Çin Cumhuriyet Bayramı-1 Ekim

Joybuy 36 countries
Share Button

Çin, yani uzun adıyla Çin Halk Cumhuriyeti 1 Ekim 1949’da kuruldu. 2 Aralık 1949’da da 1 Ekim Çin’in Cumhuriyet Bayramı olarak kabul edildi.

Cumhuriyet Bayramı Kaç Gün Tatil?

Cumhuriyet Bayramı, Çinliler’in yıl boyunca sabırsızlıkla beklediği bayramların başında geliyor; çünkü Cumhuriyet Bayramı yılın en uzun tatillerrinden birini yapmalarını sağlıyor. Birçok özel firma ve devlet daireleri bu bayramda 7 gün boyunca kapalı olur. Çin kanunlarına göre de firmalar özel durumlar dışında en az 3 gün tatil olmak zorundadır. Çalışmaya devam eden firmalar da bu 3 gün içinde çalışanlarına günlük maaşlarının 3 katı maaş ödemekle yükümlüdür.

Seyahat Bayramı

Bu bayram çoğu Çinli için tatil ve gezi bayramıdır. Milyonlarca kişi her yıl bu bayramda memleketlerine veya bazı önemli şehirlere giderek stres atar. Evlerine giden kişiler aileleri ile birlikte çok büyük bir akşam yemeği yer. Çin kültüründe önemli bayramlarda ailenin tamamıyla birarada olup yemek yemek çok önemlidir. Aslında bu kültür bizde de vardır. Bizde de bayramlarda aileler bir araya gelmeye gayret eder.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Çalışmak İçin Bilinmesi Gerekenler

1-7 Ekim tarihleri arasında bayram tatili nedeniyle bir yerden bir yere gitmek, özellikle de önemli seyahat noktalarına gitmek çok zor olabilir. Zira insan fazlalığından dolayı otobüs, tren veya uçak bileti bulmak biletini önceden almamış olanlar için neredeyse imkansız. Öyle ki koltuksuz ayakta seyahat için satılan tren biletleri dahi tamamen tükeniyor. Biletlerin tükenecek kadar çok satıldığı bir dönemde tren istasyonu ve havaalanlarının ne kadar kalabalık olabileceğini varın siz düşünün.

Arabayla seyahat etmek de bir o kadar güç. Bayram süresince otoyolların ücretsiz olması insanları arabayla seyahat etmeye teşfik ediyor olsa da, yoğunluk nedeniyle çoğu otoyolda trafik durma noktasına geliyor. Dünya’nın en pahalı otoyollarına sahip olan Çin’de, her ne kadar kalabalık olsa da, ücretsiz otoyollar uzak yollara gidenlerin yol masraflarını önemli ölçüde azaltıyor. Çin’de otoyol ücreti kilometre başına 20-25 kuruş civarında.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'in Yabancı Sırrı

Pekin’de Özel Tören

Pekin’de olan kişiler Tiananmen Meydanı’ndaki resmi Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını izleyebilirler. Tabii kutlamaları izlemek için kutlamaların başlamasından saatler öncesinde meydanda bulunmak şart.

Tatil TR

Çinliler yıl boyunca çok yoğun bir şekilde çalışıyorlar ve kolay kolay uzun tatil yapamıyorlar. Cumhuriyet Bayramı’nın bu durumda olan çalışan Çinliler’i rahatlattığı ve mutlu ettiği bir gerçek.

Share Button

GearBest.com TR Bizi Sosyal Medyada Takip Edin:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Araç çubuğuna atla