Çin Halkı İle Türkiye Halkı Arasındaki 6 Benzerlik

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Çin ile Türkiye birbirine coğrafi olarak çok uzak konumda olan iki ülke olsa da iki ülke arasında tahmin edilenden daha çok benzerlik olduğunu söylemek mümkün. Bunlardan bazılarına göz atalım:

Misafirperverlik

Türkiye’de misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak için çok çaba sarfederiz. Çin’de de aynı durum geçerli. Çinli arkadaşlarınızın evine veya onlarla beraber bir restorana giderseniz arkadaşlarınız sizi mutlu edebilmek için ellerinden geleni yapacaktır. Tıpkı Türkiye’deki gibi yemekten hoşlanmadığınız yemekleri önünüze getirmemeye dikkat edeceklerdir. Hatta sofradan doymuş olarak ayrılmanızı istediklerinden siz tabağınızdakini bitirdikçe tabağınıza ekleme yapmaya devam edeceklerdir. Türkiye’de de bazı bölgelerde aynı uygulama vardır.

Çinli bir arkadaşınızla günün birinde Çin’de iken bir restorana giderseniz arkadaşınız size hesabı ödetmeyecektir; çünkü Çinliler de tıpkı Türkler gibi misafirlerinin hesap ödemesine çok sıcak bakmazlar.

Yardımseverlik

Biz Türkiye’de insanlara yardım etmekten, özellikle de tanıdığımız kişilere yardım etmekten hoşlanırız. Çinliler de bu konuda bizden aşağı kalmaz. Çin’de iken ne kadar çok arkadaşınız olursa o kadar çok size yardım edecek insan olacağını söyleyebiliriz. Önceki paragrafta belirtilen misafirperverliğin de bir sonucu olarak, yardıma ihtiyacınız olduğunda bunu arkadaşlarınıza söylemeniz yeterli. Veya söyleyemiyorsanız ihtiyacınızı WeChat üstünden paylaşmanız da yeterli olabilir. Tanıdığınız bir kişi mutlaka size yardım etmeye çalışacaktır.

Ataerkillik

Türkiye’nin özellikle batı kısmında ataerkillik biraz azalmış olsa da doğu bölgelerinde ataerkil yapı hala devam etmektedir. Çin’de de en gelişmiş bölgeler olan doğu bölgelerinde ataerkillik daha az olsa da diğer bölgelerde varlığını sürdürmektedir.

Çin’de daha geleneksel bir yaşamın sürüldüğü bölgelerde tıpkı Türkiye’deki gibi erkek çocuk çok önemlidir. Aileler erkek çocuk sahibi olmak isterler.

Booking.com

Kalıplaşmış Bilgiler

Ne Türkiye halkı Çin’i çok iyi tanıyor; ne de Çin halkı Türkiye’yi. Genel olarak Türk halkının Çin hakkında bildikleri biraz daha fazla olsa da durum genel olarak böyle. Hal böyle olunca da iki ülke halkı da diğer ülke ile ilgili birtakım kalıplaşmış bilgileri hiç sorgulamadan doğru bilgi olarak kabul ediyor. Örnek olarak Türkiye’de herkesin Çinliler’in böcek yemeyi sevdiğini düşünmesini veya Çinliler’in neredeyse tamamının Ege Denizi’nin sadece Yunanistan’a ait olduğunu düşünmesini verebiliriz.

Aile Yapısı

Çin aile yapsı Türk aile yapısı ile çok benzerlik gösteriyor. Çinliler de tıpkı Türkiyeliler gibi aile yapısına çok önem verirler. Özel günleri ve bayramları aileleri ile birlikte geçirmeye çalışırlar.

Öte yandan Çin’de de aileler tıpkı Türkiye’deki gibi çocuklarının yaşları kaç olursa olsun onlara maddi destek vermeye çalışır. Bazı ülkelerdeki gibi 18 yaşını aşan çocukları kendi ayakları üstünde durmaya ileten bir adet ne Çin’de ne de Türkiye’de kabul görür.

Marka Düşkünlüğü

Çin’de ve Türkiye’de birçok kişi ekonomik güçlerini zorlayarak pahalı markaların ürülerini almaktan hoşlanır. Pahalı ürünler satın alarak toplum içinde kendine daha farklı bir yer edinme isteği insanları böyle bir davranışa itiyor olabilir. Çin ve Türkiye haricinde gelişmekte olan ülkelerin çoğunda aynı durum sözkonusu olabilir.

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.