Çin Elektrikli Araba Sektörünün Durumu

Posted by

Çin’deki otomobil piyasasında rakamlar birçok piyasada olduğu gibi inanılmaz boyutlarda. Nüfusun kalabalıklığı doğal olarak rakamların büyük olmasındaki en büyük etken.Çin’de her yıl 20 milyondan fazla araba satılıyor. Dizel binek araba satışının olmadığı Çin’de, satılan arabaların büyük bir kısmını benzinli arabalar oluşturuyor.

Elektrikli araba satışları şimdilik o kadar fazla değilmiş gibi görünse de her yıl elektrikli arabaların pazardaki payı artıyor. 2016 yılında Çin’de satılan elektrikli araba sayısı yaklaşık olarak 400.000 adet ki bu rakam Dünya’da 2016 yılında satılan elektrikli arabaların yarısının Çin’de satılmış olması anlamına geliyor. Çin hükümeti, 2030 yılına gelindiğinde toplamda 15 milyon adet, oransal olarak pazarın %40’ını oluşturacak kadar elektrikli araba satılmasını hedefliyor.

Elektrikli Araba Kullanımı İçin Teşfikler

Çin, hava kirliliği probleminin en fazla olduğu ülkelerin başında geliyor. Bu nedenle de Çin hükümeti hava kirliliğini azaltmaya yönelik tedbirler geliştirmeye çalışıyor. Elektrikli araba kullanımına yönelik teşfikler de bu tedbirler arasında.

Çinli araba üreticilerinin çoğu elektrikli araba üretimine yönlendiriliyor. Bu yöntem başarılı olmuş ki Çin’de en çok elektrikli araba satan markaların başında Çinli markalar geliyor. Türkiye’de neredeyse hiç bilinmeyen BYD markasının başını çektiği elektrikli araba piyasasında BYD’yi BAIC, Geely, Chery, Zotye firmaları izliyor. (Kapakta görülen resimdeki araba BYD’nin en çok sattığı modellerden biri olan Tang modeli) Amerikan elektrikli araba üreticisi Tesla ise yüksek maliyeti nedeniyle zirveden çok uzakta görünüyor.

Firmalara verilen teşfiklerin haricinde elektrikli araba alan kişilere de birtakım fiyat avantajları sunuluyor. Mesela araç yoğunluğunun çok fazla olduğu Şangay’da Şangay plakalı bir araba almak isteyen kişiler bu plaka için arabanın fiyatına ek olarak 70.000yuan(yaklaşık 35.000lira) ödemek zorunda kalıyor. (Şangay plakalı olmayan araçlar günün belli saatlerinde bazı yolları kullanamıyor.) Ama elektrikli bir araba alan kişi arabasına plaka çıkarırken 70.000 yuan ödemek yerine sadece 100 yuan ödüyor ve plakasını alıyor. Aradaki farkın bu kadar büyük olması özellikle gelir düzeyi çok üst düzeyde olmayıp da araba alacakları elektrikli araba almaya yönlendiriyor.

Şarj İstasyonları

Elektrikli araba satışları arttıkça yeni şarj istasyonları kurmak da zorunluluk haline geliyor doğal olarak ve bu konuda da çok hızlı bir ilerleme gözlemleniyor.

Çin Enerji Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre şu anda var olan 150.000 adet olan şarj noktasına ek olarak ileride 800.000 adet daha yeni şarj noktası açılacak ve 800.000 adet noktasının 100.000’ini hızlı şarj edilmenin sağlanacağı noktalar oluşturacak.

Çin’in elektrik konusunda en büyük firması State Grid de 2020 yılı itibariyle 47.000 adet hızlı şarj istasyonu açmış olmayı hedefliyor.

Çin seyahatinizde kalacağınız oteli belirlemek için BURAYA tıklayınız…

Çin’de Elektrikli Araba Kiralama Çılgınlığı

Elektrikli arabalar yaygınlaştıkça elektrikli arabalarla ilgili verilen hizmetler de artmaya başladı. Bunun en büyük ve en yaygın örneği Çinli EVCARD firması tarafından geliştirilen ve her geçen gün daha da yaygınlaşan dakikalık elektrikli araç kiralama hizmeti.

Aslında EVCARD bir süredir bu hizmeti veriyor. Ama firma özellikle son zamanlarda öyle bir atılım yaptı ki, araç kiralamaya ihtiyacı olmayanlar dahi “acaba ben de mi kiralasam?” diye sormaya başladı. Firmanın resmi internet sitesinde verilen bilgilere göre Çin’in 62 şehrinde 13000’den fazla şarj istasyonu ve 27000’den fazla elektrikli araba ile hizmet veren EVCARD, her ay 2 milyon yuandan fazla(290.000USD) ciro çeviriyor.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Sistemin çalışma şekli bisiklet paylaşım uygulamaları ile çok benziyor. En büyük fark paylaşılanın bisiklet değil elektrikli araba olması.

Elektrikli araba kiralamak isteyen kullanıcılar EVCARD’ın mobil uygulamasını telefonlarına indirdikten sonra kimlik ve sürücü belgesi bilgilerini sisteme ekliyor. Kimlik bilgileri onaylanan kullanıcılar araç kiralamadan önce 2000yuan(yaklaşık 290USD) depozitoyu WeChat veya Alipay kullanarak ödüyor.

Kullanıcının uygulamayı açmasının ardından uygulama, yakınlarda bulunan şarj istasyonları, her bir istasyonda kiralamaya hazır araç sayısı, her bir aracın plakası, modeli, şarj durumu, menzili ve kiralama ücretleri ile ilgili bilgileri içeren bir haritayı ekrana getiriyor.

Tamamı Çin malı elektrikli arabalardan oluşan filoda farklı modellere farklı ücret tarifesi uygulanıyor. Kısa süreli kiralamalar için dakika başına ücret alınırken, günlük kiralama da kullanıcılara seçenekler arasında sunuluyor. Fiyatlar ile ilgili örnek vermek gerekirse, Chery’nin küçük arabası QQ’yu kiralamak için dakika başına 0.5yuan(0.07USD) ödemek yeterli iken, Roewe’nin SUV aracı ERX5 için dakikalık 1.3 yuan ödemeyi gözden çıkarmak gerekiyor.

Araba seçimini yapan kullanıcı belirttiği saatte belirttiği noktadan arabasını teslim alıyor. Ardından gittiği noktadaki EVCARD şarj istasyonlarından birine aracı park ediyor. Aracın teslim alınma anından park edilme anına kadar geçen süre kullanıcının kiralama ücreti olarak ödeyeceği miktar hesaplanırken baz alınıyor. Daha sonra kullanıcı kiralama ücretini WeChat veya Alipay üstünden yapıyor.

Sistemin özellikle havaalanı ve tren istasyonu gibi yerlere gidip çok yüksek otıpark ücreti ödemek istemeyenler için çok uygun olduğu bir gerçek.

Çin’de En Çok Satılan Elektrikli Arabalar-2017

Elektrikli araba piyasası, Çin başta olmak üzere Dünya’nın birçok ülkesinde önemini giderek arttırıyor. Aralarında Çin’in de bulunduğu birkaç ülke önümüzdeki 10-15 yıl içinde benzinli araba kullanımını yasaklayacaklarını duyurdu. Elektrikli arabaya geçişi hızlandırabilmeyi amaçlayan Çin hükümeti gerek satış esnasında, gerekse satış sonrasında birtakım avantajlar sunarak Çinliler’i elektrikli araba almaya teşfik ediyor.

Şu sıralar birçok Çinli araba üreticisi üretttikleri ve geliştirdikleri elektrikli araba modelleri ile bu gelişen piyasada “ben de varım” demeye çalışıyor. 2017 yılında Çin’de satılan elektrikli arabalar arasında ilk 10’daki modellerin tamamının Çin markalarına ait olması Çin’in bu konuyu ne kadar önemsediğinin kanıtı.

 10- Zotye E200

Satılan Araç Adedi: 16.751

Zotye 2005 yılında kurulmuş olan, ve ilk yıllarında sadece araba parçaları üreten, ardından da komple araba piyasasına giren bir firma.

Zotye’nin elektrikli araba modelleri arasında en çok satılanı çok küçük boyutlardaki, çok uygun fiyatlı E200 modeli. Çin’de yaklaşık 65.000yuan(yaklaşık)41.400 lira fiyata satılan E200 saatte 80 kilometre hıza ulaşabiliyor ve ful şarj edildikten sonra 120 kilometre gidebiliyor.

9- SAIC Roewe eRX5 PHEV

Satılan Araç Adedi: 19.510

Çinli otomobil üreticisi SAIC bünyesinde olan Roewe markasının elektrikli SUV modeli eRX5, ilk olarak 2016 yılında satılmaya başlandı. Benzinli model olan RX5 ile aynı anda satışa sunulan eRX5 modeli, Dünya’da seri üretimi yapılan internet bağlantılı ilk araba olma ünvanını elinde bulunduruyor. Kendi içinde internet bağlantısı bulunan model herhangi Wifi veya GPS hizmetlerine ihtiyaç duymuyor. Ayrıca araba akıllı telefonlar ile bağlantı kurulduğunda sürücüsünü tanır hale geliyor. Aracın dışında bulunan 4 adet kamera sayesinde sürücünün arabanın dışarıdaki her bölgesinin rahatlıkla görmesi mümkün.

8- BYD Qin PHEV

Satılan Araç Adedi: 20.738

BYD Auto Co., Ltd., 2003 yılında kurulan Çin merkezli bir otomobil üreticisi.  Özellikle son yıllarda elektrikli modelleri ile adından sıkça söz ettiren bir marka. Adını Qin Hanedanlığı’ndan alan, tamamen elektrikli Qin modeli, 185 kilometre hız yapabiliyor ve 0’dan 100 kilometre hıza 5.9 saniyede çıkabiliyor. 2014 yılında Çin’de en çok satılan elektrikli araba olan Qin, aynı zamanda aynı yıl DÜnya’da en çok satılan 7. elektrikli araba idi.

7- Geely Emgrand EV

Satılan Araç Adedi: 23.324

Geely, Türkiye’de yüksek satış rakamlarına bir türlü ulaşamamış olsa da Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden biri. Dünya genelinde yaptığı dev alımlarla da adından sıkça söz ettiren Geely, elektrikli araba piyasasında da yukarılara tırmanmayı hedefliyor.

Geely’nin elektrikli modeli Emgrand EV 127 beygir gücünde ve ful şarj edildikten sonra 250 kilometre gidebiliyor. Emgrand EV’nin 0’dan 50 kilometre hıza ulaşması 4.3 saniye sürüyor.

6- BYD e5

Satılan Araç Adedi: 23.601

BYD firmasına ait bir diğer model olan e5, BYD’nin benzinli sedan arabası Surui’nin elektrikli versiyonu. Satışına ilk olarak 2015 yılının Eylül ayında başlanan e5, 2016’da 17.065 adet satıldı. 2017 yılında ise bu sayı 23.601’e yükseldi. Standard e5 modeli maksimum 150 kilometre hızla gidebiliyor ve 220 kilometre menzile sahip. e5 300 modeli ise 300 kilometre yol alabiliyor.

5- JAC iEV6S/E

Satılan Araç Adedi: 25.741

1964 yılında kurulan JAC, Çin’deki en eski otomobil üreticilerinden biri. Genel olarak ürettiği ağır vasıta araçlarla tanınan firma, son yıllarda binek araba konusunda da önemli yatırımlar yaptı.

JAC’nin ilk olarak 2016 Pekin Araba Fuarı’nda tanıttığı elektrikli modeli iEV6S. SUV sevenler için iyi bir alternatif olan iEV6S, 2016 yılında düzenlenen Çinli Otomobil Üreticileri Olimpiyatları’nda güç, fren, kullanım, zamanlama, uzun mesafe ekonomisi konularında ödül aldı.

 4- Chery eQ

Satılan Araç Adedi: 27.444

Türkiye pazarına giren; ama istediği satış rakamlarına bir türlü ulaşamayan Chery’nin küçük modeli QQ’nun elektrikli versiyonu eQ ilk olarak Kasım 2014’te satışa sunuldu. Yaklaşık 70.000yuan(44500 lira) fiyata satılan eQ, Çin’deki en uygun fiyatlı elektrikli arabalardan biri.

3- BYD Song PHEV

Satılan Araç Adedi: 30.920

Çin’de “en çok satılan 10 elektrikli araba” listesine 3 arabayla girmeyi başaran BYD’nin SUV sınıfı Song modeli adını Çin tarihinde önemli bir yeri olan Song Hanedanlığı’ndan alıyor. 2016 yılının ortalarında satışına başlanan Song modeli, Çin’in tçarpışma testi olan C-NCAP’den beş yıldız almayı başarmış olan sayılı SUV’lerden biri. İçindeki internet donanımı sayesinde Android ve iOS uyumlu telefonlara da rahatlıkla bağlanabiliyor. İçinde bulunan hava temizleme cihazı ile araç içindeki havayı da devamlı temizleyen Song, çevresindeki kameralar sayesinde arabanın dışının içeriden rahatlıkla görünmesini de sağlıyor.

2- Zhidou D2 EV

Satılan Araç Adedi: 42.342

Geely ve Xindayang ortaklığıyla ortaya çıkarılan Zhidou markasının elektrikli modeli D2 ilk olarak Haziran 2015’te piyasaya çıktı. Çok küçük bir model olan D2, şehir içi için çok uygun bir araba. D2 modeli Çin genelinde 400 tane satış noktasına ek olarak tmall.com, ve ICBC e-ticaret platformu ve yeni nesil enerji platformu diandong.com üstünden de satılıyor. 

1- BAIC EC180 EV

Satılan Araç Adedi: 78.079

Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden biri olan BAIC, kendi markasına ait arabaların yanısıra Mercedes, Hyundai gibi markalara ait arabaların da Çin’deki üretimi ve satışını üstlenmiş durumda.

Firmanın elektrikli modelleri EC serisi olarak biliniyor. EC serisine ait EC180 modeli, 2017’de Çin’de açık ara en çok satılan elektrikli araba oldu. Dünya’da da 2017’de en çok satılan elektrili araba da BAIC EC180’den başkası değil.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.