En Çok Satılan Çin Arabaları-2018

Posted by

Çin arabaları, her geçen yıl Çin araba piyasasında kendine daha üst sıralarda yer buluyor. marklines.com sitesindeki bir yazıya göre 2018 yılında satılan motorlu taşıtların %42,09’unu Çin arabaları oluşturdu. Çin arabalarını %21,43 ile Alman, %18,75 ile Japon arabaları takip etti.

2018 yılında en çok satılan 10 arabanın 4 tanesini Çin arabaları oluşturdu. Listenin entepesindeki Çin markaları arasından en bilineni son yıllarda Dünya genelinde yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiren Geely. Diğer üç marka olan Baojun, Haval ve Wuling kısmen daha az kişi tarafından bilinse de, bu markalar birer modelini ilk 10’a yerleştirmeyi başardı. 

İşte 2018’de en çok satılan 10 araba arasına girmeyi başaran Çin arabaları:

Araç içi aksesuarları BURADA! Yani aliexpress.com’da…

Geely Boyue

Satılan araç sayısı: 279.056

Geely adı Türkiye’de de yakından tanınıyor. Türkiye’de ilk satılmaya başladığı yıllarda en ucuz araba markalarından biri olan Geely, satışlarını istediği düzeye çıkaramadı. Ama yine de Geely Çin’de çok büyük bir marka. Geçtiğimiz yıllarda Geely’nin Volvo’yu satın alması birçok kişinin dikkatini Geely’ye çekti.

Geely’nin SUV sınıfına ait olan Boyue modeli, yüksek ve büyük araba sevenler için ideal. Motor teknolojisi bakımında Çin’de ilk 10’da gösterilen Boyue, fabrika verilerine göre 100km’de ortalama 8.2lt yakıt tüketiyor.

Geely nasıl araba?

Geely, son zamanlarda Dünya genelinde yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiren bir firma. Geely’nin satın alımları arasında en çok ses getireni firmanın yıllar önce İsveçli otomotiv devi Volvo’yu satın alması oldu.

On yıl önce Geely, çok ucuz arabaları çok yüksek donanımlı olarak satma stratejisini uygularken bugün bu stratejiden büyük ölçüde vazgeçmiş görünüyor. Geely arabaları artık hem teknoloji, hem de malzeme kalitesini birarada sunmayı başardı. Bu durum Geely arabalarının fiyatlarının artmasına neden olmuş olsa da, Geely modelleri, aynı sınıfa ait Alman ve Japon arabalarına oranla yine de daha uygun fiyata satılıyor.

Geely Türkiye

Türkiye’nin Geely ile tanışması 2008 yılında oldu. O zamanlarda Anadolu Grubu’nun öncülüğünde Türkiye’ye ithal edilen Geely, Chery’nin ardından Türkiye’ye ithal edilen ikinci Çin araba markası oldu.

Büyük umutlarla Türkiye’ye giren Geely, “ucuz araba” beklentisiyle Türkiye’de heyecan yarattıysa da zamanla bu heyecan azaldı. Müşteri bünyesinde ilk hayal kırıklığı Geely arabalarının fiyatlarında oldu. Herkes Geely gibi Çin markalarının üçte bir fiyata satılmasını beklerken Geely arabaların ithalat aşamasındaki vergileri nedeniyle o kadar ucuz olma ihtimalinin olmadığı ortaya çıktı.

Öte yandan her nedense dizel arabaların popülerliğini arttırdığı o yıllarda Geely sadece benzinli modelleri ile piyasada var olmaya çabaladı. Buna 10 sene öncesi Çin malı arabaların çok yakan motorları da eklenince Geely Türkiye’de zirvenin çok ötesinde kaldı.

Şimdiki Geely 10 sene öncesinden çok farklı. Geely arabaları birçok açıdan benzeri Alman ve Japon arabalarla yarışabilir hale gelmiş durumda. Elektrikli modelleri de bulunan Geely’nin Türkiye pazarına tekrar girmesi başarıyı da beraberinde getirebilir.

Geely fiyat listesi

Geely’nin birkaç yıldır Türkiye piyasasında aktif olmaması nedeniyle Geely’nin en yeni modellerini Türkiye’de bulmak çok zor. Geely Türkiye’nin resmi internet sitesinde dahi 2014 yılı fiyatları bulunuyor.

Şu an Geely almak isteyenler ikinci el Geely fiyatlarına bakabilirler.Sahibinden.com’da satılan ikinci el Geely arabalar için BURAYA tıklayınız.

Baojun 510

Satılan araç sayısı: 358.877

Baojun adı, Çin dışındaki çoğu ülkede neredeyse hiçkimse tarafından bilinmeyen bir ad. Armasındaki at nedeniyle başka markaları çağrıştıran Baojun’un küçük SUV sınıfına ait olan 510 modeli birkaç yıldır en çok satılan arabalar listesinde kendine yer bulmayı başardı.

Baojun Hakkında

Baojun markası, amblemindeki at nedeniyle ilk etapta başka markaları çağrıştıran bir marka. 2010 yılında Çin’in güneybatısındaki Guangxi Eyaleti’nde kurulan firma SAIC,GM,Wuling firmalarının ortak girişimi olarak kuruldu.

Baojun, 1 modelini en çok satılan arabalar listesine sokmayı başarmış olsa da, toplam satışlar açışından bakıldığında zirveden çok uzakta bulunuyor. Firmanın satış ağının diğerleri kadar gelişmiş olmaması da bu durumda bir etken.

Çinliler’i Baojun kullanmaya teşfik eden en önemli unsurlardan biri Baojun arabalarının fiyatı. Bugün Çin’de SUV sınıfında bir Bajun, Polo ile hemen aynı fiyata satılıyor.

Haval H6

Satılan araç sayısı: 452.552

Haval markası, Türkiye’de neredeyse hiç bilinmese de SUV tipi arabalar konusunda Çin’in en iyi markalarından biri. Firmanın Dünya genelinde en çok tanınan modeli olan H6, büyük, lüks ve ucuz olması nedeniyle rakiplerinden ayrılıyor.

Haval Hakkında

İlk ortaya çıktığı yıllarda Çin Seddi anlamına gelen Great Wall adıyla satılan ve genel olarak SUV sınıfında ün kazanan marka, 2012’de Haval adında tamamen bağımsız bir marka haline geldi. Uygun fiyatlı farklı büyüklükteki ve gerek tasarım, gerekse kalite açısından birçok firma ile yarışabilecek düzeyde SUV arabalar üreten Haval, şimdilik Çin’den 15’ten fazla ülkeye ihraç ediliyor. Firma, Türkiye pazarına henüz girmemiş olsa da ilerleyen yıllarda Türkiye’yi gündemine alabilir.

Wuling Hongguang

Satılan araç sayısı: 476.537

Wuling adı da birçok Çin markası gibi Çin dışındakilerin çok aşina olduğu bir ad değil. Firmanın Hongguang modeli önceki 2 yılda listenin en tepesinde olsa da 2018 yılında 2. sıraya geriledi. Wuling Hongguang, dışarıdan bakıldığında çok özel görünmese de çok uygun fiyatı ve geniş iç hacmi nedeniyle Çinliler’in çok tercih ettiği bir model.

Wuling Hakkında

Wuling, yaklaşık 30 yıldır çeşitli ürünlerle otomotiv piyasasında olan bir marka. Amblemi, ilk bakışta Mitsubishi’yi andırsa da, firmanın arabalarının ve hedeflerinin Mitsubishi ile uzaktan yakından alakası yok. Daha çok hafif ticari araçları bulunan Wuling’in en çok satılan arabası Türkiye’deki Kangoo veya Doblo benzeri bir sınıfa ait. Onun haricinde kuryeler veya ucuza çok geniş kasası olan araba ihtiyacı olanlar Wuling markasını tercih ediyor.

2018’de Çin’de en çok satılan 10 araba:

  1. Nissan Sylphy-481.216
  2. Wuling Hongguang- 476.537
  3. Volkswagen Lavida- 468.792
  4. Haval H6- 452.552
  5. Toyota Corolla- 376.077
  6. Baojun 510-358.877
  7. Volkswagen Jetta- 327.686
  8. Volkswagen Sagitar- 309.902
  9. Volkswagen Tiguan- 303.374
  10. Geely Boyue- 279.056

Çin arabalarını Çin’de görürken kalacağınız otel BURADA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.