Çin Çayı Çeşitleri ve Faydaları

Posted by

Çay sevenler ve farklı çay türleri denemek isteyenler Çin çayı da içmek isteyebilir.Dünya’nın en büyük çay üreticisi olan Çin’de farklı tatlarda çok çeşitte Çin çayı bulmak mümkün.

Genel olarak beş farklı kategoride Çin çayı vardır. Bunlar yeşil çay, siyah çay, oolong çayı, beyaz çay ve çok fermente çay. Bu çaylardan herbirinin doğru tüketilmesi durumunda vücuda yararı var. Bazı Çin çayları vücudun kansere karşı korunmasına yardımcı olurken, bazıları kilo vermeye yardımcı olur. Çin’deki çay kültürü “İnce belli bardakta tavşan kanı çay” şeklinde olmazsa da, çayların şekersiz olarak tüketiliyor olması vücuda sağladığı yararı arttırıyor. 

Çin Yeşil Çayı

Açık veya koyu yeşil yaprakları olan çay çeşididir. Yeşil çayın işlenmesi sırasında yeşil yapraklara minimal oksidasyon uygulanır. İşlenmemiş çay yaprakları, fermente edilmeden ısıtılır,rulo yapılır ve kurutulur. Böylece orjinal yeşil rengini ve antioksidan olma özelliğini muhafaza eder. Bu sayede de kanser riskini azaltır ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Dünya’daki yeşil çayların %80’inden fazlası Çin’de üretilir. Aynı zamanda Çin’de de en çok tercih edilen Çin çayı çeşidi de yeşil çaydır.

–Söyleşi–

Phemia: Gelecekte Daha Çok Kişi Yeşil Çay İçecek

Phemia, kısa zaman önce açtığı firma yardımıyla Çin’in çeşitli bölgelerine ve Dünya’nın çeşitli ülkelerine yeşil çay satan, genç bir iş kadını. Kendisi Çinli ve Çin’in en iyi yeşil çaylarının bulunduğu bölgelerin birinde doğup büyümüş. Yeşil çay endüstrisinin ileride çok daha gelişeceğine inanıyor. Siz de yeşil çay hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Phemia ile yaptığımız söyleşi size çok yardımcı olabilir.

“Yeşil çay Çin’in geleneksel ürünü”

O: Merhaba Phemia.

P: Merhaba, Özgür.

O: Yeşil çay işine girme fikri nereden aklına geldi?

P: Yedi yıl boyunca bir ticaret firmasında çalıştım. Çin kültürünü ve Çin ürünlerini iyi biliyorum. Bence yeşil çay, Çin kültürünün önemli bir parçası.

O: Bence yeşil çay demek Çin demek. Yeşil çay ve Çin birbirleri ile içiçe olan iki kelime.

P: Evet. Yeşil çay Çin’in geleneksel ürünü.

O: Yeşil çayı bu kadar özel yapan nedir?

P: Yeşil çayın tarihi çok eskilere dayanır. Çin tarihinde önemli bir yeri olan ve bitkisel Çin ilaçları alanında çalışmaları ile tanınan Shennong zamanından bu yana yeşil çay bilinir. Shennong, yeşil çayın mideyi temizleyerek vücudu daha sağlıklı hale getirdiğini tespit etmiştir.

“Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olur”

O: Buradan benim anladığım yeşil çayın mideye iyi geldiği.

P: Evet. Yeşil çay, Tang ve Song Hanedanlıkları zamanında önemini iyice arttırdı ve günlük haytın bir parçası haline geldi.

O: Sadece bir içecek değil, aynı zamanda bir ilaç.

P: Doğru.

O: Ben yeşil çayın dünyadaki en sağlıklı çay çeşitlerinin başında geldiğini duydum. Yeşil çayın mide sağlığına yararlı olduğunu sen de söyledin. Bazı kişiler yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olduğunu da söylüyorlar. Bu doğru mu? 

P: Evet, doğru. Yeşil çay kilo vermek isteyenlere yardımcı olur.

O: Çin’de çok fazla miktarda yeşil çay yetiştirildiğini biliyorum. Ama en iyi yeşil çayın nerede olduğunu bilmiyorum.

P: En iyi yeşil çay yüksek dağlarda yetişir. Benim doğduğum yer olan Anhui Eyaleti’nde çok fazla miktar iyi kalite yeşil çay bulunur.

Anhui Eyaleti’nin Çin haritasındaki yeri- wikimedia.org

“Fabrikamızda en yüksek kalitedeki yeşil çayı üretiyoruz”

O: Bana geçen görüşmemizde memleketinde bir fabrikanız olduğunda bahsetmiştin. Sattığın bütün yeşil çaylar fabrikanızda mı işleniyor?

P: Evet. Fabrikamızda 600 ile 1500 metre arasındaki yükseklikte yetişen, en yüksek kalitedeki yeşil çayları işlşyoruz. Bu da fiyatlarımıza yansıyor. Ucuz yeşil çay arayan müşterilerimizin diğer fabrikalarla görüşmesi gerekiyor.

O: Ama en iyiyi arayanlar seninle iletişime geçebilir.

P: Evet.

O: Ne güzel! Biraz da firmandan bahseder misin?

P: Firmamda bugünlerde işler yolunda gidiyor. Çin içinden ve Çin dışındaki birçok ülkeden müşterilerimiz var. Siparişleri müşterilerimize göndermeden önce, çayın en yüksek kalitede olduğundan emin oluyoruz. Farklı dağlarda bulunan en taze çay yapraklarını toplamaya çalışıyoruz. Ardından da Dünya’nın her yerine gönderiyoruz.

O: Harika. Sadece toptan alım yapan müşterilerl mi çalışıyorsunuz? Birkaç yüz gramlık sipariş veren müşterilere de yardımcı oluyor musunuz?

P: Yüksek kalitedeki yeşil çayın üretimi zor  olduğu için üretilebilen miktar sınırlı. Bu nedenle çok yüksek miktarlarda alım yapmak isteyen müşterilerimize yardımcı olamayabiliyoruz. Bizim için önemli olan miktardan çok en iyi yeşil çayın arzını yapabilmek.

“Yeşil çay kahveden daha sağlıklıdır”

O: Çin dışında, özellikle batı dünyasında insanların çaydan çok kahve tükettiklerini biliyorsundur. Kahve ile çay arasındaki fark nedir?

P: İnsanlar kahveyi daha çok içiyormuş gibi görünebilir; ama aslında Amerika ve Avrupa’da Çin çayları her geçen gün popülerliğini arttırıyor. Elimde bu konu ile ilgili birtakım veriler var.

O: İlginç: İnsanlar neden çayı kahveye tercih etsinler ki?

P: Çünkü çay, daha az kafein içerdiği için kahveye oranla daha sağlıklıdır.

O: Çayın kafeinden arındırılması mümkün mü?

P: Hayır, mümkün değil.

O: Bazı firmaların kafeinden arındırılmış çay sattıklarını biliyorum. Bu çay sence kötü çay mı?

P: Çayda kafein vardır ve bu kafein yokedilemez.

Çin’deki bir çay bahçesi- chinatourguide.com

“Yüksek sıcaklıklar çayın besin değerini düşürür”

O: Çin haricinde hangi ülkelerde yeşil çay üretimi yapılıyor?

P: Hindistan, Sri Lanka, Kenya, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerde yeşil çay yetişiyor. Ama Dünya’daki en büyük oran Çin’de.

O:  Hangi yeşil çayın nereye ait olduğunu kolaylıkla anlayabilir misin?

P: Evet, anlayabilirim. Yeşil çay hakkında çok fazla bilgiye sahibim.

O: Anladım. Yeşil çayı nasıl tüketmeliyiz? 

P: Yeşil çayı içerken plastik bardak kullanmak yerine cam bardakları tercih etmekte yarar var. Cam bardağa konan yeşil çay daha güzel görünür. Bunun yanında, yeşil çayın üstüne su eklerken suyun sıcaklığının 80 dereceden fazla olmamasına dikkat etmek gerekir. 80 dereceden yüksek sıcaklıklar yeşil çayın besin değerini düşürür.

“Daha fazla kişi yeşil çay içecek”

O: Anladım. Yeşil çay yapraklarını yemek iyi bir şey midir?

P: En yüksek kalitedeki yeşil çay yaprakları yenilebilir. Diğerlerini yememekte yarar var.

O: Peki, yeşil çay endüstrisinin geleceğini nasıl görüyorsun? Sence ilerleyen yıllarda yeşil çaya olan talep artacak mı?

P: Gelecekte daha fazla kişi yeşil çay içecek.

O: Bunun tek nedeni yeşil çayın sağlıklı olması mı?

P: Bu, nedenlerden biri. Asıl büyük neden Çin’in hızla gelişmesi ve güçlenmesi. Bu durum her geçen yıl daha çok kişinin Çin kültürüne ilgi duymasını sağlıyor. Yeşil çay da Çin kültürünün önemli bir parçası.

O: Doğru. Yeşil çay hakkında söylemek istediğin başka bir şey var mı?

P: Bizim yeşil çaylarımız tamamen organiktir ve hiçbir kimyasal içermez.

O: Yeşil çayı tekrar içmek için sabırsızlanmaya başladım. İlgin ve zamanın için çok teşekkürler,Phemia.

P: Rica ederim.

Phemia’nın sahip olduğu firma hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak veya yeşil çay ile ilgili herhangi bir konuda Phemia ile iletişime geçmek isterseniz Phemia’nın firmasına ve fabrikaya ait web sitelerini ziyaret edebilir veya Sina Weibo’da Phemia’nın firmasını takip edebilirsiniz. I

Firma Adı: Shanghai Zhiwei Import & Export Company

ALIBABA (Çince) Websitesi: https://tianmentea.1688.com

Fabrika Websitesi: http://www.tianmentea.com

Sina Weibo: https://weibo.com/p/1006062876733964/home

Çin Siyah Çayı

Çince’de kırmızı çay olarak adlandırılan çay türü Türkçe’de ve İngilizce’de “Siyah Çay” olarak bilinir. Çay yapraklarının tamamen fermente edilmesiyle hazırlanır. Diğer çay çeşitlerine oranla daha belirgin ve keskin bir tadı vardır.

Batı ülkelerinde %90 oranında tüketilmekte olan siyah çay, Türkiye’de de en çok üretilen ve tüketilen çay çeşididir.

Çin Oolong Çayı

Özellikle Çin’in güneydoğu bölgesinde yetişen oolong çayı kısmi fermentasyona uğrar. Böylece de hem yeşil çayın, hem de siyah çayın özelliklerini içinde barındırır. Yeşil çay kadar güzel kokulu, siyah çay kadar da keskin tatlıdır. Ayrıca yüksek kalitedeki oolong çayının tadı ağızda uzun süre kalabilir.

Oolong çayı fazla protein ve yağların yakılmasına yardımıcı olarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Çin Beyaz Çayı

Beyaz çay, adını kuruduktan sonra beyaz rengi alan yapraklarından alır. Beyaz çayın işleme aşamasında çay tomurcukları ve yaprakları beraber minimal işleme tabi tutulur. Bu işlem yapılırken yaprakların üstündeki gümüşümsü beyaz küçük tüyler özellikle ayıklanmaz ve bu sayede kuru çayın beyaz renkte kalması sağlanır

Beyaz çay da tıpkı yeşil çay gibi az oksidasyona uğrar; bu da aynı yeşil çay gibi beyaz çayın da antioksidan özelliğini korumasını sağlar. Beyaz çay, özellikle genç yapraklı olanlar, yeşil çaya oranla daha fazla miktarda kafein içerir.  Amerika’da beyaz çayın insan sağlığına olan olumlu etkilerinin yapılan araştıramalar sonucunda fark edilmesinden dolayı Çin beyaz çayı Amerikalılar tarafından çok bilinir ve çok tüketilir.

Çok Fermente Çay

Çok fermente çay, çay yapraklarının rulo yapılıp kurutulmasından sonra çok uzun süre boyunca fermentasyona uğradığı çaydır. Bu uzun fermentasyon işleminin ardından çay koyu kahverengi bir renk alır.

Çok fermente edilmiş çay, yaşlandıkça daha iyi bir tat alır. Fermente edilmiş yaprakların ömrü de fermente edilmemişlere oranla çok daha uzundur. Pu-Erh çayı gibi uzun süre beklemiş çaylar çok az bulunur ve çok pahalıdır. Çin’den en çok ihraç edilen Çin çayı da  çok fermente edilmiş çaydır. Özellikle Çin’in güneybatı, kuzeybatı ve kuzey bölgelerinde birçok kişi geçimini bu çaydan elde eder.

Bir ilaç olarak da kullanılabilen çok fermente çay, yenilen besinlerin hazmedilmesini kolaylaştırır, tansiyonu düşürür, kolestrolü azaldır, bağırsakları güçlendirir ve kanser oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.Booking.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.