Çin Alfabesi Diye Bir Şey Yok! Çince Karakterler Var!

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Türkçe ve İngilizce başta olmak üzere birçok batı dilinin alfabeden oluşması nedeniyle birçok kişi Çin alfabesi de olması gerektiğine inanıyor. Düz mantıkla Çin alfabesi olduğuna inananlara kötü haber. Çin alfabesi diye bir şey yok!!! Çince karakterler var.

Çince, çoğu batı dili gibi alfabeden değil adına karakter denilen ve her biri başka anlamlara gelen şekillerden oluşur. Çince karakterler, dışarıdan bakıldığında Çinli olmayanlar için hiçbir şey ifade etmez. Tek heceli bir dil olan Çince’deki bu karakterlerin her biri farklı bir heceyi temsil eder. Günlük hayatta kullanılan Çince kelimelerin çoğu en az iki karakterin biraraya getirilmesi ile oluşturulsa da, zaman zaman tek bir karakter kullanarak anlatılmak istenen kolayca anlatılabilir. Binlerce karakterden oluşan Çince’de günlük hayatta kullanılan karakter sayısı 4000-6000 dolaylarındadır.

Çince Karakterler

Yazının başında da belirttiğim gibi Çin alfabesi diye bir şey yok. Alfabesi olan dillerde daha önce hiç görülmemiş bir kelime iyi kötü bir şekilde okunabiliyorken, Çince’de önceden hiç görülmemiş bir karakteri okumak zaman zaman Çinliler tarafından dahi okunamıyor.

Okunamayan Çince karakterler Çinliler için herhangi bir şekilde hayıflanacak bir durum değil. Onlara göre zaman zaman bazı karakterleri okuyamamak veya bazılarının nasıl yazıldığını unutmak çok sıradan bir şey.

Çince karakterler, özellikle Çince’ye yeni başlayanlar için korkutucu olsa da, dilin yapısını anladıkça karakterlerin anlamlarını öğrenmek de kolaylaşıyor. Karakterlerin farklı bölümlerindeki farklı nokta ve çizgiler hiç bilinmeyen karakterlerin bile anlamını tahmin etmeye yardımcı oluyor.

Bugünkü Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından Çince’deki karakterler basitleştirilmiş ve geleneksel olarak ayrılmaya başlandı. Bu da bazı karakterlerin eskiye oranla daha kolay! bir şekilde yazılabilmesini sağladı. Şu an Çin içinde yazma dili olarak basitleştirilmiş Çince, Tayvan ve Hong Kong’da ise geleneksel Çince kullanılmaktadır.

linotype.com

Çince Karakter Sayısı

Toplam Çince karakter sayısı konusunda çok belirgin bir bilgi yok. Genelleme yapmak gerekirse Çince’de günlük hayatta kullanılan 4000-6000 dolaylarında karakter bulunuyor. Çinliler’in bu kadar karakteri tanıyabilir hale gelmesi yaklaşık 10 yıl sürüyor.

Eğitim düzeyi çok yüksek olan kişilerin 20-30 bin dolaylarında Çince karakteri tanıyabildiği iddia ediliyor.

Çince Karakterler Nasıl Yazılır?

Basitleştirilmiş Çince’de karakterlerin yazılışının kolaylaştırılmasına ek olarak, adına pinyin denilen ve karakterlerin latin harfleri kullanarak yazılabilmelerini sağlayan bir yöntem de geliştirildi. Şu an her karakterin latin harfleriyle yazılmış biçimi bulunuyor. Çin’deki okullarda öğrencilere pinyin öğretiliyor ve öğrencilerin latin harflerini de tanıması sağlanıyor. Genç nesil a’dan z’ye İngilizce’deki bütün harfleri tanısa da belli bir yaşın üstünde olanlar arasında harfleri tanımayanların sayısı hala çok fazla.

Çince karakterlerin yazımı sözkonusu olduğunda bilgisayar ve telefonda karakterleri yazmak ile elle karakterleri yazmak arasında dağlar kadar fark olduğu görünüyor. Bilgisayarda veya telefonlarda  Çince karakterleri yazabilmek için Sogou başta olmak üzere birtakım karakter yazma programları kullanılıyor.(yeni bilgisayar ve telefonların içinde Çince yazmak için yüklenmiş farklı programlar bulunabiliyor.)

Karakterleri elektronik olarak yazabilmek için tek yapılması gereken pinyin yöntemi ile karakterlerin latin harfleri ile yazılan karşılıklarını tuşlamak ve aynı latin harfleri ile yazılan diğer karakterler arasından yazılmak istenenin seçmek. Mantık ilk başta garip gelse de Sogou kullananlar bu şekilde karakter yazmanın ne kadar olduğunu göreceklerdir.

Çince karakterleri elle yazabilmek için yoğun çaba sarfetmek gerekiyor. Zira bu durumda karakterlerin yazılmasına olanak tanıyan ve adına “vuruş” denilen hareketleri ve hangi sıralamayla vuruşların yapldığını bilmek gerekiyor. Şu an Çinliler’in çoğunluğunun pinyin kullanarak karakterleri hızlı bir şekilde yazması nedeniyle vuruşlarla elle karakter yazmak sadece okullarla ve toplantılarla sınırlı kalmaya başladı. Bu da Çinliler’in elle karakter yazma becerisinin her yıl daha da gerilemesine neden oldu.

Çince Karakterler Nasıl Ezberlenir?

Öncelikle bir dili gerçekten öğrenebilmek için hiçbir şeyin ezberlenmemesi, her şeyin öğrenilmesi gerektiğini unutmamak lazım. Bu bağlamda Çince karakterleri de ezberlemeye çalışmak yerine öğrenmeye çalışmak çok daha doğru bir davranış olur.

Çince karakterler için ister istemez fotografik hafıza kullanılır. Fotografik hafıza, görülen şeylerin gözle fotoğrafının çekilmesi ve aynı şeyin tekrar görüldükten sonra hemen hatırlanması anlamına gelir.

Çok mu karışık oldu?

Daha basit bir deyişle, firmaların logoları genel olarak sadece şekilden ibarettir. Bu logoları ne zaman görsek logoların hangi firmaya ait olduğunu anında biliriz. (Apple logosu veya Volkswagen logosu gibi) İşte bu logoları fotografik hafıza sayesinde öğreniriz ve hiçbir zaman unutamayız.

Çince karakterler de aynen bu şekilde öğrenilir. Karakterleri ne kadar çok görürsek karakterler aklımızda o kadar çok kalır. Karakterleri görür görmez tanımaya başlayınca onları unutmamız neredeyse imkansız hale gelir.

Çince Karakterlerin Çince’ye Etkisi

Çince’nin karakterlerden oluşan bir dil olması birçok dilin aksine Çince’nin rijit bir şekilde korunabilmesini sağlıyor. Çince dışından Çince’ye eklenen kelimelerin Çince karakterleri kullanmadan aynen yazılarak kullanması mümkün olmadığı için en bilinen İngilizce kelimeler dahi Çince’ye Çinliler’in söyleyeceği şekilde giriyor.

Çin’de iş yapan yabancı firmalar da kendilerine Çinliler’in söyleyebileceği bir isim bulmak durumunda. Aksi takdirde Çinlier arasında tanınmalarının çok zor olacağının farkındalar. Mesela Dünya’nın en büyük, Çin’de de binlerce mağazası olan Starbucks Coffee, Çince de xingbake (星巴克) olarak biliniyor. McDonald’s’da hamburger yiyenlerin çoğu da restoranın gerçek adının McDonald’s olduğunu bilmez. Çünkü onlara göre yemek yedikleri yer maidanglao(麦当劳)dur.

Çince’nin en korkutucu tarafı kelimeler. Çince’de günlük hayatta kullanılan kelime sayısı Türkçe’ye oranla birkaç kat daha fazla. Türkçe’deki gibi eşsesli kelimelerin Çince’de çok fazla olmaması ve her farklı koşul için çok fazla sayıda farklı alternatif kelime olması nedeniyle Çince kelime bilgisini yeterli düzeye getirebilmek için uzun zaman gerekebilir.

 

 

 

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.