Çin Evlilik Gelenekleri ve Düğün Adetleri

Posted by

5000 yıllık tarihi olan Çin’de evlilik gelenekleri, Çin kültürünü önemli ölçüde yansıtıyor. Her ne kadar farklı batı kültürü Çin’deki düğün adetleri üstünde de etki gösterse de, Çin’de evlilik gelenekleri hala daha Çin kültürünün çok önemli bir parçası.

Çin, kapılarını Dünya ile ilişkilerinin artmasına bağlı olarak bir Çinli ile evlenmek isteyenlerin sayısı da arttı. Öyle görünüyor ki bir Çinli kızla evrenmek isteyenlerin sayısı Çinli erkekle evlenmek isteyenlere oranla çok daha fazla. Zira Çinliler ile evlenen yabancıların %95’ini erkekler oluşturuyor.

Geleneksel düşünceyi kanıksamış ve bu konuda çok tutucu olan bazı Çinli aileler çocuklarının yabancılarla evlenmesine karşı çıksa da toplumun büyük kesimi için yabancılarla evlenmek problem olmaktan çıkmış durumda.

Evlenmeden Önceki Gelenekler

Çin evlilik gelenekleri, mantık olarak birbirine benzese de uygulama açısından bulunulan bölgeye göre farklılıklar gösteriyor. Doğu kültüründe “iki ailenenin evliliği” olarak da adlandırılan evlilik öncesinde yerine getirilmesi gereken çok sayıda adet var.

Ev Alma Konusu

Çinli bayanlar evlenmeden önce kafalarına en çok “ev sahibi olma” konusunu takıyor. Evlenmeden önce ev sahibi olma şartını koşmayan bayanların oranı gerçekten çok düşük. Çinliler’e göre ev demek her şey demek ve ev sahibi olmak bir bakıma güvende olmak ve güvende hissetmek demektir. Evlenmeden önce erkeğin ev alma gücünün olmadığı durumlarda kızların çoğu, eşlerinin evlerinde eşlerinin anne babasıyla beraber oturmayı istemeye istemeye de olsa kabul ediyor. (bkz. Çin Evleri Hem Satın Alınabilir, Hem Satın Alınamaz)

Evlenme Yaşı

Çinli kızların çoğu 30 yaşından önce evlenmek için yoğun çaba sarfeder. En azından evlenmeleri için ailelerinden baskı görürler. Batı ülkelerindeki “önce kariyer, sonra aile” anlayışı Çin’de şimdilik o derece etkili görünmüyor. Çinliler’in çoğu için herşeyden önce aile gelir.

Öte yandan Çinli kızlar genel olarak kendilerinden daha genç ve daha kısa boylu erkeklerle evlenmemeyi tercih ederler.

Ailelerin Onayı

Çinli gençler evlenmeden önce evlenecekleri kişilerin müstakbel eşlerini onaylamalarını ister. Ailelerinin onaylamadığı kişilerle evlenmekten kaçınmaya çalışırlar. Doğu geleneklerine göre evlilik sadece iki kişi arasında değil, iki aile arasındadır.

Buna bağlı olarak evlenmek isteyen kişilerden birinin anne babası boşanmışsa bu durum öbür tarafın anne babasının bu evliliği onaylamaması için  yeterli bir sebep olabilir. Çin’de boşanmak genel olarak hoş karşılanmaz ve bazı aileler boşanan ailelerin çocuklarının da boşanmaya meyilli olduğunu düşünerek çocuklarının böyle ailelerin çocukları ile evlenmesine karşı çıkar.

Çin’de Evlilik için Resmi Formaliteler

Bir Çinli ile evlenmek isteyenlerin önünde iki seçenek var. Bunlardan birincisi Türkiye’deki resmi işlemleri takip etmek ki bu konuda yetkili resmi makamlara giderek gerekenler yapılabilir.

Eğer Çin’de evlilik işlemleri için Türkiye’deki resmi kurumlara veya Çin’deki Türkiye temsilciliklerine gitme durumu yoksa bulunulan bölgedeki yetkili Çin makamlarına giderek  de işlemler yapılabilir.

Çin’de başvuruya gidilen yerde resmi kağıtlar imzalanıyor, fotoğraf çekiliyor ve evlilik cüzdanının teslim alınabileceği gün ile ilgili bilgi alınıyor. O belirlenen günde de resmi evlenme cüzdanı hazır oluyor. Hepsi bu!

Çin’de evlilik cüzdanı iki tane- bing.com

Çin makamlarında resmi olarak evlenmiş olmak Türkiye’de evliliğin otomatik olarak tanınması anlamına gelmiyor. Çin’deki resmi evlilik cüzdanı ile Pekin’de bulunan elçiliğe veya Şangay veya Guangzhou şehirlerinden birinde bulunan konsolosluklara giderek evlilik tescilinin yapılması gerekiyor.

Çin Düğün Adetleri

Çin’deki adetleri,genel olarak batı dünyasında çoğu kişi tarafından pek bilinmiyor. Genel işleyiş ve gelenekler itibariyle çoğumuzun gördüğü düğünlerden biraz farklı.

Düğün Kıyafeti

Çin’de evlenen gençlerin çoğu tıpkı batı ülkelerindeki gibi gelinlik ve takım elbiseler giyerler. Geleneksel kıyafetlerin giyildiği düğünler de yok değil; ama modern kıyafetli düğünlere oranla çok daha az sayıda.

Geleneksel Çin düğün kıyafetleri- wikimedia.com

Çinli gelinlerin çoğu gelinlikleri kiralamayı tercih eder. Gelinlik almaya karar verenlerin çoğu da mağazalarda gördüklerinden birini seçiyor. Kendine özel olarak dikilmiş bir gelinliğe sahip olmak isteyenler çok az sayıda.

Damatlar mutlaka siyah takım elbise giyiyor. Takım elbise ile de mutlaka kravat takarlar. Türkiye’de ve diğer ülkelerde papyon takan veya beyaz takım elbise giyen damatlara da sıkça rastlamak mümkün.

Düğünün davetlilerinin kıyafetleri batı ülkelerinden çok farklı. Zira düğün için özel bir kıyafetle gelen kişi sayısı yok denecek kadar az. Çok büyük bir çoğunluk günlük hayatta giyilen kıyafetlerle düğüne gidiyor. Yani “Düğüne gider gibi giyinmek” deyimi Çin için geçerli değil.

Düğün Yeri

Düğünlerin çok büyük bir kısmı, düğün için özel hazırlanmış restoranlarda düzenleniyor. Çünkü Çin’deki düğün adetleri gereğince düğün sahipleri davetlilere yemek vermek zorunda.

Çin düğün salonu-bing.com

Kır düğünleri Çin’de şimdilik popüler değil. Bu nedenle tamamen kapalı restoranlar tercih ediliyor.  Havalandırmanın yeterli olmadığı restoranlarda içilen sigaralar restoranın içinde bir sigara bulutu oluşturabiliyor.

Düğün Günü

Düğün günü özellikle gelin için çok erken başlar. Kuzey Çin’deki düğünlerin birçoğu öğle yemeği zamanlarına denk getirildiği için gelinin çok erken saatlerde uyanıp kuaföre gitmesi gerekir. Güney bölgelerinde düğünlerin çoğu akşam yemeğine denk getirilse de öğlen olan düğünler de var.Gelin kuaföre genelde nasıl bir gelin başı istediğini söylemez. Kuaför gelinin saç ve baş yapısına uygun gördüğü gelin başını yapar.

bing.com

Günün doğuşunun ardından damat gelinin evine gider ve gelini evinden alır. Damat gelinin evindeyken burada gelin ile damata Çin makarnası verilir onların bu makarnayı yemesi istenir. Normalde spaghettiden daha uzun olan Çin makarnası Çinliler için uzun bir hayatı temsil eder. Yani evlenen çiftlere makarna yedirmenin Türkiye’deki karşılığı “bir yastıkta kocayın”dır.

Evden ayrılma vakti geldiğinde apartmanın kapısında çeşitli çatapatlar ve havai fişekler patlatılmaya başlanır. Sabahın erken saatlerinde patlatılan ve fazlasıyla gürültülü olan bu çatapat ve havaifişekler doğal olarak çevredeki insanlara rahatsızlık verir; ama çevreden kimse olumsuz tepki vermez. Çünkü Çinliler’e göre bu havai fişekler uzun yıllardır süregelen bir kültürün parçasıdır.Gelin arabası düğün yerine ulaştığında restoranın dışında bir kez daha havai fişekler ve çatapatlar patlatılır.

Havai fişek ve çatapat kullanımının birçok şehir merkezinde yasaklanmış olması nedeniyle bu adet sadece küçük yerleşim merkezlerinde devam ettirilmektedir.

Çin’deki düğün adetleri uyarınca düğün için restorana giden davetliler genelde düğünün öncesinde evlenen çifte veya onların ailelerine para verirler. Çin düğünlerinde “takı merasimi”adında özel bir bölüm bulunmasa da davetlilerin hiç para vermeden düğün yerinden ayrılması hoş karşılanmaz.

Düğünü, düğün için özel olarak mekana gelmiş olan sunucu başlatır ve sunucu gelin ve damatı sahneye davet eder. Bu sırada da yemek servisi başlar. 10’ar kişilik masalara en az 10-15 çeşit yemek servis edilir. Ardından gelinin ve damatın babaları, aileden veya işyerinden bazı önemli kişiler kısa süren birtakım konuşmalar yaparlar. En sonunda önceden belirlenmiş bir kişi sahneye gelerek çiftin evlilik cüzdanındaki bilgileri yüksek sesle okumaya başlar. Konuşmaların bir bölümünde sunucu, gelin ve damatı ailelerinin önünde üç kez başlarını bellerine kadar eğerek selamlatır. En sonunda da sahneye bir içecek, genel olarak Çin şarabı, getirilir ve çiftin bu içkiyi beraber içmesi istenir.

Çin’de evlenmek veya bir düğüne katılmak için Çin’e yolunuz düşecekse otelinizi BURAYA tıklayarak belirleyebilirsiniz.

Konuşmaların bitmesinin ardından davetliler yemeklerini yemeye devam ederler. Bu sürede gelinle damat da biraz yemek yer. Ardından gelin üstünü değiştirir ve geleneksel bir Çin kıyafeti olan, Qipao adlı kırmızı bir elbise giyer.

Gelinin üstünü değiştirmesinin ardından gelin ve damat tek tek masaları dolaşır. Alkol almaktan hoşlanan damatlar her gittikleri masada davetlilerin ve düğünün şerefine kadeh kaldırır ve bir kadeh içkiyi bir dikişte içmeye çalışırlar.

“Düğüne gidelim de şöyle bir kurtlarımızı dökelim.”düşüncesinde olanlar Çin’de hayal kırıklığına uğrayabilirler; çünkü Çin’deki dans, şarkı, oynama gibi aktiviteler Çin düğün gelenekleri arasında yer almaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.