İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Cumhuriyet Bayramı-1 Ekim

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin, yani uzun adıyla Çin Halk Cumhuriyeti 1 Ekim 1949’da kuruldu. 2 Aralık 1949’da da 1 Ekim Çin’in Cumhuriyet Bayramı olarak kabul edildi.

Fotoğraf: China Daily

Yedi Gün Bayram Tatili

Cumhuriyet Bayramı, Çinliler’in yıl boyunca sabırsızlıkla beklediği bayramlardan biri çünkü yıl boyunca Çinliler’e, Çin için uzun sayılabilecek bir süre, tatil yapma imkanı tanıyan iki büyük bayramdan biri Cumhuriyet Bayramı. Birçok özel firma ve devlet daireleri bu bayramda 7 gün boyunca kapalı olur. (Bayramın öncesindeki hafta sonu herkes mesai yapsa da tatilin uzunluğu yedi gün)

Çin kanunlarına göre de firmalar özel durumlar dışında en az 3 gün tatil olmak zorundadır. Çalışmaya devam eden firmalar da bu 3 gün içinde çalışanlarına günlük maaşlarının 3 katı maaş ödemekle yükümlüdür. (bkz. Çin’de Çalışmak İle Türkiye’de Çalışmak Arasındaki 5 Fark)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çinli Gençler ve Onların Üniversite Sonrası Tercihleri

Seyahat Bayramı

Bu bayram çoğu Çinli için deyim yerindeyse tatil ve gezi bayramıdır. Milyonlarca kişi her yıl bu bayramda memleketlerine veya bazı önemli şehirlere giderek stres atar. Evlerine giden kişiler aileleri ile birlikte çok büyük bir akşam yemeği yer. Çin kültüründe önemli bayramlarda ailenin tamamıyla birarada olup yemek yemek çok önemlidir. (bkz.“Çinliler Ne Yer?”; Diye Soranlar İçin Bilgiler) Aile büyükleri ile 1-2 gün geçiren kişilerin çoğu kalan günlerde seyahate gitmeyi tercih eder.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Takvimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1-7 Ekim tarihleri arasında bayram tatili nedeniyle bir yerden bir yere gitmek, özellikle de önemli seyahat noktalarına gitmek çok zor olabilir. Zira insan fazlalığından dolayı otobüs, tren veya uçak bileti bulmak biletini önceden almamış olanlar için neredeyse imkansız. Öyle ki koltuksuz ayakta seyahat için satılan tren biletleri dahi tamamen tükeniyor.

Arabayla seyahat etmek de bir o kadar güç. Bayram süresince otoyolların ücretsiz olması insanları arabayla seyahat etmeye teşfik ediyor olsa da, yoğunluk nedeniyle çoğu otoyolda trafik durma noktasına geliyor. Dünya’nın en pahalı otoyollarına sahip olan Çin’de, her ne kadar kalabalık olsa da, ücretsiz otoyollar uzak yollara gidenlerin yol masraflarını önemli ölçüde azaltıyor. Çin’de otoyol ücreti kilometre başına 20-25 kuruş civarında.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin, Güvenlik Konusunda Ne Kadar İyi?

Pekin’de Özel Tören

Pekin’de olan kişiler Tiananmen Meydanı’ndaki resmi Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını izleyebilirler. Tabii kutlamaları izlemek için kutlamaların başlamasından saatler öncesinde meydanda bulunmak şart.

Çinliler yıl boyunca çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve kolay kolay uzun tatil yapamıyorlar. Cumhuriyet Bayramı’nın bu durumda olan çalışan Çinliler’i rahatlattığı ve mutlu ettiği bir gerçek.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.