Yaşam Standardı En Yüksek Çin Eyaletleri Hangileridir?

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’in ekonomik anlamda çok hızlı bir şekilde büyümesi, doğal olarak farklı Çin eyaletleri üstündeki yaşam standardının gelişmesini sağladı. Yüzölçümü bakımından Türkiye’den 13 kat daha büyük olan Çin’de 27 adet eyalet, 4 adet bir eyalete ait olmayan, merkezi hükümete bağlı şehir ve 2 adet özel yönetim bölgesi bulunuyor. (bkz. Çin Hakkında Genel Bilgiler)

Geçtiğimiz günlerde Çin’deki yoksulluk düzeyi üzerine yapılan araştırmaları kapsayan Çin Birleşmiş Milletler Gelişim Programı(UNDP) raporu açıklandı. Bu sayede yaşam standardı en yüksek Çin eyaletleri de açıklanmış oldu.

Raporun hazırlanma aşamasında UNDP bünyesindeki İnsani Gelişim İndeksi’nden yola çıkarak her bir eyalet için Hayat Standardı İndeksi(LSI) oluşturuldu. Bu indeks için de farklı eyaletlerdeki temiz tuvaletlere ulaşım, temiz mutfaklara ulaşım, güvenli içme suyuna ulaşım, internet kapsama alanı, vatandaşlara verilen hizmetlerin kapsamı, eyaletlerdeki yolların kapsamı, akşam eyaletlerin aydınlanma miktarları ve finansal hizmetlerin kapsamından yola çıkıldı.

Çin geneli için tespit edilen Hayat Standardı İndeksi(LSI) 61 olurken, toplamda 19 eyalet veya eyalete bağlı olmayan şehir ortalamadan fazla puan almayı başardı. Yüksek puan alan bölgelerin genel olarak Çin’in doğusunda yer alıyor olması dikkat çekti. İşte yaşam standardı en yüksek olan Çin eyaletleri:

10-Tianjin – LSI: 66.5

Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Tianjin, bir eyalete bağlı bulunmayan dört şehirden biri. Çin’in kuzeyinde bulunan ve başkent Pekin’in komşusu olan şehirde bulunan liman, Tianjin’in ve Pekin’in ekonomik kalkınmasına çok büyük katkı sağlıyor.

Tianjin’den Pekin’e hızlı trenle 30 dakikada ulaşmak mümkün.

9-Guangdong – LSI: 67.2

Guangdong, Çin’in güney bölgesinde yer alır ve Çin’in dışarıya açılan en önemli kapılarından biridir. Guangdong’un kalkınmasında en önemli payı eyalet başkenti Guangzhou ve eyaletin ikinci en büyük şehri Shenzhen sağlıyor. Shenzhen aynı zamanda Hong Kong ile sınır komşusu.

8-Hebei – LSI:68.3

Çin’i tanımayanlar Hebei Eyaleti’nin nerede olduğunu bilmeyebilirler. Hebei, Çin’in kuzeyinde, Pekin ve Tianjin şehirlerini çevreleyen bölgede yer alır. Başkenti eyaletin güneyinde yer alan Shijiazhuang şehridir.

Hebei’in yaşam standardının artmasında en önemli etken eyaletin Pekin ve Tianjin gibi iki önemli şehre komşu olması. Çin hükümetinin sıfırdan inşa ettiği ve ekonomik anlamda Pekin’in yükünü alması beklenen Xiongan şehri de Hebei sınırları içinde yer alıyor.

7-Liaoning – LSI:68.4

Liaoning, Çin’in kuzeydoğusunda yer alan ve soğuk iklimi ile tanınan bir eyaket. Eyaletin başkenti Shenyang, kuzeydoğu Çin’in en kalabalık şehirlerinden biri. Eyaletin bir diğer önemli şehri, “Kuzeyin Hong Kong’u” olarak da bilinen, deniz kıyısındaki Dalian. Dalian’da bulunan liman Liaoning ve diğer kuzeydoğu eyaletlerine önemli katkıda bulunuyor.

6-Shandong – LSI: 70.6

Çin’in doğusunda, Pekin ile Şanghay arasında bulunan bir diğer eyalet de Shandong. Eyaletin başkenti olan Jinan şehri, Pekin ile Şanghay arasındaki yolun tam geçiş noktası üzerine yerleşmiş olduğu için çok önemli. Eyaletin bir diğer önemli şehri, deniz kıyısında yer alan Qingdao. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Qingdao’da bulunan limanın eyalet ekonomisine önemli katkıda bulunduğu bir gerçek.

5-Fujian – LSI:71.1

Fujian, Çin’in güneydoğu bölgesinde bulunuyor. Deniz kıyısında olması ve ılıman iklimi nedeniyle yaşamaya çok elverişli bir yer. Eyaletin başkenti 8 milyon nüfuslu Fuzhou olup, eyaletin en bilinen bir diğer şehri ise Tayvan’a çok yakın mesafede bulunan Xiamen şehridir.

4- Şanghay – LSI:71.7

Şanghay, Çin’in doğusunda bulunan ve herhangi bir eyalete bağlı olmayan dev bir şehir. Tek başına bazı eyaletlerden daha büyük bir nüfusu barındırıyor. Şanghay, Çin ekonomisinin büyüklüğünün ve Çin teknolojisinin günlük hayattaki yerinin çok belirgin bir şekilde gözlemleneceği şehirlerin başında geliyor. (bkz.Şanghay: 25 Milyonluk Dev)

Çin’in en büyük şehri olan ve Çin ekonomisinin kalbi konumundaki Şanghay, aynı zamanda Çin’in ve Dünya’nın en pahalı şehirlerinden biri. Özellikle maddi açıdan sıkıntısı olmayanlar için Şanghay sınırsız sayıda imkan sunuyor.

3-Pekin – LSI:71.8

Dünya’nın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’in başkenti. Nüfus olarak da Çin’de Şanghay’dan sonra ikinci sırada. Kuzey Çin’in dış Dünya’ya açılan en önemli kapısı. Belki de bu yüzden Çince’de Kuzey başkenti olarak anılır.

Başdöndürücü bir hızla kalkınmaya devam eden şehir, aynı zamanda çok sayıda modern ve geleneksel mimarideki binanın bir arada bulunduğu şehirlerden biri.

2-Jiangsu – LSI:73.7

Jiangsu, eyalet adı olarak bazı kişiler tarafından tanınmıyor olabilir; ama Jiangsu Çin için çok önemli birçok şehre sahip. Hemen hemen Ege Bölgesi kadar bir alana yayılmış olan eyalette yaklaşık 80 milyon kişi yaşıyor. Şanghay’ın kuzeybatı komşusu olan Jiangsu’nun başkenti Nanjing şehri. Çince’de “güney başkenti” olarak da adlandırılan Nanjing, geçmişten bugüne bazı hanedanlıklar için başkentlik yapmış, önemli ticaret yollarının kesişme noktasında bulunan bir şehir.

Eyaletin en tanınmış bir diğer şehri ise geleneksel bahçeleri ile ünlü, her Çinli’nin en az bir kere ziyaret etmek istediği, Şanghay’a sadece 90km mesafedeki Suzhou.

1-Zhejiang – LSI:75.1

Zhejiang Eyaleti, Çin’in en küçük eyaleti olmasına karşın ekonomik anlamda en gelişmiş eyaletlerden biri. Şanghay’ın güneybatı komşusu olan eyalet, deniz kıyısındaki şehirleri ve limanlarının da yardımıyla çok kısa zamanda çok hızlı gelişti ve gelişmeye de devam ediyor.

Zhejiang Eyaleti’nin başkenti, başta Alibaba firması olmak üzere çok sayıda dev firmaya ev sahipliği yapan, Şanghay’a 150km uzaklıktaki Hangzhou. Eyaletin önemli şehirlerinden bir diğeri olan Wenzhou, Çin’in gelir düzeyi en yüksek ve en zengin şehirlerinden biri.

Kaynak: china.org.cn

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.