Çin Batıl İnançları

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Her ülkenin kendine özgü batıl inançları var. Bunlardan bazılarına insanlar günlük hayatı etkileme pahasına inanıyor.  “Bu devirde de batıl inanç mı kaldı?” diyenler olsa da batıl inançlar hala daha hayatın bir parçası.

5000 yıllık tarihle beraber gelen bazı batıl inançlar Çinliler fark etmiyor olsa da Çinliler’in hayatında önemli yer kaplıyor. Bireysel olarak sorulduğunda çoğu Çinli’nin “benim batıl inançlarım yok.” demesine rağmen.

Sayılar ve Anlamları

Modern Çin’de sayılar insanların kararlarında hala etkili oluyor. Genel olarak sayıların telaffuzunu başka kelimelere benzeterek bazı sayıların uğurlu, bazı sayıların da uğursuz olduğuna inanıyorlar.

En kötü sayı 4. 4, telaffuz edilirken “ölüm” kelimesi ile aynı şekilde ve aynı tonda söyleniyor. İki kelimenin Çince karakterlerle yazılışı farklı olsa da aynı sese sahip olmasından dolayı birçok Çinli 4 sayısını sevmez. Mümkünse 4. katta oturmak istemezler. Araba alırken bile arabalarının plaka numarasında 4 olmamasına dikkat ederler. Herhangi bir Çinli’ye “1’den 10’a kadar bir sayı söyle”derseniz size vereceği cevap çok büyük ihtimalle 4 olmayacaktır.

yandex.net

8 iyi sayı. 8, Çince’de “ba” diye söylenir. Bu da Çince bereket, bolluk anlamına gelen “fa” kelimesiyle birbirine benzer olduğu için sekiz sayısından hoşlanırlar. Ama ilginç bir şekilde 18 sayısı onlar için kötüdür. Öyle kötüdür ki apartmanların bazılarında 18. kat yok, onun yerine 17A katı vardır.

Bazen sadece sayıların kulağa hoş gelip gelmemesinden ötürü doğum günlerini 3-4 ay erken veya geç kutlayabilirler.

Yiyecekler ve Yeme Biçimi

“Yemek yerken de batıl inanç mı olur?”demeyin. Olur. Hem de nasıl olur.

Çin’in en büyük bayramı Çin Yeni Yılı. Dİğer bir deyişle Bahar Bayramı. Bu bayramda mantı yerler. Bazı yörelerde evde yaptıkları mantıların bazılarının içine bozuk para koyarlar. (Çin mantıları bizimkilerden daha büyük olduğu için bozuk para mantının içine sığabilmektedir.) Eğer yemeği yiyen kişi içinde bozuk para olan mantılara denk gelirse bu onun gelecek yıl şanslı olacağı anlamına gelir.(bkz. Çin Yeni Yılı Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Çin’de makarnalar bizim spaghetti olarak bildiğimiz tarzdadır. Kısa ve küçük parçalı Çin makarnası bulamazsınız. Hatta spaghettilerin en az 3-4 katı kadar uzun makarnalar da yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Makarnaların bu derece uzun olmasının nedeni makarnaların uzun hayatı simgelemesi. Mesela kişiler doğum günlerinde uzun yaşama umuduyla, evlenenler ise evlendikleri gün uzun süre bir arada olma umuduyla makarna yemeyi tercih ederler.(bkz. Çin Yemekleri İle İlgili Genel Bilgiler)

Özellikle özel yemeklerde yemek masasında bir balık ve bir tavuk yemeği mutlaka bulunur. Balık ve tavuğun bir arada olması onlar için uğurlu bir şeydir.

Herkesin bildiği gibi Çinliler çubuk kullanarak yemeklerini yerler. Ama çubuğu yemek yenilen tabağa dikine saplanmasını istemezler. Çünkü bu şekilde bir davranış, ölüm anlamına gelir.

Çin, eğlenceli bir yer. Batıl inançları görüp insanların batıl inançlara inanmadığını söylediğini görmek dahi çok keyifli.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.