Çin Gezisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin gezisi, özellikle Çin ile iş yapanların olmazsa olmazlarından biri. İş nedenleri haricindeki birçok kişi de Çin seyahati yapma ihtiyacı hissediyor.  Türkiye’de yolu henüz Çin’e düşmemiş birçok kişinin Çin ile ilgili bildikleri ne yazık ki kulaktan dolma bilgilerden ibaret. Oysa ki bugünkü Çin, birçok kişinin aklındaki Çin’den çok farklı. O nedenle Çin’e gelmeden önce Çin ile ilgili bazı konuları iyi bilmekte yarar var. (bkz.Çin’de Yapılmaması Gerekenler) İşte onlardan bazıları:

bing.com

Çin Vizesi

Çin seyahati için Çin vizesine ihtiyaç var ve birçok kişi Çin’in Türkler’e vize vermediğinden bahsediyor. Vize konusunda eskiye oranla birtakım zorlukların olduğu doğru; ama bu durum sadece Türkler’i kapsamıyor. Bugün Çin’de çalışmak isteyen ABD vatandaşı dahi çalışma vizesini alabilmek için eskiye oranla çok daha fazla belge toplamak durumunda.

Ekonomik olarak hızlıca kalkınan bir ülkeye gitmek isteyenler arttığı için vize konusunda yeni uygulamaların olması çok normal. Konuyla ilgili sadece yetkili vize acentaları ike görüşmek ve onların tavsiyelerine uymak vize almayı çok kolaylaştırabilir. (bkz. Çin Vizesi Hakkında Genel Bilgiler)

Para Bozdurmak ve Para Çekmek

bing.comÇin seyahati öncesinde Türkiye’de iken Çin Yuanı bulmak zor olabilir. Zaten Çin Yuanı bulunamıyorsa da sorun değil. Amerikan Doları veya Euro taşıyarak Çin’e gelmek ve onları havaalanında kolayca bozdurmak mümkün. Havaalanlarında kurlar normalden biraz daha farklı olsa da havaalanlarında para bozdurmak çok kolay. Şehir merkezlerinde para bozdurma işlemleri sadece bankalarda yapılıyor ve sadece para bozdurmak abartısız yarım saat sürebiliyor.

Aslına bakılırsa cepte 100-200 dolarda fazla para taşımaya gerek yok. Tek yapılması gereken Türkiye’deki ATM kartı ile beraber gelmek ve kartın anlaşmalı olduğu VISA, VISA Electron veya Mastercard ile uyumlu bir ATM bulmak. Çin’in en büyük bankaları olan Bank Of China, Agricultural Bank of China(ABC), ICBC, China Construction Bank ATM’lerinin çoğu para çekmek için uygun.

Doğrusunu söylemek gerekirse Çin’de artık nakit kullananların sayısı çok ama çok azaldı. Nakitsiz yaşamın günlük hayatın önemli bir parçası olduğu Çin’de ödemelerin çok büyük bir kısmı WeChat Pay ve Alipay ile yapılıyor. Para ile alakalı neredeyse her şey bu iki uygulama sayesinde yapılabiliyor.

bing.com

Nakitin Kullanılmadan Yapılabilenlere Örnekler

 • Restoranlarda yemek yemek.
 • Tren, uçak, sinema vb. bilet almak
 • Otopark ücreti ödemek
 • Taksi çağırmak.
 • Ürün satın almak
 • Ürün satmak
 • Borç para vermek/ almak
 • Toplu taşıma araçlarını kullanmak
 • Elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödemek
 • Restoranlarda hesabı paylaşmak
 • Telefona para yüklemek
 • Online yemek siparişi vermek
 • Bir hizmet almadan önce gerekli depozitoyu vermek
 • Müşterilerin aldığı depozitoyu geri iade etmek
 • Evde film seyretmek için üyelik işlemlerini yapmak
 • Tek tek film satın almak
 • Hediye paketler göndermek
 • traveldailymedia.com

Yapılan Bazı Araştırmalar

Yapılan araştırmalara göre Çinliler’in %84’ü nakitsiz yaşama sıcak bakıyor. Sadece %4’lük bir kısım nakitle yaşama alışkanlığını değiştirmemekten yana.

Yine bir araştırmada elde edilen verilere göre Çinliler’in %40’u ceplerinde 100yuandan(yaklaşık 55 lira) daha az nakitle dışarı çıkıyor. %14’ü ise nakitsiz yaşama tamamen adapte olmuş durumda.

Uçak Bİleti

Çin’e İstanbul’dan direk uçuşu olan tek firma Türk Hava Yolları. Her gün İstanbul’dan Pekin, Şanghay ve Guangzhou’a THY’nin direk uçuşu bulunuyor. THY ile Çin’e gelmek diğer hava yollarına oranla pahalı olsa da zamanı kısıtlı olanlar ve aktarma ile uğraşmak istemeyenler için ideal.

Çin’e en ucuz uçak bileti genelde Aeroflot firmasında bulunuyor; ama Aeroflot ile Çin’e gelebilmek içşn Moskova’da aktarma yapmak gerekiyor. Aeroflot haricinde Emirates Airlines, Etihad Airlines, Qatar Airlines, Air Astana gibi firmalar tercih edilecerek ve farklı şehirkerde aktarma yaparak Çin’e gelmek de mümkün.(bkz. Çin Uçak Bileti Hangi Havayolundan Alınabilir?)

Valize Konulacak Yiyecekler

Çin’e doğru yola çıkmadan önce birçok kişi valizine sucuktan pekmeze, çubuk krakerden meyveye kadar her türlü yiyeceği koymaya çalışır. Birtakım yiyecekleri getirmek güzel; ama her şeyi getirmeye çalışmaya gerek yok. Örnek olarak meyve, çikolata, bisküvi gibi yiyecekleri getirmeye hiç gerek yok. Zira Çin’deki meyve çeşidi Türkiye’dekinden fazla.  Bisküvi, çikolata gibi ürünler de keza yeteri kadar çeşitli. (bkz.“Çinliler Ne Yer?” Diye Soranlar İçin Bilgiler)

Çin’e mutlaka yiyecek bir şey getirelecekse peynir, sucuk gibi Çin’de çok zor bulunabilen yiyeckler getirilebilir. Ama bu ürünlerin de ambalajlarının açılmamış olduğuna dikkat etmek gerekir. Açılmış ürünler Çin’e girişte farkedilebilir ve görevliler açık yiyecek maddelerine el koyabilir.(bkz.Çin Yemekleri İle Türk Yemekleri Arasındaki Farklar)

Güvenlik

Güvenlik konusu Çin’in en başarılı olduğu konuların başında geliyor. Her yaştan ister bayan ister erkek herkes korkmadan Çin’e gelebilir. (bkz.Çin, Güvenlik Konusunda Ne Kadar İyi?)

İnternet

Çin’de uzun zamandır Facebook, Youtube, Google ve Twitter gibi siteler engelli. Çok yaygın olarak kullanılan WhatsApp uygulaması da genel olarak kullanılamıyor. Bu tip siteleri ve uygulamaları kullanabilmek için Çin’e gelmeden önce VPN hizmeti satın akmak en doğrusu. VPN’i satın almadan önce alınacak hizmetin kullanılabileceğinden de emin olmak lazım. Zira çoğu VPN Çin’de kullanılamıyor.

Çin'in internet sağlayıcı GSM operatörleri-chinadailyasia.com

Çin’de en çok kullanılan sosyal medya aracı uzak ara WeChat. Çin’de iken WeChat kullanmak ve Çin dışındaki akrabalarla da WeChat üzerinden haberleşmek bağlantı sorunlarını minimum düzeye indirebilir. (bkz. Çin’de İnternet Kullanımı İle İlgili Bilgiler)

Havaalanlarında SIM kart alarak Çin’de 4G internetten yararlanmak mümkün. Bunun haricinde özellikle büyük şehirlerin birçok yerinde ücretsiz Wi-Fi hizmeti bulunuyor. Ama genel olarak Wi-Fi hizmetinden yararlanabilmek içşn bir telefon numarası yazmak ve telefona gönderilen geçici şifreyi girmek gerekiyor.

Alışveriş

Birçok kişi Çin’de her şeyin çok ucuz olduğunu düşünse de işin aslı tam da öyle değil. Özellikle bilinen Amerikan malı ürünlerin fiyatları hiç ucuz değil. Çin malı markalar diğer ülkelere göre biraz daha ucuz. Çakma diye tabi edilen kopya ürünler ucuz olsa da bu tarz ürünler Çin’de gün geçtikçe azalıyor.  (bkz.Çin Alışveriş Siteleri)

Yemek

Çin’in Türkiye’den çok ayrı bir mutfak kültürü olduğunu biliyoruz. Türkiye’de rahatlıkla bulabildiğimiz ekmek, zeytin, peynir gibi ürünler Çin’de ancak büyük süpermarketlerde bulunuyor ve fiyatları da oldukça pahalı. Yaygın faaliyet gösteren Uygur restoranları Türk damak tadına en yakın restoranlar olsa da birçok açıdan farklılıkları da az değil. Farklılıklara önceden hazırlandıktan sonra Çin yemek kültürünü alışmak kolay. (bkz. Çin Mutfağı İle Türk Mutfağı Arasındaki Farklar

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın: