Çin Eğitim Sistemi Hakkında Bilgi Arayanlar Buraya

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Dünya’nın en kalabalık ülkesi olan teknoloji ve ekonomi anlamında her geçen gün daha gelişen Çin’deki eğitim sistemi ile ilgili bilgi almak isteyenler olabilir. Bu yazı Çin eğitim sistemi ile ilgili kabaca bilgi sahibi olanlar için.

Genel hatlarıyla Çin eğitim sistemi, 6 yıl ilkokul, 3 yıl orta okul ve 3 yıl lise eğitiminden oluşuyor. Ortaokul sonrası liselere yerleştirme sınavı, lise sonrasında ise adına Çince’de gaokao denilen üniversiteye yerleştirme sınavı bulunuyor. Üniversite öncesi eğitimin temeli aşırı düzeyde ödev yapmaya ve yüksek not almaya dayanıyor.

Çin Eğitim Sistemi Özellikleri

Çinli öğrenciler için eğitim sistemi uzun yıllardır süregelen ve hemen hemen hiç değişmemiş olan bir sistemdir. Altı yıllık bir ilk okul eğitimini üç yıllık orta okul ve ardından da üç yıllık lise eğitimi takip eder. Lise sonrası meslek yüksek okulları üç yıllık, lisans programları da büyük ölçüde dört yıllıktır.

bing.com

Çin’de okulların hepsi tam gün eğitim uygulamaktadır. Bazı liselerde öğrenciler saat 5 gibi dersleri bitse dahi geç saatlere kadar okulda etüde kalıp ödev yapmak zorundadırlar. Birçok lise öğrencisi eve anca akşam 9:30’da gidebilir.

Ödev yapmak Çinli öğrencileri ilk ve orta öğretim hayatları boyunca en çok meşgul eden konudur. Zira eğitim sistemi ödev üstüne kurulmuştur. Ödevlerin fazlalığından dolayı bazen akşam 9’da okuldan çıkan bir öğrenci eve gittiğinde ödev yapmaya devam etmek durumunda olabilmektedir.

Çin’de de Türkiye’deki gibi üniversitelere giriş sınavı vardır. Kalabalık nüfustan dolayı özellikle iyi üniversitelere yerleşebilmek Çinliler için çok zordur. Öğrencilerin kendi eyaletlerinde bir üniversiteye yerleşmesi öğrencilere puan avantajı sağlar; ama eyalet dışında, özellikle de Şanghay ve Pekin’deki üniversitelere gitmek isteyen öğrenciler, puanları azalacağı için bu şehirlerin yerli öğrencilerine oranla çok daha yüksek puanlar almak zorundadırlar.

International School denilen özel okullar gerek müfredat gerekse eğitim kalitesi olarak devlet okullarından çok farklıdır. Bu okulların fiyatları çok yüksek olsa da(bkz.Çin’de Zenginlik Düzeyinin Boyutları ve Pahalılık) bu okullara olan ilgili giderek artmaktadır.

bing.com

Bu okulların müfredatı tamamen farklıdır ve öğretmenler genel olarak ana dili İngilizce olan öğretmenlerdir. Diğer okullara nazaran çok daha rahat bir eğitimin olduğu bu okullarda özellikle ana dili İngilizce olmayan öğrenciler ilk başlarda zorlansalar da, sonrasında İngilizce’yi ana dilleri gibi konuşur hale gelmektedirler.

Çin’de üniversite okumak isteyen yabancu öğrenciler Çin içinde herhangi bir sınava girmeden tercihlerini yapabilirler.(bkz. Çin’de Okumak İçin Yapılması Gerekenler) Yapmaları gereken okumak istedikleri bölgelerde bulunan üniversitelere başvurmaktır. Başvuru yaptıkları üniversitelerden kabul aldıkları ve yabancı dil bilgilerini ispatladıkları takdirde o üniversitelerde okumaya hakları olacaktır.

Çin Üniversite Sınavı: Gaokao

Türkiye’de özellikle öğrenciler üniversite sınavının stresinden, zorluğundan ve iyi bir üniversiteye yerleşebilmek için yapılması gerekenlerin çokluğundan şikayet eder. Batı ülkelerinde uygulanan sisteme bakınca Türkiye’de üniversiteye girmek zormuş gibi görülebilir. Ama, Türkiye’deki üniversite yerleştirme sistemi Çin’deki ile karşılaştırıldığında Türkiye’deki zorlukların neredeyse Çinli öğrencilerin zorluklarının yanında devede kulak olduğu söylenebilir.

Çin’de lise öğrencileri-bing.com

Üniversite sınavının Çin’deki adı “Gaokao”. İlk olarak 1952’de uygulanan ve, kültür devrimi sırasında bir süreliğine yasaklanmış olan gaokao, her yıl Haziran ayında 2 oturum halinde uygulanan ve toplamda 9 saat süren bir sınav. Her yıl 9 milyonu aşkın öğrencinin katıldığı sınav, özellikle Çinli aileler için neredeyse bir ölüm kalım meselesi olarak görülüyor. Sınavın olacağı günlerde şehirlerde hayat neredeyse duruyor ve bütün ülke sınava kilitleniyor.

Çin Liseleri

Türkiye’de lise öğrencilerinin çok zorlandığı, müfredatın çok ağır olduğundan bahsedilir. Oysa ki Çin’de liselilerin hayatı Türkiye’dekilere oranla çok daha zor. Çin’deki liselerin çoğunda öğrenciler sabah 8’den akşam 9’a kadar okulda. Öğrencilerin ödevleri o kadar çok ki öğrenciler zaman zaman tenefüslerde dahi ödev yapmak zorunda kalıyorlar. (Bunu Çin’deki bir lisede öğretmenlik yaptığım yıllardan biliyorum)

Bu kadar yoğun programa bir de üniversite hazırlık çalışmaları eklenince lise çağındaki bir öğrencinin ders çalışmak haricinde diğer aktivitelere zaman ayırabilmesi çok zorlaşıyor.

Çin Üniversite Sınavı İçeriği

Sınavın içeriği eyaletten eyalete değişmekle birlikte eyaletlerin çoğunda ve başkent Pekin’de 3+X sistemi uygulanıyor. Burada 3 ile kastedilen ana 3 ders, X ise seçmeli bir ders. Ana 3 ders Çince, Matematik ve İngilizce. Öğrencilerin sınavda bu bölümleri yapmaları zorunlu.  Bu bölümlere ek olarak ilgi alanı ve okumak istenilen bölüme göre ya Fizik, Kimya, Biyoloji gibi sayısal derslerden, ya da Tarih, Coğrafya gibi sözel derslerden birinin bulunduğu bölümün de yapılması gerekiyor.

Sınav çoktan seçmeli test sorularına ek olarak boşluk doldurma ve makale yazma bölümleri de içeriyor.

Çin’de Üniversite Okumak

Çin, genel olarak öğrencilerin kendi eyaletlerinde olan üniversitelere yerleşmesini teşfik ediyor. Öyle ki bir öğrenci kendi eyalet sınırları içinde bir üniversiteyi tercih edecek olursa puan konusunda herhangi bir kayıp yaşamazken, aynı öğrenci diğer eyaletlerdeki üniversiteleri tercih ederse birtakım kayıplara uğruyor. Bu da öğrencilerin diğer eyaletlere okumaya gitmesini çok zorlaştırıyor.

Şangay’daki Fudan University Giriş Kapısı-bing.com

Bu nedenle Çin’in ve Dünya’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Beijing University, Tsinghua University, Shanghai Jiaotong University gibi üniversitelere Pekin ve Şangay dışındaki öğrencilerin girmesi neredeyse imkansız. Puan kırılmasına rağmen bu üniversitelere yerleşebilmek için kendi eyaletinde bulunan sınavda en yüksek puan alanların başında gelmek gerekiyor.

İyi üniversitelere yerleşmeyi zorlaştıran bir başka önemli neden de Çin nüfusunun fazlalığı. Yazının başında da belirttiğim gibi, 9 milyonu aşkın üniversiteye giriyor, ama en iyi ve Dünya çağındaki üniversitelerin kontenjanı sadece 50.000.

Küçük not: Çin’in en iyi üniversitelerine yabancı öğrencilerin yerleşmesi Çinliler’e oranla çok daha kolay. Yapılması gereken üniversitelerin sitelerine bakıp şartlarını ve fiyatlarını incelemek ve gerekli şartlar taşınıyorsa başvuru yapmak. Üniversite eğitimini Çin’de almayı düşünenler okulların resmi sitelerine bakabilirler.

Zengin Çinli Öğrenciler Yurtdışına Çıkıyor

Çin’de varlıklı aile sayısı her geçen yıl artıyor. Öyle ki şu an Çin’de yıllık geliri 40.000 dolar ve üstü olan 100 milyon kişi yaşıyor. Çocuklarının sınav stresinden uzak durmasını isteyen Çinli aileler çocuklarını Çin dışında okutmayı tercih ediyor. Şu an Amerika Birleşik Devletleri’nde 300.000, Birleşik Krallık’ta 90.000’i aşkın Çinli öğrenci üniversite eğitimi alıyor. Diğer ülkeler de eklenenince 1 milyonu aşkın Çinli öğrencinin Çin dışında eğitim aldığı varsayılabilir.

Çin’de Üniversite Okumak İle İlgili Bilgiler

Üniversite dönemi çoğumuzun hayatında önemli değişikliklerin olduğu bir dönem. Öyle ki birçoğumuz bu dönemde ilk defa üniversite eğitimi için ailelerimizden ayrılıp başka bir şehre gideriz. Hatta maceraperestliğin sınırlarını zorlayıp başka ülkelerde üniversite eğitimini alanlarımız bile var.

Çin, yurt dışında okumayı planlayan Türk öğrencilerin çoğunun listesinin en başında olmasa da her geçen gün Çin’de eğitim almak isteyen ve alan Türk öğrencilerin sayısı giderek artıyor.

Çin’de üniversite eğitimi mantık olarak diğer ülkelere benzese de Çin’de üniversite öğrencisi olmak Türkiye’dekinden biraz farklı.

Mesela:

Çin’de üniversite okumak kaç para?

Bildiğiniz gibi Türkiye’deki devlet üniversitelerinde öğrenim harcı vardır ve bu harçlar 200 ile 500 lira arasında değişir. Özel üniversitelerin öğrenim ücretleri de yıllık 15.000 ile 40.000 lira arasında değişiyor. Eğitim ücretleri konusunda Çin üniversitelerinin daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Mesela Çin’in en iyi ve en pahalı üniversitelerinden olan Shanghai Jiaotong University‘de yıllık eğitim ücreti 24.800yuandır(yaklaşık 12.000 lira). Daha küçük ve daha sıradan şehirlere gittikçe bu fiyat düşecektir.

Çin’de Yaşam Maliyeti

Öğrencilerin çoğu daha normal ve az maliyetli bir hayat yaşamayı tercih eder. Türkiye’nin en pahalı şehri olan İstanbul ile Çin’in en pahalı şehri olan Şanghay’i karşılaştırırsak, öğrencinin en temel ihtiyaçları olan yemek, ev kirası, giyecek alışverişi gibi konularda Şanghay’in İstanbul’dan çok daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Şehir için ulaşım konusunda ise İstanbul daha uygun fiyatlıdır.

Çin’de Sosyal Hayat

Çok sosyal kişilikli ve derslerden arta kalan zamanlarda sosyal aktivitelere zaman ayıran, en azından kafelere gidip birşeyler içmekten hoşlanan kişiler için sosyal hayat Türkiye’de, özellikle İstanbul’da, daha renkli olabilir. Zira İstanbul’da, genel olarak öğrencilere hitap eden yüzlerce kafe vardırve bu kafelerin fiyatları kısmen daha uygundur. Kafe kültürü Çin için yeni bir kavram olsa da Şanghay’in birçok yerinde Starbucks Coffee benzeri kafeler bulmak mümkün. Ama bu kafelerde devamlı zaman geçirmek öğrenci bütçesini sarsabilir. Zira Starbucks’da bir kahve içmenin maliyeti 30yuan(yaklaşık 15 lira) civarında.(bkz.Çin’deki Sosyal Hayat Hakkında Bilgiler)

Birçok öğrencinin severek gittiği sinemalar da Çin’de genel olarak Türkiye’den pahalı. Çin’de bir sinemaya giderseniz üyelik kartı çıkartmanız durumunda 40-45yuan(yaklaşık 20 lira), üye olmadan sinema bileti almak da 90yuan(yaklaşık 45 lira) civarındadır. Türkiye’de genel olarak 15-20 lira arasında değişen fiyatlar olduğunu varsayarsak sinemaya gitmekten çok hoşlanan birinin Çin’de ne kadar daha fazla ödeyeceğini varın siz hesaplayın.

Çin’de Sosyal Medya Yasak Mı?

Çin’de sosyal medya kullanımı özellikle gençler arasında çok yaygın; ama Çin’de facebook, twitter gibi sitelere erişim engellenmiş olduğu için Çinli gençler özellikle Wechat kullanarak birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Türkiye’de bu konuda bir engelin olmaması nedeniyle Türk öğrencilerin çoğu facebook kullanmayı tercih ediyor. Çin’de okumak isteyen Türk öğrencilerin ya facebook hesabını kullanmaması, veya VPN kullanarak facebook’u yavaş kullanmayı göze alması gerekiyor.(bkz.Çin’de İnternet Kullanımı İle İlgili Bilgiler)

Çinliler İngilizce Biliyor Mu?

Çin’in Dünya’nın fabrikası olması nedeniyle İngilizce Çin ve Çinliler için çok önemli. Birçok Çinli çocuk daha anaokul çağlarında İngilizce öğrenmeye başlıyor. Ardından üniversiteden mezun olana kadar zorunlu olarak İngilizce öğrenmeye devam ediyor. Hatta üniversiteden mezun olan bir Çinli’nin Çin hükümetinin yaptığı İngilizce sınavdan belli bir puanı geçebilmesi gerekiyor. Bazı Çinliler için bu da yetmiyor ve çalışma hayatı sırasında çok ciddi paralar harcayıp İnglizce dersleri alıyorlar.

Bu kadar çabaya rağmen akıcı bir şekilde iyi İngilizce konuşabilen Çinliler’in oranı hala daha çok düşük.(bkz.“İngilizce Nasıl Öğrenilir?” diye soranlar için tavsiyeler) Bunun başlıca nedenlerinden bazıları:

İngilizce Konuşma Eksikliği

Çinliler bu kadar çok İngilizce eğitimi almalarına rağmen İngilizce konuşmak için ayırdıkları miktar çok az kalıyor. Bu da İngilizce’yi yazabilmelerine; ama bir türlü konuşamamalarına neden oluyor. Aslına bakılırsa Türkiye’de de birçok kişinin İngilizce ilgili en büyük problemi konuşamamak.(bkz.”İngilizce Konuşamıyorum” diyenler için tavsiyeler)

Hangi dil olursa olsun o dili konuşabilmek için en önemli şart konuşmaya çalışmaktır. Hata yapma korkusunu veya başkalarının güleceğine dair endişeleri bir yana bırakıp konuşmaya çalışmak gerekiyor.

Çince  Gibi İngilizce Öğrenmek

Çince, yapı olarak İngilizce ve Türkçe’den tamamen farklı bir dil. Özellikle yazma ve okuma konularında. Herkesin bildiği gibi, Çince, harflerden değil karakter adı verilen şekillerden oluşur. Ve Çince okumayı bilmeyenler için bu karakterler hiçbir şey ifade etmez. Çinliler farkında olmadan fotografik hafıza yöntemini kullanarak Çince okumayı öğrenir. Yani gördükleri şekillerin fotoğraflarını beyinleriyle çekip daha sonra aynı şekilleri gördüklerinde hatırlarlar. (Çinli olmayanlar da bunu bazen yapıyor. Mesela firmaların logolarına bakarak firmayı anlamak da fotografik hafızanın bir sonucu.)

İngilizce’yi de kelimelerin fotoğraflarını çekerek öyle ezberliyorlar. Bu nedenle bilmedikleri bir kelime ile karşılaştıklarında onu okumaya çalışmak yerine o kelimenin harflerini tek tek kodluyorlar. Çünkü hafızalarında öyle bir fotoğraf yok. Daha ilginç bir nokta da Çinliler’in çoğunun tamamı büyük harflerle yazılmış kelimeleri okuyamaması. Çok basit kelimeler olsa bile. Yine beyindeki fotoğrafın o yazılandan farklı olması bu onları bu sonuca götürüyor.

İngilizce kelime bilgisi aşırı önemli

Çince’de kelime bilgisi çok önemli. Diyebilirim ki Türkçe’de günlük hayatta 100 kelime konuşuluyorsa Çince’de 500 kelime konuşuluyor. O nedenle Çinliler de kelime bilgilerini geliştirmeye çok gayret ediyorlar. Öyle ki bazı Çinliler İngilizce-Çince sözlükteki kelimeleri tek tek ezberlemeye çalışıyor. Oysa ki bilmedikleri nokta o sözlüklerde yazılan kelimelerin çoğunun günlük hayatta hiç kullanılmadığı; hatta ana dili İngilizce olan kişilerin dahi sözlükteki kelimelerin birçoğunun anlamını bilmediğidir.

Her Şeyin Çince Çevirisini yapmaya çalışmak

Bu problem Türkiye’de İngilizce öğrenen birçok kişi için de geçerli. Birçok Çinli İngilizce bir şeyler duyduğunda ilk olarak duyduklarını kafasında Çince’ye çeviriyor. Sonra o çevirdiğine Çince cevap veriyor. Ardından da O verdiği cevabı İngilizce’ye çevirip konuşmaya çalışıyor. Bu da çok yavaş konuşmalarına, bazen de çok ilginç dilbilgisi hataları yapmalarına neden oluyor. Bir kişinin size “I with my friend very like go Shanghai play” benzeri bir cümle söylediğini duyarsanız o kişinin Çinli olduğundan %100 emin olabilirsiniz.(bkz.Çince Çeviri Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?)

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.