8 Farklı Çin Haritası ve Kısa Bilgiler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin haritası, sadece siyasi harita olarak değil, farklı açılardan da incelendiğinde bugünkü modern Çin’deki yaşayış ile ilgili çok önemli bilgiler içeriyor. Çin ile ilgili farklı haritaları anlayabilmek, Çin’i anlamak anlamına gelir.

Çin haritası, başı sağ tarafta olan bir tavuğa benzer. Bu tavuğun boyun bölgesinde başkent Pekin, karın bölgesinde Çin’in en büyük şehri olan Şangay, ayak bölgesinde ise ticaret yapanların yakından tanıdığı Guangzhou şehri bulunur.

Çin’de bulunan ve Dünya siyasi haritaları batı ülkelerine göre biraz farklı. Zira Çin’deki haritalarda en ortada batı ülkelerinden farklı olarak Çin Halk Cumhuriyeti bulunur. En batıda olan Amerika kıtası ise haritaların en sağında yer alır.

Çin’deki Dünya siyasi haritası- timgsa.baidu.com

Çin Siyasi Haritası

Tavuk şeklindeki Çin Haritası-bing.com

Türkiye’den 13 kat daha büyük bir alana ayrılmış olan Çin’in en gelişmiş şehirleri okyanusa yakın olan doğu ve güneydoğu bölgelerinde yer alıyor. Çin’in batı bölgesinde bulunan en gelişmiş şehir Xinjiang   Eyaleti’nin başkenti olan Urumqi şehridir. (bkz.En Turistik 10 Çin Şehri)

Çin’de deniz kenarında bulunan çok sayıda olsa da yüzülebilen bir denize kenarı olan şehirlerin sayısı çok fazla değil. Okyanusun hemen kenarında bulunan Şangay’da bile denize girilebilecek bir kıyı bulabilmek çok zor. Zİra Şangay’da deniz kahverengimsi sarı renkte. Çin’de yüzmeye en uygun kıyılar ülkenin güneyindeki Hainan adasında bulunuyor. Yarı tropikal iklimin görüldüğü bu ada her yıl daha fazla turiste ev sahipliği yapıyor.

Çin Fiziki Haritası

Çin Fiziki Haritası-bing.com

Çin’in okyanusa yakın olan doğu bölgeleri genel olarak çok düzdür. Öyle ki Pekin, Şangay gibi doğuda yer alan birçok şehrin merkezinde küçük tepeler dahi bulunmaz. Bu bölgelerde şehirlerin çoğunda çok sayıda küçük kanallar ve dereler bulunur. Bu bölgelerin düz yapısı ve nehirlerden oluşması bölgedeki tarımın da gelişmesini sağlıyor olacak ki Çin’de yetişen tarım ürünlerinin büyük kısmı buralarda yetişiyor.

Çin’de batıya doğru gittikçe dağlık alanlar artar. En dağlık alanlar Çin’in güneybatısında bulunan, yüzölçümü Türkiye ile eşdeğer düzeyde olan Tibet Eyaleti’ndedir. Dünya’nın en yüksek dağı olan Everest Tepesi de Çin’in Nepal sınırında yer almaktadır. Dağların çok yoğun olduğu bölgeler aynı zamanda Çin’de depremlerin çok yoğun olarak görüldüğü bölgelerdir.

Çin Eyaletleri Haritası

Çin eyaletleri-bing.com

Çin eyaletleri, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu doğu bölgelerinde daha küçük bir alana yayılmışken, nüfus yoğunluğunun çok düşük olduğu batı bölgelerinde çok geniş bir alana yayılmıştır. Güneybatı’da 2.5 milyon nüfuslu Tibet eyaletinin Türkiye kadarken, doğuda 80 milyon nüfusu olan Jiangsu Eyaleti Ege Bölgesi kadardır.(bkz. Yaşam Standardı En Yüksek Çin Eyaletleri)

Eyaletler haricinde Çin’de herhangi bir eyalete bağlı olmayan dört şehir bulunur. Bu şehirler Pekin, Şangay, Tianjin ve Chongqing’dir.

Eyaletler ve eyalet dışı kalan şehirler birçok konuda kendi kurallarını ve kanunlarını koyma yetkisine sahiptir. Bu nedenle de bazı eyaletlerde kurallara uygun olan bazı davranışlar bazı eyaletlerde kurallara aykırı olablilir. Bazı tatil günleri dahi eyaletlerde yaşayan etnik gruplara göre düzenlenebilir.

Öte yandan Çin’e bağlı iki adet de özel yönetim bölgesi vardır. Bu bölgeler de Hong Kong ve Makao’dur.

Tayvan konusunda ise Dünya’da fikir birliği bulunmamaktadır. Çin, Tayvan’ın Çin’e bağlı bir eyalet olduğunu iddia ederken, bazı ülkeler Tayvan’ı farklı bir ülke olarak görmektedir.

Çin Nüfus Haritası

Çin nüfus dağılımı haritası-bing.com

Çin nüfusu, Çin genelinde çok orantısız bir şekilde dağılmıştır. Doğu bölgelerinde çok yoğun bir nüfus varken, batıya gittikçe nüfus yoğunluğu azalır. Örnek vermek gerekirse, doğudaki Şangay’da kilometre kare başına 900’den fazla kişi bulunurken, bu sayı atıdaki Tibet Eyaleti’nde 50’nin altına iner.(bkz. Çin Nüfusu ve Çin’in Nüfus Özellikleri Hakkında Bilgiler)

Haritaya dikkatli olarak bakıldığında nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelerin ülkenin doğusunda kalan denize yakın bölgeler olduğu rahatlıkla görülüyor. Bu bölgelerde denizin de etkisiyle ılıman bir iklim görülüyor. Ayrıca bu bölgelerde bulunan limanlar nedeniyle Çin dışına yapılan ihracatın büyük bölümü deniz kıyısında bulunan bu şehirler üzerinden yapılıyor. Bu da bölgelerin hızlı kalkınmasını ve göç almasını sağlıyor.

Çin İklimi Haritası

Çin iklimi haritası-bing.com

Çok geniş bir alana yayılmış olan Çin’de çok farklı iklim çeşitleri bir arada görülür. En güneyde tropikal bir iklim varken, biraz kuzeyde iklim yarı tropikal bir hal alır. Batı bölgelerinde iklim sertleşip karasallaşırken, kuzeybatı da hem soğuk hem de hafif nemli bir hale dönüşür. (bkz. Çin İklimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Ülkenin kuzey bölgelerinde kış aylarında sıcaklıklar -30 derecelere kadar inebiliyor. Bu bölgelerde kış aylarının en güzel tarafı, şehirlerin tamamının tek merkezden ısıtılıyor olması. 10 metrekare büyüklüğündeki bir mağazadan 10000 metrekare alana yayılmış olan alışveriş merkezine kadar her yer merkezi bir şekilde ısıtılıyor. Özellikle yeni yerlerde dışarıda hava sıcaklığı ne olursa olsun içeride devamlı olarak 20-25 derece oluyor.

Çin Otoyol Haritası

Çin Otoyolları- timgsa.baidu.com

Dünya’daki paralı otoyolların %70’ine sahip olan Çin’deki otoyol ağı özellikle doğu bölgelerinde çok gelişmiş düzeylerde. Doğu bölgelerinde hemen her şehrin otoyol bağlantısı bulunuyor. Öyle ki bazı noktalarda otoyolların kesiştiğine dahi şahit olunabiliyor. Batı bölgelerinde ise eyalet başkentleri ve yol güzergahında kalan şehirler otoyollardan faydalanabiliyor.

Çin’deki otoyollar Çin yeni yılı, Cumhuriyet Bayramı gibi özel günlerde bedava olsa da, normal zamanda  birçok ülkeye oranla çok daha pahalı. Ücretlendirme yapılan kilometre ile doğru orantılı olarak değişiyor. Otoyol çeşidi ve farklı bölgeler otoyol ücretlerine etki etse de Çin’de otoyol kullanmanın maliyeti kilometre başına ortalama 0,5yuan(0,07dolar).

Çin Yüksek Hızlı Tren Ağı

Çin Yüksek Hızlı Tren Ağı-bing.com

Dünya’daki en uzun hızlı tren ağı Çin’de bulunuyor ve bu ağ çok hızlı bir şekilde genişletilmeye devam ediyor. 2017 yılına ait olan hızlı tren haritasında yapım aşamasında olarak görülen hatların çoğu bugün faaliyete geçmiş durumda.

Hızlı trenlerin giderek yaygınlaşması hızlı tren istasyonlarının da artmasını sağladı. Bugün hızlı trenin ulaştığı şehirlerin çok büyük bir kısmında sadece hızlı trenlerin yanaşıp kalkabildiği özel istasyonlar bulunuyor.

Çin Seddi Haritası

Çin Seddi Haritası, yandex.net

Çin Seddi, tarihteki en uzun savunma duvarı ünvanına sahip, binlerce kilometre uzunluğunda olan bir duvar. Her ne kadar uzaydan görülemiyor olsa da uzunluğu nedeniyle seddin çok görkemli olduğu söylenebilir.

Haritadan kolaylıkla anlaşılabileceği gib, Çin Seddi genel olarak Çin’in doğu bölgelerinde bulunuyor. Seddin en yoğun olduğu bölge ise Pekin ve çevresi olarak görülüyor. Pekin’in uzun yıllar birçok hanedanlığa başkentlik yapmış olması bunda önemli bir etken. Haritada farklı renklerle görülen her bir bölüm Çin Seddi’ne ekleme yapan farklı hanedanlıkları temsil ediyor. (bkz.Çin Seddi Nedir? Nerededir? Çin Seddi Neden Yapıldı?)

—-çok yakında

çin astroloji haritası

çin etnik haritası

çin demiryolu haritası

çin yol haritası

çin maden haritası

çin limanları haritası

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.