Meraklısı İçin 8 Farklı Çin Haritası

Posted by

Farklı bilgiler içeren onlarca Çin haritası var. Çin gibi dev bir ülkeye uzaktan bakıp genel bir kanıya sahip olabilmek içinfarklı Çin haritalarından yararlanmakta yarar var. Haritaları anladıkça Çin’i anlamak kolaylaşır. (Anlamanın kolaylaşlaşmasına rağmen Çin’i %100 anlayabiliyor olmak bir ömür alabilir. Çinliler dahi kendi ülkelerinin tamamını anlama gayretinde değiller.)

Çin haritası, başı sağ tarafta olan bir tavuğa benzer. En azından Çinliler haritayı tavuğa benzetiyorlar. Dikkatli bakınca hakkatten tavuk şekli görülebiliyor. Haritanın benzediği tavuğun boyun bölgesinde başkent Pekin, karın bölgesinde Çin’in en büyük şehri olan Şangay, ayak bölgesinde ise ticaret yapanların yakından tanıdığı Guangzhou şehri bulunur. Genelleme yapmak gerekirse Çin’in en gelişmiş bölgeleri tavuğun boynundan ayaklarına kadar olan, yani Çin’in doğusunda yer alan bölgeleridir. (Türkiye’nin tam tersi)Booking.com

Çin’de bulunan ve siyasi haritalar batı ülkelerine göre biraz farklı. Zira Çin’deki haritalarda en ortada batı ülkelerinden farklı olarak Çin Halk Cumhuriyeti bulunur. En batıda olan Amerika kıtası ise haritaların en sağında yer alır. Çok ilginç bir şekilde Çin’in Çince’deki karşılığı 中国 [zhōng guó], yani orta ülkedir. Batılı ülkeler Çin’i uzak doğu diye adlandıradursun Çinliler “Dünya’nın ortasında biz varız” benzeri bir iddia da bulunuyorlar.  

Çin’deki Dünya siyasi haritası- timgsa.baidu.com

Çin Siyasi Haritası

Türkiye’den 13 kat daha büyük bir alana ayrılmış olan Çin’in en gelişmiş şehirleri okyanusa yakın olan doğu ve güneydoğu bölgelerinde yer alıyor. (İlk insanlardan beri gelişmişlik hep su kenarında olmuştur.) Çin’in batı bölgesinde bulunan en gelişmiş şehir Xinjiang   Eyaleti’nin başkenti olan Urumqi şehridir. Urumqi’nin bulunduğu Xinjiang Eyaleti’nin Çin’deki en büyük eyalet olduğunu, hatta Türkiye’den dahi büyük olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Tavuk şeklindeki Çin Haritası-bing.com

Çin’de deniz kenarında çok sayıda şehir var; ama yüzülebilen bir denize kenarı olan şehirlerin sayısı çok az. (Deniz tutkunları için kötü haber) Okyanusun hemen kenarında bulunan Şangay’da bile denize girilebilecek bir kıyı bulabilmek çok zor. Zira Şangay’da deniz kahverengimsi sarı renkte. (Yüzmek isteyen şansını deneyebilir)

Çin’de yüzmeye en uygun kıyılar ülkenin güneyindeki Hainan adasında bulunuyor. Yarı tropikal iklimin görüldüğü bu ada her yıl daha fazla turiste ev sahipliği yapıyor. Hainan, Şangay’a uçakla 2, Pekin’e 3 saat mesafede bulunan bir ada. Yani Pekinliler için Hainan’a gidip denize girmek, Türkiye’den Almanya kadar uzak mesafe gitmek anlamına geliyor.

Çin Fiziki Haritası

Çin’in okyanusa yakın olan doğu bölgeleri genel olarak çok düzdür. Öyle böyle düz değil, bidiğiniz tabak gibi. Pekin, Şangay gibi doğuda yer alan birçok şehrin merkezinde küçük tepeler dahi bulunmaz. (En dik yokuş alışveriş merkezlerinin otoparklarına inip çıkarken kullanılan yokuşlar.)  Bu bölgelerde şehirlerin çoğunda çok sayıda küçük kanallar ve dereler bulunur. Bu bölgelerin düz yapısı ve nehirlerden oluşması bölgedeki tarımın da gelişmesini sağlıyor olacak ki Çin’de yetişen tarım ürünlerinin büyük kısmı buralarda yetişiyor.

Çin Fiziki Haritası-bing.com

Çin’de batıya doğru gittikçe dağlık alanlar artar. En dağlık alanlar Çin’in güneybatısında bulunan, yüzölçümü Türkiye ile eşdeğer düzeyde olan Tibet Eyaleti’ndedir. Dünya’nın en yüksek dağı olan Everest Tepesi de Çin’in Nepal sınırında yer almaktadır. Dağların çok yoğun olduğu bölgeler aynı zamanda Çin’de depremlerin çok yoğun olarak görüldüğü bölgelerdir.

Yani uzun lafın kısası, Çin’de düzlük alanlar çok düz, dağlık alanlar da çok dağlık.

Çin Eyaletleri Haritası

Çin eyaletleri, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu doğu bölgelerinde daha küçük bir yer kaplarken, nüfusun az olduğu bölgelerde çok geniş bir alana yayılmıştır. Yani buradan alyacağımız eyalet sınırlarının nüfus miktarı ile ilişkisi olduğu.

Çin eyaletleri-bing.com

Örnek olarak Güneybatı’da sadece 2.5 milyon nüfuslu Tibet Eyaleti Türkiye kadar geniş bir alana yayılmışken, doğuda 80 milyon nüfusu olan Jiangsu Eyaleti Ege Bölgesi kadardır. (İzmir’de 20 milyon, Manisa’da 2 milyon, Denizli’de 5 milyon, Aydın’da 3 milyon kişi yaşasaydı sizce nasıl olurdu?)

Eyaletler haricinde Çin’de herhangi bir eyalete bağlı olmayan dört şehir bulunur. Bu şehirler Pekin, Şangay, Tianjin ve Chongqing’dir. (Bunların arasında Tianjin ve Chonqing zannediyorum ki Çin’i hiç tanımayanların adlarını dahi duymadığı iki şehir. )

Eyaletler ve eyalet dışı kalan şehirler birçok konuda kendi kurallarını ve kanunlarını koyma yetkisine sahiptir. Bu nedenle de bazı eyaletlerde kurallara uygun olan bazı davranışlar bazı eyaletlerde kurallara aykırı olablilir. Bazı tatil günleri dahi eyaletlerde yaşayan etnik gruplara göre düzenlenebilir.

Öte yandan Çin’e bağlı iki adet de özel yönetim bölgesi vardır. Bu bölgeler de Hong Kong ve Makao’dur.

Tayvan konusunda ise Dünya’da fikir birliği bulunmamaktadır. Çin, Tayvan’ın Çin’e bağlı bir eyalet olduğunu iddia ederken, bazı ülkeler Tayvan’ı farklı bir ülke olarak görmektedir. Öte yandan Tayvan’da elçilik bulunduran ülkeler dahi var.

Çin Nüfus Haritası

Bazı Çinliler “Çin’de nereye gidersen git insan sayısı hiç eksik olmaz” benzeri bir söz söyler. Çin’in doğu bölgesi bu sözü tamamen doğrulayacak cinsten. Zira doğuda birkaç milyon nüfuslu şehirler birbirlerine sadece 15-20 kilometre mesafede bulunuyor.

Çin nüfus dağılımı haritası-bing.com

Çin nüfusu, Çin genelinde çok orantısız bir şekilde dağılmıştır. Doğu bölgelerinde çok yoğun bir nüfus varken, batıya gittikçe nüfus yoğunluğu azalır. Örnek vermek gerekirse, doğudaki Şangay’da kilometre kare başına 900’den fazla kişi bulunurken, bu sayı atıdaki Tibet Eyaleti’nde 50’nin altına iner.(Tibet’in Türkiye kadar büyüklüğüne karşın sadece 2.5 kişiye ev sahipliği yaptığını az önce söylemiştim)

Haritaya dikkatli olarak bakıldığında nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerin ülkenin doğusunda kalan denize yakın bölgeler olduğu rahatlıkla görülüyor. (En doğuda yoğunluk o kadar fazla ki renk olabildiğince koyu kırmızı haline gelmiş) Bu bölgelerde denizin de etkisiyle ılıman bir iklim görülüyor. Ayrıca bu bölgelerde bulunan limanlar nedeniyle Çin dışına yapılan ihracatın büyük bölümü deniz kıyısında bulunan bu şehirler üzerinden yapılıyor. Bu da bölgelerin hızlı kalkınmasını ve göç almasını sağlıyor.

Çin İklimi Haritası

Çok geniş bir alana yayılmış olan Çin’de çok farklı iklim çeşitleri bir arada görülür. Bir günde dört mevsimin görülebileceği ender ülkelerden biri kesinlikle Çin.  En güneyde tropikal bir iklim varken, biraz kuzeyde iklim yarı tropikal bir hal alır. Batı bölgelerinde iklim sertleşip karasallaşırken, kuzeybatı da hem soğuk hem de hafif nemli bir hale dönüşür. Yani aslında Çin’de herkese göre bir iklim var.

Çin iklimi haritası-bing.com

Ülkenin kuzey bölgelerinde kış aylarında sıcaklıklar -30 derecelere kadar inebiliyor. Bu bölgelerde kış aylarının en güzel tarafı, şehirlerin tamamının tek merkezden ısıtılıyor olması. 10 metrekare büyüklüğündeki bir mağazadan 10000 metrekare alana yayılmış olan alışveriş merkezine kadar her yer merkezi bir şekilde ısıtılıyor. Özellikle yeni yerlerde dışarıda hava sıcaklığı ne olursa olsun içeride devamlı olarak 20-25 derece oluyor.

Çin Otoyol Haritası

Dünya’daki paralı otoyolların %70’ine sahip olan Çin’deki otoyol ağı özellikle doğu bölgelerinde çok gelişmiş düzeylerde. Haritada görünen karman çorman yapı karayollarını değil, otoyolları gösteriyor.

Çin Otoyolları- timgsa.baidu.com

Doğu bölgelerinde hemen her şehrin otoyol bağlantısı bulunuyor. Öyle ki bazı noktalarda otoyolların kesiştiğine dahi şahit olunabiliyor. Batı bölgelerinde ise eyalet başkentleri ve yol güzergahında kalan şehirler otoyollardan faydalanabiliyor.

Çin’deki otoyollar Çin yeni yılı, Cumhuriyet Bayramı gibi özel günlerde bedava olsa da, normal zamanda  birçok ülkeye oranla çok daha pahalı. Ücretlendirme yapılan kilometre ile doğru orantılı olarak değişiyor. Otoyol çeşidi ve farklı bölgeler otoyol ücretlerine etki etse de Çin’de otoyol kullanmanın maliyeti kilometre başına ortalama 0,5yuan(0,07dolar).

Çin Yüksek Hızlı Tren Ağı

Dünya’daki en uzun hızlı tren ağı Çin’de bulunuyor ve bu ağ çok hızlı bir şekilde genişletilmeye devam ediyor. 2017 yılına ait olan hızlı tren haritasında yapım aşamasında olarak görülen hatların çoğu bugün faaliyete geçmiş durumda.

Çin Yüksek Hızlı Tren Ağı-bing.com

Hızlı trenlerin giderek yaygınlaşması hızlı tren istasyonlarının da artmasını sağladı. Bugün hızlı trenin ulaştığı şehirlerin çok büyük bir kısmında sadece hızlı trenlerin yanaşıp kalkabildiği özel istasyonlar bulunuyor.

Çin Seddi Haritası

Çin Seddi, tarihteki en uzun savunma duvarı ünvanına sahip, binlerce kilometre uzunluğunda olan bir duvar. Her ne kadar uzaydan görülemiyor olsa da uzunluğu nedeniyle seddin çok görkemli olduğu söylenebilir.

Çin Seddi Haritası, yandex.net

Haritadan kolaylıkla anlaşılabileceği gib, Çin Seddi genel olarak Çin’in kuzey ve doğu bölgelerinde bulunuyor. Seddin en yoğun olduğu bölge ise başkent Pekin ve çevresi olarak görülüyor. Pekin’in uzun yıllar birçok hanedanlığa başkentlik yapmış olması bunda önemli bir etken. Haritada farklı renklerle görülen her bir bölüm Çin Seddi’ne ekleme yapan farklı hanedanlıkları temsil ediyor.Booking.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.