Çin Evleri Hakkında Bilgiler ve Çin’de Ev Sahibi Olmak

Posted by

Doğu kültürünün etkilerinin buram buram hissedildiği Çin’de ev sahibi olmak neredeyse hayatın olmazsa olmazı. Ev sahibi olan kişiler kendilerini ve geleceklerini güvende hissediyorlar. O nedenle Çinli kızların çoğu evlenmeden önce müstakbel eşlerini ev almaları konusunda zaman zaman sıkıştırabiliyor.

Aslına bakılırsa Çin’de ev sahibi olmak bir terch değil, bir nevi zorunluluk. Ev sahibi olmayanların önünde ev sahibi olanlara nazaran çok daha fazla zorluklar bulunuyor. Örnek olarak bir Çinli’nin nüfus kütüğünün bağlı olduğu yeri değiştirmek istemesi durumunda bunu yapmadan önce yaşamak istediği yerde ev satın alması gerekiyor.

Çocuk sahibi olanlar da keza aynı şekilde. Kayıtlı olduğu yerin haricindeki bir şehirde yaşayan bu çocuğunu devlet okuluna gödermek isteyen Çinliler de aynı şekilde ev almak zorunda. Ev almadıkları takdirde çocukları özel okullar haricindeki okullarda eğitim göremiyor.join.booking.com

Çin‘e yolunuz düştüyse Çin’in hemen hemen her şehrinin binlerce kişiyi barındıran, yer yer 20-30’ar katlı bloklardan oluşan dev sitelerden oluştuğunu görmüş olabilirsiniz. Bu yerlere site demektense küçük kasabalar demek daha doğru olabilir. Zira sitelerin birçoğu sakinleri site dışına çıkmadan yaşamlarını sorunsuz bir şekilde devam ettirebilecek düzeyde.

Peki, bu dev, modern sitelerin birinde ev sahibi olmak kolay mı? Bu soruya verilecek en iyi cevap hem evet, hem hayır! Bu cevap biraz kafa karıştıracak cinsten olsa da örneklerle neden böyle düşündüğümü anlatmaya çalışayım.

Çin’de Ev Sahibi Olmak Çok Zor Çünkü…

Çin’de ev sahibi olmayı zorlaştıran en önemli etkenlerden birisi evlerin fiyatları. Birçok kişi “Çin işte. Ne kadar pahalı olabilir ki?” diyebilir. Diyebilirim ki Çin’deki ev fiyatları zaman zaman Dünya’nın en pahalı şehirleri olarak bilinen Londra ve Moskova ile yarışacak cinsten.

Çin’de farklı şehirlerde 2015’ten bu yana ev fiyatlarındaki artış-bing.com

Çin evleri fiyatları

Çin’in en büyük şehri Şangay‘ı ele alalım. Şangay şehir merkezi dışında kalan bölgelerde ev fiyatları metrekare başına 20.000yuan(yaklaşık 2840 dolar) civarlarında. Bu rakam şehir merkezine yaklaştıkça 40-50 bin yuanlara(5600-7100dolar) kadar yükseliyor. Dikkat edelim. Bu fiyatlar metrekare fiyatları! Yani standart bir apartman dairesi almak isteyen kişilerin en az 1.500.000yuanı(yaklaşık 210bin dolar) gözden çıkarması gerekiyor. Evlerini mortgage kredisi kullanarak almak isteyenler en az %30 peşinatla 30 yıl taksitle evlerini alabiliyorlar. Bu miktarları ödeyebilmek gerçekten hiç kolay değil. Birçok Çinli istemeye istemeye de olsa genel olarak çocuklarının eğitimi için bu yükün altına giriyor.

Şangay tabii ki Çin’in en pahalı şehri. Diğer şehirlerde metrekare fiyatları daha düşük seviyelerde olsa da birkaç milyonluk şehirlerde metrekare fiyatı 8000yuan(1100 dolar) altında olan ev bulmak hiç kolay değil.

Çinliler Nasıl Ev Sahibi Oluyorlar?

Bahsettiğim çok yüksek miktarları ödeyecek gücü olan Çinlilerin sayısı elbette ki çok fazla. Ama Çin geneline baktığımızda bu kişiler Çin nüfusunun sadece %10’unu oluşturuyor. Peki, hayatları boyunca ev satın almak için yeterince para biriktiremeyecek olan Çinliler ne yapıyor? İşte bu nokta Çin ile ilgili buz dağının görünmeyen yüzü.

Çin yasalarına göre vatandaşların toprak edinme hakkı yok. Yani arazilerin tamamı devlete ait. Ama şehrin yerlilerinin tabii ki evleri var. Şehirler kalkındıkça şehirlerdeki o bahsettiğim dev sitelerin sayısı artıyor. Bu siteleri yapanlar genel olarak “müteahhit” mantığıyla çalışan küçük işletmeler değil, bir ucu yine devlete bağlı olan ve çoğu milyar dolarlık dev inşaat firmaları. Bu dev sitelerin inşa edilmesiyle beraber bölgede yaşayan yerel halk bu sitelere taşınıyor. Onlara en az önceki evleri büyüklüğünde metrekareye eşdeğer metrekarede ve ailedeki birey sayısıyla da orantılı biçimde bölge halkına evler veriliyor. Hatta evlerin içinin yapılabilmesi için dahi bir miktar nakit para veriliyor. Örnek olarak, 300 metrekare büyüklüğündeki bir köy evinde yaşayan Çinli, yeni sitelerin birinde bir anda 3-4 tane ev sahibi oluyor. Çocukların evli olması durumunda bu sayı daha da artabiliyor. Bu sayede normal çalışma şekliyle bir tanesini dahi alamayacak olan kişiler bir anda toplam değeri 5.000.000 yuan(yaklaşık 700 bin dolar) olan evlerin sahibi olabiliyorlar.

Yani özellikle gelişmeye açık veya çok hızlı gelişen bölgelerde doğanlar ve nüfus kütükleri bu bölgelerde olanlar gelişmeye uzak bölgelerde doğanlara oranla çok daha şanslı. En gelişmiş bölgelerde 5000yuan(700 dolar) maaşla çalışıp 3-4 tane ev sahibi olanların sayısı o kadar çok ki.

Çin Evleri Nasıldır?

Çin evleri hakkında Çin’i hiç bilmeyenler çok yanlış bilgilere sahip. Bunlardan ilki Çin evlerinin çatıları. Birçok kişiye göre Çin’deki evler filmlerdeki evlerde görülen klasik Asya mimarisindeki çatılardan oluşuyor. Öyle olsaydı çok güzel olabilirdi; ama bu tarz çatılar sadece tarihi yerlerde ve tapınaklarda görülüyor. Güney bölgelerindeki köy evlerinin birçoğunun çatısı da yerel mimariden izler taşısa da şehir merkezlerindeki 20-30’ar katlı yüksek binaların çoğunda bilinen tarzda bir çatı bulunmuyor.

Çin şehirlerinin siteler halinde büyümesi nedeniyle Çin’de şehirlerde sadece dev siteler bulunuyor. Sitelerin herbirinde kapıda mutlaka güvenlik bulunuyor. Ayrıca bütün sitelerde araç park yerleri, çocuk oyun ve yürüme alanları mevcut. Lüks sitelerde yüzme havuzları ve spor merkezleri dahi bulunabiliyor.

Çin’deki evlerin büyük çoğunluğunda mutfak çok küçük ve sadece bir kişinin çalışmasına imkan tanıyacak şekilde tasarlanmış. Birkaç kişinin aynı anda mutfakta birşeyler yapması çok kolay değil. Ev gezmesi kültürünün Çin’de çok yaygın olmaması nedeniyle Çinliler’in çoğunun akşam yemeğine gelen misafiri pek olmuyor.

Tipik Çin mutfağı- bing.com

Çin evlerinin en az %95’inde bulaşık makinası bulunmaz. Çinliler birçok konuda modernleşmiş olsa da bulaşık makinaları konusunda hala çok tutucu davranıyorlar. Satılan bulaşık makinaları çok pahalı. Mutfaklarda da bulaşık makinasının konması için özel bir yer bulunmuyor.

Çin’deki evlerde fırın da bulunmaz. Bazı evlerde mini fırın veya mikrodalga fırın olsa da evlerinde bildiğimiz tarz büyük fırın kullananların sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Çin Evleri Nasıl Isıtılır?

Çin’de farklı bölgelerdeki evler için farklı ısıtma sistemleri kullanılır. Soba kurma Çin’de hiçkimsenin yaptığı bir şey değil. Kuzeyde kalan evler merkezi olarak ısıtılır. Bu sayede hava sıcaklığının -30 derece olduğu günlerde dahi evlerin içinin devamlı olarak 20 derecenin üstünde kalması sağlanır.

Güney bölgelerinde merkezi ısıtma bulunmaz ve bu bölgede yaşayan halkın büyük kısmı evlerini klima ile ısıtır. Az sayıda kesim de elektrikli radyatörleri kullanır. Bazı pahalı evler doğalgazla ısıtılır.

Çin merkezi ısıtma haritası- english.cri.cn

Çin Evleri Kaç Metrekare?

Çin’i Japonya ile karıştıran birçok kişi Çinliler’in 30-40 metrekare büyüklüğünde evlerde yaşadığını zannediyor. Doğrusunu söylemek gerekirse yalnız yaşayanlar haricinde neredeyse hiçbir Çinli bu kadar küçük evleri tercih etmiyor. Çin evlerinin büyüklüğü Türkiye’dekilerle çok benzer düzeylerde. Sitelerin içindeki evler genel olarak 60- 120 metrekare arasında değişiyor. Bazı sitelerde 300 metrekareyi aşkın büyüklükte müstakil evler dahi var.

Çin evlerinin içi

Çin’de ev sahibi olanlar evlerinin içlerinin yapımı için bu konularda uzmanlaşmış dekorasyon firmalarıyla anlaşıyorlar. Kendi çabasıyla evleri boyamaya ve ustaları kendi başına bulmaya çalışan kişi sayısı çok az. Dekorasyon firmalarıyla çalışmak biraz pahalı olsa da profesyonel bir elden geçen Çin evlerinin içi gerçekten çok modern görünüyor.Booking.com

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.