belirtildi.

Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nin başkenti Guangzhou’da polis ücretsiz tasma dağıtmaya, başıboş köpeklerin bildirilmesi için de vatandaşları bilgilendirmeye başladı.

Kaynak: China Daily

Evcil Hayvan Otellerine Artan İlgi

Çin’de evcil hayvan sahibi olanların sayısı günden güne artıyor. Şu an yaklaşık 90 milyon evcil kedi ve köpeğin bulunduğu Çin’de evcil hayvan sahiplerinin başta Çin Yeni Yılı olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı bulundukları şehirlerden belirli bir süreliğine ayrılmak durumunda olması evcil hayvan oteli sektörünün gelişmesini sağladı.

Evcil hayvan otelleri sayesinde şehir dışına çıkmak durumunda olan evcil hayvan sahipleri hayvanlarını bu otellere teslim edebiliyorlar. Otellerde bulunan kameralar sayesinde hayvanlarının bakımının ihmal edilmediğinden de emin olabiliyorlar.

chinadaily.com.cn

Evcil hayvanları standart evcil hayvan otellerine bırakmanın günlük maliyeti normal zamanlarda 30-100 yuan(4-15USD) arasında değişiyor. Çin Yeni Yılı gibi yılın özel dönemlerinde ise aynı otellerin günlük fiyatları 70-150yuan(10-22USD) civarlarında seyrediyor. Günlük ücreti 350 yuan(52 USD) olan, kısmen daha pahalı standart oteller de mevcut.

Maddi imkanları yerinde olanlar için lüks evcil otelleri de bulunuyor. Hayvanlar için 80 metrekare özel alanı bulunan bu lüks otellerin günlük ücreti 3000yuana(443USD) kadar çıkabiliyor ki bu açıdan bakıldığında lüks evcil hayvan otellerinin ücretinin beş yıldızlı otellerin ücreti ile benzer olduğu söylenebilir.

Kaynak: China Daily

Kediler ve Köpekler İçin Akupunktur Merkezi

China daily sitesinde yer alan bir habere göre Şanghay’da bulunan Geleneksel Çin İlaçları Hastanesi’ndeki Nöroloji ve Akupunktur Hayvan Merkezi’nde hayvanlara akupunktur tedavisi uygulanıyor. 4 yıl  önce açılmış olan merkezde şu ana kadar 2000’den fazla kedi ve köpek tedavi edilmiş durumda. 45 dakikalık seanslar halinde uygulanan tedavinin seans başına ücreti 260 yuan(yaklaşık 140TL). Tedavi merkezinden bir yetkilinin verdiği bilgilere göre hayvanlara uygulanan akupunktur tedavileri %80 oranında başarıyla sonuçlanıyor.

Akupunktur tedavisi konusunda çok ileride olan Çin’de hayvanlar için açılmış olan bu merkez hayvanseverleri mutlu etmişe benziyor. Evcil hayvanlarına akupunktur tedavisi uygulayan bazı hayvanseverler tedavinin başarıyla sonuçlanmasından dolayı mutlu.

Aslına bakılırsa hayvanlar için akupunktur tedavisi yeni değil. Uluslarası Veterinerlik Akupunktur Topluluğu’nun(International Veterinary Acupuncture Society) web sitesindeki bilgilere göre Çin’de hayvanlar için akupunktur tedavisi binlerce yıldır uygulanıyor.

Yazının orjinaline gitmek için buraya tıklayın.

 

 

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.