Çin Halkı İle Türkiye Halkı Arasındaki 6 Benzerlik

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin ile Türkiye birbirine coğrafi olarak çok uzak konumda olan iki ülke olsa da Çin halkı ile Türkiye halkı arasında tahmin edilenden daha çok benzerlik olduğunu söylemek mümkün. Bu benzerliklerden bazıları:

Çin’in Misafirperverliği

Türkiye’de misafirler çok önemlidir ve herkes misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için çok çaba sarfeder. Çin’de de aynı durum geçerli. Çinliler de evlerinde veya restoranlarda misafirlerini mutlu edebilmek için ellerinden geleni yapar.

Çin'de yabancıları ağırlayan bir ev- bing.com

Çinliler, tıpkı Türkler gibi hesabı ödemek için çabalar ve her ne olursa olsun misafirlerine hesabı ödetmez.

Yardımseverlik

Türkiye’de insanlar başkalarına yardım etmekten çok hoşlanır. Hatta bunu bir insani görev olarak da yapar. Çinliler de bu konuda Türkler’den aşağı kalmaz. Özellikle de tanıdıkları kişilere karşı çok yardımcı olurlar. O nedenle Çin’de iken ne kadar Çinliler ile arkadaş olmak Çin’de yalnız kalmamak açısından çok önemlidir.Yardıma ihtiyaç olduğunda bunu WeChat’de paylaşmak yeterli. Arkadaş listesinde olan kişilerden birinin en kısa zamanda yardımcı olması çok büyük bir ihtimal.

Ataerkillik

Türkiye’nin özellikle batı kısmında ataerkillik biraz azalmış olsa da doğu bölgelerinde ataerkil yapı hala devam etmektedir. Çin’de de en gelişmiş bölgeler olan doğu bölgelerinde ataerkillik daha az olsa da diğer bölgelerde varlığını sürdürmektedir.

Çin’de daha geleneksel bir yaşamın sürüldüğü bölgelerde tıpkı Türkiye’deki gibi erkek çocuk çok önemlidir. Aileler erkek çocuk sahibi olmak isterler.

Kalıplaşmış Bilgiler

Ne Türkiye halkı Çin’i çok iyi tanıyor; ne de Çin halkı Türkiye’yi. Genel olarak Türk halkının Çin hakkında bildikleri biraz daha fazla olsa da durum genel olarak böyle. Hal böyle olunca da iki ülke halkı da diğer ülke ile ilgili birtakım kalıplaşmış bilgileri hiç sorgulamadan doğru bilgi olarak kabul ediyor. (bkz.Türkiye’de Çin Hakkında Yanlış Bilinenler)

Çin Aile Yapısı

Çin aile yapsı Türk aile yapısı ile çok benzerlik gösteriyor. Çinliler de tıpkı Türkiyeliler gibi aile yapısına çok önem verirler. Özel günleri ve bayramları aileleri ile birlikte geçirmeye çalışırlar.(bkz.Geleneksel ve Modern Çin Bayramları)Çinli bir aile-bing.com

Öte yandan Çin’de de aileler tıpkı Türkiye’deki gibi çocuklarının yaşları kaç olursa olsun onlara maddi destek vermeye çalışır. Bazı ülkelerdeki gibi 18 yaşını aşan çocukları kendi ayakları üstünde durmaya ileten bir adet ne Çin’de ne de Türkiye’de kabul görür.

Marka Düşkünlüğü

Çin’de ve Türkiye’de birçok kişi ekonomik güçlerini zorlayarak pahalı markaların ürülerini almaktan hoşlanır. Pahalı ürünler satın alarak toplum içinde kendine daha farklı bir yer edinme isteği insanları böyle bir davranışa itiyor olabilir.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.