İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

7 Farklı Çin Haritası ve Kısa Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin haritası, başı sağ tarafta olan bir tavuğa benzer. Bu tavuğun boyun bölgesinde başkent Pekin, karın bölgesinde Çin’in en büyük şehri olan Şangay, ayak bölgesinde ise ticaret yapanların yakından tanıdığı Guangzhou şehri bulunur.

Çin’de bulunan ve Dünya siyasi haritaları batı ülkelerine göre biraz farklı. Zira Çin’deki haritalarda en ortada batı ülkelerinden farklı olarak Çin Halk Cumhuriyeti bulunur. En batıda olan Amerika kıtası ise haritaların en sağında yer alır.

Çin’deki Dünya siyasi haritası- timgsa.baidu.com

Çin Siyasi Haritası

Tavuk şeklindeki Çin Haritası-bing.com

Türkiye’den 13 kat daha büyük bir alana ayrılmış olan Çin’in en gelişmiş şehirleri okyanusa yakın olan doğu ve güneydoğu bölgelerinde yer alıyor. Çin’in batı bölgesinde bulunan en gelişmiş şehir Xinjiang   Eyaleti’nin başkenti olan Urumqi şehridir. (bkz.En Turistik 10 Çin Şehri)

Çin Fiziki Haritası

Çin Fiziki Haritası-bing.com

Çin’in okyanusa yakın olan doğu bölgeleri genel olarak çok düzdür. Öyle ki Pekin, Şangay gibi doğuda yer alan birçok şehrin merkezinde küçük tepeler dahi bulunmaz. Bu bölgelerde şehirlerin çoğunda çok sayıda küçük kanallar ve dereler bulunur.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Yaşam Standardı En Yüksek Çin Eyaletleri

Çin’de batıya doğru gittikçe dağlık alanlar artar. En dağlık alanlar Çin’in güneybatısında bulunan, yüzölçümü Türkiye ile eşdeğer düzeyde olan Tibet Eyaleti’ndedir. Dünya’nın en yüksek dağı olan Everest Tepesi de Çin’in Nepal sınırında yer almaktadır.

Çin Eyaletleri Haritası

Çin eyaletleri-bing.com

Çin eyaletleri, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu doğu bölgelerinde daha küçük bir alana yayılmışken, nüfus yoğunluğunun çok düşük olduğu batı bölgelerinde çok geniş bir alana yayılmıştır. Güneybatı’da 2.5 milyon nüfuslu Tibet eyaletinin Türkiye kadarken, doğuda 80 milyon nüfusu olan Jiangsu Eyaleti Ege Bölgesi kadardır.(bkz. Yaşam Standardı En Yüksek Çin Eyaletleri)

Eyaletler haricinde Çin’de herhangi bir eyalete bağlı olmayan dört şehir bulunur. Bu şehirler Pekin, Şangay, Tianjin ve Chongqing’dir.

Öte yandan Çin’e bağlı iki adet de özel yönetim bölgesi vardır. Bu bölgeler de Hong Kong ve Makao’dur.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin, Güvenlik Konusunda Ne Kadar İyi?

Tayvan konusunda ise Dünya’da fikir birliği bulunmamaktadır. Çin, Tayvan’ın Çin’e bağlı bir eyalet olduğunu iddia ederken, bazı ülkeler Tayvan’ı farklı bir ülke olarak görmektedir.

Çin Nüfus Haritası

Çin nüfus dağılımı haritası-bing.com

Çin nüfusu, Çin genelinde çok orantısız bir şekilde dağılmıştır. Doğu bölgelerinde çok yoğun bir nüfus varken, batıya gittikçe nüfus yoğunluğu azalır. Örnek vermek gerekirse, doğudaki Şangay’da kilometre kare başına 900’den fazla kişi bulunurken, bu sayı atıdaki Tibet Eyaleti’nde 50’nin altına iner.(bkz. Çin Nüfusu ve Çin’in Nüfus Özellikleri Hakkında Bilgiler)

Çin İklimi Haritası

Çin iklimi haritası-bing.com

Çok geniş bir alana yayılmış olan Çin’de çok farklı iklim çeşitleri bir arada görülür. En güneyde tropikal bir iklim varken, biraz kuzeyde iklim yarı tropikal bir hal alır. Batı bölgelerinde iklim sertleşip karasallaşırken, kuzeybatı da hem soğuk hem de hafif nemli bir hale dönüşür. (bkz. Çin İklimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Okumak İçin Yapılması Gerekenler

Çin Otoyol Haritası

Çin Otoyolları- timgsa.baidu.com

Dünya’daki paralı otoyolların %70’ine sahip olan Çin’deki otoyol ağı özellikle doğu bölgelerinde çok gelişmiş düzeylerde. Doğu bölgelerinde hemen her şehrin otoyol bağlantısı bulunuyor. Batı bölgelerinde ise eyalet başkentleri ve yol güzergahında kalan şehirler otoyollardan faydalanabiliyor.

Çin Yüksek Hızlı Tren Ağı

Çin Yüksek Hızlı Tren Ağı-bing.com

Dünya’daki en uzun hızlı tren ağı Çin’de bulunuyor ve bu ağ çok hızlı bir şekilde genişletilmeye devam ediyor. 2017 yıluna ait olan hızlı tren haritasında yapım aşamasında olarak görülen hatların çoğu bugün faaliyete geçmiş durumda.

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.