Çin Alışveriş Siteleri

Çin’den gerek toptan olarak, gerekse bireysel ihtiyaçları karşılamak için getirilmesi yasak olmayan, ancak akla gelebilecek herşey getirilebilir. Getiriliyor da. Her ne kadar Çin malı ürünler eskisi gibi çok ucuza gelmiyor olsa da Çin ürünlerinin hala daha albenisi var. 

Artık ne Çin eski Çin, ne de Çin malları eski Çin malları. Herşey gibi Çin ve Çin malı ürünler de zamanla değişti.

alibaba.com

Çin’den alışveriş deyince Türkiye’de birçok kişinin aklına gelen ilk site. Özellikle ithalat yapanlar alibaba.com sitesini çok yakından tanıyordur. Hatta çoğunluğun alibaba.com’u en az bir kez kullanmış olma ihtimali dahi çok yüksek. Belki de bu yüzden alibaba.com sitesinin en çok kullanıldığı üçüncü ülke Türkiye.

alibaba.com’un Türkçe versiyonunun olması İngilizce bilmeyenlerin işini çok kolaylaştırıyor. En azından onlara otomatik çevirilere bağlı kalmadan işlerini yapabilme imkanı tanıyor.

alibaba.com çalışma prensibi olarak diğer alışveriş sitelerinden farklı. Bu sitenin hedefi ithalat ve ihracatçıları buluşturmak. Bu nedenle de site daha çok toptan veya ticari alımları kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Sitede sayıca az da olsa tekli satış yapan firmalar da yok değil.

alibaba.com sitesini kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • alibaba.com sitesinde binlerce kayıtlı firma olduğu için hepsinin güvenilir olmadığını, aralarında çürük yumurtaların da olabileceğini hiçbir zaman unutmamak gerekir.
  • alibaba.com’da genel olarak toptan siparişler veriliyor. Özellikle çok yüklü miktarda sipariş vermeden önce mutlaka satıcı firmalarla görüşmek ve anlaşma şartlarını belirlemek gerekir.
  • Çinli firmalarla yapılan görüşmeler %99.9 İngilizce olarak yapılacağından görüşmenin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için mutlaka İngilizce bilen kişilerin Çinli firmalarla irtibat kurmasına dikkat etmek gerekir. Google translate gibi otomatik çeviri programlarını kullanarak iş anlaşması yapmak hiç umulmadık sonuçları doğurabilir.
  • Gerçekten üretici firmalardan satın alım yapılmak isteniyorsa firmaların üretici olduğundan emin olmakta yarar var. Firmalar ile ilgili önceden yapılmış yorumlara bakarak, firmadan önceden alım yapmış müşterilerle görüşerek veya Çin’deki Türk temsilciliklerine danışarak firmaların üretici olup olmadığı anlaşılabilir.
  • Çin’deki ihracatçıların büyük bir kısmı %30 peşinat karşılığında üretime geçiyor. Geri kalan %70’i de üretim tamamlandıktan sonra talep ediyor. (Farklı firmaların farklı talepleri olabilir)

aliexpress.com

Alibaba Group bünyesinde kurulmuş olan aliexpress.com, kaba tabirle alibaba.com’un küçük kardeşi. aliexpress.com’un en büyük farkı toptan ve ticari satışlardan çok tekli ve kişisel kullanıma yönelik satışların yoğınlukta olması. 

Çin mallarına getirilen ek verigiler en çok aliexpress.com’u kullanarak kendine birkaç dolar değerindeki ürünleri getiren kişileri etkilemiş olsa da, aliexpress.com’daki ürün yelpazesinin genişliği nedeniyle herkesin kendine uygun birtakım ürünleri bulabilmesi mümkün.

Sitenin Türkçesi biraz bozuk ve zaman zaman eksik olsa da en azından satın almayı sağlayabilecek düzeyde.

aliexpress.com‘u kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar.

  • aliexpress.com’daki satıcıların bir kısmını alibaba.com’da da aktif olan üreticiler oluştururken bir kısmını başka bir yerden alıp satış yapanlar oluşturuyor.
  • Birçok satıcı aliexpress.com’da aynı görselleri kullanıp satış yapıyor. Bu kişilerin birbirleriyle bağlantıları olabilir de, olmayabilir de.
  • Satıcılarla yapılan yazışmalar İngilizce kullanılarak yapılıyor.
  • aliexpress.com satıcıları siparişleri Çin yasaları gereği Çin içine gönderemiyor. Bu da Çin sınırları içinde olanların aliexpress.com üzerinden alış yapmalarını imkansız hale getiriyor.

Aliexpress satıcısı olma eğitimi udemy.com’da

dx.com

dx.com, bir diğer adıyla Deal Extreme, Hong Kong merkezli olan çok düşük fiyatlı ürünleri Dünya’nın her yerine, zaman zaman kargo ücreti dahi almadan göndermesiyle ünlü bir website. Gerçekten de DX sitesinde 5 dolardan ucuza, bedava kargo seçeneğiyle satılan ürün sayısı o kadar çok ki.

DX.com’da alışveriş yaparken ürünlerin hangi kargoyla nasıl gönderildiğine dikkat etmek gerekiyor. Bazı satıcılar takip numarası olmadan deniz yoluyla ürünleri gönderebiliyor. Bu da Çin’deki bir ürünün Türkiye’ye takip numarası olmadan 30 gün’de ulaşması anlamına gelebiliyor.

Sadece fiyat araştırması yaparken bile DX’e göz atmaya değer.

gearbest.com

gearbest.com, kısmen daha az kişi tarafından tanınıyor olsa da aslında tahmin edilebileceğinden çok daha büyük bir web sitesi. Hong Kong merkezli bir website olan olan gearbest.com, Türkçe dahil çok sayıda dilde hizmet veriyor ve Dünya’nın her yerine gönderim yapıyor. (Sitede kullanılan Türkçe’nin çok iyi düzeyde olduğunu da belirmekte yarar var.

gearbest.com, 7/24 hizmet ve ücretsiz kargo konularında Dünya’da akla ilk gelen firmayı kendine misyon edinmiş ve bu yolda ilerlemeye çalışan bir site. Türkçe seçeneği nedeniyle ilgiyi hak ediyor.