Modern Çin’i Etkileyen Çin Batıl İnançları

Posted by

“Bu devirde de batıl inanç mı kaldı?” diyenler olsa da batıl inançlar hala daha hayatın bir parçası. Özellikle de Çin’de. İşin ilginç yanı Çinliler’e “batıl inançların var mıdır?” diye sorarsanız genel olarak “ben batıla inanmam” cevabını alırsınız; ama aslında batılın hayatlarına ne kadar etki ettiğini de çok rahat gözlemlersiniz. Bir nevi fala inanma, falsız da kalma durumu.

Dile kolay. 5000 yıllık tarihle beraber bazı batıl inançlar da günümüze kadar ulaşmış. Bazı Çinliler yaptıklarının sadece geleneklerle alakalı olduğunu iddia etse de dışarıdan bakan biri için birçok şey batılı işaret ediyor.  Aşağıda bana göre bazı batıl inançlar göreceksiniz. Siz de düşünün bakalım bunlar sadece geleneklerin bir parçası mı, yoksa gizli birer batıl inanç mı?

Sayılar ve Anlamları

Modern Çin’de sayılar insanların kararlarında hala etkili oluyor. Genel olarak sayıların telaffuzunu başka kelimelere benzeterek bazı sayıların uğurlu, bazı sayıların da uğursuz olduğuna inanıyorlar.

En kötü sayı 4. Bu sayı telaffuz edilirken “ölüm” kelimesi ile aynı şekilde ve aynı tonda söyleniyor. İki kelimenin Çince karakterlerle yazılışı farklı olsa da aynı sese sahip olmasından dolayı birçok Çinli 4 sayısını sevmez. Mümkünse 4. katta oturmak istemezler. Araba alırken bile arabalarının plaka numarasında 4 olmamasına dikkat ederler. Herhangi bir Çinli’ye “1’den 10’a kadar bir sayı söyle”derseniz size vereceği cevap çok büyük ihtimalle 4 olmayacaktır.

8 iyi sayı. 8, Çince’de “ba” diye söylenir. Bu da Çince bereket, bolluk anlamına gelen “fa” kelimesiyle birbirine benzer olduğu için sekiz sayısından hoşlanırlar. Ama ilginç bir şekilde 18 sayısı onlar için kötüdür. Öyle kötüdür ki apartmanların bazılarında 18. kat yok, onun yerine 17A katı vardır. ( 17A diye bir kat bana uçak koltuğu gibi geliyor)

Bazen sadece sayıların kulağa hoş gelip gelmemesinden ötürü doğum günlerini 3-4 ay erken veya geç kutlayabilirler. (10. yaşını doğum gününden aylar önce kutlayanlar var)

Yiyecekler ve Yeme Biçimi

“Yemek yerken de batıl inanç mı olur?”demeyin. Olur. Hem de nasıl olur.

Çin’in en büyük bayramı Çin Yeni Yılı. Dİğer bir deyişle Bahar Bayramı. Bu bayramda mantı yerler. (Yoğurtlu değil, soya soslu ve sirkeli) Bazı yörelerde evde yaptıkları mantıların bazılarının içine bozuk para koyarlar. (Mantının hamuru avuç içi kadar büyük olduğundan parayı mantıya sığdırabilmek mümkün. Kırklama mantı olsaydı böyle şansları olmazdı) Eğer yemeği yiyen kişi içinde bozuk para olan mantılara denk gelirse bu onun gelecek yıl şanslı olacağı anlamına gelir. Biri bozuk paralı mantıyı yemeye çalışırken dişini kırarsa şanslı mı yoksa şanssız mı sayılır o konuda pek bir bilgi yok.)

Çin’de makarnalar bizim spaghetti olarak bildiğimiz tarzda, ama spaghettiye oranla daha uzundur. Kısa ve küçük parçalı Çin makarnası bulamazsınız. Hatta spaghettilerin en az 3-4 katı kadar uzun makarnalar dahi yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Sizce neden?

Makarnaların bu derece uzun olmasının nedeni makarnaların uzun hayatı simgelemesi. Mesela kişiler doğum günlerinde uzun yaşama umuduyla, evlenenler ise evlendikleri gün uzun süre bir arada olma, başka bir deyişle bir yastıkta kocama umuduyla makarna yemeyi tercih ederler.(bkz. Çin Yemekleri Özellikleri, Yapılışı, Yeniş Biçimi, Çeşitleri)

Özellikle özel yemeklerde yemek masasında bir balık ve bir tavuk yemeği mutlaka bulunur. Balık ve tavuğun bir arada olması onlar için uğurlu bir şeydir.

Herkesin bildiği gibi Çinliler çubuk kullanarak yemeklerini yerler. Ama çubuğu yemek yenilen tabağa dikine saplanmasını istemezler. Çünkü bu şekilde bir davranış, ölüm anlamına gelir.

Batıl konusunda daha neler var neler!

Çin, eğlenceli bir yer. Batıl inançları görüp insanların batıl inançlara inanmadığını söylediğini görmek dahi çok keyifli.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.